Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 2–5 dienoms

2 spalio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 10 0

Filmas „Tu man nieko neprimeni“, 12:00 / 17:50 / 20:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Tai – intymi meilės istorija, kurioje, ko gero, kiekvienas bent dalele atpažins save ir visą filmą spėlios – įmanomi šie santykiai ar ne? Lietuvos žiūrovams filmo režisierė Marija Kavtaradze jau puikiai pažįstama – debiutinis jos filmas „Išgyventi vasarą“ sulaukė daugybės simpatijų ir apdovanojimų Lietuvoje ir svetur.

Koncertas „Ieškojimai“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Tryliktąjį koncertų sezoną pradedantis Kauno fortepijoninis trio kviečia klausytojus kartu ieškoti muzikos lobių ir mėgautis muzikiniais atradimais. Vakaro programoje – Gunnar de Frumerie, Arvo Pärt, Claude Debussy, Vidmanto Bartulio, Nicholas Buc kūriniai. 

ANTRADIENIS, 10 03

Vytauto V. Stanionio paroda „Luko vaikystė“, 11:00–18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Paroda pratęsta, būtinai pasinaudokite šia galimybe. Jelena Šalaj rašo: „Ką žinome apie Luką? Tai penkerių-šešerių metų berniukas, mėgstantis žaisti kareivėliais, turintis mažą brolį ar sesę, mamą ir tėtį, fotografą Vytautą V. Stanionį, 2001-2002 metais įgyvendinusį seriją „Luko vaikystė“. Priklausomai nuo pasirinko žiūros taško, atsiskleidžia vis skirtingos serijos reikšmės. Tai ir šeimos albumo fotografijos, ir per vaiką pamatytas (miesto) peizažas, ir vyro žvilgsnio į tėvystę liudijimas.“

Vytautas V. Stanionis. Iš serijos „Luko vaikystė“ 2001-2002 m

Pažintis su Gintauto Mažeikio mitinių mąstymų romanu „LILIMŲ KNYGA“, 17:00
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Šį kartą žurnalo „Baltas kambarys“ rubrikoje „Gintauto megafonas“ spausdinamos ištraukos iš naujojo (dar niekur neskelbto) mitinių mąstymų romano „Lilimų knyga“. Renginio metu ištraukas iš romano skaitys pats autorius Gintautas Mažeikis, o apie „Baltą kambarį“ papasakos žurnalo sumanytoja ir leidėja Luana Masienė.

Žurnalas „Baltas kambarys“ yra unikalus leidinys lietuviškos spaudos padangėje dėl trijų dalykų: struktūros, idėjos ir laisvės. Apie tai pasakojama susitikimuose su skaitytojais.

IPMA festivalis. Parodos „Trauma P0rn“ pristatymas, 17:00
Laikinoji Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Garsiojo Boriso Eldagseno „Trauma p0rn“ – tai eksperimentinė instaliacija, tyrinėjanti kaip ilgalaikę karo pasekmę – traumą. Naudodamas nacistinės Vokietijos ir Antrojo pasaulinio karo fotografijas kaip vaizdų šaltinį, pasitelkęs DI įrankį, menininkas stengiasi atkurti traumuojančius savo tėvo, tuometinio šešiolikmečio, patekusio į karo mėsmalę, prisiminimus.

Siekdamas būti nešališku, Borisas bendradarbiavo su Bangladešo menininku Tanviru Taoladu, kad atskleistų nesenstančią vizualo jėgą. Kuriant vaizdus dirbtinio intelekto pagalba, jam talkino ir ispanų fotografas Carlosas Collado.

Po nemokamo parodos pristatymo B. Eldagsenas surengs paskaitą apie kūrybiškumą „Žalgirio“ arenos amfiteatre, bilietus į ją įsigysite čia. Trečiadienį – dar viena menininko paskaita, bilietai į ją čia.

Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis „Avanti“. Valstybinis Vilniaus kvartetas, 18:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

Programa:
Krzysztof Penderecki – Styginių kvartetas Nr. 3 „Neparašyto dienoraščio lapeliai“
Franz Schubert – Styginių kvartetas Nr. 13 a-moll, D 804 („Rozamunda“)
Mieczyslaw Weinberg – Fortepijoninis kvintetas, op. 18

Įėjimas nemokamas


Psichikos sveikatos menų festivalis „Ryšiai“. Kūrybinio rašymo dirbtuvės „Meta aš“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Kūrybinio rašymu dirbtuvėse koncentruosimės į meta įvaizdžius ir per tekstą narpliosim viešus ir privačius „aš“, jų santykį tarpusavyje ir su kitais bei jų poveikį kiekvienam/ai iš mūsų. Dirbtuves veda Greta Štiormer, teatro ir šiuolaikinės operos režisierė, tarpdisciplininio meno kūrėja.

Nemokamai, būtina registracija.

TREČIADIENIS, 10 04

„Kauno istorija. II tomas: nuo 1655 iki 1795 metų“ pristatymas, 14:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Kauno miesto garbės piliečio, istoriko prof. dr. Zigmanto Kiaupos ir istoriko doc. dr. Liudo Glemžos knygos „Kauno istorija. II tomas: nuo 1655 iki 1795 metų“ pristatymą ves dr. Laima Bucevičiūtė.
Daugiau apie knygą.

Jono Meko filmo „Reminiscences of a Journey to Lithuania“, 16:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Apie šį savo filmą Jonas Mekas rašė: „Filmas susideda iš trijų dalių. Pirmąją sudaro filmuota medžiaga, kurią nufilmavau savo pirmuoju „Bolex“ per pirmuosius metus Amerikoje, daugiausia nuo 1950 iki 1953 m. Matote, kaip mes atrodėme tais laikais. Įvairūs imigrantų kadrai Brukline, piknikai, šokiai, dainavimas, Williamsburgo gatvės. Antroji dalis buvo nufilmuota 1971 m. rugpjūtį Lietuvoje. 

Filmą pristatys literatūrologas dr. Ramūnas Čičelis. Po filmo vyks aptarimas.

Paskaita parodoje „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Senosios fotografijos tyrinėtojos dr. Zitos Pikelytės (Panevėžio kraštotyros muziejus) paskaitoje „Tarpukario fotografo archyvas kaip epochos atspindys ir įkvėpimo šaltinis: Vincas Firinauskas“ didžiausias dėmesys bus skiriamas XX a. pirmos pusės komercinei regioninei fotografijai aptarti, bus apžvelgta, kokios įtakos veikė jos atstovus, kokią vietą Lietuvos fotografijos istorijoje užima tarpukario Miežiškių miestelio fotografo Vinco Firinausko archyvas, kuo jis išskirtinis ir kodėl tapo įkvėpimo šaltiniu šiuolaikiniam menininkui.

Ši paskaita – Kauno paveikslų galerijoje eksponuojamos Evaldo Ivanausko skaitmeninių fotomontažų parodos „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ renginių ciklo dalis.

Nemokamai. 

Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis „Avanti“. Koncertas „Jaunieji talentai“, 18:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

Programa:

Frédéric Chopin – Ballade Nr. 1, g-moll, op. 23
Ferenc Liszt – Vengriška rapsodija nr. 13, Sonata „Perskaičius Dantę“,Sonetas 104 del Petrarca, S. 161, No. 5, „Tarantela“ iš ciklo „Klajonių metai. Antrieji metai: Italija. Venecija ir Neapolis“, „Vila d‘Este fontanai“, „Au bord d’une sou“
Frédéric Chopin – Baladė Nr. 1, g-moll, op. 23

Įėjimas nemokamas

Festivalio atidarymo koncertas. Indrės Baltakytės nuotr.

Performatyvus tyrimo „Ne laiku ir ne vietoj“ pristatymas, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Svečių rezidencijų programos menininkė Eglė Nešukaitytė rezidencijos metu Kauno menininkų namuose dirbo prie solinio darbo „Not The Time, Not The Place“ (darbinis pav., liet. „Ne laiku ir ne vietoj“), kurio pirmosios užuomazgos buvo pristatytos 2022 m. balandį Italijoje. Tuo metu tyrinėjimus pradėjusi nuo mirties baimės, kuri asmeniškai kamuoja jau daugelį metų, menininkė rezidencijos metu toliau tyrinėjo šios temos diskursus, kurie procese (kol kas) atsiskleidė kaip: nematomas gyvenimas, vienišumas, rutina, kūno senėjimas, buvimas ne čia („spacing out“), ilgesys, nematomas džiaugsmas.

Menininkės archyvo nuotr.

Parodos „Parko ruduo“ atidarymas, 19:00
VDA KF, Muitinės g. 2
 

Tapytoja Mykolė Ganusauskaitė, menininkės vardas Mykolé, 1987 m. gimė Kaune. Vaikystėje gyvendama miesto centre su džiaugsmu ji lankė savo pirmąjį dailės būrelį Mykolo Žilinsko galerijoje. Baigusi pradinę mokyklą su tėvais ji persikėlė į Vilnių kur toliau mokėsi M.K.Čiurlionio menų gimnazijoje. Bakalauro ir magistro laipsnius įgijo studijuodama Nacionalinėje dailės mokykloje (Les Beaux Arts de Paris). Jau Prancūzijos sostinėje, kaip ir vėliau grįžusi į Vilnių ar keliaudama, menininkė nuosekliai pasišventė vieninteliam uždaviniui – šiuolaikinei peizažo žanro interpretacijai.

Paroda veiks iki lapkričio 15 d. 

Festivalis  „Lokys, liūtas ir šakelė“: „Muzika“, 20:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Minimalizmo meistrė Angela Schanelec šįkart laisvai interpretuoja Edipo mitą. Pirmenybę režisierė teikia vizualinei kino kalbai ir aktorių choreografijai, kuri, kaip ir vokiečių ekspresionizme, viena iš viso filmo sudedamųjų dalių, ypač svarbių kuriant filmą, paremtą mitu. Apgalvotas kiekvienas judesys, išraiška ar detalė. Schanelec Berlyno kino festivalyje apdovanota už geriausią scenarijų.

KETVIRTADIENIS, 10 05

„Literatūros savaitės“ klubas. 4-asis susitikimas. Trys rašytojos, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Literatūros savaitės“ klubo nariai: MLLM kultūrinės veiklos organizatorė, literatūros apžvalgininkė Agnė Cesiulė, rašytoja ir literatūros kritikė Renata Šerelytė, rašytojas Laurynas Katkus ir visi renginio dalyviai.
Ketvirtajame susitikime aptarsime trijų šiuolaikinių prozininkių romanus:

— Britų rašytojos Rachel Cusk „Kontūrų“ trilogiją užbaigiantį romaną „Kudos“ („Tyto Alba“, 2023, vertė Viktorija Uzėlaitė)
— Vienos žymiausių Lietuvos rašytojų Kristinos Sabaliauskaitės antrąją dilogijos dalį – romaną „Petro Imperatorė II“ („Baltos lankos“, 2021)
— Lietuvių prozininkės Jurgos Tumasonytės novelių romaną „Naujagimiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023)

IPMA festivalis. Paskaita „Suvaldyti dirbtinį intelektą: asmeninis brandingas kūrybos monetizavimui“, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Meno ekspertės Ornelos Ramašauskaitės paskaitoje nagrinėjama dirbtinio intelekto, asmeninio prekės ženklo kūrimo ir įtaigios meno rinkodaros sinergija. Prisijunkite pasigilinti į tai, kaip Dirbtinis Intelektas (DI) keičia ir formuoja šiuolaikinio meno rinkos dinamiką, kokius etinius aspektus kelia. Pasižiūrėsime, kaip menininkai gali panaudoti DI savo reikmėms: kurti skaitmeninę tapatybę, populiarinti savo prekės ženklą bei laviruoti tarp meno rinkos subtilybių. Pasikalbėsime apie etiką, integruojant DI į savo kūrybą ir kur tai gali nuvesti. Nesvarbu, ar esate menininkas, kolekcininkas ar meno mylėtojas – paskaita ir diskusija suteiks įžvalgų apie besikeičiantį meno pasaulį, kuriame susikerta technologijos, kūrybiškumas ir komercija.

Nemokamai, vietų skaičius ribotas, būtina išankstinė registracija.

IPMA festivalis. Parodos „Morte“ pristatymas, 19:00
Laikinoji Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Jukka Hautamäki yra suomių medijų meno kūrėjas (MfA), įsikūręs Helsinkyje, Suomijoje. Jis dirba su AI, foto medija, garsu ir elektronika. Jo kūrybos laukas apima instaliacijas, animaciją, fotografiją ir šiuolaikinių medijų kūrinius. „Morte” serija buvo pradėta birželio 2023 m. Ji nagrinėja klausimus, susijusius su mirtimi, gyvenimu, amžinybe, žmonėmis, mistinėmis būtybėmis ir mitologija. Morte („išnykimo veiksmas“) turi daugiasluoksnę prasmę; kaip ji siejama su asmeniniu gyvenimu, kaip pasaulis aplink mus lėtai slenka į nežinomybę. Estetika eksperimentuoja su erdviniu suvokimu, atskirtimi ir abstrakcija.

Nemokamai, o anksčiau ketvirtadienį, 16 val., menininkas skaitys paskaitą Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Daugiau apie ją čia.

Festivalis  „Lokys, liūtas ir šakelė“: „Chimera“, 20:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Alice Rohrwacher kino visatoje pinasi realybė, mitas, pasaka, turtinga Italijos folkloro ir kinematografinė tradicijos. Naujausiame režisierės filme „Chimera“, žiūrovas atpažins šią, jau susiformavusią unikalią kino kalbą. Režisierė nebijo žongliruoti žanrais, nuotaikomis, kino formatais. Vydama pasakojimo giją, ji jungia melancholišką prarastos meilės istoriją, fizinę komediją ir filosofinę parabolę apie gyvenimą ir mirtį, dabartį ir praeitį, laiko tėkmę ir istorijos pėdsakus. Filmo premjera įvyko Kanuose.