Maršrutas vasario 10 – 13 dienoms

PIRMADIENIS, 02 10

Filmas „Ypatingieji“ (The Specials), 12:50 / 17:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Po šio filmo pilnutėlė Kanų filmų festivalio didžioji salė ištisas 5min. plojo atsistojusi, šluostėsi ašaras ir kvatojo vienu metu – šitaip buvo sutiktas ir įvertintas naujausias „Neliečiamųjų“ kūrėjų Olivier Nakache ir Éric Toledano darbas „Ypatingieji“ – savo mintimis, gilumu ir nepakartojamu humoru žavintis filmas, kuriame susipina klastinga liga ir gyvenimas, į kurį lengviausia žiūrėti nuoširdžiai juokiantis. Bruno ir Malikas (aktoriai Vincent Cassel ir Reda Kateb) jau dvidešimt metų dirba su autizmo sindromą turinčiais žmonėmis, daugiausia vaikais. Jie susiduria su daugybe iššūkių: šis sindromas (ypač lengvesnės jo formos) toli gražu ne visuomet patenka į oficialias valstybinės medicinos programas; o medicininį draudimą turintys „ypatingieji“ irgi ne visuomet gauna tiek ir tokios pagalbos, kokia jiems reikalinga.

Kadras iš filmo

Luanos Masienės parodos „Perskeltas pasaulis“ atidarymas, 17:30
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52

Jau treji metai, kai Lietuvos švietimo istorijos muziejuje vasario mėnesį savo renginius ir parodas pristato kūrybinės klasės žunalas „Baltas kambarys“. Šiais metais žurnalo sumanytoja ir leidėja Luana Masienė kauniečius pakvies į asmeninę parodą „Perskeltas pasaulis“. Tai metaforos fotografijos paroda, kurioje Kinijos ir Jamaikos nuotraukos tampa fonu filosofinei „plyšio“ sąvokai. Ar perskėlus tai, kas yra įprasta ir tarsi nedaloma, pažeidžiame pasaulio tvarką? O gal  būtent įtrūkimai ir formuoja naujus vaizdinius ir suvokimus? Gal esmė ir slypi tuštumoje? Užduoti šiuos klausimus menininkei (o gal pasidalinti savo atsakymais) ir išklausyti menotyrininkės Vilmos Kilinskienės įžvalgų galėsite atidarynmo metu.

Padėkos koncertas fanams, 18:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

„Koncertas nebus skirtas rėmimo lėšoms rinkti. Tai visuomenei draugiškas renginys, kurio metu dėkosime savo fanams ir tiems, kurie nori jais tapti“, – pasiklausyti džiazo pirmadienį kviečia vienintelė tokia akademija mūsuose. Daugiau apie „Jazz Academy“ skaitykite čia.

ANTRADIENIS, 02 11

Parodos „Jonas Mekas – Semeniškių idilės“ atidarymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Nuotraukos, įdomūs menininko gyvenimo faktai, kūrybos detalės parodoje pasakoja unikalią istoriją. Jos pavadinimas veda ne tik link garsiojo Jono Meko poezijos rinkinio „Semeniškių idilės“, išleisto 1948 m., bet taip pat susijęs su pirmuoju menininko sugrįžimu į gimtinę Semeniškiuose iš emigracijos 1971 m. Būtent čia jis sukūrė savo vieną žymiausių filmų „Prisiminimai apie kelionę po Lietuvą“ (angl. Reminiscenes on a Journey to Lithuania), vėliau išgarsėjusį visame pasaulyje. Šį filmą galite pamatyti parodoje.

Parodoje kuratorius Jindřich Čeladín pristato poetiškas nespalvotas fotografijas, sukurtas Lietuvoje tais pačiais 1971-aisiais. Daugiausiai jų – iš garsaus fotografo Viktoro Kapočiaus darbų fondo. Atidarymo metu bus pristatoma brolių Mekų laiškų knyga „Jonas ir Adolfas Mekai. Gyvenimo lai(š)kai“. Renginyje dalyvaus knygos sudarytojas Kęstutis Pikūnas, kino režisierius Audrius Stonys, knygos koordinatorė Indra Drevinskaitė, Išeivių literatūros skyriaus vedėja Virginija Paplauskienė. Vakaro metu susirinkusieji išgirs Biržų raj. savivaldybės J. Bielinio viešosios bibliotekos išleistos audioknygos „Semeniškių idilės“ ištraukas.

Viešnagės Lietuvoje metu. Iš kairės: Jonas Mekas, mama Elžbieta, brolis Adolfas. 1971 m. Maironio lietuvių literatūros muziejaus nuotr.

Martyno Levickio ir „Mikroorkéstra“ styginių kvarteto koncertas „Žiemos klasika“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Minint pasaulinę kovos su vėžiu žinomumo dieną filharmonijoje – paramos koncertas, skirtas paremti vėžiu sergančiųjų istorijomis pagrįstą meno terapijos spektaklį „Nenugalėtieji“. Visos gautos lėšos už bilietus bei aukos renginio metu bus skirtos spektaklio kūrybinei veiklai bei planuojamiems pasirodymams Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje.

Spektaklis „Apsivalymas“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos  teatras, Laisvės al. 71

Dvigubos tautinės tapatybės – estų ir suomių – rašytojos Sofi Oksanen romanas „Valymas“ tapo nauju literatūros fenomenu. Į 38 kalbas išverstas veikalas kalba apie skaudžią sovietinės ir postsovietinės Estijos patirtį, būdingą daugeliui Rytų Europos šalių, ypač Lietuvai ir Latvijai. Pjesėje ir romane gretinami du Estijos istorijos laikotarpiai (Nepriklausomybės pradžia ir pokaris) ir dviejų skirtingų kartų esčių moterų patirtis. Šalies okupacija metaforiškai perkeliama į moters kūno išprievartavimą. Visos tautos trauminė patirtis čia parodoma per dviejų moterų asmenines dramas.

Apsivalymo metaforą Sofi Oksanen vartoja įvairiomis prasmėmis, kartais pasireiškiančiomis tokiomis formomis, kaip seksualinė prievarta. „Ši „antiherojiška“ medžiaga gali atrodyti netipiška mano kūrybinėje biografijoje. Tačiau ji pratęsia mano siekiamybę kalbėti apie visuomenės skaudulius, šį kartą žvelgiant į ją per istoriškai artimos kaimyninės Estijos prizmę“, – savo pasirinkimą aiškina Jonas Jurašas. „Prievarta, bejėgiškumas, išdavystė, aistringa meilė ir kankinantis pavydas – temos, apie kurias noriu kalbėti šiame spektaklyje“, – sako režisierius.

Donato Stankevičiaus nuotr.

TREČIADIENIS, 02 12

Filmo „Ema. Piromanė“ išankstinė premjera, 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Režisieriaus Pablo Larraino filme choreografas Gastonas (Gael Garcia Bernal) ir šokėja Ema (Marian Di Girolamo) išgyvena santykių ir profesinę krizę. Palikusi Gastono vadovaujamą šiuolaikinio šokio trupę Ema skausmą malšina šokdama seksualiu, hipnotizuojančiu regetono ritmu ir žaisdama su ugnimi. Ji degina objektus ir kursto aistras, rodos, su kiekvienu naujai sutiktu žmogumi.

Vakaras su „Šilko stygomis“, 19:00
„Ragainė“, Kurpių g. 29

„Šilko stygos“  – ansamblis grojantis tradicinę lietuvišką šokių muziką, skambant melodingiems kanklių, arfos garsams, graudžiai pritariant smuikui, tolumoje atliepiant violončelei ir elektriniam kontrabosui. Kadangi dauguma „Šilko stygų“ pasirodymų vykdavo ekspromtu, ansamblis sumanė surengti dar vieną siurprizą sau ir draugams – susitikti ir pagroti „Ragainėje“. Kolektyvas išduoda, kad programoje bus ne tik lietuviškų šokių, bet ir liaudies bei kompozitorių sukurtų dainų, o taip pat išgirsite keletą dainuojamosios poezijos kūrinių, skirtų P. Širvio 100-sioms gimimo metinėms.

Eksperimentinės muzikos vakaras „Voyage Voyage“, 20:00
Socialinis centras „Emma“, A. Mickevičiaus g.  35

Trys eksperimentinės muzikos pasirodymai sujungs lauko įrašų, garso meno, triukšmo, juostinių audio magnetofonų takelius.

Farah Hazim yra Prancūzijos-Libano garso menininkė, tyrinėjanti eksperimentinius ir improvizuotus garsus, alternatyvias klausymo ir girdėjimo formas; dažnai savo pasirodymose naudoja daugiau nei dvi kolonėles.

Wisam Sader yra garso menininkas iš Libano, savo pasirodymuose naudojantis lauko įrašus, sintezę ir surinktus garsus.

Augustė Vickunaitė garsų kūrimui ir atlikimui naudoja juostinius audio magnetofonus. Jos muzika susideda iš lauko įrašų, pasirodymo metu gyvai įrašytų garsų, jos draugų pokalbių ar grojimų įrašų. Ignas Kasikauskas groja būgnais. Šie atlikėjai atliks bendrą improvizuotą pasirodymą.

KETVIRTADIENIS, 02 13

Parodos „Vincentas Vasiliauskas: snaiperis, krautuvininkas, tapytojas“ atidarymas, 16:00
A. Žmuidzinavičiaus memorialiniai namai, V. Putvinskio g. 64

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus pristato visuomenei mažai žinomo, bet labai įdomaus menininko V. Vasiliausko retrospektyvą. Tai netikėtas kultūros reiškinys, nes tapyti paveikslus  V. Vasiliauskas pradėjo tik perkopęs per 73 metus. Iki mirties jis sukūrė apie 400 tapybos kūrinių ir piešinių, stebinančių savitu žvilgsniu į artimą aplinką, Kauną, perteikiančių ilgametį domėjimąsi daile ir gilią pagarbą kultūros pasauliui. Dar sovietmečiu 40 V. Vasiliausko kūrinių įsigijo M. K. Čiurlionio dailės muziejus, kita kūrybos dalis priklauso dailininko šeimai, giminei. Parodoje eksponuojama 100 aliejiniais dažais, guašu ir akvarele nutapytų paveikslų, piešinių, dokumentinės fotografijos iš šeimos archyvo, pora paties V. Vasiliausko padarytų smuikų.

Parodos „Atiduok, ką privalai“ atidarymas, 17:00
Istorinė LR Prezidentūra Kaune, Vilniaus g. 33

Pasitinkant Vasario 16-ąją, Istorinėje Prezidentūroje atidaroma 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybinių apdovanojimų ekspozicija. Parodos pavadinimas „Atiduok, ką privalai“ (lot. Redde quod debes) kalba apie pilietines vertybes, kuriomis grįstas kiekvienas valstybinis apdovanojimas.

Ekspozicijoje „Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai“ bus rodomi svarbiausi nuo sunaikinimo išgelbėti ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje išsaugoti valstybės ordinai ir apdovanojimai. Dalis šios kolekcijos jau buvo eksponuota 2005 metais atveriant Istorinę Prezidentūrą visuomenei. Dėl savo unikalumo ir specialių saugojimo sąlygų keletą metų lankytojus džiuginusi kolekcija buvo sugražinta „privalomam poilsiui“ į muziejaus fondus. Džiugu, kad šių metų vasario 13 dieną, pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šventę ir minint Vyties Kryžiaus statuto patvirtinimo šimtmetį, ši kolekcija vėl sugrįš į Prezidento rūmus.

Parodų „Saga apie Lietuvą“ ir „Neparadinė Lietuva“ atidarymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Lilijos Valatkienės „Saga apie Lietuvą“ toli nuo konkretumo ir tyrinėja bene aktualiausią šiandienos Lietuvos problemą – gyventojų emigraciją. Pagrindinė komunikacijos priemone šiame meniniame projekte tapo saga. Per paprastą sagą įtvirtinamas universalus pasakojimas. Siekiama iškelti emigracijos klausimą, įvairiomis meninės raiškos priemonėmis paanalizuoti minėtą problemą ir paskatinti visuomenę diskusijai. Šis projektas yra apie mus – lietuvius. Tai kvietimas, raginantis grįžti emigrantus namo. 2018 m. buvo paskelbta sagų rinkimo akciją. Į ją atsiliepė tūkstančiai žmonių iš įvairiausių Lietuvos vietų ir užsienio šalių – rinko, vežė, nešė, siuntė sagas. Projektui surinkta jų 1 milijoną 500 tūkstančių, vėliau ant darbo drabužių sukurta meninė instaliacija „Saga – žmogus“.

Taip pat bus demonstruojama L. Valatkienės meninių fotografijų ir grafikos paroda „Neparadinė Lietuva“. Joje užfiksuoti tušti trobesiai, stūgaujantis vėjas, vingiuoti takai, kuriais Lietuva išsivaikšto. Per skirtingas menines fotografijas dėliojamas nuoseklus pasakojimas.

Anton Roland Laub parodos „Mobilios bažnyčios“ atidarymas, 17:30
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 1

Nicolae Ceaușescu urbanistinė „sistematizacijos“ programa 9-ajame dešimtmetyje Rumunijos sostinėje Bukarešte pasiekė patį įkarštį. Trečdalis istorinio centro buvo nušluota siekiant suteikti erdvės režimą šlovinantiems didingiems pastatams ir plačioms gatvėms. Tokie pokyčiai nulėmė neįtikėtiną ir netgi absurdišką procesą – septynios bažnyčios buvo nukeltos nuo pamatų ir nugabentos už gyvenamųjų daugiabučių. Fotografo ir architekto Anton Roland Laub paroda, apimanti archyvinę medžiagą, šiuolaikinio Bukarešto vaizdus ir urbanistinę kaitą sekančius žemėlapius, pasakoja apie režimo įtaką miestovaizdžiui. Parodos kuratorė Sonia Voss. Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

A. Laub nuotr.

Premjera. Spektaklis „Superherojai“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Ar superherojais gimstama ar tampama? Kaip būti herojumi sau pačiam? Kokiais autoritetais sekti? Kaip tapti geresne savo paties ar pačios versija? Kaip išgyventi patyčias? Kas yra draugystė ir meilė? Kaip nebijoti svajoti ir visada išlikti savimi? Šiuos ir kitus klausimus kelia spektaklis „Superherojai“. Spektaklis sukurtas pagal tikras istorijas. Dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė ir režisierė Loreta Vaskova bendravo su 15-18 m. jaunuoliais ir jaunuolėmis iš skirtingų Lietuvos miestų ir miestelių – nuo sėdinčių bibliotekoje iki esančių įkalinimo įstaigose – ir sukūrė personažus, kurie prabilo apie tai, kas aktualu paaugliams. Nė viena istorija nėra vienoda, kadangi visi esame skirtingi. Spektaklis neketina teisti, moralizuoti ar mokyti, kas yra teisinga ar neteisinga. Kūrėjai nori atverti langą į kitokią realybę, kurioje galbūt pamatysime patys save ir lengviau suprasime kitus.

D. Ališausko nuotr.

Šokio spektaklis „Perdegimas“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos  teatras, Laisvės al. 71

Vargu ar šiandien rastume šiuolaikinį žmogų, kuris nė sykio gyvenime nebūtų „perdegęs“. Tokie sniego žmonės paprasčiausiai nebeegzistuoja. Juk gyvename planetoje, kuri aplink savo ašį išmoko suktis nebepaisydama fizikos dėsnių. Apie tai – naujausias trupės „Nuepiko“ kūrinys. Spektaklio tikslas nėra moralizuoti, verčiau skatinti susimąstyti, nebijoti kelti prasmingus klausimus sau. atsigręžti į savo gyvenimo būdą, įpročius, elgesį.

Lauros Vansevičienės nuotr.

Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia