Maršrutas rugsėjo 21-23 dienoms

PENKTADIENIS, 09 21

Lietuvos žydų genocido dienos minėjimas, 12:00
IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73

1941–1944 m., nacistinės Vokietijos okupacijos metais IX fortas tapo didžiausia masinių žudynių vieta Kaune. Žydai iš Kauno geto Vilijampolėje buvo atvaromi į IX fortą sušaudymui. Čia nužudyta apie 50 tūkst. žmonių – apie 30 tūkst. iš jų buvo žydų tautybės asmenys. 
Daugiausia žydų Lietuvoje nužudyta Paneriuose prie Vilniaus, Šiauliuose, Alytaus krašte… Kaune žydai buvo žudomi ne tik IX forte, daug jų nužudyta IV bei VII fortuose. Nacių okupacijos metu buvo beveik visiškai išnaikinti Lietuvoje gyvenę žydai. Prarasta apie 95 % lietuvių žydų bendruomenės – tai ypač didelė procentinė dalis lyginant su kitomis Europos šalimis.

Penktadienį IX forte vyks atminimo eisena ir nužudytųjų pagerbimas prie masinių žudynių lauko, taip pat – Kauno „Aušros“ gimnazijos teatro studijos meninė programa muziejaus renginių salėje.

„Kaunas photo“ parodų lankymas, 17:00
Čečėnijos aikštė ir Kalniečių parkas

Praėjusiais metais turas po festivalio lauko parodas dviračiais įkvėpė ieškoti netradicinių būdų lankyti ekspozicijas, todėl šiemet kviečiami visi – su dviračiais, draugiškais keturkojais, paspirtukais ar vežimėliais su mažyliais. Gera proga pasitikti rugsėjo 22 d., dieną be automobilio, tiesa? Renginio pradžia – Čečėnijos aikštėje, P. Lukšio g. prie Joanos P. Cardozo (JAV) ekspozicijos „Mėlyniukės, mūsų namai yra mūsų 
pačių atspindys“. Kalniečių parke lauks David Ellingsen (Kanada) paroda „Paskutinieji“.

Turas po KAUNAS PHOTO festivalio parodas dviračiais-2017_02

Susitikimas su knygos ir filmo „Kvėpavimas į marmurą“ autorėmis, 17:30
Kauno centrinis knygynas, Laisvės al. 81

2006 m. pasirodęs Lauros Sintijos Černiauskaitės romanas „Kvėpavimas į marmurą“ sulaukė geriausių skaitytojų bei kritikų atsiliepimų ir tapo šiuolaikinės lietuvių literatūros klasika. 2018 m. režisierė Giedrė Beinoriūtė pagal jį sukūrė to paties pavadinimo filmą, kuris buvo pristatytas Lietuvos ir užsienio kino festivaliuose. Susitikimas su rašytoja Laura Sintija Černiauskaite ir filmo režisiere Giedre Beinoriūte vyks tuo pat metu, kaip ir filmo seansas Tarptautiniame Kauno kino festivalyje.

Tarptautinis Kauno kino festivalis. „Kvėpavimas į marmurą“, 17:30
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Tai pasakojimas apie vienos šeimos gyvenimą: apie žmones, nepajėgiančius būti vienas su kitu giliąja prasme ir tai, kaip vienas sprendimas gali pakeisti viską. Po seanso apie filmą (titulinė nuotr. – kadras iš jo) galėsite padiskutuoti su režisiere, atskubėsiančia iš centrinio knygyno.

Seansas – šiemet mirusiam kino operatoriui Audriui Kemežiui atminti skirtos retrospektyvos „Kiną kuria žmonės“ dalis. Čia galite paskaityti interviu su filmo aktoriumi Sigitu Šidlausku.

Premjera. Spektaklis „Getas“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Antrasis pasaulinis karas. Nacių okupuota Lietuva virsta mirtinais spąstais žydams. Vyrai, moterys ir vaikai įkalinami getuose, iš kur veda tik vienas kelias – iki duobės pamiškėje. Gintaro Varno režisuotas „Getas“, dedikuotas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir Vilniaus geto likvidavimo 75-osioms metinėms – tai pasakojimas apie tuos, kurie sukūrė unikalų reiškinį – geto teatrą, mirties akivaizdoje tapusį žydų dvasinės stiprybės ir pasipriešinimo šaltiniu. Tai drama apie bendruomenės kovą už fizinį ir dvasinį išlikimą, net ir žinant, kad priešas šimtą kartų stipresnis. Tai pasakojimas ir apie tuos, kurie šaudė ir dalinosi aukų batus.

„Kauno pilnas kultūros“ interviu su spektaklio kostiumų dailininke Aleksandra Jacovskyte skaitykite čia. „Geto“ premjera vyks ir šeštadienį bei sekmadienį.

Galerijos „Nyčės ūsai“ išlydėtuvės, 19:00

Pilies g. 1

Baigianti metus trukusią savo rezidenciją senamiestyje ir iškeliaudama į „debesį“ galerija kviečia atsisveikinti su trenksmu. Kas yra „debesis“, galerininkai mielai paaiškins skambant dueto „Nei penki nei devyni“ muzikai.

OLOS, 20:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Aktualios šiuolaikinės muzikos ciklas OLOS kviečia toliau tyrinėti plačią ir nenuspėjamą eksperimentinės muzikos geologiją. Išskirtinės, retos tribal, industrial, kraut, kosmische, exotica žanrų muzikos plokšteles šįkart suks Vilniaus pogrindžio scenos pažibos Patricia Kokett (Knekelhuis, Isla), Hìldå (Isla), Ilius (Secret Thirteen), o analoginėmis vaizdo projekcijomis rūpinsis su~y (DAI, Secret Thirteen). Kaip sako jie patys, kauniečių laukia laisvos formos audiovizualinis vojažas. Daugiau skaitykite čia.

ŠEŠTADIENIS, 09 22

143-asis M. K. Čiurlionio gimtadienis, 11:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

M. K. Čiurlionio galerija kviečia susitikti kasmetėje muziejaus šventėje – legendos gimtadienyje. Lankytojų laukia visą dieną truksianti programa: jau tradicija tapusios teminės ekskursijos, įvairūs edukaciniai užsiėmimai ir čiurlioniški žaidimai bei kasmet tradiciją praturtinančios staigmenos. Daugiau skaitykite čia.

Nuotrauka iš M. K. Čiurlionio galerijos archyvo

Nuotrauka iš M. K. Čiurlionio galerijos archyvo

Premjera. Spektaklis „Alio alio, žeme!“, 12:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A

Į spektaklio pagal V. V. Landsbergio kūrinį „Arklio Dominyko kelionė į žvaigždes“ premjerą kviečia režisierė Gintarė Damanskytė ir dailininkė Birutė Sodeikaitė.

Baltų vienybės sąšauka, 14:00
„Stuba“, Vytauto g. 77, Zapyškis, Kauno raj.

Baltų vienybės diena (latv. Baltu vienības diena) – Lietuvos atmintina diena, valstybinė Latvijos šventė, minima rugsėjo 22 d., pažymint 1236 m. Saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į popiežiaus Grigaliaus IX 1236 m. vasario 19 d. paskelbtą kryžiaus žygį išvykusį Kalavijuočių ordiną. Baltų vienybės simbolis – ugnis, tą dieną uždegama aukščiausiose apylinkės kalvose ir piliakalniuose, prisimenant, kad baltų gentys signaliniais laužais įspėdavo viena kitą apie artėjantį priešą.
Baltų vienybės dieną, rugsėjo 22 d. 18 val. 46 min. Saulė pasiekia rudens lygiadienio tašką.

„Stuboje“ tądien vyks kūrybinės keramikos, dailės ir fotografijos dirbtuvės, į kurias kviečiama registruotis iš anksto.

sasauka

A lyga: Kauno „Stumbras“ – Kauno „Žalgiris“, 17:00
S. Dariaus ir S. Girėno stadionas, Perkūno al. 5

Kaunietiškas derbis? Skamba kaip visai smagus būdas išrėkti sočius šeštadienio pusryčius. Be to, tai paskutinės futbolo rungtynės prieš istorinio stadiono rekonstrukciją. Vadinasi, istorinės! P.S. Sekmadienį čia dar laukia regbio mačas.

stumbrzalg

LKL sezono atidarymas: Kauno „Žalgiris“ – Pasvalio „Pieno žvaigždės“, 17:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Daugkartiniams Lietuvos čempionams, Kauno „Žalgiriui“, suteikiama garbė pradėti naująjį atkaklių kovų sezoną namų arenoje. Kol kas – lietuviškąjį. Pirmasis „Žalgirio“ pasirodymas „Eurolygoje“ suplanuotas spalio 12 d.

Teatro festivalis „Išeities taškas“. Premjera: „Mari Kardona“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Jauno teatro jauniems žiūrovams festivalis kviečia į premjerą. Pjesės autorė, Eleonora Beiker, gavusi užsakymą parašyti Albero Kamiu romano „Svetimas“ inscenizaciją, pasuko kiek kitu keliu. „Apie tai, kas yra pagrindinis romano herojus, Merso, žino visi, tačiau aš keliu klausimą, kas yra ir kas nutiko romane tik fragmentiškai pasirodančiai Merso mylimąjai Mari Kardonai? Kas ji, ir kur ji dabar?“. Režisierius – Agnius Jankevičius, vaidina Gabrielė Ladygaitė.

Mari-kardona

Skaitymai Paryžiuje, 19:00
„Mažasis Paryžius“, K. Donelaičio g. 42

Apie šį barą esame rašę šių metų kovą taip pat pavadintame „Kauno pilno kultūros“ numeryje, ir jau seniai svajojome parekomenduoti renginį jame. Poezijos skaitymai – kaip tik tai, ko tikėjomės. Savo kūrybos atsinešti tikrai galite.

paryziuje

Baltų vienybės sąšauka, 19:30
Veršvų piliakalnis

Etnopaveldo bendruomenė „Kauno Veršva“ Baltų vienybės dieną kviečia minėti ant Veršvų piliakalnio. „Prisiminkime savo tautų istoriją aplankydami atmintinas vietas ir sustiprinkime ryšį tarp baltų visame pasaulyje. Tegul ugnies šviesa suvienija baltų dvasinę tėvynę. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė. Šios sąšaukos esmė – aplankyti, įprasminti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant piliakalnių ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes. Tad pakvieskime Baltų vienybės sąšaukoje dalyvauti visus savo pažįstamus visame pasaulyje“, – rašoma kvietime.

versvos

Tarptautinis Kauno kino festivalis. „194. Mes, pabėgėlių stovyklos vaikai“ (194. Us, Children of the Camp), 20:30
Kauno kultūros centras, Kęstučio g. 1

Samiras užaugo Sirijoje, didžiausioje Palestinos pabėgėlių stovykloje Yarmouk. Per asmeninę režisieriaus Samer Salameh istoriją, kuri pasakojama dienoraščio principu, atsiskleidžia ir draugų grupelės, ir visos jų kaimynystės – žmonių be pilietybės – istorija.

SEKMADIENIS, 09 23

Kauno geto aukų vardų skaitymas, 12:00 – 15:00
Miško g. 11, kieme prie paminklo „Lietūkio“ žudynių aukoms atminti

Nuo 2011 m. kasmet savaitę iki rugsėjo 23 d. (tą dieną 1943 m. likviduotas Vilniaus getas, ji minima kaip Lietuvos žydų genocido  diena), taip pat ir iškart po jos, įvairiuose Lietuvos miestuose skaitomi Holokausto aukų vardai.Tai – Vilniuje gimusi atvira piliečių iniciatyva, kurios tikslas – pagerbti Holokausto aukų Lietuvoje atminimą ir gaivinti mūsų kolektyvinę atmintį. Pilietinė iniciatyva „Vardai“ primena, kad žmogus nėra skaičius.

Kaune, mieste, kuriame iki II pasaulinio karo žydai sudarė apie trečdalį gyventojų, bus skaitomi Kauno geto aukų vardai. Norėdami skaityti, galite paskambinti renginio koordinatoriams Daumantui (tel. +37060385624 ) arba Richardui (+37063016686). Žinoma, galite ateiti ir iš anksto nepaskambinę. Laukiami visi, norintys prisiminti. Kad ir penkioms minutėms.

Paroda „ Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. Architekto archyvas“, 14:00 – 19:00
„Pienocentras“, Laisvės al. 55

966 metais Vytautas Landsbergis-Žemkalnis Lietuvos literatūros ir meno archyvui perdavė savo asmeninį darbų fondą. Tai vienintelis toks išsamus architekto fondas, prieinamas tyrėjams (fondas nr. 81). Architekto archyvas atveria epochą per brėžinius, eskizus, nuotraukas, laiškus, raštus, raštelius ir dokumentus, liudijančius estetinių kriterijų kaitą, profesijos iššūkius ir laikysenas istorinių lūžių akivaizdoje. Architekto archyvas eksponuojamas „Pienocentro“ rūmuose – simboliniame tarpukario moderniosios architektūros pastate, kurį 1931 m. suprojektavo Vytautas Landsbergis-Žemkalnis talkinant Karoliui Reisonui. Specialiai parodai atkurta autentiška III aukšto planinė struktūra – valdybos posėdžių salė, pasitarimų kambarys, pirmininko, technikos direktoriaus ir buhalterijos kabinetai – kviečia lankytojus į architektūros, istorijos ir archyvo labirintus.

landsbergis

Koncertas „Lyg rasa sielai“, 16:00
Restoranas „Sala“, Karaliaus Mindaugo pr. 50

„Lyg rasa sielai“ – subtiliai džiazuojantis, romantiškas muzikinis projektas, pristatantis visame pasaulyje pamiltų dainininkių, itin savitų ir ryškių praeito šimtmečio pabaigos britų muzikos ikonų Sade ir Annie Lennox kūrybą. Įgyvendinant projektą idėjos sumanytojoms „Musicalis“ merginoms talkino Lietuvoje ir užsienyje koncertuojantys atlikėjai – saksofonininkas Sergej Vichrov, džiazo būgnininkas Linas Labudis, grupės „Ducky Done“ muzikantai – gitaristas Olegas Sochinas, klavišininkas Algimantas Ramonas, bosistas Simonas Indriūnas.

Tarptautinis Kauno kino festivalis. „Juodaodė motina“ (Black Mother), 16:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Filmas kaip krikštas: filmo režisierius Khalikas Allahas žiūrovus pakviečia į dvasinę kelionę vandeniu per Jamaiką. Režisieriaus žvilgsnis aprėpia ir triukšmingą metropolį, ir tykų kaimą, žiūrovui pristatydamas aibę ryškių asmenybių, šią salą vadinančių namais.

Tarptautinio muzikinės aranžuotės konkurso-festivalio „APEX“ finalas, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Iš pirmojo tokio konkurso Lietuvoje tikimasi atverti jau sukurtų, tačiau kitaip skambančių kompozicijų, grožį ir tokiu būdu – pasiekti tobulo skambesio aukštumas, o kolektyvus nudžiuginti nauju repertuaru. Konkursui-festivaliui pasirinkti trys kameriniai ansambliai. Tai – styginių kvartetas, fortepijoninis trio ir medinių pučiamųjų kvintetas. Jiems konkurso dalyviai parengs aranžuotes, kurias atliks Kauno styginių kvartetas, Kauno fortepijoninis trio ir Šv. Kristupo medinių pučiamųjų instrumentų kvintetas.

Tarptautinis Kauno kino festivalis. „Kinšasos Makambo“ (Kinshasa Makambo), 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Kristianas, Benas ir Žan – Marie kovoja dėl permainų politikoje ir laisvų rinkimų gimtojoje Kongo Demokratinėje Respublikoje. Tačiau dabartinis prezidentas atsisako atsistatydinti. Kaip pakeisti įvykių eigą? Ar jie turėtų prisijungti prie istorinio opozijos lyderio ir jo galingos partijos? Ar dialogas vis dar įmanomas, ar vertėtų pasiduoti sukilimo bangai ir rizikuoti pralieti kraują? „Kinšasos Makambo“ – tai pamąstymas tiesiai iš epicentro apie politinio veiksmo reikšmę šiandienos pasaulyje ir apie tai, kokį vaidmenį jame vaidina valstybinės sienos, didžia dalimi nubrėžtos kolonijinių jėgų. Šis filmas panardina mus į Centrinėje Afrikoje verdančią kovą, kuria alsuoja trys patyrę politiniai aktyvistai. Filmo režisierius – Dieudo Hamadi.

Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia