Maršrutas spalio 19-21 dienoms

PENKTADIENIS, 10 19

Paskaita/diskusija „Šiuolaikinio meno praktikos Kinijoje“, 15:00

Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Šiuolaikinio meno kuratoriaus bei kritiko Xia Yanguo (de Art Center, Kinija) paskaita „Šiuolaikinis menas Kinijoje: tarp vietinių ir globalizacijos konfliktų“ nagrinės pokyčius šiuolaikiniame Kinijos mene nuo 2010 m. ir pristatys esamą situaciją. Pasitelkdamas nepriklausomų bei meno galerijų vykdomų projektų atvejus, X. Yanguo analizuos dabartinę Kinijos meno kūrėjų ir institucijų (muziejų, ne pelno siekiančių organizacijų ir kitų) rolę globalizacijos kontekste bei pasiūlys galimus kylančių iššūkių sprendimus. 

Po paskaitos vyks prezentacija ir diskusija „Menininkų rezidencijų galimybės Kinijoje“, kurioje dalyvaus LR Kultūros atašė Kinijoje Agnė Biliūnaitė, projektinės erdvės „Sodų 4“ kuratorė Milda Dainovskytė ir Kauno menininkų namų rezidencijų programos kuratorius Edvinas Grinkevičius. Diskusijos metu bus aptariamos menininkų rezidencijų šiuolaikinio meno institucijose Kinijoje praktikos ir galimybės lietuvių menininkams.

Parodos „Kalbos ir literatūros keliais“ atidarymas, 16:00

Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

2018m., minint Europos kultūros paveldo metus, Kaliningrado apskrities istorijos ir meno muziejus inicijavo projektą-parodą „Kalbos ir literatūros keliais“, skirtą paminėti lietuvių klasiko Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ 200 metų išleidimo sukaktį (1818). Į projektą susijungė penkios valstybės ir šeši muziejai, tarp kurių – ir Maironio lietuvių literatūros muziejus. Kiekvienas muziejus pasirinko vieną žymiausių šalies klasikų, ieškojo sąsajų tarp visų dalyvaujančių šalių literatūrinių ryšių. Tai – Adomas Mickevičius, Kristijonas Donelaitis, Jankas Kupala, Aleksandras Puškinas ir, žinoma, Maironis, kuris savo „Trumpoje visuotinės literatūros istorijoje“ (1926) paminėjo visus šiuos rašytojus ir įvertino jų kūrybą.

Per bendros parodos atidarymą bus paminėtas ir klasiko Maironio gimtadienis – 156-osios metinės. Poeto eilėraščius skaitys Petras Venslovas, kankliuos Jurga Senkutė. Renginį ves muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė.

kalbosirliteraturos

Tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio „Kaunas mene“ parodos atidarymas, 17:00
M. Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12

Pirmoji festivalio savaitė įsibėgėja penktadienio akcentu. Galerijoje – ir parodos atidarymas, ir specialūs performansai. 17:30 Eglės Gandos Bogdanienės performanse „Antra oda“ dalyvaus menininkas Robertas Antinis, Lietuvos sveikatos universiteto profesorius neurologas Kęstutis Petrikonis, medicinos moklų daktarė Rita Krikštopaitytė, psichiatrė-psichoterapeutė Nijole Goštautaite Middtun. Po šio įvykio seks Hugo Paquet (PT) garso performansas „Miglotas spinduliavimas“. Daugiau apie festivalį skaitykite čia.

Knygos „Priešistorinė Marvelės bendruomenė: kultūrinės ir socialinės raidos aspektai“pristatymas, 17:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2, 322 kab.

Doc. dr. Mindaugo Bertašiaus (jo straipsnį apie vandenis galite rasti „Kauno pilno kultūros“ 2017 m. birželio numeryje) naujos monografijos pristatyme dalyvaus prof. dr. Saulius Keturakis. Sekmadienį dr. M. Bertašius ves žygį savo aprašomose vietose.

Eurolyga: Kauno „Žalgiris“ – Stambulo „Fenerbahce“, 20:25
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Į Kauną. atkeliauja Europos krepšinio elite įsitvirtinęs Stambulo „Fenerbahce“ klubas. Žalgiriečiai nepamiršo praėjusio sezono Eurolygos pusfinalio rungtynių su Turkijos čempionais, trenerių Željko Obradovičiaus ir Šarūno Jasikevičiaus dvikova visada intriguoja.

Koncertas „FxExW“, 21:00
Klubas „Lemmy“, Girstupio g. 1

Susivienijimas „Sordida Fatum“ kviečia į trigubą koncertą. Iš Vilniaus – pastaruoju metu vis dažniau dienos šviesoje pasirodantys „Erdve“ ir Kauną jau beveik pamiršę, atsinaujinę bei ant „Lemmy“ scenos dar apskritai nelipę „Faršo“ vyrukai, kuriuos namų aikštelėje pasitiks „Wifebeater“.

ŠEŠTADIENIS, 10 20

Tarpsritinio kultūros paveldo festivalis „Baterija“
Ekskursijų ir ekspedicijų šeštadienis
Meno sandėlis

2018-ieji – Europos paveldo metai. Ir nors Kauno kontekste dažniausiai žodis „paveldas“ linksniuojamas kalbant apie tarpukario modernistinę architektūrą, ne mažiau įdomi yra kiek anksčiau Kauną, carinės gubernijos centrą, apjuosusi tvirtovė. O čia pats metas prisiminti, kad 2018-ieji – tai ir šimtas metų po Pirmojo pasaulinio karo, kurio pasekmės fortų žiedą ilgam paslėpė po dulkių sluoksniu. Jis jau nupūstas, mums beliko ateiti ir įvertinti.

baterija

Zyplių dvaro plenero „Red and Green“ darbų paroda, 10:00-17:00
Kauno miesto muziejaus Liaudies muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12

Irenos Mikuličiūtės dailės studijos-galerijos organizuojami plenerai kasmet vyksta įvairiuose Lietuvos miesteliuose: Birštone, Vilūnuose, Zatyšiuose, dailininkų soduose ir dvaruose. Šiemet jau antrus metus iš eilės pleneras „Red and green“ buvo surengtas Zyplių dvare, Daivos Bukšnienės vadovaujamame Lukšių kultūros centre. Seniūno Vido Cikanos iniciatyva restauruotame dvare ir jo teritorijoje vyksta gausybė renginių, festivalių. Įkvepiantis Zyplių dvaras bei unikali jo istorija į plenerą sutraukė dailininkų iš Lietuvos, Slovėnijos, Izraelio.

Pleneras vyko dviem etapais: pirmasis – Zyplių dvare, antrasis – šalia dvaro esančioje tapytojų Vytauto Kauno ir jo dukros Adelės Liepos Kaunaitės sodyboje. Dalyvių darbus muziejuje galėsite apžiūrėti iki lapkričio 15 d.

zyplių

Koncertas-paskaita „Karolis, Emilis ir Ignacas Janas“, 15:00
M. K. Čiurlionio galerija, V. Putvinskio g. 55

Pianistė Šviesė Čepliauskaitė kviečia pažymėti Lenkijos Nepriklausomybės 100-metį ir prisiminti Lenkijos menininkus, atlikėjus, kompozitorius, kurie buvo betarpiškai susiję su Lietuva. Atlikėja klausia: „Ar žinojote, kad Varšuvos Filharmonijos įkūrėjas Emilis Mlynarskis buvo Beatričės Girncevičiūtės dėdė, kelis dešimtmečius leisdavęs vasaras Ilguvos dvare, kuriame viešėdavo ir muzikuodavo žymiausi to meto muzikantai – tarp jų du žymūs pianistai Arturas Rubinšteinas, vėliau tapęs Mlynarskio žentu ir Ignacas Janas Panderewskis,1918 m. tapęs pirmuoju atkurtos Lenkijos valstybės ministru pirmininku?“.

Galerijoje veikia paroda „Angelas ir sūnus. Witkiewicziai Zakopanėje ir Lietuvoje“, kuri taipogi primena apie dviejų šalių ryšius, o pianistė, primindama Karolio Szymanovskio kūrybą, atskleis ir tragišką dailininko Witkacy ir kompozitoriaus draugystę, pažymėtą dramatiškos meilės istorijos.

Premjera. Spektaklis „Mari Kardona“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Pjesės autorė Eleonora Baker, gavusi užsakymą parašyti Albero Kamiu romano „Svetimas“ inscenizaciją, pasuko kiek kitu keliu. „Apie tai, kas yra pagrindinis romano herojus, Merso, žino visi, tačiau aš keliu klausimą, kas yra ir kas nutiko romane tik fragmentiškai pasirodančiai Merso mylimąjai Mari Kardonai? Kas ji, ir kur ji dabar?“. Režisierius – Agnius Jankevičius, vaidina Gabrielė Ladygaitė.


Filmo „Interneto valytojai“ (The Cleaners) premjera, 18:15
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Kas „išvalo“ mūsų socialinius tinklus nuo pornografijos ir smurto? Net sudėtingiausi algoritmai negali be žmogaus pagalbos iki galo nustatyti, kas peržengia neleistiną ribą. Kasdien Silicio slėnio kompanijoms iš Filipinų dirbantys „valytojai“ peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, kur baigiasi menas ir prasideda ištvirkimas; kur baigiasi naujienų fiksavimas ir prasideda žiaurumo vaizdavimas vardan žiaurumo; kur baigiasi laisvė reikšti savo nuomonę ir prasideda manipuliacija faktais. Režisieriai – 
Hans Block, Moritz Riesewieck.

„Urbex“, 20:00
Kultūros baras „Godo“, Laisvės al. 89

Industrinės kultūros sodininkai „Ghia“ spalį žengia žingsnį į naują tarp kamerinio ir muzikinio teatrų esantį barą, apie kurį daugiau pasakojame spalio žurnalo rubrikoje „Merkurijuje“. Pirmame serijos renginyje – Šapokos muzika.

urbex


SEKMADIENIS

Žygis „Priešistorinė Marvelė“, 12:00
Pradžia: „Express Market“ prekybos centras, Akademija, Kauno raj.

Pėsčiomis keliaujant į Marvelės I piliakalnį, dvarą apieMarvelės priešistoriją pasakos knygos „Priešistorinė Marvelės bendruomenė: kultūrinės ir socialinės raidos aspektai“ autorius doc. dr. Mindaugas Bertašius.

marveleszygis

„Kino klasikos vakarai“. Filmas „Persona“, 15:45
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Garsi teatro aktorė Elizabet Vogler vieno spektaklio metu netikėtai nutyla. Ji nebepajėgia ištarti nei žodžio. Nustatęs, kad moteris psichiškai sveika, tik yra keistoje būsenoje, daktaras pasiūlo jai pailsėti. Elizabet išvyksta prie jūros, o ją lydi slaugė Alma. Aktorė visą laiką tyli, o slaugė – nepaliaudama kalba.

Scenarijų šiam filmui Igmaras Bergmanas rašė gulėdamas ligoninėje, kur gydėsi nuo pneumonijos. Jis nuo pradžių žinojo, kad Almos vaidmenį kurs Bibi Andersson, o Elizabet – Liv Ullmann. Vienoje nuotraukoje režisierius pamatė neįtikėtiną abiejų moterų panašumą. I. Bergmanas rašė, kad kurdams „Personą“, o vėliau filmą „Šnabždesiai ir riksmai“, jis atskleidė  nežodines paslaptis, kurias perteikti gali tik kinas.

1967 m. „Persona“ Švedijoje pelnė „Auksinį skarabėjų“ kaip geriausias filmas, jis įteiktas ir Bibi Andersson už geriausią aktorės darbą. 1968 m. Nacionaliniės kino kritikų asociacija įteikė prizus už geriausią filmą, režisieriaus bei aktorės (B. Andersson) darbą.

„GM Gyvai“: „Gian Trio“ ir Rahele Barzegari, 18:00
Kauno kultūros centras, Kęstučio g. 1

Irano muzika visada buvo dvasinis įrankis, stipriai susijęs su religija. Sufijų mistikai į muziką žvelgia kaip į šventą meną ir naudoja kaip dvasinio tobulumo šaltinį, suteikiantį didžiulę su niekuo nepalyginamą naudą. Tad „GM Gyvai“ atsiverti šiai persų, kurdų, sufijų muzikai ir griauti visas sienas, visus suvaržymus tarp laikmečių, šalių, žmonių bei širdžių kartu su „Gian Trio“ ir Rahele Barzegari.

iranopaslaptis

Spektaklis „Getas“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Antrasis pasaulinis karas. Nacių okupuota Lietuva virsta mirtinais spąstais žydams. Vyrai, moterys ir vaikai įkalinami getuose, iš kur veda tik vienas kelias – iki duobės pamiškėje. Gintaro Varno režisuotas „Getas“, dedikuotas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir Vilniaus geto likvidavimo 75-osioms metinėms – tai pasakojimas apie tuos, kurie sukūrė unikalų reiškinį – geto teatrą, mirties akivaizdoje tapusį žydų dvasinės stiprybės ir pasipriešinimo šaltiniu. Tai drama apie bendruomenės kovą už fizinį ir dvasinį išlikimą, net ir žinant, kad priešas šimtą kartų stipresnis. Tai pasakojimas ir apie tuos, kurie šaudė ir dalinosi aukų batus.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Donato Stankevičiaus nuotr.


Opera „Radvila Perkūnas“, 18:00
Kauno valstybinis muzikinis teatras, Laisvės al. 91

Vieno ryškiausių tarpukario lietuvių kompozitoriaus Jurgio Karnavičiaus operos premjera įvyko taip pat Kaune, Valstybės teatre  prieš 80 metų – 1937 m. Libreto autorius – Balys Sruoga. Operos siužete pasakojami istoriniai pragaištingo Lietuvos valstybei laikotarpio – XVI a. ir XVII a. riba – įvykiai ir jų kontekste užgimstanti meilės istorija. Naujasis pastatymas skiriamas Valstybės šimtmečiui.

Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia