Maršrutas rugsėjo 21–24 dienoms

PIRMADIENIS, 09 21

„Kaunas Photo Star“ finalisto Michailo Lebedevo paroda „Restoranai netyčia“, 08:00 – 17:00
Kauno įvairių tautų kultūrų centras, Šv. Gertrūdos g. 58

Mažame Rusijos kaime Umyot yra net 78 kavinės! 1994-ųjų pavasarį vienas miestelio gyventojas, Jevgenijus Dinyabkinas, paskerdė kiaulę. Jis iškepė kebabą ir išėjo su juo prie kelio. Sunkvežimių vairuotojai viską nupirko per akimirką. Dinyabkino sėkmė paveikė kitus. Vietiniams gyventojams kebabai nutiesė kelią į „tikrus“ pinigus. Per ateinančius kelerius metus Umyote buvo atidaryta apie 400 kebabų kavinių. Pagrindinė verslo idėja: namuose gaminami patiekalai ir šilti santykiai su svečiais. Meniu tokioje kavinėje primena sovietinės virtuvės kaleidoskopą: blynai ir Oliverio salotos, barščiai ir charčo, keptos bulvės ir kebabas. Pagrindinis interjero elementas yra televizorius, o sienos papuoštos stačiatikių kalendoriais ir garsių kraštovaizdžių reprodukcijomis. Visos kavinės yra panašaus stiliaus ir aptarnavimo lygis jose yra panašus, tačiau kiekvienas savininkas savo įstaigą laiko ypatinga.

Michailas Lebedevas – dokumentikos fotografas ir fotožurnalistas iš Sankt Peterburgo, Rusijos. 2019 m. jis baigė šiuolaikinės fotografijos mokyklą Docdocdoc (Sankt Peterburgas). Šiuo metu dirba fotografu ir kino režisieriumi.

© Michailas Lebedevas. „Restoranai netyčia“

„Dizaino savaitė 2020“, visą savaitę
Įvairios vietos

Tradicinė, šįkart iš pavasario į rudenį numigravusi savaitė – tai renginiai ir dizaino ekspozicijos išsidėsčiusios net šešiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Telšiuose ir Anykščiuose.

Šių metų tema: poveikis. Šį kartą atsigręžiame į dizaino įtaką, kurią sunku išmatuoti, tačiau paneigti neįmanoma. Dizainas formuoja mūsų kasdienybę ir įpročius. Festivalio metu galėsite apsvarstyti, kokiu būdu dizainas, kaip įrankis kuria papildomą vertę ir kaip dizainas gali tapti estetiniu ar praktiniu šiuolaikinio gyvenimo iššūkių sprendiniu. Dizainas mus supa visur ir visada, šį kartą pastebėkime jį atidžiau, pajauskime jo poveikį kiekvienas savaip – skirtingai.

Plakatų dirbtuvės, 17:30
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

„Fridays for Future Kaunas“ (plačiau apie iniciatyvą skaitykite mūsų straipsnyje) kviečia atvykti kurti plakatų artėjančioms rugsėjo 25-sios pasaulinėms eitynėms už klimatą.

Tarptautinis Kauno kino festivalis „Videogramos“: filmų programa „Videovaizduotė“, 19:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Šios programos turinys susijungė gana intuityviai, ieškant paralelės tarp technologinės judančio vaizdo kaitos ir vaizduotės. Bandant apibūdinti šių penkių menininkų kūrinius gimė pavadinimas videovaizduotė. Kaip kuriami vaizdai atspindi mūsų vaizduotę ir daro įtaką jai formuotis? Vizualinė atmintis kaip nesibaigiantis filmas. Šį abipusį videovaizdo ir vaizduotės, technologijos ir žvilgsnio ryšį pavadinome videovaizduote, bandydamos įvardyti sąmonės ir pasąmonės ryšį su videotechnologija. Kuratorės Milda Januševičiūtė ir Monika Lipšic. Filmų programą rasite čia.

ANTRADIENIS, 09 22

Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis AVANTI: Medinių pučiamųjų kvintetas „Kvintonai“, 18:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

„Kvintonai“ – tai penkių jaunų solistų ansamblis: Vytenis Gurstis (fleita), Viktor Palej (obojus), Vytautas Giedraitis (klarnetas), Julius Klimavičius (fagotas), Gediminas Abaris (valtorna). Visi kolektyvo nariai muzikuoja ne vienerius metus, yra dalyvavę daugelyje bendrų projektų. 2019-tais metais susibūrė draugėn į medinių pučiamųjų instrumentų kvintetą taip siekdami profesinio tobulėjimo bei šio žanro sklaidos ir repertuaro populiarinimo Lietuvoje. Medinių pučiamųjų kvinteto repertuaras aprėpia laikotarpius nuo ankstyvojo klasicizmo iki šiuolaikinių modernių bei eksperimentinių opusų. Ši įvairovė užburia klausytoją neeiliniais sąskambiais, o taipogi ir nekasdieniu reginiu, stebint penkių skirtingų dūdų tarpusavio varžybas bei iš to išplaukiančią bendrą darną.

„Draugystės menas“: ekskursija „Girstupis prieš 80 metų“, 18:00
Pramonės pr. 23

Pradedamas naujas trejų metų trukmės projektas, orientuotas į bendruomenę, vietos tapatybę ir dalyvaujamąją kultūrą. Jis kviečia industrinį Pramonės rajoną ir jo apylinkes kartu – istoriją nuo seniausių iki dabartinių laikų, o metų pabaigoje kartu sukurkime istorinį-kūrybinį vietos žemėlapį. Apie Girstupį prieš 80 metų pasakos kauniečiams gerai pažįstamas gidas Jonas Oškinis, tikras Kauno istorijos entuziastas. Sužinosite, kur tuo metu žymėtos Kauno miesto ribos, kas buvo dabartinių Kovo 11-tosios, Draugystės gatvių ir Pramonės prospekto vietoje, kuo vertėsi čia gyvenę žmonės, kaip vadino savo gyvenamąsias vietoves.

Maciulevičių sodyba Girstupio kaime. Nuotrauka iš D. Valentaitės knygos „Kauno Dainava. Dabartis ir istorinė praeitis“

Tarptautinis Kauno kino festivalis „Videogramos“: „Mėsa! Mėsa! Gardi mėsa!“ — Mariannos Simnett filmų programa, 18:30
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Marianna Simnett gyvena ir dirba Berlyne. Jos tarpdisciplininė praktika apima videomeną, instaliaciją, performansus, skulptūrą ir piešimą. Simnett naudoja išraiškingas ir kūniškas priemones tyrinėdama kūną kaip transformacijos vietą. Dirbdama su gyvūnais, vaikais, organais ir dažnai vaidindama pati, Simnett savo darbuose įvaizdina naujus radikalius pasaulius, pilnus nesuvaldytų minčių, keistų istorijų ir troškimų.

Marianna Simnett, kadras iš filmo „Mėlynos rožės“

TREČIADIENIS, 09 23

Justino Krasucko tapybos paroda „Gamta“, 08:00 – 17:00
Kauno kultūros centras, I a. fojė ir II a. parodų erdvė, Vytauto pr. 79

Autorius dalinasi: „Žodžiais papasakoti apie tai, ką tapau, yra ganėtinai sudėtinga, nes tapyba turi savo kalbą. Jausmas, atmosfera ar įkvėpimas – nemanau, kad apie tai išvis reikėtų kalbėti. Kur kas svarbiau sugebėti bent trumpam išjungti racionalų mąstymą, pasikliauti intuicija ir visus tuos dalykus pajusti. <…>

Naujausiuose darbuose stengiuosi pavaizduoti žmogaus vidinį pasaulį ir jį sujungti kartu su gamta. Lyg žmogus gamtoje būtų vientisas derinys. Pasikliaudamas intuicija vaizduotėje bandau komponuoti ir konstruoti paveikslą, kurio detalės priklauso nuo nuotaikos bei atmosferos.“ Paroda veiks iki spalio 20 d.

Marko Mäetamm paroda „Seksas, Mirtis ir Jezusmarija“, 11:00 – 18:30
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Galerija „Meno parkas“ antrąsyk pristato estų kūrėjo parodą – šį kartą gerokai išsamesnę – fizine prasme – apimančia visą galerijos erdvę, o nagrinėjama tematika – plačią kaip horizontas – nuo sekso iki mirties – priešingų polių, ir viso to keisto, galbūt, betikslio ir desperatiško gyvasties krebždėjimo tarp jų. Vaizduoja visą pasaulį, nežinia, plokščią ar apvalų, bet čia tavęs niekas nepuola gelbėti, paliktas lagaminas – būtinai susprogsta, o priešinga lytis yra tiek pat patraukli, kiek ir gąsdinanti (beveik kaip atviras kosmosas). Visa tai visai (ne)juokinga. Ši gausa suplūsta į vieną subjektyvią sąmonę; jos dėmesys atsitraukęs – be emocijų ir galimybės įsikišti, tiesiog leidžia pasauliui suktis – komiškam, tragiškam, provokuojančiam. Parodoje eksponuojami paskutinių 5 metų kūriniai – komiksiškos piešinių serijos, tapyba bei skulptūrinis objektas.

Tarptautinis Kauno kino festivalis „Videogramos“: Filmų programa „Purvas ir duomenys. Materija kaip istorinis kūnas“, 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Dvi filmų programos, inspiruotos medijų tyrėjos ir antropologės Shannon Mattern darbo Dirt and Data. Code and Clay (Purvas ir duomenys. Kodas ir molis), kviečia pažvelgti į medžiagas ir gamtines sistemas kaip politinės, istorinės ir socialinės informacijos nešėjas ar komunikacijos priemones. Kuratorė Viktorija Šiaulytė. Interviu su ja skaitykite čia.

Shirin Sabahi, kadras iš „Mouthful“

KETVIRTADIENIS, 09 24

Seminaras „CULT. Kaip aktualijos veikia kultūrą: antroji diskusijų banga“, 12:30
„Potiomkinas“, Europos pr. 106B

Seminare bus aptariama ir diskutuojama aktualiausi klausimai kultūros bei meno lauko žmonėms. Mintimis dalinsis ir į diskusiją kvies pranešėjai:

Dr. RUSNĖ KREGŽDAITĖ. Kultūros sektoriaus kiekybinis įvertinimas: ar galima kultūrą apskaičiuoti skaičiais?
GODA DAPŠYTĖ. Kultūros finansavimas (post)pandeminėje situacijoje
NERINGA STOŠKUTĖ. Šiuolaikinis menas mieste. Kauno bienalės atvejis.
TADAS ČERNIAUSKAS / TADAO CERN. Ar menas vis dar gelbėja pasaulį?
GINTARĖ MASTEIKAITĖ. Gyvo susitikimo svarba. Scenos menai (post) pandeminėje situacijoje
Renginio moderatorius – GILDAS ALEKSA.

Renginys NEMOKAMAS, tačiau būtina REGISTRACIJA čia.

Literatūrinė ekskursija „Juliaus Kaupo pasakų takais“, 16:00
Vaikų literatūros muziejus, K. Donelaičio g. 13

Minint išeivių rašytojo Juliaus Kaupo šimtmetį, muziejininkai kviečia į netradicinę dviejų valandų literatūrinę ekskursiją. Ji prasidės vaikų literatūros muziejuje, vėliau literatūrinis maršrutas tęsis per pasakose paminėtas Kauno vietas iki pat Rotušės aikštės. Pakeliui stabtelėsite buvusioje Kalnų prie raganos Brumbienės namelio, aplankysite nykštuką Kaukelį, kartu su velniu Juoduodegiu nueisite iki miesto sodo ir didžiųjų teismo rūmų, buvusioje Gardino gatvėje pabandysite patekti į patį Pragarą (ir pasigydyti pagal Daktaro Kripštuko receptą sukurtais vaistais Belzebubui), paieškosite paslaptingos Rudosios vaistinės (paragausite joje pagaminto Meilės eliksyro) ir Kepėjo Tešlėno Cukrainės, būriu praeidami užversite galvas į Katedros ir Rotušės bokštus… Ekskursijos pabaiga – parodos, skirtos J. Kaupui, aplankymas Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

Susitikimas Tarptautinėje akvarelės bienalės parodoje, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Šių metų bienalės tema – fabula. Nepaisant to, kad tai yra literatūros terminas, parodoje pristatomi kūriniai, kuriuose pasakojimas atsiskleidžia akvarelės priemonėmis arba kuriamas apie akvarelę. Kūrinyje pavaizduotą istoriją perskaityti įmanoma ir įdomu, bet vis tiek labai daug meno paslapčių lieka už kadro. Renginio metu menininkas akvarelininkas, parodos sumanytojas ir ilgametis kuratorius Eugenijus Nalevaika papasakos apie akvarelės meno ir parodos ypatumus bei atsakys į klausimus.

Premjera. Spektaklis „Pirmeiviai“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Ar kada bandėte įsivaizduoti, kaip atrodė teatro kūrėjų gyvenimas prieš 100 metų ir kaip buvo įsteigtas profesionalus dramos teatras? Į šį svarbų mūsų kultūrai įvykį nukelia pjesė „Pirmeiviai“, kurios autorius režisierius, pedagogas Gytis Padegimas, pasitelkęs sukauptas žinias ir faktus, atkūrė laikmetį, jo atmosferą bei profesionalaus Lietuvos teatro pirmeivių portretus ir mintis. Kūrinyje daug autentikos, detalių ir intrigų, kurios yra būdingos kūrybiniams procesui ir bohemiškam veikėjų būdui. Įdomu, kad kūrinys gimė režisieriaus G. Padegimo bute karantino metu. Kaip jis pats sako, tuo metu „kalbėjosi“ su savo personažais ir dėliojo jų dialogus, derindamas tikslius biografinius faktus ir fantaziją. Premjera ir pjesė yra dovana Lietuvos profesionalaus teatro jubiliejui – 2020 m. gruodžio 19 dieną jam sukanka šimtas metų.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Vienos dienos paroda „Teritorija Kaunas / gatvės fotografija“, 18:00
„Drobė“, Drobės g. 62

Kiekviena Remio Ščerbausko fotografija – savitas pasakojimas ar momentinis miesto teatras, nors jame nieko nėra iš anksto surežisuota, niekas nėra įspėtas, o kartais net nenutuokia, kad pateko į kadrą. Ir svarbiausia, jog užfiksuota akimirka niekada nebus atkartota. Kuratorė – Neringa Stoškutė.

Remio Ščerbausko nuotr.

Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis AVANTI: LNSO varinių pučiamųjų kvintetas „PhilBrass“, 18:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A

Kvintetas susibūrė 2017 m. – vedami meilės variniams pučiamiesiems instrumentams ir jų muzikai penki nacionalinio simfoninio orkestro muzikantai nusprendė muzikuoti kartu. Debiutas įvyko „Biržų muzikos festivalyje“ su dideliu pasisekimu – pilnutėlėje dvaro salėje. Po puikaus starto kvintetas aktyviai dalyvauja įvairiuose muzikos festivaliuose, pasirodo koncertinėse erdvėse. Nors visi kvinteto nariai yra klasikinės muzikos atstovai, tačiau nevengia eksperimentų ir atlieka muziką nuo klasikos iki džiazo kompozicijų.

Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia