Žodžiui virstant trenksmu: sakytinio meno išdaigos čia ir svetur

Ką gali žodžiai? Būdami ne tik mūsų bendravimo pagrindu, jie pasitelkiami meninėje kūryboje, taip sukuriant ir vystant atskirus žanrus, grįstus būtent kalbiniais elementais ir šių raiška. Daugeliui yra labiau pažįstamos to rašytinės formos, kaip literatūra ir ypač poezija, tačiau kas nutinka, kai žodžių magija iš popieriaus perkeliama ant scenos, o plunksna iškeičiama į mikrofoną, trinant ribas ne tik tarp skaitytojų ir klausytojų, bet ir skirtingų meno disciplinų?

Pradėkime nuo to, kas yra pastebimiausia netoliese ir įgauna vis platesnius mastus bei aktyvesnį kultūrinį pagreitį. Lietuvoje jau daugiau nei dešimtmetį sparčiai populiarėja atliekamosios ir raiškiosios slemo poezijos (poetry slam) fenomenas, suteikiantis alternatyvią atsvarą tradiciniams poezijos skaitymams, siekiantis įtaiga pagyvinti pasirodymą ir plečiantis pačią literatūros sampratą. Tekstai savo turiniu neturi jokių apribojimų, jie neretai yra improvizuojami, svarbią vietą užima ekspresija, tonas ir, be abejonės, pati žinutė, betarpiškai adresuojama susirinkusiems, kurių nevengiama ir provokuoti. Bet kokios papildomos priemonės yra draudžiamos — ant pakylos yra tik atlikėjas ir kūryba. Skaitymai vyksta turnyro principu: iš minios išrinkti klausytojai vertina slemerius dešimtbalėje skalėje, kol per kelis etapus išrenkamas nugalėtojas.

Gerdos Žemaitytės nuotr

Slemas Kauno menininkų namuose. Gerdos Žemaitytės nuotr

Nors slemas spėjo paplisti didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje ir Kaune, reiškinys dar yra palyginti labai jaunas. Globaliu lygmeniu slemo atsiradimas irgi nėra toks senas: menininko Dariaus Jurevičiaus 2012 m. sudarytoje knygoje „Slemas Lietuvoje“ žanras kildinamas iš devinto dešimtmečio (maždaug 1984 m.) Čikagos džiazo barų. Kadangi JAV ir taip turėjo ilgametę poezijos ir džiazo tradiciją, labiausiai girdimą jazz poetry (poezijoje, atliekamoje grojant džiazui) muzikiniame stiliuje, slemas netruko prigyti ir paplisti.

„Cikliškus skaitymus papildė varžybos tarp skirtingoms valstijoms atstovaujančių slemerių komandų. Reiškiniu susidomėjo spauda ir kitos medijos. Ėmė vykti ir daugiadieniai čempionatai. Slemo vertybes labai greitai pasigavo Europa, kiti kontinentai. Taip slemas tapo pasauliniu reiškiniu — žinomiausia įprastų skaitymų alternatyva“ – rašoma D. Jurevičiaus knygoje. Joje pirmuoju vietiniu poetry slam reiškiniu datuojamas 2008 m. Šakių rajono sodyboje vykęs renginys. Tais pačiais metais, jau oficialiau, slemas įvyko ir Mokytojų namų kiemelyje Vilniuje. Solidžiausias lietuvių pasiekimas tarptautinėje slemo arenoje – Europos čempionatą 2014 m. laimėjęs Žygimantas Kudirka.

Anapus oficialių čempionatų, slemas skirtinguose regionuose turi skirtingas tradicijas – pavyzdžiui, Vakarų Europos slemo poezijos sambūriai tampa platforma prabilti apie politines, socialines ir kultūrines problemas, būti išgirstiems, kuomet kitur pasisakyti nėra galimybių. Taip slemas tampa priemone marginalizuojamoms visuomenėms grupėms dalintis patirtimis ir pajusti solidarų bendruomenės ryšį, taip pat ieškoti išeičių bei sprendimų. Kitur slemo poezija įgauna labiau konfliktinį atspalvį, besiremiantį reperių dvikovos (MC battle) formatu ir primenantį nuo seno Europoje vykstančias žodines varžytuves, kai siekiama poetine išmone kuo labiau išplūsti ir įžeisti oponentą.

Slemas Kauno menininkų namuose. Ingos Navickaitės nuotr.

Slemas Kauno menininkų namuose. Ingos Navickaitės nuotr.

Labai svarbu pridėti, kad slemo sėkmę ir pripažinimą užtikrino tiek hip-hop’o kultūra, tiek dainuojamoji poezija ir ypač performatyvusis spoken word (angl. “sakytinio žodžio”) menas, istoriškai egzistavęs greta įprastosios poezijos ir itin glaudžiai susijęs su šnekamąja, gatvine kalba, peržengiančia normatyvus ir pasižyminčia laisva forma. Jau nuo Antikos laikų vadinamajam „šnekamajam žodžiui“, kaip ir apskritai kalbėsenai, atitinkamomis aplinkybėmis buvo suteikiama meninė vertė: pradėtas akcentuoti žodžių žaismas ir pats skambesys. Dėl to į kalbą pradėta žiūrėti, kaip į estetinę priemonę, besiremiančią garsu – atsirado retorikos ir oratorystės menas, kurio pagrindu tapo varžytuvės, o tai net buvo laikoma savotišku sportu.

Plati spoken word sąvoka vartojama nusakyti tiek tai pačiai slemo poezijai, tiek repo muzikai. Būtent repas yra ta populiariosios muzikos šaka, kuri žodžio galią perkėlė į pirmą planą. Šis muzikos žanras pagausino kūrinių tekstus ir pirmenybę dainose pradėjo teikti rimavimui, kuris sekė vienu iš esminių poezijos elementų – ritmu. Galų gale, pats pavadinimas rap dažnai šifruojamas kaip rhythm and poetry (angl. „ritmas ir poezija“). Tad poezija tokiais keliais pamažu ėmė iš knygų ir eilėraščių rinkinių keltis į sceną, kurioje atsirado vietos improvizacijai bei performatyvumui, o rašytojais ir atlikėjais gali tapti bet kas, norintis kažką pasakyti. Toks žanro išsilaisvinimas iš kanono ir profesionalumo ženkliai prisidėjo prie to, kad daugelis žmonių, kurie neįsivaizdavo savęs ant scenos, atrado drąsos išmėginti jėgas atviroje slemo platformoje.

Ir štai, prieš dvejus metus poetry slam tvirtas šaknis įleido Kaune menininkų namuose (KMN), kur įvyko pirmasis tokio pobūdžio renginys, dabar išaugęs iki to, kad susirinkusieji dažnai netelpa salėje. Tai galima laikyti proginiu įvykiu arba tiesiog puikiu sutapimu, kad dviejų metų KMN slemo sukaktis liepos 25 d., ketvirtadienį, 20 val. bus pažymėta nemokamu anglų kalba vyksiančiu pasirodymu „Trenksmas“, kurio pavadinimas tikslingai žaidžia su žodžio slam reikšme. Scenoje pasitrankyti žodžiais ir ritmu atvyks Blesz iš Nyderlandų bei Brandon Wint iš Kanados, o vietinio palaikymo draugiją suteiks lietuvis Kaseta.

Spoken word kūrėjas Blesz.

Spoken word kūrėjas Blesz.

Blesz – Lietuvoje prieš metus jau koncertavęs spoken word kūrėjas, reperis ir didžėjus, kurio muzika apibūdinama kaip emocionaliai intensyvi, o žodžiai talpina nuoširdumą ir kritiką suderinančią žinutę. Praėjusiais metais jis išleido albumą „Triple double“, kuriame susilieja dinamiški hip-hop’o ritmai ir žodžių dėlionių žaismė, įtaigiai išsakanti tiek asmeninius, tiek platesnius visuomeninius ir kultūrinius potyrius. Blesz taip pat yra vienas „Word Up“ judėjimo dalyvių, kuriančių tokio paties pavadinimo tinklalaidę, siekiančią skatinti saviraišką per poeziją ir spoken word, tokiu būdu pasisakant už socialinę įvairovę.

Tuo tarpu Brandon Wint yra lyriškesniam ir ramesniam pasakojimui artimesnis atlikėjas, kurio garsinį pagrindą sudaro gyvi instrumentai, plaukiantys šiuolaikinės klasikinės muzikos ir džiazo linija. Kanadietis taip pat 2018 m. išleido savo antrąjį albumą „Infinite Mercies“, o šiame dominuoja tematinis santykis su religija, kosmosu, protėvių išmintimi, savęs bei tiesos paieška ir humaniškuoju gailesčiu – visa tai susipina su žmogiškųjų jausmų palete, kurioje ryškiausiai sužiba atvirumu grįstas B. Wint ryšys su meilės idėja. Būdamas meno mokytoju, poetas daug dėmesio skiria naratyvui, kuris atspindi storytelling (angl. „istorijos pasakojimo“) kryptį, dažnai būdingą ir hip-hop’ui.

Spoken word kūrėjas Brandon Wint.

Spoken word kūrėjas Brandon Wint.

hip-hop’o arenos atkeliauja kaunietis Kaseta, kuris turi netrumpą penkiolikos metų repo ritmų prodiuserio stažą, o šioje kultūroje yra vadinamas beatmaker’iu. Kūrėjas pripažinimą ir vardą užsitarnavo aprūpindamas įvairius Lietuvos reperius instrumental’ais, ant kurių „užkraunamos“ eilutės, rimai ir stulpeliai. Pastaruoju darbu Kauno menininkų namuose užsiims jau pristatytas miesto lyrikas Blesz, pritaikydamas savo žodinę išmonę tvirtai ir kietai Kasetos ritmikai, atstovaujančiai klasikines hip-hop’o sroves, kuriose taip pat pasigirsta džiazo motyvų, puikiai derančių su spoken word pliūpsniais.

Artėjantis „Trenksmo“ renginys Kaune suteiks gana retą progą iš arčiau susipažinti su skirtingomis bei lanksčiomis žodžio meno kultūros pakraipomis, kurios repą, slemą ir poeziją suvienija į platų spoken word spektrą. Negana to, praėjus penkioms dienoms nuo „Trenksmo“, liepos 30 d., antradienį, 19 val., vyks jubiliejinis KMN slemo vakaras, kuriame sudalyvaus Amsterdamo spoken word festivalio organizatoriai, tarp kurių yra ir Blesz vardas.

Prodiuseris Kaseta.

Prodiuseris Kaseta.

Abu šie renginiai gali padėti suprasti, jog žodžių poveikiu grįstas menas šiandien pasaulyje vis dažniau interpretuojamas kaip metodas garsiai ištarti tai, apie ką nutylima populiariojoje medijoje ir žiniasklaidoje. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje spoken word menui artimi atlikėjai „Sleaford Mods“ ir Kate Tempest pasipriešinimu reaguoja į politines suirutes. Tuo tarpu praeitais metais apie afroamerikiečių problemas repuojantis Kendrick Lamar buvo apdovanotas Pulitzerio premija. Tai rodo, jog hip-hop’o kūryba jau įsileidžiama į visavertės literatūros lauką. Galbūt, slemu susidomint vis daugiau jaunų žmonių, o renginiuose sušmėžuojant svečiams iš užsienio, ir Lietuvoje užsimegs tradicija, spoken word poveikį ir įtaką išnešianti už gražios saviraiškos formos ribų.

Linartas Tuomas

Naujame Kauno menininkų namų projekte – kultūra, atskirtis ir bendruomenė
Kauno menininkų namuose (KMN) pradedamas naujas rezidencinio formato laboratorijų projektas. Jo idėja gimė karantino metu, kuomet kultūros įstaigos ėmėsi...
Muziejaus trečiadienis. Nuo kaimo smuiko iki arfos… Tradicinių šokių muzikantai ir jų instrumentai
Covid-19 pakoregavo daugelį kultūrinio gyvenimo įvykių. Tad šiltiems vasaros ir ankstyvojo rudens orams pamažu nueinant į užmarštį, ne vienas...
Kauno apskrities viešoji biblioteka atnaujino paslaugų teikimą
Po spalio 8 d. patvirtinto pirmojo COVID-19 atvejo Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, pritaikius prevencines priemones, daugiau užsikrėtimo atvejų nenustatyta,...
Festivalyje „Scena10x10“ – susitikimas su geriausio Sakartvelo sezono spektaklio režisiere Nino Maglakelidze
Tarptautiškumas iš naujojo Nacionalinio Kauno dramos taatro festivalio „Scena 10×10“ nedingsta. Estų trupės „Must Kast“ spektaklis vyko scenoje, estišką...
Naujame Kauno menininkų namų projekte – kultūra, atskirtis ir bendruomenė
Kauno menininkų namuose (KMN) pradedamas naujas rezidencinio formato laboratorijų projektas. Jo idėja gimė karantino metu, kuomet kultūros įstaigos ėmėsi...
Muziejaus trečiadienis. Nuo kaimo smuiko iki arfos… Tradicinių šokių muzikantai ir jų instrumentai
Covid-19 pakoregavo daugelį kultūrinio gyvenimo įvykių. Tad šiltiems vasaros ir ankstyvojo rudens orams pamažu nueinant į užmarštį, ne vienas...
Kauno apskrities viešoji biblioteka atnaujino paslaugų teikimą
Po spalio 8 d. patvirtinto pirmojo COVID-19 atvejo Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, pritaikius prevencines priemones, daugiau užsikrėtimo atvejų nenustatyta,...
Festivalyje „Scena10x10“ – susitikimas su geriausio Sakartvelo sezono spektaklio režisiere Nino Maglakelidze
Tarptautiškumas iš naujojo Nacionalinio Kauno dramos taatro festivalio „Scena 10×10“ nedingsta. Estų trupės „Must Kast“ spektaklis vyko scenoje, estišką...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia