Muziejaus trečiadienis. „Do you want a piece of a tent?“

 

Šiandien rubrikoje norime papasakoti, kaip į Kauno miesto muziejų atkeliavo gal kiek neįprastas, bet dabarties miesto kultūrą ir jos reiškinius puikiai atspindintis eksponatas. Vieno eksponato parodoje pristatome… pagrindinės šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ palapinės, dvi praėjusių metų vasaros savaites stovėjusios Šilainiuose, tvirtinimo detalę.

Gildas Aleksa, jaunosios kartos teatro režisierius, „Teatrono“ trupės vadovas ir šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ vienas sumanytojų, įlėkė į kabinetą kaip vėjas ir iškart greitakalbe vieną po kitos ėmė berti istorijas ir nuotykius iš „Cirkuliacijos“ festivalio, vykusio Šilainiuose ir kituose miesto rajonuose. Tą dieną kalbėjome ne tik apie porą praėjusių metų vasaros savaičių, bet ir apie Kauną, jo rajonus ir juose gyvenančius nepaprastus žmones bei jų nuoširdų požiūrį į kultūrinius projektus.

Gildas atėjo nešinas eksponatu. Išgirdęs, kad renkame šiuolaikinio miesto istoriją žyminčius artefaktus, jis lyg juokais pasiūlė didžiosios cirko palapinės detalę. Ir mes visiškai rimtai atsakėm: „Taip! Norim jos.“  Mano vaizduotė iškart ėmė piešti didžiulių gabaritų detales: palapinės bumbulą, strypą ar kažką panašaus. Netgi pasiūliau Gildui, kad galime atvykti paimti tą detalę mašina, nes gal bus sunku ją iki muziejaus atnešti… Tik kai jis, jau sėdėdamas mūsų kabinete, iš kuprinės ištraukė nediduką metaliuką, supratau, kaip kvailai turėjo nuskambėti toks pasiūlymas. Vis dėlto už šios mažytės detalės slypi dideli nuotykiai, istorijos ir pasakojimai apie tai, kaip šiuolaikinis cirkas keliavo į Šilainių rajoną, daugiabučių balkonus ir kiemus.

Pagrindinės „Cirkuliacijos“ festivalio cirko palapinės detalė. Fotografija E. Adomulytės. KMM fondai

Pagrindinės „Cirkuliacijos“ festivalio cirko palapinės detalė. Fotografija E. Adomulytės. KMM fondai

„Do you want a piece of a tent?“ Ir ištiesia nediduką metaliuką. Galvoju, ar į jį sutelpa visa tai, ką mes darėm?! Rimtai?!“ – savo pasakojimą apie tai, kaip iš festivalio partnerių gavo šią palapinės detalę, pradeda Gildas.

Aš įsivaizdavau kokį nors bumbulą nuo palapinės viršaus ar kažką panašaus…

Jei ir būtų toks, nemanau, kad atiduotų (juokiasi).

Papasakok, kaip kilo festivalio idėja ir kaip sekasi ją įgyvendinti. Žinau, kad Šilainiuose patyrėte nemažai nuotykių. Kaip sekėsi dirbti su bendruomene?

Kadangi šiuolaikinis cirkas yra jauniausias iš visų scenos menų ir labai sunku papasakoti, kas tai yra, šiuo festivaliu norime priartinti jį prie žmonių. Visi įsivaizduoja, kad cirke turi būti drambliukų, tigrų ir pan. Iš tiesų šiuolaikinis cirkas – išraiškos priemonė, spektakliai, kur atlikėjai daro viską nuo cirko numerių iki vaidybos, groja, dainuoja…

2018 m. festivalio šūkis buvo „Under the balconies / Po balkonais“. Būtent taip pradėjome festivalį, kai lietuvių ir užsienio artistai pristatė pasirodymą daugiabučių kieme ir jį buvo galima stebėti iš balkonų. (Roberto Magro „A Poetic Moment With the Community“ pasirodymas 66 balkonams ir vienai terasai vyko Savanorių pr. 278 namo kieme.) Kaip žmonėms parodyti spektaklį, jei ne po jų langais? Iš pradžių nė vienas nesutiko priimti žiūrovų į savo balkoną. Ne dėl to, kad buvo neigiamai nusiteikę. Ne. Jie jau buvo suplanavę pasikviesti svečių, surengti balių ir taip žiūrėti pasirodymą. Suprask – balkonas jau bus užimtas. Bet atėjo ta diena ir visi jau kvietė į svečius, sakė: „Jeigu reikia, ateikit.“ Ir Virginija Vitkienė tądien pas kažką balkone pasirodymą žiūrėjo, ir žurnalistų tai pas vienus, tai pas kitus buvo. Visi iš visų kampų žiūrėjo ir fotografai per aukštus lakstė. Žmonės tą dieną pamatė ne tik pasirodymą, bet ir architektūrą – vieną pirmųjų daugiabučių, pastatytų atgavus Nepriklausomybę. Jie matė bendruomenės reakcijas, įsitraukimą. Buvo labai gražu.

O tada visiškai nykioje vietoje Šilainiuose, pilkame rajone, pastatėme ryškią rožinę palapinę. Šalia jos – bankrutavęs „Baltų“ turgus. Tame turguje veikė aludė ir skalbykla. Na, mes iškart, porą mėnesių prieš festivalio pradžią, nuėjome į tą aludę susipažinti, papasakoti, ką čia planuojame daryti. Cirko artistai yra labiausiai bendraujantys pasaulyje ir labai atviri, todėl atvykusiems užsieniečiams pasakiau, kad jei norite alaus ar dar ko nors, eikite į aludę greta. Žinoma, jie ten visokių žmonių sutiko, bet tai juk ir yra bendravimas, bendruomenės pažinimas. Nuostabi to baro savininkė pasakė, kad pasiilgo kultūringų žmonių ir vaišino artistus kibinais, vandeniu, kava, arbata… Kol jie statė palapinę, labai gražiai susibendravo.

 Didžioji „Cirkuliacijos“ festivalio palapinė Šilainiuose. Fotografija D. Ališausko


Didžioji „Cirkuliacijos“ festivalio palapinė Šilainiuose. Fotografija D. Ališausko

Nors iš pradžių kaimynai sakė, kad reikalaus nuolaidos, bet paskui nutiko taip, kad visi, tiek senjorai, tiek šeimos, ėjo tiesiog pabūti cirko miestelyje, stebėjo pasirodymus, šoko per koncertus. Mane viena močiutė, suėmusi per pečius, kratė ir dėkojo, kad mes čia juos, užpelkėjusius, taip pašokdinom. Ir nors jau buvo apsilankę spektakliuose, žmonės nuolat sukosi cirko miestelyje, atnešdavo mums obuolių, pomidorų, augintų kažkur ten pat Šilainiuose. Siūlė duonos iškepti. Labai džiaugėsi, kad mes transformatorinę sutvarkėme, kuri vietos benamių buvo gerokai prišnerkšta. Vieną iš spektaklių rodėme pačiame turguje. O tas baras turi tokį vidinį kiemelį, todėl tie, kas ten tuo metu sėdėjo, galėjo nemokamai pažiūrėti.  

Po festivalio labai norėjome atsidėkoti to baro savininkei. Susirinkom visi ir nunešėm jai palapinės nuotrauką. Deja, teko palaukti, nes barą tąkart lankė policija. Po incidento šeimininkė rašė pareiškimą, o kol tai darė, vaišino mus kava ir kibinais. Sėdim mes kiemely, o greta – visai girti kiti lankytojai. Vienas jų man sako: „Atleiskit, aš girtas, bet visi sako, kad jūs nuostabūs ir šaunuoliai, kad tai padarėte.“ Ir tada, kai tas girtas žmogus iš baro pagyrė festivalį, supratau, kad viskas galutinai atsipirko. Mes tikrai stengėmės fiziškai pasiekti žmones, kalbėtis su jais. O kokia gera atmosfera ten buvo! Dabar – vėl nyku ir tuščia.

Vienas gražiausių festivalio momentų buvo ant Šilainių šlaito, kai viena pirmųjų lietuvių šiuolaikinių cirko artisčių sukosi su Cyro ratu visiškoje tyloje, o aplink tik medžiai ir panorama. Buvo taip poetiška ir gražu. Šio pasirodymo sujaudinta viena močiutė vėliau, tarp pasirodymų, pasikvietė artistę pas save į namus, pamaitino, davė kavos, arbatos ir papasakojo visą savo gyvenimo istoriją. Tokie poelgiai jau buvo įprasti. Jautėsi, kad tapome viena didele bendruomene. Supratome, kad bendruomenę reikia kurti per cirką.

Monikos Neverauskaitės pasirodymas su Cyro lanku Šilainiuose. Fotografija D. Ališausko

Monikos Neverauskaitės pasirodymas su Cyro ratu Šilainiuose. Fotografija D. Ališausko

Labai gaila, kad tada, kai viskas baigiasi, nežinai, ar kokia nors išliekamoji vertė liko. Lieka tik šitas… (rodo cirko palapinės detalę). Tada atrodo absurdiška, kad toks mažiukas daiktas gali sukelti tiek prisiminimų.

O kaip užsienio atlikėjai? Ar jie pratę dirbti miesto periferijose? Kiek jiems įprastas toks festivalio pobūdis?

Kai atvykusiems artistams paaiškiname, ką norime daryti, turiu omenyje festivalio socialinę pusę, jie labai įsitraukia. Ir tada jų pačių mąstysena keičiasi, jie atsiveria, ima patys labiau bendrauti su vietiniais žmonėmis.

Na, o kas numatyta 2019 metais?

Kad ir kas būtų, ir kitais metais mūsų darbas labiausiai bus susijęs su architektūra, cirku ir bendruomene. Žiūrėsime, kur galime rasti įdomesnės architektūros, kaip ten įkomponuoti cirką ir kaip įveiklinti bendruomenę. Labai norime, jog vietos bendruomenė suprastų, kad festivalis yra JŲ.   

Ekskursijos dviračiais akimirka. Fotografija D. Ališausko

Ekskursijos dviračiais akimirka. Fotografija D. Ališausko

Įkvėpta pokalbio su Gildu, klausiu: tai ką vis dėlto mes eksponuojame? Kelių centimetrų ilgio metalinę detalę ar visgi pasakojimus, kurie slypi už jos? Ir ar kiekvienas eksponatas nėra būtent toks – pasakojantis nesibaigiančias įdomiausias istorijas. 

Kauno miesto muziejaus ekspozicijų kuratorė Sigita Žemaitytė-Strazdė

Parodą „Naujas muziejuje: kas lieka po „Cirkuliacijos“ aplankyti ir naująjį muziejaus eksponatą galite pamatyti  galite Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15) nuo sausio 16 iki vasario 13 d.

kaunomuziejus.lt

Muziejaus trečiadienis. Raguva – Kaunas – NASA: Broniaus Masioko „kosminė“ kelionė 
Balandžio 12 d. minėjome Tarptautinę aviacijos ir kosmonautikos dieną, skirtą pažymėti prieš 60 metų įvykusiam pirmajam žmogaus skrydžiui aplink...
Muziejaus trečiadienis. Pakalbėkime apie penkiasdešimt Kauno muzikos metų
Šį penktadienį vyks konferencija „Lietuvos kompozitorių sąjungos Kauno skyrius. Paveldas ir dabartis“. Ko tikėtis, ko laukti, Kauno miesto muziejus...
Muziejaus trečiadienis. Pasaka buvo, yra, bus!
K. Donelaičio gatvė Nr. 13! Šiame gelsvame, viename iš penkių stovinčių eilėje, tarpukario modernizmo stiliaus namų, įsikūręs nedidukas, bet...
Muziejaus trečiadienis. Užfiksuota etnografinė atmintis
Įsibėgėjant Archyvų metams, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus kviečia Jus susipažinti su Liaudies meno skyriaus archyviniu rinkiniu, kurio...
Muziejaus trečiadienis. Raguva – Kaunas – NASA: Broniaus Masioko „kosminė“ kelionė 
Balandžio 12 d. minėjome Tarptautinę aviacijos ir kosmonautikos dieną, skirtą pažymėti prieš 60 metų įvykusiam pirmajam žmogaus skrydžiui aplink...
Muziejaus trečiadienis. Pakalbėkime apie penkiasdešimt Kauno muzikos metų
Šį penktadienį vyks konferencija „Lietuvos kompozitorių sąjungos Kauno skyrius. Paveldas ir dabartis“. Ko tikėtis, ko laukti, Kauno miesto muziejus...
Muziejaus trečiadienis. Pasaka buvo, yra, bus!
K. Donelaičio gatvė Nr. 13! Šiame gelsvame, viename iš penkių stovinčių eilėje, tarpukario modernizmo stiliaus namų, įsikūręs nedidukas, bet...
Muziejaus trečiadienis. Užfiksuota etnografinė atmintis
Įsibėgėjant Archyvų metams, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus kviečia Jus susipažinti su Liaudies meno skyriaus archyviniu rinkiniu, kurio...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia