Muziejų naktis: Viskas, ką turėtumėte žinoti!

Prisėdę sudėlioti tradicinio savaitgalio maršruto, supratome, kad šįkart viską daryti reikia ne taip. Jau publikavome savo „Kauno Hanzos Dienų“ favoritus, o dabar pristatome laaaabai išsamų gidą po Muziejų naktį, kuri vyks gegužės 21-ąją. Ne tik Kaune ir Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje – ši idėja 2005-aisiais pradėta Prancūzijos iniciatyva. Šiemet renginiai vyks iš viso 145 šalyse, 35 tūkstančiuose muziejų!

Net jei esate aplankę visus Kauno muziejus (norėtume įteikti jums medalį!), vis tiek šeštadienio vakarą verta nesėdėti namuose. Beveik visos žemiau išvardintos įstaigos Muziejų nakties proga siūlo ypatingas programas ir veiklas, o ir bilietų niekur pirkti neprireiks. Išties apžvelgus tai, kas gegužės 21-osios vakarą dėsis Kaune, tampa akivaizdu, kad šios nakties muziejininkai laukia ne mažiau, nei Kalėdų. Išankstiniai sveikinimai bei linkėjimai tiems, su kuriais jau susidraugavome ruošdami rubriką „Muziejaus trečiadienis“ ir… į kelią.

Beje, šių Muziejų nakties tema pasirinkta itin netradicinė, ryški, turinti atminties, asociacijos galios. Šiai idėjai įvardinti pasirinktas Romualdo Granausko pjesės „Rožės pražydėjimas tamsoj“ pavadinimas. Pjesė 1978 m. pastatyta rež. Dalios Tamulevičiūtės Jaunimo teatre (2008 m. pakartota rež. Vaido Viliaus Meno forte), tapo vienu gražiausių spektaklių. Plačiau apie šių metų temą pasiskaityti galite čia.

NACIONALINIS M. K. ČIURLIONIO DAILĖS MUZIEJUS: 1 diena – 8 muziejai

Net 8 padalinius turintis muziejus šeštadienį kviečia aplankyti juos visus (adresus rasite čia) ir surengė neįprastą žygį-žaidimą „Kultūriniai Kauno kraštovaizdžiai: 1 diena – 8 muziejai“. Atsispausdinkite žemėlapį iš anksto ar pasiimkite jį renginio dieną bet kuriame padalinių, nuo 11 iki 20 val. apkeliaukite 3–8 žemėlapyje pažymėtus taškus. Patekę į muziejų gausite užduotį. Už atliktas užduotis gausite po lipduką – taip kaupsite taškus.

20–21 val. visi žygeiviai laukiami „Muziejaus naktiniame piknike“ prie M. K. Čiurlionio galerijos. Čia 10 greičiausių ir daugiausiai lipdukų surinkusių gaus specialius muziejaus prizus. Žiūrėsim į žvaigždes, trauksime dainas, šoksim ir bendrausim kartu su su folkloro ansambliais „Žaisa“ ir „Kupole“ . Pasiimkite būtinus pikniko atributus: gerą nuotaiką, pledą, arbatos ir sumuštinį. O labai pasiilgę Čiurlionio galės vaikštinėti po jo darbų ekspoziciją.

21.30–23.30 val. M. K. Čiurlionio dailės galerijoje lauks nepaprastai įdomi atrakcija! „Meno terapijos ir socializacijos institutas VYTA“ suteikia galimybę nemokamai išbandyti tapybos ant vandens malonumą – kiekvienas galės susipažinti su priemonėmis ir pasidaryti po nedidelį savo kūrinį. Tapyba ant vandens, atkeliavusi iš VI amžiaus Kinijos, primena mažą stebuklą, kelia nuostabą bei susižavėjimą, o juk naktis puikiai tinka stebuklams, tad kas dar gali būti geriau „Muziejų naktyse“? Visus kviečiame išbandyti šią nuostabią tapybos techniką!

20–24 val. Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus kviečia romantiškam pasibuvimui „Žiūrim – krinta patylomis obelų žiedai“ /K. Binkis/ Kūrybinėje dirbtuvėje galėsite kurti paveikslus iš žiedų atspaudų, sužinosite apie monotipijos galimybes, aplankysite parodas ir ekspozicijas

Istorinėje Prezidentūroje pažinimo nektarą galima bus rinkti net 13 valandų, nuo 11 val. iki pat vidurnakčio, o nuo 18 iki 21 val. mieste vyks muziejaus organizuojamas pažintinis orientacinis žaidimas „Miesto bitės“.

18 val. Istorinės Prezidentūros sodelyje prie starto linijos stos iš anksto į pažintinį orientacinį žaidimą „Miesto bitės“ užsiregistravusios komandos. Jos turės per 3 valandas surasti užduotyje nurodytus objektus ir atlikti pateiktas užduotis. Sodelyje, kaip ir kasmet, tą dieną bus atidaryta lauko fotografijų paroda „Miesto bitės: žmonės ir jų darbai Kaune 1918–1940 m.“, tad ir žaidimas bei užduotys bus susiję su šia tema. Komandų, kuriose gali būti iki 5 narių, registracija vyksta el. paštu info@istorineprezidentura.lt (būtina parašyti komandos pavadinimą) iki gegužės 20 d. 12 val. Nedelskite registruotis, nes žaidimo dalyvių skaičius ribotas – 100 komandų! Registracija baigsis nurodytu laiku arba užsiregistravus šimtąjai komandai. Žaidimo metu reikalingas fotografuojantis ir filmuojantis išmanusis telefonas ar planšetė bei kaip bitė greita ir darbšti komanda. Komandos turės kuo greičiau surasti visus reikiamus objektus ir atlikti visas užduotis.

M. K. Čiurlionio galeriją, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių (Velnių) muziejų ir Istorinę Lietuvos Respublikos prezidentūrą galėsite lankyti nemokamai nuo 11 iki 24 val.

VYTAUTO DIDŽIOJO KARO MUZIEJUS: Kausimės su monstru

Renginio pradžią muziejaus sodelyje 18 val. paskelbs XVIII a. artilerijos pabūklo salvės ir Lietuvos karinių oro pajėgų orkestras, vyks ekskursijos į karilioną, o temstant išgirsime varpų koncertą. Besidomintys dalyvaus istoriniuose pokalbiuose, bus pristatyta ne tik Lietuvos tarpukario ginkluotė, bet ir nūdienos Lietuvos kario ekipuotė ir ginkluotė, A. Kačanausko muzikos mokyklos moksleiviai ir gen. Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnų roko grupė „Vytis“ pakvies į koncertines programas. Išvysime Kauno choreografijos mokyklos šokėjų, akordeonisto Vytenio Danieliaus pasirodymus.

Vakaro šiame muziejuje „vinis“ – Kauno šokio teatras AURA tęsią ilgametę tradiciją ir 22.30 val. kviečia į šiuolaikinio šokio spektaklį. Monstras karo muziejuje – bus stipru.

„Fiziškas ir energetiškas spektaklis, nudažytas unisonais, neatitikimais ir kontrastais, girdomas atminties istorijomis ir prisiminimais, pripildytas kiekvieno patirtimi, ir kuris, aš tikiuosi, nepasiduos laikui, išsilies per emocijas ir atitolins monstro, kuris miega mumyse, pabudinimą“, – sako spektaklio „Monstras“ choreografas Samuel Mathieu iš Prancūzijos.

10400641_187289238291448_8185384684483981906_n

LIETUVOS AVIACIJOS MUZIEJUS: Su fejerverkais!

S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome įsikūręs muziejus kvies išbandyti jėgas skrydžių imituoklyje, bus organizuojamos naktinės mini-ekskursijos,
žiūrėsime Remigijaus Sabulio filmą „Lituanicos paslaptis“. Muziejaus kiemelyje dideliame ekrane matysime skrydžių akimirkas, veiks improvizuota lauko kavinė – ledais ir kava mėgausimės besigrožėdami saulėlydžiu gamtoje. Patogiai įsitaisius prie stalelių bus galima stebėti šokių grupės pasirodymą, klausytis Kauno styginių kvarteto „In Four“ atliekamų klasikos melodijų. Žiebiantis žvaigždėms, stebėsidme įvairias aviacines šviesos ir garso instaliacijas, o vidurnaktį Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno aerodromo padangę nušvies specialus muziejų nakties fejerverkas.

Norint užsiregistruoti į nemokamą ekskursiją „Pažink S. Dariaus ir S. Girėno aerodromą“ ar orientacinį bėgimą reikia skambinti +370 37 390 357.

T. IVANAUSKO ZOOLOGIJOS MUZIEJUS: Plėšrūnai, škac!

Renginių metu atskirose ekspozicinėse salėse lankytojai bus supažindinti su naktiniu gyvenimu gamtoje, Lietuvos ir pasaulio naktiniais gyvūnais, jų balsais, regėjimo ypatumais. Muziejaus specialistai papasakos, kokių savybių reikia turėti, norint netapti nakties plėšrūnų auka ir kaip, pasislėpus tamsoje, pagauti grobį. Vyks edukacinis užsiėmimas „Aš naktį gamtoje“
Edukacinėje klasėje vyks vaikams skirti užsiėmimai, kurių metu bandysite nakties tamsoje pasiekti ir suvirpinti vaikų širdeles, girdint įvairius gyvūnų skleidžiamus garsus, ar matant jų šešėlinius atvaizdus. Juk vaikams įdomu, kad naktyje urzgia, svirpia, riaumoja ar kvatoja, kieno akelės šviečia, o kas keistais žiburėliais patinėlius vilioja. Muziejaus darbuotojai prašo su savimi turėti šviečiančius mobiliuosius telefonus arba rankinius žibintuvėlius (prožektorius)!

LIETUVOS ŠVIETIMO ISTORIJOS MUZIEJUS: Papartis palauks!

„Rožės dažnai laikomos dieviškumo, tobulo grožio, meilės simboliu. Kaip žinome, rožė naktį nežydi, bet mes tikime, kad ypatingąją Muziejų naktį, Lietuvos švietimo istorijos muziejuje gali įvykti stebuklas ir kažkam iš lankytojų pavyks pražydinti rožę. Kad šį stebuklą pamatytumėte, turėsite įveikti tam tikras kliūtis, spręsti painias užduotis, galbūt net rizikuoti gyvybe. Tad jeigu esate smalsūs, drąsūs ir kūrybingi, ateikite į Lietuvos švietimo istorijos muziejų ir raskite Rožės žiedą“, – tokiam romantiškam kvietimui nelengva atsispirti, tiesa?

Nuo 18 iki 24 val. laukia nemokamos ekskursijos „Mokykla vakar ir šiandien“ su edukaciniais elementais: nuo 18, 20 ir 22 val. Lankytojus pasitiks atgiję personažai, patefono melodijos garsai ir kitos pramogos.

Lietuvos švietimo istorijos muziejus. Auran Paškevič nuotr.

Lietuvos švietimo istorijos muziejus. Auran Paškevič nuotr.

VII FORTAS: Tai, ko nematome dieną

Žibalinių lempų nušviestos poternos, tamsoje skendintys šaudmenų sandėliai, svaiginantis parako kvapas ir iš toli pasigirstantis šaižus aidas… Kauno tvirtovės VII fortą naktimis pasiglemžia paslaptys, apie kurias kalbėti dieną yra beprasmiška – tai reikia pamatyti savomis akimis. Gegužės 21 dieną, 22 val. Kauno tvirtovės VII forto įgula kviečia užgniaužti savo baimes ir drąsiai žvelgti į tai, ko nematome dieną.

22:00 val. susirinkusieji pasileis į Tamsos žaidynes: čia dalyviams kelią pakirs ne tamsa ir ne sudėtingas forto išplanavimas, bet klaidinantys užduočių labirintai, kojas kertantys iššūkiai ir stabdantys galvosūkių pančiai;

23:15 val. apdovanosime Tamsos žaidynių nugalėtojus – dalyvius, kurių žodyne nėra „nežinau“, „bijau“ ir „nemoku“;

23:30 val. esant palankiam orui, dalyvius pakviesime patogiai įsitaisyti ant forto pylimų ir pakelti akis į viršų – edukacinės programos metu, žvelgdami pro teleskopą, tyrinėsime tik naktį visu savo grožiu atsiveriantį astronomijos pasaulį.

IX FORTAS: Mezzo Forte

Kauno IX forto muziejus kviečia į muzikinę programą, supažindinančią su forto istorija bei pristatančią įvairių žanrų muziką. Renginys vyks dviejose ervėse – IX forte bei prie Okupacijų ekspozicijos pastato. Pirmojoje – ekspozicijos, muzika, teatralizuoti pasakojimai, pasivaikščiojimas po požemines IX forto susisiekimo galerijas. Lauke – žydiškąją temą pristatysiančių „Rakija Klezmer Orkestar“, džiazuosiančių „Jazzstudio“ bei rokerių KAM koncertai. Visas veiksmas – nuo 18 val. iki 22 val.

KAUNO RAJONO MUZIEJUS: Švediškas kinas

Muziejaus, esančio Raudondvario dvare, pilies bokšte vyks švediško kino naktis. Į kino seansus ir ekskursiją registruokitės telefonu 861253314. Daugiau informacijos.

KAUNO MIESTO MUZIEJUS: Pilis, rotušė ir arbata pas tetą Stasę

Daug padalinių, daug įvairių veiksmų ir nuotykių. Spėsite?

Nuo 18 net iki 1 valandos nakties aplankykite Kauno pilį, kurią Žygimantas Augustas padovanojo Barborai Radvilaitei.

Kauno rotušėje nuo 19 valandos poeziją skaitys Kauno nacionalinio dramos teatro aktorius Henrikas Savickis ir šoks Kauno valstybinio muzikinio teatro artistai (būtina registruotis), o jei čia apskritai dar nesilankėte, galite tai padaryti nuo 18 iki 1 valandos.

Lietuvių tautinės muzikos istorijos muziejus kviečia į Alinos Burinskaitės tapybos parodos „Žydinčios svajos“ atidarymą, iškart po jo – romansų vakaras „Rožė, kurią man dovanojai“ ir tradicinių šokių vakaras. Žinoma, ir muziejaus lankymas iki pat 1 valandos.

M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos istorijos muziejuje nuo 18 val. vyks Kipro Petrausko laiškų skaitymai, vėliau – klasikinės muzikos koncertas „Meilės dainos“.

Puikioje vietoje Žaliakalnio pakraštyje esančiame Juozo Gruodžio memorialiniame muziejuje – S. Gruodienės dienoraščio skaitymai, vaikų piešimo užsiėmimai ir tetos Stasės arbata iki pat 22 val.

gruodis-25

MAIRONIO LIETUVIŲ LITERATŪROS MUZIEJUS: Naktis sode

Užsukite į Poeto naktinį sodą – bus galima paklaidžioti tarp žydinčių gėlių, pasiklausyti paukščių čiulbesio, o stebuklingą vakaro atmosferą kurs nuotaikingi užsiėmimai.

Iki sutemstant jūsų lauks ekskursijos po Maironio rūmus, kurių metu išgirsite įdomių pasakojimų apie Poetą. Ekskursijų pradžia 18, 19 ir 20 val. (būtina išankstinė registracija – 8 37 206 842!)

18–21 val. rūmų sodelyje galėsite pasivaišinti arbatėle, sulošti vinto partiją, prisidėti prie ilgiausio eilėraščio kūrimo ar įsiamžinti tarpukario fotoateljė rūmų rūsiuose.

21 val. – literatūrinė miniatiūra, kurią atliks VDU kūrybinė grupė „Declamationes“. Poetinis žodis padės surasti tikrosios meilės, gėrio, tiesos ir grožio simbolį – rožę, pražydusią tamsoj.

LIETUVOS SPORTO MUZIEJUS: Gal trikrepšį?

Nuo 17 val. iki vidurnakčio užsukus bus galima pamatyti pagrindinę ekspoziciją, cirko ir bokso ekspozicijas, muziejaus kiemelyje pažaisti krepšinio atmainą – Trikrepšį.

www.muziejunaktis.lt

Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia