Maršrutas vasario 17 – 20 dienoms

PIRMADIENIS, 02 17

Paroda „Inkilai tarpukario modernizmo architektūros stiliumi“, 9:00 – 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinys, Baltų pr. 81

Bibliotekoje vieši menininko Timotiejaus Norvilos, geriau žinomo pseudonimu Morfai, darbų paroda „Inkilai tarpukario modernizmo architektūros stiliumi“. Kauno tarpukario palikimas – daugiau kaip 6000 modernizmo dvasia sukurtų pastatų, išlikusių iki mūsų dienų. Parodoje eksponuojamų darbų autorius menininkas Morfai kuria mūsų emocinį ryšį su šiuo paveldu, žvelgdamas į jį kitoniškai. Tai dešimt medinių miniatiūrų-improvizacijų, kurias įkvėpė Kauno prieškarinė modernistinė architektūra. Visi inkilai yra tikri, perėjimui skirti paukščių nameliai, pagaminti pagal ornitologų rekomendacijas.

Tapybos studentų parodos „Nebylios istorijos“ atidarymas, 17:00
Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas, Muitinės g. 4

Paroda „Nebylios istorijos” gimė neatsitiktinai. Tapytojus visada veikia paslaptinga pastatų šviesotamsa, daiktai, pavirtę plastinėmis formomis, spalvų sluoksniai, pasislėpę po sienų tinku, pasakojantys senųjų amžių, prabėgusio laiko istorijas. Studijuojant tokiame praeitimi turtingame pastate, kurio atmosfera ir sienos prisodrintos paslėptos informacijos, kyla ne tik domėjimasis praeities istorija, bet ir sužadinama vaizduotė ir fantazija. Kūrybai reikalingi įvairūs potyriai, o ir pasaulis mums iki galo nėra pažinus.

Dalyvauja: Julija Abrasonytė, Šarūnas Baltrukonis, Rūta Levulienė, Eglė Marcinkevičiūtė, Rita Rimšienė, Rokas Totoraitis, Mantas Valentukonis, Danielė Vrubel.

Paskaita-diskusija  „Holokausto vykdytojai: Ypatingasis būrys 1941-1944 m.“, 17:30
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73

Muziejus kviečia į susitikimą su istoriku, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriumi dr. Arūnu Bubniu – vienu labiausiai patyrusių ir pripažintų tyrėjų, tiriančių nacių okupacijos bei Holokausto Lietuvoje istoriją. Svečias pristatys naujausią savo knygą „Vokiečių saugumo policijos ir SD Vilniaus ypatingasis būrys 1941–1944 m.“. Leidinyje surinkti, išanalizuoti ir apibendrinti niekur neskelbti archyviniai duomenys apie vieną, iš lietuvių vyrų sudarytą, policijos dalinį (Sonderkommando), kurį naciai okupantai pasitelkė masinių žudynių Paneriuose (Vilniuje) vykdymui. Atskleidžiami SD Vilniaus ypatingojo būrio nusikaltimai, nariai ir jų likimai.

Filmas „1917“, 17:05 / 21:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

1917 m. pavasaris. Pačiame Pirmojo pasaulinio karo įkarštyje britų žvalgyba sužino, kad šiaurės Prancūzijoje vienas jų kariuomenės batalionų – 1600 karių – žygiuoja tiesiai į priešo paspęstus spąstus. Deja, įprastos komunikacijos linijos sunaikintos. Užduotis perduoti žinią apie pasalą patikima dviem jauniems eiliniams – Šofildui ir Bleikui (aktoriai George‘as MacKay‘us ir Dean‘as-Charles‘as Chapman‘as). Norėdami suspėti laiku, vaikinai privalo nepastebėti pereiti fronto liniją ir didžiulę priešo kontroliuojamą teritoriją. Jei jiems nepavyks, žus 1600 ginklo brolių, o tarp jų – ir Bleiko vyresnysis brolis.

Filmo stop kadras

ANTRADIENIS, 02 18

Jungtinių Tautų spec. pranešėjo Dainiaus Pūro vieša paskaita, 15:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Vytauto Didžiojo universiteto Academia cum laude kviečia savo bendruomenės narius ir visus susidomėjusius į viešą paskaitą, kurią šįkart skaitys Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas teisei į sveikatą prof. Dainius Pūras.

Pasaulyje vyksta idėjų ir jų skirtingo įgyvendinimo kasdieniame gyvenime kova. Ji paliečia visas visuomenės gyvenimo sritis, tarp jų ir sveikatos politiką. Pamatiniams žmogaus teisių ir laisvių principams, kuriems šiandien oponuoja nemažai įtakingų jėgų, kyla rimtų iššūkių. Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius, VU profesorius Dainius Pūras pasidalins 6 metų patirtimi ir apžvelgs svarbiausius idėjų ir praktikų mūšius žmogaus teisių, visuomenės sveikatos ir emocinės gerovės srityje. Taip pat aptars dažniausiai girdimas sąmokslo teorijas ir kitus iššūkius šiuolaikinei žmogaus teisių apsaugos sampratai ir praktikai bei kas atsitinka, kai medicinoje ir psichiatrijoje atsainiai žiūrima į žmogaus teises.

„InfoKnygos“: Knygos „Kas yra filosofija?“ pristatymas, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

„Kas yra filosofija?“ – paskutinis bendras XX a. prancūzų filosofo Gilles’io Deleuze’o ir psichoanalitiko Félixo Guattari darbas.

Reikšdami nepasitikėjimą tapatumu ir gindami anti-individualizmą politikoje, filosofijoje, psichoterapijoje, šie mąstytojai išlieka aktualūs ir šiandien. Pasak Deleuze‘o ir Guattari, egzistuoja trys didžiosios minties formos: mokslas, menas bei filosofija, kurios skirtingais metodais tramdo pasaulyje vyraujantį chaosą. Filosofija save išpildo kurdama konceptus. Konceptų kūrimas skiriasi nuo mokslinės veiklos ir meninės kūrybos, nors visos trys veiklos nukreiptos į mus supantį chaosą. Veikale galima įžvelgti daugumą Deleuze‘o sistemą dominavusių vaizdinių, apvainikuotų socialiniu bei politiniu atsidavimu kovoje už individų teises bei laisves.

Knygos pristatymo dalyviai: prof. Gintautas Mažeikis – VDU dėstytojas, filosofas, kultūros teoretikas, antropologas, veikalų „Dvasios niekšybė“, „Propaganda ir simbolinis mąstymas“ autorius. Mokslinių interesų kryptys: kritinė teorija, simbolinis mąstymas, politinė antropologija; doc. dr. Nijolė Keršytė – VU dėstytoja, veikalo „Kas yra filosofija“ vertėja, humanitarinių mokslų daktarė, filosofė. Mokslinių interesų kryptys: šiuolaikinė prancūzų filosofija, poststruktūralizmo teorija, semiotika. Diskusiją moderuos doc. dr. Jurga Jonutytė – VDU filosofijos katedros vedėja, filosofė. Mokslinių interesų kryptys: ekosofija, feminizmo teorija, naratologija, ideologijos teorija ir kritika. Knygos „Tradicijos sąvokos kaita“ autorė, M. Heideggerio monografijos „Meno kūrinio ištaka“ vertėja. Renginį pristato leidykla „Jonas ir Jokūbas“.

„Kauno atminties ekranai“: Filmas „Žalieji muškietininkai“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

Ekrane šįkart filmas „Žalieji muškietininkai“ (rež. Jonas Ohmanas, 2015) apie ekologinį Sąjūdžio priešaušrio judėjimą „Atgaja“ ir jos vadovą Saulių Gricių-Šerną. Trijulė – Saulius Gricius, Deividas Urbonas ir Saulius Pikšrys – nutarė kurti organizaciją, kurios tikslas buvo propaguoti lietuvybę ir harmoningą santykį su gamta. Parašė skelbimą ir paskelbė „Kauno tiesoje“, kviesdami visus norinčius susitikti 1987 m. liepos 14 d. prie Kauno pilies.

Svečiuose – Jonas Ohmanas ir atgajiečiai. Vakarą ves kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas.

Jubiliejinis Gintaro Rinkevičiaus gimtadienio koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Vienas ryškiausių Lietuvos menininkų, jau įrašęs savo vardą į muzikos istoriją, maestro Gintaras Rinkevičius švenčia savo jubiliejų. Ta proga maestro klausytojams dovanoja didingą austrų kompozitoriaus Arnoldo Schönbergo (1874–1951) kūrinį „Gurre-Lieder“, parašytą pagal danų novelisto Jenso Peterio Jacobseno poemas, kurio pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „Gurės dainos“.

Įspūdingą kūrinį šį vakarą pakviestos atlikti istorinės atlikėjų pajėgos – scenoje žiūrovai išvys solistus Corby Welchą, Lauryną Bendžiūnaitę, Ievą Prudnikovaitę, Tadą Girininką, Edgarą Davidovičių, skaitovą Vladą Bagdoną, daugiau nei 150 choristų – Kauno valstybinį chorą, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro chorą, chorą „Vilnius“, ir milžiniškos sudėties simfoninį orkestrą, kurį sudarys Lietuvos valstybinis ir Liepojos simfoniniai orkestrai. Beveik trims šimtams artistų scenoje šventinį vakarą diriguos maestro Gintaras Rinkevičius.

„Improdimensija“: Matas Samulionis solo ir „Nosolum Quartet“, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų  pr.  34

Ciklas „Improdimensija“ kartas nuo karto pasirodo ir Kaune, kur viskas ir prasidėjo. Šį kartą akademijoje pasirodys jaunoji karta, kuri pristatys dviejų dalių pasirodymą.

Matas Samulionis (saksofonai, analoginiai sintezatoriai) – jaunosios kartos muzikantas, išbandęs save labai skirtingose scenose bei skirtinguose amplua. Muzikos kelią pradėjęs kaip saksofonininkas, laikui bėgant, vis dažniau grojo fortepijonu, domėjosi muzikos harmonijos niuansais, gilinosi į aranžuotės bei kompozicijos meną. Plėsdamas savo akiratį muzikoje ir pasiimdamas po dalelę iš kiekvienos muzikos krypties, muzikantas galiausiai prisijaukino naują muzikos pasaulį – moduliarinę garso sintezę. Dabar muzikantas visą sukauptą žinių bagažą jungia į vientisą muzikinę kalbą, kurios tikslas sugriauti sienas tarp gyvo ir elektroninio garso bei tarp tonalios ir atonalios muzikos taip įrodant, jog kiekvienas garsas, nesvarbu ar jis išgautas specialiai ar ne, yra muzika.

„Nosolum quartet“ –  laisvosios muzikos ansamblis, kurio nariai, komponuodami savo individualias patirtis ieško bendro skambesio, kuria sintezę tarp kamerinio grojimo ir ekspermentinių bandymų, kurie visada iškelia netikėtumo galimybę.

TREČIADIENIS, 02 19

R. Čičelio knygos „Jono Meko „Aukso vidurys“: kūrybos filotopinė žiūra“  pristatymas, 17:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Knygoje sujungiama vieno žinomiausių pasaulio lietuvių, Jono Meko, literatūros tekstų ir filmų analizė bei filosofinis žvilgsnis, kuris leidžia autoriui gerokai platesniame kontekste lyginti, svarstyti, interpretuoti iki šiol daugiau tik literatūrologinėmis ar kino prieigomis analizuotą Jono Meko kūrybą. Autorius pateikia rašytojo ir filmininko kūrybos vientisumą, nuoseklumą, ryškina pastovias jau kūrybinio kelio pradžioje įtvirtintas pasakojimo slinktis, menines nuostatas. Knyga padeda suvokti kūrėjo psichologiją, skatina diskutuoti, naujai peržiūrėti kai kuriuos Jono Meko filmus, perskaityti poetinius ar eseistinius tekstus.

Filmas „Ema. Piromanė“. 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Režisieriaus Pablo Larraino filme choreografas Gastonas (Gael Garcia Bernal) ir šokėja Ema (Marian Di Girolamo) išgyvena santykių ir profesinę krizę. Palikusi Gastono vadovaujamą šiuolaikinio šokio trupę Ema skausmą malšina šokdama seksualiu, hipnotizuojančiu regetono ritmu ir žaisdama su ugnimi. Ji degina objektus ir kursto aistras, rodos, su kiekvienu naujai sutiktu žmogumi.

Spektaklis „Aklieji“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Artūro Areimos režisuotas spektaklis pagal M.Maeterlinck’o ir J. Saramago kūrybą kalba apie šiandien iškilusį tuštumos jausmą ir netikrumo patirtį. „Paprasčiau nieko nematyti, kad nebūtų dėl ko jaudintis? Lengviau gyventi nematant to, ko nesinori matyti? Ar tokiame pasaulyje pavyks išsaugoti žmogiškumo likučius? Kokios yra pažeminimo ribos? Atsakymų į šiuos ir daugelį kitų klausimų ieškoma spektaklyje „Aklieji“, kurį atveža Juozo Miltinio dramos teatras.

Teatro archyvo nuotr.

„Kaunas Hockey“ – „Hockey Punks“, 20:00
Kauno ledo arena „Baltų ainiai“, Aušros g. 42C

Kaunas ir Vilnius sporte visuomet turi ką pasiaiškinti. O ant ledo ne taip šalta, kaip gali pasirodyti. Nacionalinės ledo ritulio lygos sezonas įsibėgėjo. Pernai kauniečiai pasipuošė bronza, vilniečiai – sidabru, o kaip bus šiemet, kai daugkartiniai čempionai iš Elektrėnų čempionate nedalyvauja?

KETVIRTADIENIS, 02 20

Paroda  „Kasdienybės geometrija. Apie rėdymosi meną tarpukariu“, 11:00 – 19:00
Galaunių namai, Vydūno al. 2

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose – dar vienas tarpukario gyvenimo būdo skerspjūvis. Šį kartą muziejininkai verčia mados skiltį ir nuo vasario 20 d. kviečia lankytojus pasigrožėti  Laikinosios sostinės inteligentijos apdarais ir aksesuarais atnaujintoje parodoje „Kasdienybės geometrija. Apie rėdymosi meną tarpukariu“. Parodoje eksponuojamų suknelių, skrybėlaičių siluetai, įvairios kasdienės bei švenčių aprangos detalės, priklausiusios žinomoms Kauno ponioms Adelei Galaunienei, Marijonai Rakauskaitei, Anelei Tūbelytei –Zikarienei, Vandai Daugirdaitei-Sruogienei, Elenai Žalinkevičaitei-Petrauskienei. Ekspozicijoje taip pat skiriamas dėmesys grožio priemonių industrijai. Grožio ir mados pasaulį parodoje reikšmingai papildo ir vaizduojamosios dailės kūriniai. Šį kartą – jie ir svarbūs ikonografiniai šaltiniai išsamioms tarpukario Kauno mados studijoms. Kajetono Sklėriaus, Marcės Katiliūtės, Jono Šileikos, Adalberto Staneikos, Prano Domšaičio darbuose – visa plejada portretų, peizažų, išsamiai pasakojančių istoriją „Apie rėdymosi meną tarpukariu“.

Ingos Linevičiūtės parodos „Obsesijos“ atidarymas, 17:00
Kauno miesto muziejaus Rotušės skyrius, Rotušės a. 15

„Obsesijos“ („Obsessions“) – tai personalinė Ingos Linevičiūtės paroda apie šiuolaikinį gyvenimo būdą: įsipareigojimus, įpročius ir (ne)malonumus. Ranka pieštose animacijose atsispindi situacijos, kurios liudija apie socialinių tinklų priklausomybę, identiteto praradimą, susitapatinimą ir galią. Pasitelkdama humorą ir simbolizmą, menininkė interpretuoja ir kuria istorijas apie šiuolaikinio žmogaus kalėjimą – obsesijas. Paroda veiks iki kovo 29 d.

Folkloriniai pasidainavimai su Gabriele, 17:00
L. Truikio ir M. Rakauskaitės namai, E. Fryko g. 14

Liudo Truiko ir Marijonos Rakauskaitės namuose visad aidėdavo muzika, pašnekesiai, gyvybingos diskusijos, viskas tiesiog ulmendavo. Žmonės apsilankę šiuose namuose su savimi išsinešdavo bent dalelę jų dvasios, butas traukė ir tebetraukia burtis. Vasario 20 dieną 17.00 kviečiame Jus susiburti ir kartu padainuoti lietuvių liaudies dainas, sustabdyti tėkmę ir laisviau atsikvėpti jaukioje L.Truikio ir M.Rakauskaitės namų aplinkoje. Dainų mokėti nebūtina, svarbu noras dalyvauti! Vakarą ves folkloro muzikantė Gabrielė Pukelytė. Registracija el. paštu truikionamai@ciurlionis.lt.

Spektaklis „Pagalvinis“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Prasidėjęs kaip mįslinga ir tamsi kriminalinė istorija, Gintaro Varno spektaklis pagal Martin McDonagh pjesę virsta makabrišku neogotikiniu trileriu. Žiauriai nužudyti keli maži vaikai, o jų nužudymo būdas aprašytas jauno rašytojo apsakymuose. Net ir išaiškėjus, kas žudikas, lieka klausimas: kas kaltas?

D. Matvejev nuotr.

Festivalis „Godisnowhere“, 20:00
Klubas „Lemmy“, Girstupio g. 1

Trys grupės – jau  festivalis, jei tai death / blackened / brutal metal muzika. Iš Maskvos atvyksta grupė „Enemy Crucifixion“, iš Saratovo – „Psychosurgical Intervention“, o ansamblis „EradicationOfTheUnworthyInfant“ atstovauja tiek JAV, tiek Suomijai.

Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia