Meno leidinių mugės vadovė: „Kaune tokio pobūdžio renginio niekada nebuvo“

Lapkričio 16–17 d. Kaune pirmą kartą vyksianti meno leidinių mugė „Kaunas Art Book Fair“ lankytoją kviečia ne tik daugiau sužinoti apie meninę leidybą, bet ir pasinaudoti galimybe išgirsti daug įvairių pasakojimų iš pačių menininkų, leidėjų, kūrėjų bei knygynų atstovų lūpų. 

„Visuomenei tokia mugė padės atrasti daug skirtingų istorijų, persmelktų kūrybiška, vizualine, grafine kalba ir žadina vaizduotę“, – sako „Kaunas Art Book Fair“ vadovė Viktorija Mašanauskaite-Rinkšelė, kiekvieną mugės lankytoją ragindama savaitgalį susiplanuoti taip, kad iš jos išsineštų patį geriausią patyrimą.

„Kaunas Art Book Fair“ – tai mugė, išskirtinai orientuota į meno leidinių kultūrą. Kaip kilo mintis ją organizuoti? 

Šio renginio idėja gimė įgyvendinant Kauno fotografijos galerijos projektą „Lietuvos fotografijos leidinių pristatymas užsienio knygų mugėse ir festivaliuose“, kurio dėka per paskutinius penketą metų teko dalyvauti tokiuose renginiuose kaip Niujorko ir Los Andželo meno leidinių mugės Jungtinėse Amerikos Valstijose, fotografijos leidinių mugės „Polycopies“ ir „Cosmos“ Prancūzijoje, „Unseen“ fotografijos festivalis Amsterdame, Fotografijos knygų festivalis Vienoje ir kt. Pastebėjome, jog kartais apie Lietuvoje leidžiamus vienų ar kitų leidėjų meno leidinius daugiau kalbama užsienyje negu namuose. Pasigedome platformos, kur koncentruotai, vienu metu būtų galima susipažinti su skirtingais menininkais, jų kūryba ir leidybiniais projektais bei įsigyti vieną ar kitą originalią knygą. Taip pat iš leidėjų pusės trūko progos susitikti su kitais operatoriais ir pasidalinti skirtingomis patirtimis. Taigi patys ėmėmės Kauno meno leidinių mugės iniciatyvos. 

Viktorija Mašanauskaitė-Rinkšelė„NY Art Book Fair“

Tokio pobūdžio renginys Kaune vyks pirmą kartą, nors užuomazgų buvo jau ir anksčiau. Kaip manote, kodėl tik dabar?

Užuomazgų tikrai būta, ir nenorime skelbtis tą Lietuvoje darantys pirmą kartą. Pavyzdžiui, Vilniuje visai neseniai, knygos dizaino konferencijos „6pt“ metu, jau antrą kartą vyko „Naked print“ mugė. Tačiau Kaune tokio pobūdžio renginio niekada nebuvo. 

Mintis Kauno fotografijos galerijoje surengti meno leidinių mugę mūsų galvose sukosi jau kelerius metus. Tikriausiai tą laiką kaupėme patirtį lankydamiesi kitose mugėse tam, kad galėtume startuoti tinkamai pasiruošę. Taip jau sutapo, kad šių metų balandžio mėnesį Los Andželo meno leidinių mugėje lankėmės tuo pačiu metu kaip ir knygyno „Six Chairs Books“ įkūrėja Justina Zubaitė. Susiklostė puikios aplinkybės užsimegzti Kauno fotografijos galerijos ir šio knygyno kolaboracijai bei kartu organizuoti šių metų mugę „Kaunas Art Book Fair“. 

Kuo meno leidinių mugė skiriasi nuo tradicinės knygų mugės? 

Mugė iš principo skiriasi turiniu, nors forma tokia pati kaip ir įprastų knygų mugių. Tačiau šiuo atveju pristatomos ir pardavinėjamos knygos yra meninio turinio: tai gali būti tapybos, grafikos ar fotografijos albumai, šiuolaikinio (ir ne tik) meno teorijos knygos, paties menininko rankų darbo, riboto tiražo, išskirtinės spaudos ar įrišimo knygos, katalogai, žurnalai, zinai ar kiti eksperimentiniai leidiniai. Dažnai meno leidinių mugėje leidinius pristato patys menininkai, leidėjai ar dizaineriai, todėl apie kiekvieną knygą galima sužinoti daug daugiau nei įprastai.

Kauno fotografijos galerijos leidiniai

Kaip tokie renginiai atrodo užsienyje? Kokios tendencijos vyrauja? 

Tokie renginiai užsienyje yra labai spalvingi visomis prasmėmis. Paprastai meno leidinių mugėse dalyvauja daug skirtingų ir aktyviai veikiančių leidėjų – pradedant nuo meno mokyklų studentų, baigiant pripažintais ir tarptautiniais leidėjais. Labai dažnai pirkėjas gali rasti aktyvistinio turinio, atliepiančio šiandieninį kontekstą, leidinių. Taip pat paprastai vyksta įvairūs lydintys renginiai: knygų pasirašymai, pristatymai, skaitymai, dirbtuvės – visa tai šiemet galės patirti ir „Kaunas Art Book Fair“ lankytojai.

Kokia meno mugių vertė miestui, visuomenei ir visai meno bendruomenei? 

Pirmiausia, tai jau iš „Kaunas Art Book Fair“ pavadinimo galima atpažinti, kokiame mieste jis vyksta. Manome, jog šiuo atveju Kaunas bus pažymėtas tarptautiniame leidybos žemėlapyje. Renginiu siekiama, jog bėgant metams jis pritrauktų vis daugiau tarptautinės publikos: tiek užsienio leidėjų, tiek lankytojų. Žvelgiant lokaliau, Kaunas, jeigu neskaičiuotume kalėdinių projektų, iki šiol neturėjo knygų mugės, todėl šiuo įvykiu mes siūlome kažką naujo. Svarbu paminėti, jog tą darome savo iniciatyva, be Kauno miesto savivaldybės paramos, tačiau džiaugiamės Lietuvos kultūros tarybos palaikymu.

Visuomenei meno leidinių mugė yra galimybė susipažinti ir atrasti daug skirtingų istorijų, pasakojimų, tyrimų, perteiktų kūrybiška, vizualia, grafine kalba, vienu metu. Taip pat proga sutikti žmones, kuriančius tokias knygas, ir praturtinti savo vaizduotę. O meno bendruomenei mugė pirmiausia yra šventė, taip pat proga susitikti su kitais kūrėjais, leidėjais, apsikeisti patirtimis ir galimybė papasakoti apie savo kūrybą platesnei visuomenei.

Koks Lietuvos visuomenės požiūris į meno leidinį?

Tai išsiaiškinsime renginio metu (šypsosi). Nors iš praktikos galima pastebėti, kad gana nemaža dalis visuomenės ne visada drįsta atversti ne tekstu išreikštą knygą. Taip pat panašu, jog trūksta žinių, kodėl kartais išskirtinio leidinio kaina yra daug didesnė nei įprasto, didelio tiražo romano. Kita vertus, būna ir atvirkščiai, kai meno knygos kaina yra labai nedidelė. Šiuo renginiu siekiame priartinti meno leidinius prie platesnės visuomenės, o edukacinės programos metu dar giliau supažindinti su knygų turiniu ir meninės leidybos išskirtinumais.

Su kokiomis problemomis paprastai susiduria meno leidinių leidėjai? 

Dažniausiai tai yra ribota skaitytojų, pirkėjų bendruomenė. Taip pat finansiniai iššūkiai leidžiant knygas. Tikimės, jog šis renginys praplės auditoriją ir ateityje nesusidursime su panašiomis problemomis.

Kas laukia „Kaunas Art Book Fair“ lankytojo?

„Kaunas Art Book Fair“ lankytojo laukia renginys, kurio metu bus galima susipažinti su pakankamai plačiu ir įvairiu knygų spektru. Kauno fotografijos galerijoje įsikurs daugiau nei 20 leidėjų, knygynų ir menininkų iš Lietuvos bei užsienio. Erdvę papildys ir vienos svarbiausių meno bei literatūros knygų leidyklų „Steidl“ rinktinių knygų paroda, kurios išskirtinę kokybę ir dizaino reputaciją visame pasaulyje užsitarnavę leidiniai tapo neatsiejama meno gerbėjų ir profesionalų bibliotekų dalimi. Parodoje bus galima susipažinti su Roberto Franko, Dayanitos Singh, Richardo Serros, Henrio Leutwylerio ir kitų autorių kūryba. O mugėje bus galima rasti nuo Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto (VDA KF) grafikos studentų eksperimentų iki riboto tiražo, rankų darbo, ekspertų įvertintų „NoRoutine Books“ leidinių. Dalyvaujantys menininkai Visvaldas Morkevičius ir Inga Navickaitė-Drąsutė pristatys fotografines savileidybos knygas, knygynai „Juodas Šuo“ ir „Tūkstantis ir viena knyga“ – skirtingų leidėjų ir menininkų tiek naujas, tiek jau pavartytas teorines ir vizualines knygas. Kauno modernaus meno fondas ir galerija „Meno parkas“ atsiveš tapybos albumus, o svečiai iš Latvijos „FK Magazine“ ir „Milda Books“ – šiuolaikinę Latvijos fotografiją. Risografijos studija „Kitokia grafika“ lankytojus žavės unikaliu risografijos spaudos būdu spausdintais jaunųjų menininkų komiksais, zinais, meniniais plakatais ir atvirukais. Grafikos plakatų taip pat turės menininkė AsurSura. Į Kauną atvyks ir klaipėdiečių, kurie pristatys Violetos Bubelytės knygą, iš kurios bus galima pasidaryti asmeninę parodą, nes kiekvienas „puslapis“ yra atskira fotografija, taip pat apsilankys kūrybinė platforma „Menų Zona“, pristatanti dažnai rankų darbo ir šilkografijos būdu  spaustas knygeles. Mugėje turėsime ir keletą premjerų, tokių kaip Laimos Kreivytės „Artumo Aritmetika“ ar Dainiaus Junevičiaus stereoskopinių vaizdų albumas „Iškilioji Lietuva, 1861–1918“. Ir tai ne viskas: visai netoliese, exFotostudijoje (Rotušės a. 1.), vyks edukacinė programa, kurių metu vyks paskaitos, diskusijos, knygų pristatymai, skaitymai bei menininko ir žurnalo „Starship“ (Berlynas) leidėjo Martino Ebnerio filmų programa „Nėra lengva, bet“. O mažieji mugės dalyviai galės pasijusti tikrais menininkais dalyvaudami grafikės Ievos Stankutės kūrybinėse dirbtuvėse „Ateina vaikai, išeina menininkai“, kurių metu, duodami laisvę akvarelei ir vaizduotei, galės sukurti įvairiausius personažus. 

Nors mugė debiutinė, sunku aprėpti ir papasakoti viską, kas laukia lankytojo. Programa tikrai nemaža, todėl visiems susidomėjusiems rekomenduojame savaitgalį suplanuoti taip, kad per dvi dienas mugėje susipažintų su kuo įvairesniais leidiniais ir iš jos išsineštų ne tik naujų knygų, bet ir kuo didesnį ir gilesnį patyrimą apie meninę leidybą.

„Kaunas Art Book Fair“ yra atvira ir nemokama visiems.

Mugės ir parodos darbo laikas: šeštadienis 11:00 – 19:00 / sekmadienis 10:00 – 18:00

Vieta: Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2/ exFotostudija, Rotušės a. 1.

Organizuoja Kauno fotografijos galerija

Edukacinę programą kuruoja „Six Chairs Books“

Iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Daugiau informacijos apie dalyvius ir programą www.kaunasartbookfair.com

Visas renginio naujienas sekite Instagrame @kaunas_art_book_fair

Organizatorių inf.

Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia