Vieta siekiantiems tapti geriausiaisiais: „Blaster“

Savanorių prospekte aptikome vietą, kurioje gimsta stebuklai. Arba ateitis. Ją kuria daugiau nei 180 IT specialistų. „Blaster“ – tai šešių IT kompanijų („AdeoWeb“, „Telesoftas“, „SneakyBox“, „Distris“, „E-bros“, „Tiny Lab Productions“) klasteris, veikiantis ir kaip bendradarbystės erdvė. Nuo mažmeninės prekybos ir bankininkystės iki logistikos, muziejų ir švietimo – „Blaster“ gyventojai kasdien dirba su galybe sričių ir, bendrai suskaičiavus, per keliolika veiklos metų jau yra įgyvendinę per 300 projektų. Tiesa, pats klasteris neseniai atšventė dar tik pirmąjį savo gimtadienį. Sakėme „gyventojai“, nes įmonių darbuotojai čia nelinkę skaičiuoti darbo valandų, batus iškeičia į šlepetes ar apsieina su kojinėmis, kompaniją jiems kasdien palaiko šuo, yra ir „PlayStation“, stalo futbolas, gitarų ir visi kiti madingo biuro atributai.


Apie tai, kaip susikūrė „Blaster“, mums pasakoja mobiliųjų technologijų įmonės „Telesoftas“ – didžiausios klasteryje – įkūrėjas Algirdas Stonys. Prieš keliolika metų jis su kolegomis, siekdamas patraukti investuotojų iš Danijos dėmesį, vietoj biuro išsinuomojo prabangų butą Kauno centre, o praėjusių metų pabaigoje atidarė įmonės filialą „Vilnius Tech Park“ (atstovybės veikia Dubajuje, Ciuriche, San Fransiske). Tiesa, jau antrą kartą – anksčiau biurą sostinėje teko uždaryti pasikeitus madoms ir sąlygoms IT pasaulyje. Bet „Telesoftas“ prisitaikė. Tai būtina, sako Algirdas ir prideda, kad 2016-ieji, jo akimis, pavyko puikiai. Tiek plėtros, tiek naujų klientų pritraukimo, tiek technologijų tobulėjimo bei produktų kūrimo sferose.

Stonys-1

Gal gali papasakoti daugiau apie „Blaster“ idėją? Kaip kilo mintis bendradarbiauti su kitais, dalytis patirtimi? Juk verslą dažniausiai norisi kurti sau.

Atsakysiu taip – galite palyginti „Blaster“ veikiančių įmonių statistiką prieš ir po klasterio įkūrimo. Visos išaugo! Manau, kad kartu esame daug stipresni, tai įrodo ir skaičiai. Turi siekti kooperacijos, sinergijos, kurti bendrus projektus ir didinti savo paslaugų spektrą – taip tu tapsi sėkmingas, išaugs tavo pajamos. Taigi tikrai nereikia bijoti dalytis „know-how“. Pavyzdžiui, „Telesofto“ ir įmonių, su kuriomis bendradarbiaujame, veiklos sritys persidengia. Kiti įmonių savininkai pasakytų, kad reikia konkuruoti, tačiau mes teigiame priešingai. Su savo partneriais dalijamės viskuo, kartu ieškome būdų, kaip klientams pasiūlyti didesnę vertę ir bendrai laimėti konkursus.

 

Kaip pasirinkote būtent šią erdvę („Blaster“ įsikūręs Savanorių pr. 178A, virš interjero dizaino salono „Artis“, – red. past.)?

Šitą erdvę mums kartu pasiūlė nuomotis „AdeoWeb“. Jie pirmieji rado šias patalpas, jos vieniems jiems buvo per didelės, o mums kaip tik trūko erdvės. Nusprendėme, kad jeigu jau turime bendrą biurą, kodėl nepradėjus ir dirbti kartu? Tada pradėjome plėtoti šią bendradarbiavimo idėją. Su dar dviejų įmonių savininkais vaikščiojome po Žemuosius Šančius, Vilijampolę. Ėjome į „Apynėlį“ ir „Mažąjį Paryžių“, pakeliui apšnekėdami strategiją, kaip gerai čia mes vaibinsim, kaip gerai kartu gyvensim (juokiasi). Bendradarbiavimas visiems buvo naudingas, žmonių skaičius „Blaster“ auga ir dar augs.

Turbūt ne vienas specialistas išvyktų iš Kauno, jeigu nebūtų „Blaster“?

Manau, kad taip. Galbūt vieni ir toliau dirbtų Kaune kaip laisvai samdomi darbuotojai, tačiau tikriausiai daugelis išvažiuotų į kitus miestus arba netgi į užsienį.

Mes savo įmonėje vadovaujamės tokiu moto: stengiamės tiek sau, tiek savo darbuotojams sukurti normalią gyvenimo bazę, pasiūlyti konkurencingą atlyginimą. Stengiamės, kad darbas būtų įdomus ir mėgstamas, kuriuo galėtum didžiuotis ir džiaugtis. Taip pat svarbu, kad komandoje būtų geras mikroklimatas, kad darbuotojus sietų draugystės ryšiai. Patenkinus visus šiuos kriterijus nereikia niekur važiuoti.

Pirma mintis įžengus į „Blaster“ – tai labai smarkiai patobulinta KTU barako versija, o ne rimtas biuras.

Taip, būtent tokią laisvą aplinką ir bandome sukurti. Bet kokia programavimo veikla – tinklalapių, žaidimų programavimas ar el. komercija – pirmiausiai kūrybinis darbas. Todėl akivaizdu, kad varžyti darbuotojų kūrybines galias – tai durtis peiliu sau į nugarą.

Stonys-3

Ar darbuotojus varžote darbo laiku?

Pagal Lietuvos įstatymus darbo valandas nustatyti būtina, taigi oficialus „Telesofto“ darbo laikas yra nuo 8.30 iki 17.30 val. Tačiau mums nėra skirtumo (juokiasi). Tiek aš pats, tiek kiti darbuotojai čia ateina ir dirba, kada nori. Aišku, yra šiokių tokių taisyklių. Mūsų įmonėje darbas vyksta komandose, jos turi savo ciklus ir ritmus.

Veiklos turi daug, ar pačiam užtenka laiko kūrybai?

„Telesofte“ įvairius procesus stengiamės paskirstyti tolygiai. Turime daug žmonių, kurie atsakingi už tam tikras specifines sritis, jeigu procesus valdyčiau tik aš pats, tai būtų tikrai kreizi. Tai būtų klaida. Procesas turi kilti iš apačios, jis turi būti darbuotojų užduodamas direktoriui. Jei būtų atvirkščiai, tai jau būtų nebe kūryba ir biure reikėtų įvesti aprangos kodą (juokiasi). Taigi, čia turime daug įgalintų žmonių ir tas įgalinimas labai daug duoda. Tiek man pačiam, tiek ir kitiems darbuotojams tokiu būdu dirbti yra smagiau ir patogiau.

Kai užduotys paskirstytos, galiu koncentruotis į savo kūrybinius darbus. Nors esu direktorius, daugiausia darbų atlieku kaip pardavimų skyriaus vadovas. Daug laiko skiriu pardavimams organizuoti ir „Telesoftui“, kaip daugiausia mobiliųjų technologijų žinių sutelkusiai įmonei, pristatyti. Tenka kurti prezentacijas, organizuoti susitikimus, rengti įvairius pasiūlymus. Visa tai yra kūrybinis darbas, kuriam aš skiriu didžiąją laiko dalį.

Tikriausiai norinčių dirbti pas jus yra daugiau nei darbo vietų. Kokių komandos narių ieško „Telesoftas“?

Mes ieškome iniciatyvių žmonių, kurie turi žinių ir patirties, yra šį tą pasiekę ir, svarbiausia, – nusiteikę tobulėti. Nes čia iš tikrųjų yra tobulėjimo, tiek asmeninio, tiek profesinio, vieta. Tarkime, jeigu žmogus nori pagerinti įgūdžius naudotis kuria nors programavimo kalba, mes skirsime jam atitinkamus projektus, siųsime į įvairius mokymus, kol galiausiai darbuotojas taps geriausiu tos kalbos programuotoju.

Stonys-5

Koks darbuotojų amžiaus vidurkis?

Apie 26 metus. Dabar ateina nemažai jaunimo, iki devyniolikos metų, kurie „pamuša“ tą vidurkį.

Merginų sutikome nemažai, smagu, kad „vyriškos“ industrijos stereotipas bliūkšta.

Na, po truputėlį merginų daugėja. Džiugu matyti, kad vis daugiau ateina ir iš jaunesniosios kartos. Kai aš mokiausi KTU, laidoje buvo tik keletas moterų, dabar – vos ne pusė. Mūsų kolektyve merginų – penktadalis.

 

Dar Algirdas papasakojo apie artėjantį žaidimų kūrėjų savaitgalį „LT Game Jam“, kurio istorija siekia 2002 metus. Susidomėję po poros dienų apie jį kalbėjome su „Blaster“ veikiančios įmonės „SneakyBox“ įkūrėju Liudu Ubarevičiumi. Laukite tęsinio arba griebkite popierinį „Kauną pilną kultūros“.

Pašnekovą kalbino Kotryna ir Kęstutis Lingiai, fotografavo Artūras Bulota
Interviu publikuotas „Kaunas pilnas kultūros“ 2017 m. sausio nr.

www.blaster.lt
www.telesoftas.com

 

Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia