Maršrutas sausio 21 – 24 dienoms

PIRMADIENIS, 01 21

Marko Galeotti paskaita „Vory“: sąryšiai tarp nusikalstamumo ir V. Putino administracijos“, 17:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Britų mokslininkas Galeotti laikomas vienu svarbiausių Rusijos saugumo ir organizuoto nusikalstamumo ekspertų pasaulyje ir nuolat konsultuoja įvairių šalių vyriausybes. Didžiąją Lietuvos kaimynę M. Galeotti tyrinėja jau tris dešimtmečius, nuo pat Sovietų Sąjungos griūties. Šiuo metu jis yra Prahos Tarptautinių santykių instituto nereziduojantis mokslo darbuotojas. Paskutiniai eksperto projektai yra skirti hibridiniam (politiniam) karui bei Rusijos „šnipokratijai“ (šalies valdymui per žvalgybą, angl. spookocracy). Naujausia mokslininko knyga „Vory – Rusijos supermafija“ (Jeilio universiteto leidykla, 2018 m.) pasakoja apie tai, kaip sovietmečio laikų banditai V. Putino eroje ėmė dirbti petys į petį su Kremliumi.

ANTRADIENIS, 01 22

Paroda „Su gimtadieniu, Vilniau!“, 10:00 – 18:00
Kauno miesto muziejaus Rotušės skyrius, Rotušės a. 15

Kaunas sveikina Vilnių su 696-uoju gimtadieniu ir kviečia į parodą! Andrius Pavelko – kaunietis, šiuo metu dirbantis ir kuriantis Vilniuje. Nors fotografu savęs parodos autorius ir nelaiko, fotografija jį lydi nuo pat vaikystės. Kūrėjas vadovaujasi taisykle, kad gyvenimas ne begalinis ir jame reikia daryti tai, kas tau patinka. Maždaug prieš 4 metus supratęs, kad jį labiausiai vilioja naktinė fotografija, aukštis ir miesto grožis, pradėjo fotografuoti naktinį Vilnių. Andriaus nuotraukose Vilnius įvairiapusis – tai ir barokiniai bažnyčių bokštai, ir „miegamųjų“ rajonų daugiabučiai, ir rūkstantys fabrikų kaminai. Autorius tarytum bando pasakyti, kad kiekvienas miesto rajonas gali būti fotogeniškas ir įdomus.

sugimta

Filmas „Išeiti iš namų“, 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Kalnų keliautojas Algimantas Jucevičius kažkada yra pasakęs: „Didžiausia pergalė – išeiti iš namų“. Jis įkvėpė šimtus žmonių palikti komforto zoną ir išplėsti horizontą. Filmas kurtas per Jucevičiaus vadovaujamą ekspediciją į Tian Šanio kalnus Kirgizijoje. Kūrybinė komanda petys petin kopia į kalnus ir mėgina pažinti neeilinę Algimanto asmenybę, suprasti jo požiūrį į riziką, į ekstremalias situacijas, draugų praradimą, priartėti prie begalinės jo išminties.

„Algimanto požiūris ir gyvenimo būdas, man – labai artimas, o šiame technologijų dominuojamame amžiuje, dar ir įgyja papildomą prasmę – išeiti iš virtualaus pasaulio kartais tampa beveik neįmanomu iššūkiu žmonėms, kurie prie kompiuterio ekrano praleidžiame didžiąją dalį dienos. Tai, apie ką kalba Algimantas buvo, yra ir bus aktualu. O kino kalba, pati tinkamiausia forma šioms idėjoms perteikti“, – sako režisierė Miglė Satkauskaitė.

iseiti_is_namu_still._gud

Filmas „Sesuo Nijolė“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

Juozo Saboliaus dokumentinis filmas pačios Nijolės Sadūnaitės lūpomis pasakoja neeilinę jos nueito laisvės kovotojos kelio istoriją.
Laisvės gynėjos Nijolės Sadūnaitės moto: „Tiesa padarys jus laisvus“. Vadovaudamasi šiuo evangeliniu principu N. Sadūnaitė įveikė visas nuoskaudas net keliaudama į kalėjimą ir tremtį. Aktyvi jos kova už sąžinės ir Tėvynės laisvę, už žmogaus teises prasidėjo 1971 m., kai su kitais pogrindžio kovų už Lietuvos laisvę bendražygiais ji rinko parašus prieš sąžinės laisvės apribojimus okupuotoje Lietuvoje. Į Maskvą N. Sadūnaitė ne kartą gabeno ir pogrindžio leidinį „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką“, ten ji bendradarbiavo su Lietuvos Laisvės premijos laureatu Sergejumi Kovaliovu. Sesers Nijolės veikla, nukreipta prieš represinę sovietinę mašineriją, išgarsino Lietuvos vardą visame laisvame Vakarų pasaulyje.

Ciklo CRRNT koncertas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

CRRNT – tai koncertų ciklas, skirtas gyvai, šiuolaikinei, improvizacinei ir eksperimentinei muzikai. Šioje, dvyliktoje ciklo dalyje, pasirodys vieni aktyviausių ir aktualiausių laisvojo džiazo bei improvizacinės muzikos atlikėjų, kurie trio sudėtyje sugros dvigubą koncertą.

Arnas Mikalkėnas – fortepijonas
Eugenijus Kanevičius – kontrabosas
Dalius Naujokaitis – mušamieji

CRRNT

TREČIADIENIS, 01 23

Kaido Ole ir Jono Gasiūno paroda „Družba“, 11:00 – 18:3o 
„Meno Parkas“ Galerija, Rotušės a. 27

Paroda yra projekto „Akcentai. Nedaloma istorija“ dalis. 2018–ųjų metų parodų serija yra skirta paminėti Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos valstybių šimtmečiams.

Mokslininkai teigia, kad norint iš tiesų susidraugauti, pavadinti kažką tikru draugu, prireikia mažiausiai 200 valandų praleistų kartu. O kaip, jei kartu būta 50 metų? Kaip, jei net ne savo noru? Pusė amžiaus okupacijos – matyti vienas kitą priespaudoje, mėginti kartu išlikti stipriems, išsaugoti savo tapatybę. Apie tai ir pristatoma dviejų tapytojų esto Kaido Oles ir lietuvio Jono Gasiūno paroda.

Parodos fragmentas. „Meno parko“ archyvo nuotr.

Parodos fragmentas. „Meno parko“ archyvo nuotr.

Arvydo Anušausko knygos „Aš esu Vanagas“ pristatymas, 17:00
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Laisvės al. 39

Knygoje pasakojama apie legendinį lietuvos partizaninio pasipriešinimo vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą (1918-1957). Vadovavęs vienai kovingiausių partizanų junginių – Dainavos apygardai, išrinktas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Ginkluotųjų pajėgų vadu, Vanagas vienuolika metų su ginklu rankose priešinosi sovietinei okupacijai.

Kelių šimtų puslapių knygą papildo apie pusantro šimto unikalių nuotraukų, o prieduose skaitytojai ras ir Vanago rašytų straipsnių tekstus, partizaninės veiklos aprašymus, interviu su A. Ramanausko-Vanago dukra Auksute. Pristatyme dalyvaus autorius.

Skaitymo grupė „Clap when you want to!“, 18:00
Šiuolaikinio meno ir teorijos knygynas „Six chairs books“, Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Knygynas kartu su kuratoriumi Yates Norton kviečia į vienuoliktąją dukart per mėnesį vyksiančios atviros skaitymo grupės – „Clap when you want to!” sesiją. Šį susitikimą kalbėsime apie pačius skaitymo ypatumus ir įvairias feministines šių praktikų metodologijas – detalų skaitymą, atidumą subtilybėms ir sunkiai sučiumpamiems niuansams. Daugiau informacijos čia.

Spektaklis „Šventė“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Kai nebėra meilės žmogui, belieka mylėti tėvynę“, – teigia režisierius Agnius Jankevičius. Spektaklio „Šventė“ atspirties tašku tapo lietuvių dramaturgijos klasiko Juozo Grušo „Trys paradoksinės novelės apie švarą“. Režisierius Agnius Jankevičius pateikia savitą, paradoksalią ir intriguojančią Juozo Grušo idėjų versiją, kurioje susipina iš kartos į kartą perduodama kaltė ir baimė, meilė žmogui ir meilė tėvynei, šimtmetį švenčiančios valstybės triukšmas ir vienišo žmogaus tyla.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Agotos Bričkutės parodos atidarymas, 20:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89

Agota Bričkutė, nepriklausomybės kartos Kauno dailininkė ir laisvai samdoma rašytoja, kurti pradėjo dar vaikystėje, vėliau tobulinosi dailės mokykloje, o 2016 m. baigė Vytauto Didžiojo universiteto menotyros studijas. Kaip sako pati Agota, ji yra dailininkė neprofesionalė, studijavusi grynai teorinį akademinį dalyką, tačiau niekuomet neapleidusi noro tapyti ir piešti.

Sausio 23 d. Agota pristatys parodą „Jausmai, pavirtę veidais“, kurią sudarys iki 13 darbų. Paroda apims kūrinius, sukurtus 2016 – 2018 m. Kūrinius vienija ekspresionistinis ir kubistinis stilius, ryškios bei kontrastingos spalvos, formų skaidymas, juodas/baltas kontūrai. Autorė atkreipia dėmesį ir į rėmus, kuriuos pati parinko dirbdama rėminimo dirbtuvėse atsižvelgdama į kūrinių nuotaiką, spalvas bei maniera.

brickute

KETVIRTADIENIS, 01 24

Stasio Eidrigevičiaus parodos „Hommage à Čiurlionis“ atidarymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 56

Tapytoją, grafiką, režisierių Stasį Eidrigevičių nuo pat mokyklos suolo lydėjo M. K. Čiurlionis – kaip Lietuvos meno ikona. Dailininkus riša naudojamų technikų bendrumas: pastelė, tempera, akvarelė, pieštukas. Taip pat paukščių, gyvūnų, daiktų ir erdvės simbolinis traktavimas. Trečias bendrumas – meilė raidei. „Žiūrint į Čiurlionio paveikslą „Jūra”, pakilusioje bangoje matau trijų raidžių junginį – MKČ. 2000–2001 metais kilo mintis tas tris raides – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – įprasminti savaip, piešiant jo portretų ciklą, kur veidas pasislėpęs tarytum už trijų raidžių kaukės“ – teigė menininkas. Parodoje „Hommage à Čiurlionis“ S. Eidrigevičius kalba apie didžiojo Lietuvos dailininko pagerbimą, savitą jo atminimo įamžinimą.

eidrige

Vakaro ekskursija L. Truikio ir M. Rakauskaitės namuose, 17:30
E. Fryko g. 14

Turite progą apsilankyti pagarbos įvairioms kultūroms ir muzikai persmelktuose namuose, kuriuose gyveno dailininkas scenografas Liudas Truikys kartu su gyvenimo ir kūrybos drauge operos soliste Marijona Rakauskaite ir išgirsti pasakojimą apie šių kūrėjų gyvenimus bei rūpestingai sukauptą meno kolekciją. Būtina registracija el. paštu truikionamai@gmail.com, kadangi vietų skaičius ribotas.

tr

Diskusija „Inovacijos, šiuolaikinis menas, kultūrinis planavimas“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai šiemet jau 21-ąjį kartą organizuoja „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimus“, kuriuos, tęsiant praėjusių metų tradiciją, lydi atvirų diskusijų ciklas, siekiantis aptarti aktualią kultūros lauko problematiką, iššūkius bei ateities vizijas. Pirmoje ciklo diskusijoje,, moderuojamoje menotyrininkės Skaidros Trilupaitytės, dalyvaus Lietuvos šokio informacijos centro direktorė, tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ vadovė Gintarė Masteikaitė ir architektūrologė, VDU MF docentė, Kaunas 2022 dizaino programos kuratorė Jūratė Tutlytė.

Premjera. Spektaklis „Vėjo prigimtis“, 19:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Vėjo prigimtis“ – tai pasakojimas apie kartų skirtumus, apie tai, kokią įtaką tėvai gali daryti jauno žmogaus pasirinkimams – siekti savo ar tėvų suformuotų idealų? „Tai spektaklis sūnums ir jų tėvams, tėvams ir jų sūnums apie tą vyrų pusę, kurios nerodome. Ne apie nerodomus jausmus, bet lūkesčius, kuriuos tėvas iškelia virš sūnaus galimybių juos pasiekti. Ir apie neišvengiamą gėdos jausmą, kurį patiriame todėl, kad per daug stengėmės“, – spektaklio temą pristato režisierius Gildas Aleksa.

Domo Raibio stendapas „Nealkoholinis“, 19:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89

Lietuviškosios slemo kultūros pionierius ir vedlys, be abejo, savo egzistenciją neretai ramsto lingvistinio humoro pasažais. Toks ir ketvirtadienio vakaro planas. „Būtent Sigis mane įkvėpė į stendapus žiūrėti kitaip t.y. duoti žmonėms tai, ko jie nori – akcijų alkoholiui. Mielieji, alkoholio kainos negaliu įtakoti, bet dėl jūsų galiu iškabinti plakatus mieste su užrašu „Akcija Alkoholiui“, – sako artistas.

raibys

Monikos Linkytės ir LCGC koncertas „Savo pasaulį kurti“, 19:30
Kauno valstybinė filharmonija, L.Sapiegos g. 5

Didelės sėkmės sulaukęs M. Linkytės ir gilias tradicijas jau 35 metus turinčio choro pasirodymas klausytojų pageidavimu tapo koncertų turu „Savo pasaulį kurti“, sausio pabaigoje nuskambėsiančiu prestižinėse Vilniaus kongresų rūmų, Kauno filharmonijos ir Klaipėdos koncertų salėje.

Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia