Naujas sezonas „Lizde“. Daugiau vietos ir dar artimesnis užsienis (interviu)

Pavasarį į klubą „Lizdas“, veikiantį M. Žilinsko dailės galerijos pašonėje, buvome užsukę su vaizdo kamera. Aną reportažą galite rasti paspaudę šią nuorodą, o prasidėjus naujam kultūrinio gyvenimo sezonui vėl žvalgomės, kas įdomaus Kaune sutemus. Vienas klubo įkūrėjų Žilvinas Širka, už didžėjaus pulto prisistatantis kaip Roads, šįkart pakalbinti pasiūlė ir Londone gyvenančią lietuvę Arūnę Nedzveckaitę. Prieš daugiau nei 15 metų iš Lietuvos išvykusi mergina, scenoje žinoma kaip Mamiko Motto, yra garso menininkė, didžėja, turi savo įrašų kompaniją „Gass“ ir daug idėjų margesnei nakčiai. Tiek Londone, tiek Kaune.

Jau spalio 5-ąją „Lizdas“ pirmąkart taps kokybiškos elektroninės muzikos degaline. Taip galima būtų išversti renginių serijos „Gass Station“ pavadinimą. Pirmasis ir labai svarbus serijos svečias – atlikėjas, pseudonimu Actress maskuojantis tikrąjį savo vardą Darren Jordan Cunningham. Jo įprastiems apibūdinimams nepasiduodantys albumai „Hazyville“, „R.I.P.“ ir „Ghetoville“ jau tapo nekilnojamuoju savo epochos paveldu. Daugiau apie save atlikėjas penktadienio naktį papasakos muzikos kalba, o kol kas artimiausiais planais ir įžvalgomis dalinasi Arūnė ir Žilvinas.

Mamiko Motto. Mehdi Lacoste nuotr.

Mamiko Motto. Mehdi Lacoste nuotr.

Arūne, gal, bent jau mintimis grįždama į Lietuvą,  gali palyginti, kuo nuo londonietiško skiriasi lietuviškas naktinis gyvenimas? Akivaizdu, kad jau seniai praėjo tas laikas, kai atsilikdavo muzikos mados. bet gal kurios nors kitos skiriasi?

Nemanau, kad šios dvi vietos gali būti kaip nors lyginamos. Tikrai ne todėl, kad vienur ar kitur yra geriau – tiesiog jos labai skiriasi. Visgi tikrai galiu pasakyti, kad lietuviai labai išprusę kultūros, meno ir konkrečiai muzikos sferose. Čia labai daug talentų! Baltijos šalimis vis labiau domisi pasaulis, taigi tie talentai pagaliau sulaukia tokio pripažinimo, kokio nusipelno. Aš didžiuojuosi.

Kodėl būtent „Lizdą“ pasirinkai savo idėjoms įgyvendinti?

Pernai buvau parskridusi ramioms kalėdinėms atostogoms, tačiau taip sutapo, kad beveik visą savaitę keliavau po įvairius Lietuvos klubus ir juose grojau. Vienas senų pažįstamų, didžėjus Žilvinas Noruišis, pakvietė pagroti „Lizde“ – mielai sutikau, klubo kompanija mane šiltai priėmė. Po poros dienų sulaukiau kvietimo kartu išgerti kavos, prie kavos – pasiūlymo bendradarbiauti. Visa kita – jau istorija. Man „Lizdas“ labai patinka savo dydžiu, čia gera garso sistema, malonus kolektyvas. Tai – mano žmonės, o saviems aš pasirengusi atiduoti viską. Dirbti kartu su jais man garbė.

Ką įdomaus pati po ilgo nesilankymo atradai Kaune, nebūtinai naktiniame?

Jei atvirai, dar nespėjau. Aš – Vilniaus vaikas, Kaune laiko praleidžiu mažai, o kai atvažiuoju, sėdžiu mamos virtuvėje nuo ryto iki vakaro ir smaližiauju. Bus įdomu su Kaunu susipažinti iš naujo.

Actress – solidus vardas, kuris galėtų papuošti net ir, tarkim, šiuolaikinės muzikos festivalio „Gaida“ Vilniuje programą. Kodėl būtent šis kūrėjas pasirinktas serijos debiutui?

Jis yra mano labai senas draugas, kurį labai gerbiu kaip menininką. „Gass Station“ – naktis, skirta tikriems tikros muzikos mėgėjams. Siekis – garbinti muziką, o ne didžėjus. O tam pasirengę tik tikri menininkai, selektoriai, kurie nesivaiko muzikos madų, lieka ištikimi skambesiui ir savo darbą dirba daug metų. Didžėjavimas – sunkus darbas. Actress setuose gali išgirsti ilgą jo nueitą kelią, ir tai mane domina labiausiai. Beje, tą patį galiu pasakyti ne tik apie vakarėlio svečią, bet ir apie kartu grosiantį TTT, vilnietį, kuris yra mano mėgstamiausias didžėjus Lietuvoje.

Kokį skambesį propaguoja įrašų kompanija „Gass“? Ar joje yra lietuviškų pėdsakų?

Tai dvasingos ir kūniškos muzikos susivienijimas. Nesvarbu, koks stilius, bet muzika turi būti susijusi su evoliucija, naujosiomis technologijomis ir  jausmais. Vienas mūsų kolektyvo narių yra TTT. Taip pat netrukus pristatysime lietuvių grupės plokštelę, apie tai papasakosiu vėliau.

10 05 gass

Kuo tau pačiai įdomus didžėjaus darbas, kurį dirbi jau ne tiek ir mažai metų, daugiau nei penkiolika? Kaip ši profesija keičiasi kartu su spartėjančiu gyvenimo tempu?

Kurdama įrašų kompaniją turėjau daug ko atsisakyti – ir groti vakarėliuose iš esmės buvau nustojusi. Tik praėjusių metų pabaigoje grįžau prie pulto. Galbūt todėl jaučiuosi kaip 16-os? Viskas po pertraukos man įdomu ir smagu. Kaip jau minėjau, didžėjaus darbas sudėtingas, jis – ne kiekvienam. Žinoma, kiekvienas gali išmokti, kaip valdyti grotuvus, bet iš tiesų groti gali nedaugelis.

Žilvinas Širka. Asmeninio archyvo nuotr.

Žilvinas Širka. Asmeninio archyvo nuotr.

Žilvinai, „Lizdas“ vis artimiau ir dažniau draugauja su užsieniu. Praėjusį penktadienį vyko olandų klubo „De School“ vakarėlis, taip pat ne kartą deklaravote palaikymą gruzinams „Bassiani“, iš  klubo jau tapusiems socialiniu judėjimu. „Gass“ – irgi tarptautinis reikalas. Kuo paremti tokie ėjimai – ar vietiniams šokėjams tai egzotika ir todėl įdomu, ar užsieniečiams taip labai rūpi patekti į Lietuvą?

Šiandien takoskyra tarp vietinio ir „užsienio“ po truputi blanksta. Muzika vienija žmones, ypač tai jaučiasi klubinėje šokių muzikos kultūroje, o mes norim tą ribą dar labiau trinti. Tad ir toliau bendradarbiavimo ir naujų pažinčių tik daugės. Tokios renginių serijos kaip „Draugystė“, kurioje jau pristatėme aktualiausią Amsterdamo klubą „De School“, ar „Gass Station“ taps puiki platforma tam.

Ar Kauno naktinis gyvenimas juda aukštyn, plečiasi, ar sukasi savame rate?  

Šis klausimas tikriausiai reikalautų atskiro reportažo ir detalios analizės. Visgi aš žiūriu optimistiškai ir pastebiu daug gerų tendencijų. Ne tiek kiekybinių, bet kokybinių. Gerėjantis turinys, pasiūla, vis išrankesnė auditorija. Tačiau vis dar jaučiamas jaunų, naujų atlikėjų stygius. Reikėtų pripažinti ir savo, kaip vieno iš nedaugelio elektroninei muzikai dedikuotų klubų mūsų mieste, kaltę. Galbūt reikėtų dažniau tapti žaidimų aikštele naujiems veidams. Greitu laiku planuojam pasitaisyti.

„Lizdas“. Klubo archyvo nuotr.

„Lizdas“. Klubo archyvo nuotr.

Kaip tik šį savaitgalį netoliese atsidarė baras „Godo“, neslepiantis simpatijų elektroninei muzikai. Draugausite?

Na, mes esam nutarę, kad vienintelis būdas atsikratyti konkurentų – laikyti visus partneriais. Aišku, nemalonu, kai kažkas ateina ir akiplėšiškai kopijuoja turinį neįdėdamas pastangų ir meilės. Visgi „Godo“ kompanija nėra to pavyzdys – manau, tai bus šauni, jauki vieta gerai muzikai, tinkama sustoti nakčiai įsibėgėjant, pakeliui į „Lizdą“.

Neseniai „Lizde“ Kauno miesto kamerinis teatras rodė spektaklius, jūsų didžėjai įgarsina M. Žilinsko galerijos erdves. Ar tai – naujų auditorijų klubui ir muziejui paieška?

Mes neabejingi visoms kultūros formoms, tad planuose yra daugiau naujų netipinių muzikiniam klubui veiklų. Netrukus planuojame plėsti klubo patalpas, iš esmės ribosimės su šalia esančia galerijos kino sale. Daugiau vietos, daugiau erdvės kūrybai.

„Lizdas“ švenčių progomis komandiruojasi į industrines ar gamtines vietas, kuriose, ne paslaptis, telpa daugiau šokėjų. Visų šventųjų naktis, Kalėdos – tomis dienomis jūsų klube geriau neieškoti, tiesa? Ar tokių vietų, neišbandytų, dar yra Kaune, ar tenka sukti ratus po tas pačias? Kuo šokėjus žavi išsikraustymas iš klubo? 

Taip, mūsų erdvių renginiams žvalgyba yra atskira meno rūšis. Tai labai sudėtinga, tačiau tuo pat metu man asmeniškai labai įdomi veikla. Kiek galėtume papasakoti istorijų ir nuotykių… Juk, net ir radus gerą, vakarėliui tinkamą vietą, visada laukia sunkioji dalis – surasti ir įtikinti savininką ją nakčiai išnuomoti.

Kaunui išsivaduojant iš buvusio sąstingio, atsigauna ir nekilnojamo turto rinka. Todėl gentrifikacija vis labiau mūsų paieškas stumia toliau nuo centro ir verčia dažniau priimti paskutinės minutės sprendimus, galbūt ne pačiose idealiausiose vietose. Visgi azartas yra abipusis. Spėju, tokių renginių lankytojams naujos erdvės sudaro didelę malonumo dalį. Net jei ir esi matęs, ar net kiekvieną dieną ėjęs į darbą toje erdvėje – pavyzdžiui, „Aušros“ spaustuvėje – sutviskus prožektorių šviesoms atrandi ją iš naujo.

„Lizdas“. Klubo archyvo nuotr.

„Lizdas“. Klubo archyvo nuotr.

„Lizdas“ feisbuke

„Gass Station: Actress“

Daina Dubauskaitė © Kaunas pilnas kultūros

Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia