Šių metų Muziejų nakties leitmotyvas – „Modernėjanti Lietuva“

Kasmet vis gerinančios lankomumo – ir programų įdomumo bei muziejininkų išradingumo! – Muziejų nakties tema 2018-aisiais yra „Modernėjanti Lietuva“. Gegužės 19-oji, šeštadienis – tai diena, kuomet visus Kauno muziejus galite lankyti nemokamai, ir ne tik trumpam užbėgti, o dalyvauti ekskursijose, dirbtuvėse, filmų peržiūrose, klausyti koncertų ir kitais būdais pasinerti į ne visuomet lengvai prieinamą muziejų pasaulį. Daugelis Kauno muziejų šeštadienį veiks iki vėlaus vakaro, bet neatidėkite jų lankymo sutemoms – įdomi programa suplanuota nuo pat ryto.

Priminsime, kad tarptautinė muziejų taryba (ICOM) kasmet kviečia švęsti Tarptautinę muziejų dieną – gegužės 18-ąją. Nuo 2005 m. organizuojamoje tūkstančius muziejų vienijančioje akcijoje „Europos muziejų naktis“ dalyvauja ir Lietuva.

muziejunaktis_miestom

Kauno miesto muziejus (detalią programą rasite čia)

Išskirtinę programą visame mieste išsibarsčiusiuose savo skyriuose parengė Kauno miesto muziejus. Kauno rotušės rūsiuose visuomenei bus pristatomas Stanislovo Lukošiaus fotografijų paveldas, atskleidžiantis ne tik Kauno urbanistinę kaitą, bet ir kasdienį gyvenimą miesto erdvėse. Čia vyks ir Paulinos Kunevičiūtės meninis projektas „Pasaka apie Pasaką“, kuriame autorė kviečia prisiminti buvusias kavines Laisvės al. bei papasakoti savo asmeninius prisiminimus, kuriuos galėsite atskleisti popieriuje, skaidrėje arba papasakoti į diktofoną. Taip padėsite kurti savitą Kauno miesto atmintį. Lankytojai kviečiami atsinešti jų atminti gaivinančių ir saugančių artefaktų – nuotraukų, daiktų ar kt.

Nuo vidurdienio rotušės hole lauks kilnojamoji paroda „Jonas Vileišis: tarnystė vardan Kauno ir Lietuvos“. Jonas Vileišis – iškilus Lietuvos valstybės ir visuomenės veikėjas, Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataras, ilgametis Kauno miesto burmistras. Šiemet minimos burmistro 145-osios gimimo ir 75-osios mirties metinės, tai progai ir dedikuojama ši kilnojamoji paroda. 21 val. bus pristatytas architekto Jorio Šykovo projektas „Miestai grybų“, keliantis klausim1, kaip dabarties ir ateities sprendiniais mums neatsilikti nuo savo europiniu mastu pripažinto tarpukario Kauno modernizmo kūrėjų.

Kauno pilis ypač laukia mažųjų lankytojų, kuriems suorganizvo molio dirbtuvėles ir šaudymo lanku pratybas. Bus žaidžiami ir senoviniai lietuviški žaidimai. Bokšto galerijoje (IV a.) veiks Violetos Latvytės-Narbutienės paroda „Pasivaikščiojimai po Kauno senamiestį“.

Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyrius 18 val. kvies į folkloro improvizacijų koncertą muziejaus kiemelyje, o nuo 20 val. projektą „Atgyjančios ekspozicijos“ pristatys „Ratilėlis“, sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“ ir „Kauno bandonija“. Muziejuje veiks ir Egidijaus Virbašiaus lietuvių liaudies muzikos instrumentų paroda.

M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos istorijos skyrius kviečia sudalyvauti ekskursijose po ekspoziciją „Valstybės teatras. Tautą burianti muzika“, skirtą Pirmosios Lietuvos Respublikos muzikinės kultūros centrui, svarbių Lietuvos valstybingumui įvykių liudininkui – Valstybės teatrui ir jame kūrusiems žmonėms. (registracija telefonu 8 37 733371). 18 val. čia vyks koncertas „Muzikinė kelionė laiku: nuo operetės iki miuziklo“, kuriame dalyvaus VDU Muzikos akademijos prof. Sabinos Martinaitytės studentai, tarptautinių konkursų laureatai. Prieš naktinę ekskursiją po K. Petrausko memorialinį butą vyks muilo dirbtuvės „Grožio paslaptys pagal Kiprą Petrauską“. Į šias veiklas taip pat reikia registruotis aukščiau nurodytu tel.

Vaizdingoje vietoje įsikūręs medinis J. Gruodžio memorialinis muziejus dirbs trumpiau, iki 18 val. Čia vyks holograminės piramidės dirbtuvės ir muilo burbulų fiesta vaikams.

Taip pat Kauno miesto muziejus su VšĮ „Gražinkime Kauną“ šeštadienį 12:30 ir 14:30 val. kviečia į ekskursiją „Kaunas – dizaino miestas“, kuri startuos nuo autobusų stotelės „Kauno aklųjų ir silpnaregių centras“. Ekskursijos dalyviai aplankys K. Sklėriaus namą, Kauno technikos kolegijos muziejų, susipažins su architektu S. Kudoku ir keliaudami Tvirtovės alėjos kalnu pasieks Juozo ir Stasės Gruodžių namus, apžiūrės ten veikiančią ekspoziciją „Mano darbas taurus“.

Dar viena ekskursija, rengiama su „Ekskurso“ komanda, supažindins su Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika. Ji vyks 15, 16 ir 17 val., registruokitės tel. 8 37 206 820 arba el. paštu i.puidokiene@kaunomuziejus.lt.

Kauno miesto muziejus kviečia aplankyti ir vieną paslaptingiausių miesto objektų – senąjį Radijo stoties pastatą Vaižganto gatvėje. Ekskursijos čia vyks 18 ir 20 val., tuo pačiu pamatysite ir naują dokumentinį filmą „Kalbantis lobis“. Registruokitės aukščiau nurodytais kontaktais.

mkc

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (detalią programą rasite čia)

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir jo padaliniai šiemet kviečia į jau 11 val. prasidėsiantį žygį-žaidimą „Kultūrinis labirintas: 1 diena – 8 muziejai“. Keliaudami miesto labirintais – parkais, kiemais, laiptais – naujai atrasite ir pažinsite Kauną, neeilines čia gyvenusias asmenybes, sužinosite, kokie netikėtumai slepiasi tyliose Žaliakalnio gatvelėse, kokias istorijas ir legendas saugo galerijų, muziejų eksponatai. Kad dalyvautumėte žaidime, tereikia atsisiųsti ar atsispausdinti žaidimo žemėlapį ir kartu su draugais, šeima ar dviračiu patraukti į žygį. Teisingai atsakydami į klausimus, skinsitės kelią per kultūrinį Kauno labirintą – pirmieji 30 dalyvių (ar komandų), įregistravusių užpildytą žemėlapį, gaus muziejaus prizus renginio uždarymo šventėje.

Muziejų nakties proga kiekviename iš muziejaus padalinių (M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, M. Žilinsko dailės galerijoje, Paveikslų galerijoje, Velnių muziejuje, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, J. Zikaro memorialiniame muziejuje, L. Truikio ir M. Rakauskaitės memorialiniame muziejuje, Istorinėje LR Prezidentūroje, A. ir P. Galaunių namuose) lauks ne tik žaidimas, bet ir plati kultūrinė programa: spektakliai, koncertai, kūrybinės dirbtuvės.

M. Žilinsko dailės galerijoje visą šeštadienį veiks įvairios kūrybinės dirbtuvės šeimoms; sutemus tikriems nakvišoms M. Žilinsko galerijos požemiuose vyks „aklosios“ ekskursijos šiuolaikinio meno ekspozicijoje „Muziejus neregiui“. Nuo 20 val. galerijoje įsikurs jo rūsyje veikiančio muzikos baro „Lizdas“ komanda, didžėjai ir prodiuseriai, kurie pristatys projektą „Ambient Gallery“, apkabinsiantį lankytojus elektroniniais garsovaizdžiais.

Kauno paveikslų galerija kviečia muziejų fiestą švęsti „Fluxus“ ritmu. Čia vyks kūrybinės persirengėlių fotosesijos Eglės Velaniškytės parodoje „Aš ateinu 2“, fliuksiški stalo žaidimai J. Mačiūno Fluxus kabinete, o vasaros paviljone suvešės nepaprastas augalas – čia bus atidaryta garsioji menininkės Yoko Ono instaliacija „Troškimų medis“. Galerijos kavinė „Kultūra“ siūlys išmėginti „Fluxus“ valgiaraščio patiekalus. 20 val. čia vyks ir žaidimo „Kultūrinis labirintas: 1 diena – 8 muziejai“ apdovanojimai, skambant KTU pučiamųjų orkestrui „The BrassBees“.

J. Zikaro memorialinis muziejus kvies pasivaišinti arbata ir paklausyti nuostabių šių namų istorijų, o 18 val. muziejaus sodelyje suskambės „Kadujo“ sutartinės.

Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra kviečia į „Prezidento rūmų iššūkį“ – tai žaidimas šeimai, draugams ir pavieniams lankytojams Istorinės Prezidentūros ekspozicijoje. Vakare vyks orientacinis pažintinis žaidimas „Triumfo keliu“.

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus vilios mažiesiems lankytojams įkurta čiurlioniškų kūrybinių dirbtuvių erdvė, kurioje žaisti, piešti ir fantazuoti galima bus nuo ryto iki pat vėlaus vakaro. Sutemus Valentinas Masalskis, Erika Gaidauskienė ir „Taško teatras“ pristatys spektaklį „Laikas iš antrų rankų“, sukurtą pagal to paties pavadinimo rašytojos S. Aleksijevič knygą, kurioje užrašyti monologai, gimę iš dešimt metų trukusios kelionės po buvusią Sovietų Sąjungą.

11–20 val. nuostabioje, egzotiškomis detalėmis stebinančioje L. Truikio ir M. Rakauskaitės namų aplinkoje vyks ekskursijos, pasakojančios apie garsiąją tarpukario porą.

A. ir P. Galaunių namuose tuo pat metu vyks pasivaikščiojimai ir diskusijos tarpukario dvasia alsuojančioje parodoje „Kasdienybės geometrija. Art Deco Kauno interjeruose“. Taip pat bus atidaryta vienos dienos paroda „Dedikacija Adelei“, kurioje pirmą kartą lankytojams bus pristatytas S. Kirijevskio Paryžiuje 1927 m. tapytas ir po restauravimo į A. ir P. Galaunių namus sugrįžęs Adelės Galaunienės portretas, dirbtiniais perlais ir stiklo karoliukais siuvinėta suknelė, kurią Adelė Galaunienė įgijo Paryžiuje apie 1927 m. iš savo dainavimo mokytojos Felijos Litvinne, vėduoklė, kurią operos solistė naudojo Džiuljetos vaidmenyje Ž. Ofenbacho operoje „Hofmano pasakos“ (1925 m.) ir kiti asmeniniai primadonos daiktai

A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus savo programa sieks priminti, kad 2018-ieji – Europos Kultūros paveldo metai, o A. Žmuidzinavičiaus namai – vienas iš Kauno miesto tarpukario architektūros simbolių, kurį suprojektavo Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. 12-15 val. muziejus kartu su „200m2“ komanda pakvies į edukacinę programą „Eksperimentas – betonas“ tiems, kurie nori pasimatuoti architekto profesiją. Dirbtuvės vyks muziejaus sode!

muziejunaktis_karo

Vytauto Didžiojo karo muziejus (detalią programą rasite čia)

Išskirtinį šeštadienį muziejus pavadino išskirtinai ir su trenksmu: „Žengia pulkas linksmai“. Nuo 18 iki 24 val. bus pristatytas Lietuvos karių laisvalaikis, organizuojami edukaciniai užsiėmimai, taip pat laukia koncertinė programa, kurioje išgirsite Lietuvos kariuomenės orkestrą, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnų ansamblį „Vytis“, Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro grupės pasirodymą, o vakarą vainikuos folkroko grupės „Žalvarinis“ koncertas. Taip pat turėsite unikalią galimybę užlipti į Varpinės bokštą nuo kurios atsivers kvapą gniaužiantis miesto vaizdas.

muziejunaktis_maironio

Maironio lietuvių literatūros muziejus (detalią programą rasite čia)

Maironio lietuvių literatūros muziejus šeštadienį kviečia užsukti į dviejų poetų namus – Maironio butą Rotušės a. 13 ir J. Tumo-Vaižganto butą Aleksoto g. 10-4, Kaunas. Abu jie bus atviri iki vidurnakčio! Maironio namuose vyks konkurso „Pavasarių šimtas“ nugalėtojų apdovanojimai, veiks edukacinė paroda „Du gyvenimo puslapiai“, vakare galėsite sudalyvauti ekskursijoje „Laiko traukinys“ ir pamatyti VU KnF „Raudonojo kilimo“ teatro spektaklį „Ponas Kolpertas“ muziejaus rūsyje.

Pas Vaižgantą vakarop vyks Sergejaus Jesenino poezijos skaitymai, 22 val. – ekskursija (registracija tel. 8 37 222 371).

Lietuvos sporto muziejus

Nuo 17 iki 22 val. muziejuje bus galima susipažinti su visomis muziejaus ekspozicijomis: pagrindine muziejaus sale, kurioje eksponuojami įvairių sporto šakų įrankiai, trofėjai, sportininkų prizai, apdovanojimai ir daugelis kitų eksponatų, Jadvygos ir Jono Ramanauskų Lietuvos cirko istorijos, bokso legendos Algirdo Šociko bokso, Lietuvos olimpiečių laimėjimų Olimpinėse žaidynėse nuo 1924 m. iki šių dienų. Muziejaus patalpose veiks VDU krepšinio komandos trofėjų ir prizų paroda. Muziejaus kiemelyje galėsite pamėtyti kamuolį Trikrepšio žaidime, paspardyti kamuolį futbolo lauke, o edukacinėje klasėje bus demonstruojami videofilmai apie Lietuvos sportinį gyvenimą.

Tado Ivanausko zoologijos muziejus (detalią programą rasite čia)

Muziejininkai kviečia ne tik apsilankyti nemokamai, bet ir sužinoti kaip per 100 metų muziejus keitėsi: kaip kaupėsi eksponatai, kokiais keliais patekdavo į muziejų, kokie patys seniausi muziejaus eksponatai, kaip gyvūnų iškamšos buvo gaminamos anksčiau ir dabar, kaip patobulėjo paukščių žiedavimas ir kt. Muziejų nakties metu, nuo 18 val., ekskursija seks ekskursiją! Be to, galėsite apžiūrėti net penkias čia veikiančias parodas.

muziejunaktis_svietimo

Lietuvos švietimo istorijos muziejus

Moderni montesorinė vaikų ugdymo metodika, taikyta tarpukario Kaune, šiandien populiari ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Naudojant šią nuostabiai technologišką, apgalvotą, tikslingą ugdymo metodiką, sukurta nauja edukacinė programa „Padėk man padaryti pačiam“, kuri šeštadienį muziejuje vyks nuo 14 iki 21 val.  Turėsite puikią progą susipažinti su M. Montessori ir M. Varnienės vaikų auklėjimo idėjomis.

Lietuvos aviacijos muziejus

S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome veikiantis muziejus lauks 18-24 val. Didžiulio susidomėjimo sulaukiantys muziejaus skrydžių imituokliai ir šiemet kvies visus norinčius išbandyti savo jėgas pilotuojant virtualius orlaivius, drąsiausių lauks naujiena – skrydis parasparnio simuliatoriumi. Istorijos taku po S. Dariaus ir S. Girėno aerodromą pasivaikščioti ir pasiklausyti įdomių istorijų kvies muziejininkas-istorikas bei akrobatinio skraidymo meistras Eugenijus Raubickas, o muziejuje vyks trumpos ekskursijos po atskiras ekspozicijas. Besidomintys „Lituanica“ skrydžiu bei šį skrydį gaubiančia paslaptimi, žiūrėdami Remigijaus Sabulio filmą „Lituanicos paslaptis“ sužinos daug įdomių faktų apie pilotus, apie pasiruošimo darbus ir apie Atlanto šturmą. Muziejaus istorijos salėje bus rodomas filmas apie XVII amžiaus raketų ir artilerijos teorijos kūrėją Kazimierą Semenavičių „Didysis artilerijos menas“. Muziejaus kiemelyje improvizuotoje lauko kavinėje, patogiai įsitaisę prie stalelių, lankytojai besimėgaudami kava ir desertais galės grožėtis saulėlydžiu, temstant ant skrydžių valdymo bokšto dideliame ekrane lankytojus džiugins akrobatinių skrydžių akimirkos, sutemus renginį elektroninės muzikos ir šviesų šou, o vidurnaktį muziejaus kiemelį nušvies muziejų nakties fejerverkas.

IX forto muziejus

Šis muziejus šeštadienį 10-20 val. kviečia nemokamai apsilankyti unikaliame kultūros paveldo objekte ir susipažinti su muziejaus ekspozicijomis. Kauno IX forto muziejaus memorialinį kompleksą 50 ha parke sudaro okupacijų ekspozicija, IX fortas ir 1984 m. iškilęs trijų kompozicinių dalių 32 m aukščio monumentas Holokausto aukoms atminti, tapęs vienu Kauno simbolių.

VDA Kauno fakultetas

Nuo 22 val. iki vidurnakčio erdviame Senamiesčio kieme vyks tapybos prie žvakių šviesos sesija. Fakultete veiks architektūros vizuali instaliacija „Šviesa interjere“ ir dizaino vizuali instaliacija „Studentų improvizacijos medijose“.

Daugiau: www.muziejunaktis.lt

Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – Kauno kūrėjai
Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną,...
Kovo 11-ąją Kaunas pasitiks trispalve Laisvės alėja
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Kaunas pasitiks įstabiu reginiu – jau nuo antradienio iki pat Kovo 11-osios vėlumos vakarais ir...
„Kino pavasario“ virtualųjį kino teatrą atidarė Pietų Korėjos meistro drama
Likus mažiau nei dviem savaitėms iki „Kino pavasario“ pradžios, pristatyta didžiausia šių metų festivalio naujiena – „Kino pavasario“ virtualusis...
Kovo „Kaunas pilnas kultūros“ – apie asmeninius įvarčius
„Ką bepasakytum, visada bus prieštaraujančių, paneigiančių, įsižeidusių, supykusių, nusivylusių ir apšaukiančių klaidatikiu, neišmanėliu ar nesusipratėliu. Visada bus rašančių pastabas...
Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – Kauno kūrėjai
Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną,...
Kovo 11-ąją Kaunas pasitiks trispalve Laisvės alėja
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Kaunas pasitiks įstabiu reginiu – jau nuo antradienio iki pat Kovo 11-osios vėlumos vakarais ir...
„Kino pavasario“ virtualųjį kino teatrą atidarė Pietų Korėjos meistro drama
Likus mažiau nei dviem savaitėms iki „Kino pavasario“ pradžios, pristatyta didžiausia šių metų festivalio naujiena – „Kino pavasario“ virtualusis...
Kovo „Kaunas pilnas kultūros“ – apie asmeninius įvarčius
„Ką bepasakytum, visada bus prieštaraujančių, paneigiančių, įsižeidusių, supykusių, nusivylusių ir apšaukiančių klaidatikiu, neišmanėliu ar nesusipratėliu. Visada bus rašančių pastabas...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia