Maršrutas sausio 20 – 23 dienoms

PIRMADIENIS, 01 20

Žilvino Jagėlos plakatų ir iliustracijų paroda, 12:00 – 00:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89

Žilvinas gimė 1989-ais metais, o po kelių metų, prisižiūrėjęs multikų, pasiėmė į rankas flomasterį, ėmė piešti ir piešia iki šiol. Iliustruotus plakatus kuria nuo 2014 metų, yra pasirūpinęs beveik visais Vilniaus roko grupės „Arklio Galia“ koncertų plakatais ir albumų viršeliais. Dažniausiai autoriaus kūryboje vyrauja tokie neišsemiami meniniai motyvai, kaip šlykštynės, vulgarybės, deformacijos, chaosas. Tikrai smagu, o kai kuriems žmonėms net juokinga. Parodoje, veikiančioje tiesiog bare, eksponuojami koncertų plakatai ir keletas kitų iliustracijų, taip pat grandiozinis paveikslas „1000 Žilvino Jagėlos gaidžių“.

Filmas „Zuikis Džodžo“, 13:40 / 18:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Nacistinėje Vokietijoje vienišos motinos auginamas dešimtmetis Johanesas Džodžo Betcleris (aktorius Roman Griffin Davis), kaip ir daugelis dešimtmečių, turi įsivaizduojamą draugą. Tiesa, šiek tiek neįprastą – tai protu nepasižymintis Adolfas Hitleris (kurį vaidina filmo režisierius Taika Waititi). Džodžo motina (akt. Scarlett Johansson) Hitlerio, žinoma, nemato, tad norėdama, kad jos sūnus nebūtų vienišas, įrašo Džodžo į hitlerjugendą. Šioje organizacijoje, vadovaujamoje entuziastingo kapitono Klencendorfo (akt. Sam Rockwell), berniukui nelabai patinka. Bet kur kas didesnis šokas Džodžo laukia jo paties namuose, aptikus palėpėje slepiamą žydų mergaitę. Niekaip nesitikėjęs tokio akibrokšto iš savo paties motinos, Džodžo turi persvarstyti visą savo vertybių sistemą. Žinoma, padedamas įsivaizduojamo Hitlerio.

Kadras iš filmo.

Parodos „Įvairiaspalvės šypsenos“ atidarymas, 18:00
Kauno kultūros centras, Kęstučio g. 1

VŠĮ „Kūrybinių Iniciatyvų Centras“ su „No Name Studio“ 2019 metų rudenį dalyvavo vienoje iš „Kaunas 2022“ programų. Tai leido iniciatyvos organizatoriams ir dalyviams susidraugauti su būriu užsienio valstybių piliečių, kurie šiuo metu studijuoja ar dirba Lietuvoje. Buvo surengtas Afrikos tautų kultūros vakaras ir keletas smagių teminių fotosesijų. Bendradarbiavimas nenutrūko, peraugo į draugystę ir kitus bendrus projektus. Prisijungė Indijos, Pietu Amerikos, Lietuvos studentai. Susiformavo tikslas – parodyti šalių kultūrinius skirtumus ir bendrumus pasitelkiant žmonių portretus, atskleidžiančius jų nacionalinius bruožus, hobius, kartais paneigiančius išankstines nuomones ir nuostatas.

Nuotrauka iš „Kūrybinių iniciatyvų centro“ organizuoto Afrikos kultūrų vakaro. Organizatorių nuotr.

Parodos „12 + 1“ atidarymas, 19:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Galerijoje pradeda veikti 2019 m. žurnale „Nemunas“ publikuotų menininkų darbų paroda. Vakare – kūrybos skaitymai, pokalbiai su žurnalo autoriais.

Šeštadienį, uždarant parodą, laukia ir 2020 m. sausio mėn. numerio sutiktuvės, skaitymai, diskusijos.

ANTRADIENIS, 01 21

Edukacinė Užgavėnių programa
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Nuo šio antradienio A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus kviečia registruotis į nuotaikingą tradicinei Užgavėnių šventei skirtą edukaciją – kūrybines dirbtuves, kurių metu susipažinsite su senosiomis tradicijomis, gaminsite sau ir savo artimiesiems kaukes, bei vaišinsitės kvapnia kakava linkėdami vieni kitiems sočių, sėkmingų, sveikų 2020 metų. Edukaciniai užsiėmimai vyks iki vasario 28 dienos. Registracija telefonu: 8 675 13372.

„Kauno atminties ekranai“: filmas „Žingsniai naktį“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

1943-ųjų Kaunas. IX forte žudomi žmonės, o forto kaliniai turi atkasinėti sušaudytųjų palaikus ir juos deginti. Kūčių naktį sargybiniai kalinius verčia šokti prie laužo lyg šis būtų kalėdinė eglutė. Tai scena iš ketvirtojo „Kauno atminties ekranų“ filmo „Žingsniai naktį“ (rež. R. Vabalas, 1962). Filmo peržiūroje dalyvaus istorikas Simonas Jazavita (Lietuvos karo istorijos draugija) ir istorikas dr. Modestas Kuodys (Kauno tvirtovės IX forto muziejus). Vakarą veda kino kritikas Gediminas Jankauskas.

Kadras iš filmo.

Filmas „Antroji aš“ (Who You Think I Am / Celle que vous croyez), 20:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Gelbėdamasi nuo vienatvės, neseniai išsiskyrusi patraukli vidutinio amžiaus literatūros profesorė (Juliette Binoche) feisbuke susikuria netikrą paskyrą. Pasinaudojusi svetimomis nuotraukomis, ji apsimeta 24-erių Klara. Netrukus ima flirtuoti su 29-erių Aleksu. Intensyvėjant pokalbiams ir aistrai, vaikinas nori susitikti. Klarai darosi vis sunkiau rasti pasiteisinimų. Patekus į virtualiojo pasaulio pinkles, tikroji moters tapatybė, vaikai ir darbas atsiduria paraštėse. Ima nykti melo ir tikrovės ribos.

Kadras iš filmo.

Improvizacijos vakaras „Naujametinė Gero juoko dozė“, 20:30
„Girstutis“, Kovo 11-osios g. 26

Improvizacijos teatras „Kitas kampas“ kviečia į šou, kuriame, kaip patys sako, „Čia pat kuriame, sutinkame iššūkius, meistriškai improvizuojame ir kartu su žiūrovais žaisdami sukuriame tai, kas yra unikalu: gyvenimą, dovanojantį šventę. Paversdami juoką geriausiu sveikatos ir energijos šaltiniu, kviečiame naujus metus pradėti žengiant ryžtingą žingsnį ir besimėgaujant įkvėpiančia juoko doze“.

TREČIADIENIS, 01 22

Donorystės akcija „Ir kraujo“, 10:00 – 14:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Pristatydami premjerą „Iš kūno ir kraujo“ teatro atstovai ne veltui klausė „O kokia jūsų kraujo grupė?“, nes sausio 22 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre veiks mobili Nacionalinio kraujo centro būstinė.

Premjera „Iš kūno ir kraujo“ režisierė Uršulė Bartoševičiūtė teigia, kad kraujo praliejimas – trapi žmogaus riba tarp buvimo ir nebuvimo: „Mes kalbame apie kraujo liniją, kraują, skystį, kuris palaiko mus gyvus, o jo dalinimas yra svarbus kitos gyvybės išgelbėjimui.“ Prie režisierės prisideda ir kiti komandos nariai, sutinkantys neatlygintinai dalintis krauju.

Atlikę kilnią misiją, akcijos dalyviai 13 val. bus laukiami Mažojoje scenoje, kur vyks spektaklio pristatymas, – bus galima stebėti ištrauką.

Paskaita „Saleziečiai Lietuvoje ir užsienyje. Hermanas Šulcas“, 15:00
VDU Botanikos sodas Kaune, Ž. E. Žilibero g. 6

Paskaitoje ilgametis VDU Botanikos sodo vadovas dr. Ramunis Budriūnas pasakos apie XIX a. įkurtą katalikų vienuolių kongregaciją – saleziečius, bei išskirtinį dėmesį teiks lietuvių kilmės saleziečių vienuoliui ir misionieriui, kunigui Hermanui Šulcui. H. Šulcas – globos namų, amatų mokyklos ir gimnazijos Ruandoje bei Jaunimo sodybos Kretingos rajone, Kėkštuose, steigėjas. Kilniai misijai – padėti nuo skurdo, genocido, bado kenčiantiems žmonėms – pasišventęs kunigas.

Apžvalginė ekskursija Kauno paveikslų galerijoje, 16:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Kauno paveikslų galerija kviečia į ekskursiją, kuri supažindins su visomis nuolatinėmis ir laikinomis ekspozicijomis. Jūsų laukia lietuvių menininkų, išblaškytų po visą pasaulį, kūryba. Tai lietuvių diasporos JAV pasiaukojančio triūso dėka surinkti, saugoti ir grąžinti į Lietuvą dailininkų darbai – pastanga suklijuoti istorijos audrų suplėšytą Lietuvos kultūrą. Tuo tarpu XX a. 7–8 deš. lietuvių tapybos ekspozicija yra tarsi mažoji nacionalinė galerija. Joje atsispindi okupuotojoje Lietuvoje likusių geriausių dailininkų kūryba, jos modernumas, nepaisant nepalankių ideologizuotos kultūros sąlygų, ir pilietinė drąsa. Nepraleiskite progos pažinti ir Fluxus judėjimą bei jo pradininką Jurgį Mačiūną. Atnaujintas Fluxus kabinetas papildytas naujais J. Mačiūno, G. Hendrickso ir J. Meko kūriniais. Taip pat eksponuojama Yoko Ono knyga, J. Lenono dienoraštis. G. Brechto ir B. Vautier‘jė fluxus atvirukai, J. Riddle‘o žaidimas. Pristatomi ir nematyti AY-O vaivorykštinės serijos kūriniai. Ekspozicijoje „Atminties popierius” susipažinsite su legendiniu Kauno popieriaus fabriku, gaminusiu lietuvišką produkciją kone 70 metų – nuo prieškario paso, sovietmečio mokyklinių sąsiuvinių iki laikinųjų pinigų „vagnorkių“. Buvusių fabriko darbuotojų pasakojimai atskleidžia gyvenimo sovietmečiu subtilybes. „Nukirstas miestas – persodintas žmogus“ kviečia kalbėtis apie medžius ir žmones. Pokalbio kontekstas aštrus – Lietuvos miestuose masiškai naikinami brandūs medžiai. Ekskursija nuves ir į laikiną Kęstučio Grigaliūno parodą „Žaidimų galerija: viešnagė pas laureatus“ bei ekspoziciją „Geriausias 2019 metų kūrinys“. Ekskursiją ves menininkė Eglė Velaniškytė. Išankstinė registracija tel. 8 675 131 61.

Martyno Plepio nuotr.

Knygos „Kasdienybėje Tavęs ilgiuosi“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į Vytauto Stepono Vaičiūno knygos „Kasdienybėje Tavęs ilgiuosi“ pristatymą. Renginyje kartu su autoriumi dalyvaus leidėjas Valdas Kubilius, knygos redaktorius, poetas Robertas Keturakis ir aktorė Olita Dautartaitė.

Spektaklis „Nacionalinės daržovės“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Nacionalinės daržovės“ (rež. Agnė Dilytė) – spektaklis apie kasdienį mūsų gyvenimą ir problemas, su kuriomis susiduriame ar kuriomis gyvename. Tai spektaklis apie tai, kur kartais įstringame, iš ko dažnam nepavyksta išeiti. Trys spektaklio herojai – paprasti, neturtingi žmonės, besitikintys stebuklo. Įprastos, „iki kaulų smegenų“ pažįstamos detalės, garsai ir veiksmai, iš kaimynų kiemo sklindanti pop muzika, internetiniai patarimai, kaip pozityviai nusiteikti. Rutinoje besisukančių žmonių gyvenimas, pasidavimas aplinkybėms ir įsitikinimas, kad nieko negali pakeisti, paverčia mus daržovėmis. Spektaklio autoriai kviečia netapti daržovėmis ir žadina ryžtui keisti savo aplinką: nustoti kaltinti aplinkybes ir joms pasiduoti, nustoti kaltinti vieniems kitus, o verčiau imtis ryžtingų sprendimų ir pakeisti savo gyvenimą į orų, veiksmingą buvimą drauge.

Kauno miesto kamerinio teatro nuotr.

KETVIRTADIENIS, 01 23

Monografijos apie dr. Vladą Natkevičių pristatymas, 15:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

Vytauto Didžiojo karo muziejuje vyks istorikės Joanos Vigos Čiplytės dokumentinės monografijos „Dr. doc. Vladas Natkevičius (1893–1945)“ pristatymas. Tai pirmoji tokio turinio knyga apie atsargos kapitono dr. Vlado Natkevičiaus gyvenimą, diplomatinį darbą ir visuomeninę veiklą, kūrybą. Remiantis gausia archyvine medžiaga bei spauda, knyga sudaryta iš dviejų dalių. Pirmojoje dalyje – biografija, antrojoje – autoriaus knygos, straipsniai, politiniai pranešimai ir kita. Dominuoja šios pagrindinės temos – Savanorių raitelių šimtinės „Geležinis Vilkas“ steigimas, Paryžiaus universitete apgintos disertacijos analizė, Lenkijos okupuoto Vilniaus klausimas, Suvalkų sutarties sulaužymas ir Lietuvos diplomato pareigos Paryžiuje bei nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro pareigos Maskvoje, sunkiausiais 1939–1940-aisias Lietuvai metais.

Susitikimas su parodos „Pusiniai namai“ autore, 17:30
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Kauno fotografijos galerija Ingos Navickaitės-Drąsutės parodos „Pusiniai namai“ metu kviečia į renginius, kurių metu galėsite plačiau susipažinti su autorės kūryba bei parodoje tyrinėjamu Viljampolės rajonu ir jo istorija. Ingos Navickaitės-Drąsutės fotografinė kūryba išsiskiria ypatingu dėmesiu turinio atskleidimui knygos formate. Parodos autorė sukūrė tris autorines fotografijos knygas – „Bedančiai“, „Desentimental“ ir „Pusiniai namai“. Ji taip pat sukūrė dizainą R. Vikšraičio, V. Šontos ir kitų autorių leidiniams. Šį ketvirtadienį parodoje vyks menininkės kūrybos bei autorinių leidinių pristatymas.

„Dainavusi siela ir širdimi“, 17:30
A. ir P. Galaunių namai, Vydūno al. 2

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namai kviečia švęsti Lietuvos operos primadonos Adelės Galaunienės 125-ąsias gimimo metines. Šios iškilios asmenybės jubiliejinei sukakčiai paminėti skirtame renginyje „Dainavusi siela ir širdimi“ apie Adelę Galaunienę, jos gyvenimo ir kūrybos kelią pasakos muzikologė, Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namų muziejininkė Kristina Vaitkūnienė, koncertuos Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos dainavimo metodinės grupės mokiniai D. Koncevičiūtė, O. Čekanauskaitė, P. Tamašauskaitė, A. Dobilaitė, M. Gaidenkaitė, G. Utaraitė, E. Jasevičius, K. Dogadajeva, I. Matušauskaitė, L. Bukauskaitė, K. Rudžionis (mokytoja Jurgita Šalčiūtė, koncertmeisterė Ema Silvija Bojadžian).

Diskusija „Ekologinės meno praktikos ir jų atpažinimo problema“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai šiemet jau 22-ąjį kartą organizuoja „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimus“, kuriuos, tęsiant praėjusių metų tradiciją, lydi atvirų diskusijų ciklas, siekiantis aptarti aktualią kultūros lauko problematiką, iššūkius bei ateities vizijas. Pirmoji ciklo diskusija „Ekologinės meno praktikos ir jų atpažinimo problema Kauno šiuolaikiniame mene“ vyks jau šį ketvirtadienį. Joje dalyvaus eksperimentinė architektė bei skaitmeninio meno kūrėja Aistė Ambrazevičiūtė bei garso ir performanso menininkė, kuratorė Daina Pupkevičiūtė. Diskusiją moderuos šiuolaikinio meno kuratorius Valentinas Klimašauskas. Diskusijoje bus siekiama atskleisti ir kritiškai įvertinti ekologinį aspektą vietinėje meno scenoje, 2019 metų lietuviškos meno scenos sėkmę pasaulyje bei klimato kaitos įtaką kultūros procesams.

Algirdo Kaušpėdo knygos „Gyveno kartą bičas ir kaimynas. Pokalbiai prie alaus“ pristatymas, 19:00
„Galeria Urbana“, Vilniaus g. 22

Architekto Algirdo Kaušpėdo knyga „Gyveno kartą bičas ir kaimynas. Pokalbiai prie alaus“ – neabejotinai yra ūmaus grafomanijos priepuolio padarinys. Autorius teigia, kad 80 neilgų novelių sudėtos į knygą be jokio loginio pagrindo ir dramaturginio ryšio. Tačiau knygoje tikrai rasite tragikomiškus kito architekto Arūno Kavaliausko piešinius, it raudonas siūlas jungiančius sakiniais tapetuotus puslapius į vieną didelę ir darnią alausofinę šeimą.

Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia