Žurnalų archyvas

Maršrutas sausio 2–5 dienoms

1 sausio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 01 02

Laisvės gynėjo Tito Masiulio fotografijų paroda „Laisvės ir kalnų šauksmas“, 09:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Girstupio padalinys, Kovo 11-osios g. 24

Titas Masiulis žuvo 1991 m. sausio 13-osios naktį Vilniuje prie televizijos bokšto gindamas Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

1987–1988 m. su turistų grupe bei kurso draugais jis keliavo į Fanų kalnus (Tadžikijoje), o 1990 m. pavasarį slidinėjo Karpatų kalnuose Ukrainoje, nepaleisdamas iš rankų fotoaparato FED-2. Jo užfiksuotos fotografijos atspindi ne tik kalnų didybę ir gamtos grožį, bet ir skatina susimąstyti apie amžinąsias vertybes, kurias gynėme 1991-aisiais. Sausio 13-ajai skirtoje parodoje eksponuojamos nuotraukos iš Tito Masiulio mamos Vitalijos archyvo.

Paroda veiks iki sausio 31 d.

Tito Masiulio nuotr.

Projekto „Bendrakūryba“ baigiamųjų kūrinių paroda, 10:00–18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

„Bendrakūrybos“ metu kartu su aklųjų ir spilpnaregių bendruomėnes nariais ir autorėmis/iais Ana Lipps bei Ieva Bertašiūte Grosbaha buvo vykdomi kūrybiniai projektai, jungiantys autorių meninio materijos tyrinėjimo ir darbo su bendruomenėmis principus. Per pokalbius, abipusį pažinimą ir jusles įtraukiantį meninį eksperimentavimą buvo įgyvendinti du labai skirtingi procesai ir juos reprezentuojantys kūriniai, kuriuos galite patys patirti.

Paroda veiks iki sausio 5 d.

Vytauto Paplausko nuotr.

ANTRADIENIS, 01 03

Agnės Gintalaitės naujųjų medijų meno paroda NEPA(SI)SLĖPTI, 10:00–17:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7

Atminties, laiko ir sovietinio paveldo problemą savo kūryboje nagrinėja menininkė, fotografė, publicistė, Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė bei VDU lyginamųjų kultūrų studijų magistrantė – Agnė Gintalaitė.

Parodoje „NEPA(SI)SLĖPTI“ pristatomi darbai iš kelių fotografijų serijų bei naujausias menininkės audiovizualinis kūrinys „162“ – šio tyrimo apibendrinimas. Pasitelkiant dokumentacijų fragmentus, nuotraukas ir videoįrašus, vaizdus generuotus dirbtinio intelekto bei garso takelį buvo sukurtas filmas, kuriame menininkė vaizdais ir pojūčiais mąsto apie sovietmetį ir 90-tuosius. Jame atsispindi praeitis, menininkės vadinama „nebegaliojančiu laiku“. Jos manymu „kiekvieno mūsų istorijos dalis tebėra nebegaliojančio laiko zonoje“.

„NEPA(SI)SLĖPTI“– tai erdvė, kurioje praeities, dabarties ir ateities jungtis tampa apčiuopiama, o probleminės temos – iškeliamos į viešą diskusiją.

Parodą kuruoja VDU Meno kuratorystės studijų programos magistrantė Karolina Koroliova-Barkova.

Paroda veiks iki sausio 24 d.

Filmas „Aš noriu šokti. Whitney Houston filmas“, 17:10 / 20:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Prieš dešimt metų šį pasaulį tragiškai palikusi dainininkė Whitney Houston į muzikos istoriją visiems laikams įrašyta aukso raidėmis. Ji tapo ne vien dainininke ir aktore, bet tikra kultūrine ikona, kurios įtaka buvo milžiniška ir išlieka jaučiama iki pat mūsų dienų. Visą šį spalvingą, turtingą ir beprotišką dainininkės gyvenimą į kino ekraną perkėlė „Bohemijos rapsodijos“ scenaristas Anthony‘is McCarten‘as; režisavo puikių atsiliepimų sulaukusios 2019 m. juostos „Harieta“ režisierė Kasi Lemmons. W. Houston atradusį prodiuserį Clive‘ą Davisą filme vaidina Stanley‘is Tucci, o pačią muzikos legendą įkūnija aktorė Naomi Ackie.

Kadras iš filmo

TREČIADIENIS, 01 04

Grafikės Aistės Ramūnaitės paroda „Metafizinė Tapyba. Žaliakalnis stiklo spintoje ir dar Kai Kas“, 10:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Kosmopolitė, ekstremali linoraižinio fanatikė, daugiasluoksnė ir ryški asmenybė, nuolatos in flux. Tokia ir dar daugiau yra spalvotos lietuvių grafikos pradininkė, grafikė Aistė Ramūnaitė. Ilgą laiką gyvenusi ir kūrusi Didžiojoje Britanijoje, tapusi tikrąja „East London Printmakers“ grafikų studijos nare, savo grafikos darbų parodas surengusi prestižinėse Londono meno galerijose ir muziejuose. Ji prieš beveik dešimt metų grįžo į Kauną, į Žaliakalnį, aktyviai įsiliejo į Lietuvos meno pasaulį ir toliau kuria.

Parodoje A. Ramūnaitė pristato tapybos ir keramikos darbus. Jų ekspoziciją lydi jaunosios menininkės Mildos Bangardavičiūtės tekstai, atveriantys vaizdo ir žodžio įtampas. Tekstai kelia klausimą, ar paroda tebebūtų paroda, o menas – menu, jeigu jų niekas taip neįvardytų? O gal vis dėlto egzistuoja metafizinė meno plotmė (ir dar Kai Kas), kuri yra nepriklausoma nuo bet kokių kategorijų?

Paroda veiks iki sausio 31 d.

Aistė Ramūnaitė „Vasaros lietus“, 2022, drobė, akrilas, 80×100 cm, A. Ramūnaitės nuotr.

Filmas „Neįtikėtina, bet tiesa (Incroyable mais vrai)“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Sutuoktiniai Alenas ir Mari įsikelia į naują užmiesčio namą. Iš pirmo žvilgsnio tai – niekuo neišsiskiriantis modernaus dizaino pastatas su erdviu kiemu. Tačiau namo rūsyje yra paslaptinga anomalija: durys, pro kurias praėjus, galima atjaunėti. Netrukus į svečius atvažiavęs Aleno viršininkas ir bičiulis Žeraras papasakoja dar neįtikinamesnę istoriją. Nors iš pirmo žvilgsnio abiejų draugų patiriami stebuklai yra vienareikšmiškai nuostabūs, tačiau laikui bėgant ima aiškėti, kad gal ir ne viskas vyksta būtent taip, kaip jiems norėtųsi. Šmaikšti ir ironiška alegorinė komedija apie nenumaldomai bėgantį laiką ir neišvengiamą norą jį sustabdyti arba atsukti atgal.

Kadras iš filmo

KETVIRTADIENIS, 01 05

Minėjimas-diskusija „Jono Meko kūrybos ir palikimo svarbiausi bruožai“, 17:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Biblioteka kviečia į išeivijos menininko Jono Meko – avangardinio kino kūrėjo ir kino kritiko, rašytojo ir poeto – 100-ųjų gimimo metinių minėjimą-diskusiją.

Renginio vedėja prof. Dalia Kuizinienė. Dalyvaus humanitarinių mokslų daktaras Ramūnas Čičelis, Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro darbuotojai Indra Drevinskaitė ir Evaldas Timukas.

„Normalios bobos eina OUT“: filmas „Gyveno kartą Oto (A Man Called Otto)”, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Oto – ant viso pasaulio niurzgantis 60-metis. Priežasčių niurzgėti jis, žinoma, turi daugybę: neseniai mirė visą gyvenimą mylėta žmona, po 40-ies metų tame pačiame darbe jį garbingai palydėjo į pensiją, o svarbiausia – aplink vyrą vieni idiotai, trikdantys nusistovėjusią tvarką. Ar bent jau taip atrodo Otui. Nė kiek jam nepalengvėja, ir kai į kaimynystėje esantį namą įsikrausto energinga šeimyna su dviem jaunom dukrom. Diena po dienos, pabendravimas po pabendravimo ir Oto pamažu prisimena svarbiausią dalyką gyvenime – gyventi.

Rež. Marc Forster.

Sundermano simfoninio pučiamųjų orkestro (JAV) koncertas, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Iškilmingas didžiųjų metų švenčių pabaigos akordas – skambant Sundermano simfoniniam pučiamųjų orkestrui iš JAV. Renginys nemokamas.

Netoli Vašingtono, Pensilvanijos valstijoje, esančiame Gettysburgo mieste įsikūrusi Sundermano muzikos konservatorija puoselėja gilias muzikines tradicijas. Sundermano orkestras reguliariai koncertuoja JAV, Kinijoje, Singapūre, Europoje. Kolektyvui vadovauja daugybę kartų apdovanotas ir įvertintas dirigentas dr. Russellas McCutcheonas. Orkestro išleisti įrašai buvo nominuoti netgi keliose „Grammy“ kategorijose 2013 ir 2020 m.