Maršrutas spalio 12–15 dienoms

PIRMADIENIS, 10 12

Sugiharos savaitė, visą savaitę
Įvairios vietos

Sugiharos savaitė – renginių ciklas, skirtas įamžinti japonų diplomato Čiunės Sugiharos atminimą. Ši istorinė asmenybė 1939-1940 m. gyveno Kaune ir kartu su olandų konsulu Jan Zvartendijk čia išdavė „Vizas gyvenimui“, išgelbėjusias ne mažiau kaip 6000 žydų gyvybių.  2020 metų Sugiharos savaitė vyksta Sugiharos metais, kurie žymi 80 metų sukaktį nuo gyvybės vizų išdavimo ir Sugiharos 120 metų jubiliejų. Šių metų festivalio kulminacijos – popierinių gervių instaliacijos atidarymas (spalio 12 d.) ir Sugiharai skirto paminklo atidengimas (spalio 17 d.). Renginių programoje įvairiose Kauno ir kitų Lietuvos miestų erdvėse taip pat numatomi muzikiniai koncertai, simpoziumas, filmų peržiūros, viešos paskaitos, parodos, kūrybinės dirbtuvės ir kiti renginiai.

Filmas „Tenet“, keli seansai, 15:30 / 20:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Žiūrovus visame pasaulyje pribloškusio kino filmo „Pradžia“ (Inception) dešimties metų jubiliejaus proga, originalusis kino standartus laužantis režisierius Christopheris Nolanas sugrįžta su nauja realybę į šipulius daužančia juosta „Tenet“. Pagrindinis filmo herojus, kurį vaidina žymiojo aktoriaus Denzelio Washingtono sūnus Johnas Davidas Washingtonas, gauna užduotį: užkirsti kelią trečiam pasauliniam karui. Daug detalių jam neatskleidžiama. Viskas, ką jam užtenka žinoti, yra vienintelis žodis „Tenet“, kuris turėtų padėti atsirinkti, kas yra jo sąjungininkai ir priešai. Agentas leidžiasi į protu nesuvokiamą ir kvapą gniaužiančią kelionę po tamsų ir bauginantį tarptautinių šnipų pasaulį. Į misiją, kurioje laiką reikės suvokti kitaip.

Kristinos Meilutės parodos „Pasikalbėjimai su Nida“ atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Fotomenininkė Kristina Meilutė sako: „Nida – tai beribis, neišsenkamas kūrybos šaltinis ir laisvės pojūtis. Jūros, kopų, miško grožis gniaužia kvapą. Kaip norėtųsi visą šitą trapų grožį išsaugoti ateinančioms kartoms ir darniai gyventi su gamta. Pustomos kopos ypač jautriai reaguoja į žmonių lankymąsi. Baltijos jūros priekrantė ir šiaurinė Kuršių marių dalis ties Kuršių Nerija yra svarbi migruojantiems bei žiemojantiems vandens paukščiams. Jūroje ir mariose gyvena žuvys, miškuose žvėrys ir jie visi nori gyventi. Kaip aš galiu jiems padėti išlikti? Bent jau susirinkti šiukšles, nepadegti miško, neteršti vandens, elgtis sąmoningai ir atsakingai. Juk tik mes patys esame atsakingi už aplinkos puoselėjimą, švarą ir grožį. Tikiuosi, kad paroda suteiks peno refleksijoms apie asmenines kiekvieno mūsų atsakomybes ir santykį su aplinka.“

Paroda bibliotekoje veiks iki lapkričio 4 d.

Kristinos Meilutės nuotr.

ANTRADIENIS, 10 13

Ekskursija po parodą „Riteris, romantikas…“, 15:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į ekskursiją po parodą „Riteris, romantikas…“, skirtą „žemininko-lankininko“, poeto, literatūros kritiko, vertėjo Henriko Nagio 100-mečiui. Parodos pagrindą sudaro rašytojo kūrybinis palikimas. Poezija jam buvo gyvenimo esmė ir prasmė, oras, kuriuo kvėpavo, vanduo, kuris gaivino. Ekskursiją ves parodos kuratorė, Išeivių literatūros skyriaus vedėja Virginija Babonaitė-Paplauskienė.

H. Nagys. Austrija, 1946 m.

Kūrybinės dirbtuvės su Vaida Tamoševičiūte, 16:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kuo mano realybė skiriasi nuo tavo? Kas mus jungia? Kokia kalba galime kalbėti nesuprasdami vienas kito žodžių? Ar tavo raudona yra ir mano raudona? Kokią istoriją pasakoja tavo kūnas? Kauno menininkų namai kviečia į antras atviras kūrybines dirbtuves! Jas ves menininkė ir edukatorė Vaida Tamoševičiūtė.

Atviros repeticijos su folkloro ansambliu „Saulėlio“, 17:30
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12

Tautinės muzikos skyriuje neseniai buvo atidaryta menininkės S. Damaševičienės paroda „Varis, skambantis sutartinių ritmu“. Tąkart sutartinių giedojimo buvo per maža, todėl parodos autorė Saulė Damaševičienė, folkloro ansamblio „Saulėlio“ narė, kviečia aplankyti parodą bei prisijungti prie atvirų ansamblio repeticijų.

Lauko parodos „Kiemų jungtys“ atidarymas, 17:00
Kuršių g. kiemas už Ryto pradinės mokyklos

Spalio 14 – 30 d. Šilainių kiemuose tarp Kuršių, Jotvingių ir Šarkuvos gatvių vyks menininkės Claudia Janke (JK / Vokietija) kartu su vietos gyventojais sukurta lauko paroda. Tai tarsi kūrybinis atsakas į koronaviruso pandemiją, kuomet esame prašomi išlaikyti fizinį atstumą, jog apsaugotume vieni kitus; kuomet bendravimas tampa skaitmenizuotas ir ne kiekvienam prieinamas ir kuomet viešos erdvės, kaip daugiabučių kiemai, tampa labai svarbios.

Prieš apsilankant rekomenduojame atsisiųsti QR kodo skaitytuvą.

TREČIADIENIS, 10 14

Paroda „Drambliai ir chameleonai. Vaizduojamasis menas 1978–1985 m.“, 10:00 – 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Laisva ir kontroliuojama kūryba. Ši dilema nuolat aktuali. Kaip ji buvo sprendžiama prieš trisdešimtį metų, iki Lietuvai tampant nepriklausoma, atskleidžia meno kūriniai, kurti prievartinės sistemos išgyvenimo sąlygomis. Sovietinės priklausomybės refleksijoms pasirinktas 1978–1985 m. laikotarpis Kauno paveikslų galerijoje, kai dar tebegyvavo socialistinės realybės vizijos. Kai mainais už lojalumą sovietinei valdžiai dailininkams buvo skiriamos dirbtuvės, kūrybiniai užsakymai, kvietimai į plenerus, kūrybines keliones, premijos, buitinės lengvatos.

Paroda kviečia analizuoti, kiek visuomenėje yra būtinas ir sveikintinas požiūrių ir gebėjimų lankstumas. Kiek yra toleruojamas gebėjimas prisitaikyti. Kaip prisitaikymas dera su etika, morale, kultūros tradicija ir kokią išliekamąją meninę vertę jis sukuria.

„Mokumentai“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai tęsia programą „Mokumentai“, skirtą videomeno ir kino filmų, analizuojančių skirtingas realybes bei jų konstravimą, sklaidai. „Mokumentų“ programos filmuose problematizuojamos dirbtinės tikrovės sampratos, filmų montažas, technika ir naratyvai demaskuojant objektyvumo iliuzijas  ir taip priartėjant prie sąžiningo tikrovės – kaip įvairios, nenuoseklios, dažnai nuviliančios ir net bjaurios – vaizdinio. Antrasis ciklas „Archive administro“ dar labiau gilinsis į archyvo naudojimo metodus ir tiesiogiai pateiks pavyzdžius, kaip kolektyviniai archyvai gali tapti naujų istorijos perpasakojimo būdų dalimi surandant kitokį santykį su istorija iš didžiosios raidės.

Spalio 14 d. – švedų menininko Emanuel Almborg filmas „Talking hands“ (2016). Po filmo vyks diskusija su kūrėju.

Kadras iš filmo „Talking hands“

Filmas „Kristaus kūnas“ (Corpus Christi), 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Režisieriaus Jano Komasos filmas „Kristaus kūnas“ gavo „Kino pavasario“  „Žiūrovų simpatijos“ prizą. Be to, filmas gavo „Oskaro“ nominaciją geriausiam užsienio filmui. 20-metis Danielis po sunkaus nusikaltimo patiria dvasinę transformaciją jaunimo pataisos namuose. Atėjus metui juos palikti, jis svajoja tapti kunigu, tačiau kriminalinė praeitis tam neįveikiama kliūtis. Pakeliui į naują darbo vietą jis persirengia kunigu ir dėl komiško atsitiktinumo perima nuošalaus miestelio parapiją. Neįprasta jauno, charizmatiško dvasininko praktika tampa akstinu vietinei bendruomenei pradėti susitaikymo procesą po neseniai įvykusios tragedijos. Tačiau Danielio praeitis netrunka pasivyti.

KETVIRTADIENIS, 10 15

Kauno kultūros centro 81-ojo sezono atidarymas, visą savaitgalį
Vytauto pr. 79

Atsinaujinęs Kauno kultūros centras kviečia į 81-ojo sezono atidarymo renginius. Jų metu tradiciniai dainų ir šokių kolektyvų pasirodymai pinsis su šiuolaikinio meno kryptimis, kurios praturtina modernaus centro įvaizdį. Keturias dienas centro erdvėse vyks įvairių meno sričių ir kolektyvų pasirodymai: nuo vaikų teatro spektaklių iki kūrybinių industrijų edukacijų. „Šiame naujame sezone siekiame, kad neliktų senųjų tradicijų ir šiuolaikinio meno atskirties, o visa tai taptų vienas kitą papildančiu veiksniu, kuriančiu šviežią požiūrį į Kauno kultūrą“, – kviečia KKC namiškiai.

Sebastijono Petkaus nuotr.

Donato Stankevičiaus fotografijų paroda „At the Bus Stop“, 11:00 – 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

„Nesu gatvės fotografas. Niekada juo nebuvau“, – sako autorius, pristatantis bene dešimtmetį kurtą fotografijų ciklą, kuriame dabar, anot jo, yra svarbiausi ne konkretūs vaizdai, o pačios gatvės fotografijos situacija ir klausimas, ar išliks ji „pasitikėjimo žanru“? Dešimtmečiais gyvavusi ir mūsų kasdienybę dokumentavusi fotografija apmirė, ją pakeitė ir toliau mūsų gyvenimą demonstruojantys, labiau pastatyminiai, kiek šabloniški ir vizualiai vienodi vaizdai, kuriuose herojai rodo save iš gražiausių pusių. Paroda „At the Bus Stop“ – išskirtinai kaunietiška ir pozityvi. Viešojo transporto stotelėse verdantis gyvenimas kupinas komiškų situacijų, margas nuo ten šmėžuojančių reklamų ir ryškiaspalvių drabužių.

D. Stankevičiaus nuotr.

Restauruotų ANBO IV brėžinių parodos atidarymo vakaras, 17:30
Lietuvos aviacijos muziejus, Veiverių g. 132

Lietuvos aviacijos muziejus visuomenei pristatys naujai restauruotus žvalgybinio lėktuvo ANBO-IV (41) benzino sistemos brėžinius, o ANBO eskadrilės atstovai papasakos apie atkuriamo ANBO-III lėktuvo progresą. Paroda veiks iki spalio 17 d.

Lietuvos karo aviacijos viršininko, brigados generolo Antano Gustaičio žvalgybinio lėktuvo ANBO-IV (41) brėžiniai (šviesoraštinės kopijos) yra unikalūs. Juos 2006 metais pripažino nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo objektu ir įtraukė į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Šie šviesoraščiai pagaminti XX a. IV deš. – yra vienintelis žinomas išlikęs vientisas brėžinių komplektas.

Iš viso Lietuvos aviacijos muziejuje saugomas 387 brėžinių komplektas ANBO-IV (41) lėktuvui pastatyti. Šiai dienai Lietuvos kultūros tarybos finansuojamo projekto rėmuose 92 brėžinių kopijos yra pilnai restauruotos. Nuo 2016 metais prasidėjusio restauracijų ciklo, jau yra ištirti ir restauruoti sparnų spyrių, važiuoklės, sparno, kilio, motoro, posūkio vairo brėžiniai. Pernai lėktuvo restauruotų brėžinių kopijos visuomenei buvo pristatomos pirmą kartą. O šiemet antroji paroda, kai miestiečiai bei miesto svečiai galės išvysti dalį restauruotų šviesoraščių – bus demonstruojama dalis benzino sistemos brėžinių.

Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia