Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 6–9 dienoms

5 lapkričio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 11 06

Lietuviškų šokių vakaras, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 4

Tradiciniame renginyje laukiami mokantys ir nemokantys šokti, su pora ir be poros. Po įžanginių mokymų – vakaronė, kurios metu gros Albinas Vaškevičius, Svajūnas Birgiolas, Deimantas Makrickas, „Saulėlio“ ansamblio kanklininkės, ansamblis „Kauno bandonija“ ir kiti.

Bilietas – 1 Eur.

Koncertas H. Perelšteino 100-osioms gimimo metinėms „Šefas“, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kauno žydų bendruomenė kviečia prisiminti legendinę Lietuvos muzikos pasaulio asmenybę – choro dirigentą ir pedagogą, profesorių Hermaną Perelšteiną, kurio asmenybė ir pasaulėžiūra formavosi tarpukario Kaune. 100-osioms H. Perelšteino gimimo metinėms skirtame koncerte girdėsite jo įkurtą berniukų ir jaunuolių chorą „Ąžuoliukas“, kuris tapo išskirtiniu Lietuvos kultūriniu reiškiniu. Išgirsite šviesių prisiminimų apie nepaprastą mokytoją ir žmogų.

Nemokamai.

ANTRADIENIS, 11 07

Paskaita „Fotografija ir projektai kuriantys prasmę“, 14:00
VDU Menų fakultetas, Muitinės g. 7

Monika Požerskytė-Kalvelė kalbės apie socialinius projektus ir fotografiją, aptariamos socialinės ir kūrybinės fotografijos jungtys, fotografija kaip įrankis, visuomenės stereotipų griovimas.

Paskaita yra lydinti VDU menų galerijoje „101“ veikiančią M. Požerskytės-Kalvelės ir Romualdo Požerskio parodą „Netikėtas dialogas. Moterys“. 

Nemokamai.

Garso ir vaizdo instaliacijos „Skambantys raštai“ pristatymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Trys jaunosios kartos menininkės – Aurėja Jucevičiūtė, Agnietė Janušaitė-Vitkūnienė ir Rūta Reutaitė atstovauja skirtingoms meno sritims: grafiniam dizainui, tekstilei ir muzikai. „Skambantys raštai“ – Kauno kultūros centre gimęs tarpdisciplininis projektas, susidedantis iš garso ir vaizdo instaliacijos bei unikalių sceninių pasirodymų. Tai ir konceptuali erdvė, kurioje kuriamas ryšys tarp tradicijų ir šiuolaikiškumo. Ekspozicijoje „Kryžių Lietuva“ instaliacija veiks iki Naujųjų.

Nemokamai.

D. Ba ir G. Bernatavičiaus nuotr.

Agnės Žagrakalytės knygos  „Triukšmaujantys: katalikai“ pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Belgijoje gyvenančią lietuvių poetę ir prozininkę kalbins literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

„Ši knyga kaip kilimas, kurį skaitydamas matai iš labai arti. Lietuvos, Belgijos ir Kinijos siūlai / skirtingų tekstų kortelės pinasi į vingrų šimtmečių dydžio ornamentą. O atsitraukus tas ornamentas kažkaip skatina nuojautą, kad viskas, ką matome, turi didesnę, nei įžiūrime, prasmę“, – apie pristatomą kūrinį yra rašiusi diplomatė Irena Vaišvilaitė.

Nemokamai.

Fotografijų parodos „Aš veselių muzikontas“ atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės padalinys, Vaidoto g. 115

Visą lapkritį Panemunės bibliotekoje – fotografijų paroda „Aš veselių muzikontas“ iš Sigito Vingelio asmeninės kolekcijos. Parodos kuratorius – Darius Petrulis. Antradienį vyks parodos atidarymas: prisiminimai ir šokiai su veselių muzikantais gyvai. Įėjimas nemokamas, bet su nuotaikingomis vestuvių nuotraukomis.

S. Vingelio archyvo nuotr.

Šokio spektaklis „Niekur, bet ne čia“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

„Nuepiko“ šokio trupės spektaklio centre – žmogus ir kasdienės jo transformacijos. Spektaklyje gvildenamas žmogiškosios prigimties ribotumas ir neišmatuojamas noras pažinti save bei pasaulį. Tai spektaklis apie autentiškumo, kūrybiškumo ir vidinio savęs paieškas. Spektaklyje trupės nariai įkvėpimo semiasi iš airių tapytojo Francis Bacono drobių. Nejauki akistata su tamsiąja žmonijos puse ir dažnai tapytojo drobėse atsikartojantis „įstiklinto“ žmogaus motyvas – tampa ir spektaklio „Niekur, bet ne čia“ vedančiąja linija.

Su bilietais.

Knygos „Pagrindinis vaidmuo Vytautas Paukštė“ pristatymas, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Renginyje turėsite galimybę susipažinti ir pabendrauti su aktoriaus dukra Ada Paukštyte, kuri pristatys kartu su teatrologe Daiva Šabasevičiene sudarytą knygą „Pagrindinis vaidmuo – Vytautas Paukštė“. Pokalbį moderuos kita aktoriaus dukra, teatro ir kino kritikė Rasa Paukštytė.

„Vytautas Paukštė – tai didžiulė teatrinė epocha, lietuviško profesionalaus teatro renesansas. Nedaug Lietuvoje artistų, su kurių vardais ištirpsta miestų ribos, kuriuos atpažįsta ne pavieniai gerbėjai, bet visi lietuviai. V. Paukštės stotas, skvarbus žvilgsnis, ilgi žili plaukai ir, aišku, pypkė, – jis lyg iš René Magritte’o paveikslo išlipęs personažas <…> Šio aktoriaus kūryba įdomi kaip gražus architektūrinis statinys, viliojantis ne tik savo išore, bet ir vidumi“, – rašo D. Šabasevičienė.

Nemokamai, rezervuokite vietą čia.

TREČIADIENIS, 11 08

Koncertas „Ligeti ir vengriškas rokas“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Šiais metais vienam iš reikšmingiausių šių laikų kompozitorių György Ligeti sukanka 100 metų. Jis – kūrėjas novatorius, tarsi atskira epocha, trukusi ilgiau nei visa XX a. antroji pusė, nustatinėjęs naujus standartus visose muzikinėse kryptyse, prie kurių prisiliesdavo. Broliai Motiejus ir Mykolas Bazarai koncerte atliks Ligeti etiudus fortepijonui ir net platesnę kompozitoriaus kūrinių klavišiniams panoramą, taip atskleisdami jo daugialypiškumą. Be to, Motiejus Bazaras debiutuos kaip klavesinininkas, interpretuodamas Ligeti kūrinius klavesinui, atvėrusius naujas instrumento galimybes ir priartinus jo skambesį prie triukšmų muzikos.

Su bilietais.

Ievos Mičiulienės paskaita „Japonija: Nuo Hokaido iki Okinavos“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Ieva Mičiulienė, Vytauto Didžiojo universiteto Rytų Azijos šalių kultūros ir kalbų studijų absolventė, gyvenusi Tekančios Saulės šalyje, rašo: „Dažnai išgirstu klausimą: „Ar Japonijoje sninga?“, į kurį atsakau: „Kai kur“. Japonijos šiaurėje žiemą visuomet gausu sniego, o nuvykę į Hidos kalnyną, Japonijos viduryje, galite išvysti dirbtinį sniego kanjoną, kurio aukštis šiais metais pasiekė net 13 metrų. Jeigu keliautumėte į pietus, jums prireiktų vasariškos aprangos, nes vidutinė sausio oro temperatūra Okinavoje aukštesnė nei Lietuvoje liepą!!! Japonija, kuri vertikaliai išsidėsčiusi per 3000 km, yra labai įvairi. Nuo sniego klodų šiaurėje iki subtropikų pietuose. Tačiau skiriasi ne tik oras. Ar žinojai, jog iki XIX a. nei Okinava, nei Hokaidas nepriklausė Japonijai, o Šikoku saloje yra 1400 kilometrų besitęsiantis piligrimų kelias? Ar žinojai, jog trečdalis Japonijos populiacijos gyvena Kanto regione?“

Nemokamai.

Neurografikos dirbtuvės, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Neurografika –  tai grafinės kūrybos metodas, kuris naudojamas išreikšti ir valdyti emocijas, išsigryninti tikslus, manifestuoti bei kurti darnius santykius su aplinka. Užsiėmimų metu transformuojamos mintys ir modeliuojami tikslų įgyvendinimo scenarijai. Dirbtuvių metu naudojami spalvoti pieštukai ir juodi žymekliai, kompoziciją fiksuojant baltame lape.

Užsiėmimą ves Jūratė Kuklytė – patyrusi lektorė, kurios pagrindinės interesų sritys – įvairios kūrybinės technikos, smurto elektroninėje erdvėje prevencija ir neurovadyba.

Nemokamai.

Šokio spektaklis „Sužeistas elnias“, 19:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Kauno šokio teatre „Aura“ sukurtą spektaklį „Sužeistas elnias“ įkvėpė dailininkės Fridos Kahlo to paties pavadinimo paveikslas, simbolizuojantis nusivylimą ir emocijas, kylančias iš fizinių kančių ir negailestingo likimo. Nuolat kęsdama jaunystėje per tramvajaus avariją nepagydomai sužalotos kojos skausmus, kartu su savo vyru Diego’u Rivera menininkė nugyveno išskirtinai spalvingą gyvenimą ir paliko įspūdingą meno kūrinių kolekciją. Spektaklio kūrėjai tikisi, kad jų choreografiniai ieškojimai leis susitapatinti su aistringus santykius puoselėjusia menininkų pora, pasisemti troškimo gyventi bei praturtinti savąjį „aš“.

Choreografija: Clara Giambino ir Blake Seidel
Šokėjai: Clara Giambino ir Diego Alcalá (org. Blake Seidel)

Su bilietais.

„Miško archyvo“ nuotr.

KETVIRTADIENIS, 11 09

Miglės Kosinskaitės ir Peeterio Krosmanno paroda „Miesto Hegzametras“, 11:00–19:00
Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Šešeri metai, tiek laiko menininkų pora gyvena ir kuria Kaune (gr. hexametron < hex – šeši + metron –matas). Kiek laiko reikia „prisimatuoti“ miestą? Pažinti jo specifiką, įsilieti į sociumą, užsiauginti prisiminimus… Autoriai dėlioja savo patirtis, rašo dailininko dienoraštį, savotišką epą su specifiniu ritmu, pasikartojimais ir pauzėmis, pasakodami savo istoriją.

Nemokamai.

Parodos „APIE ŽALIŲ BROMŲ MIESTĄ. Vilnius Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose”  atidarymas, 17:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

Paroda – pasveikinimas Vilniui 700 metų sukakties proga, paskatinusia perskaityti vizualinį Vilniaus tekstą, pasakojamą muziejaus rinkiniuose saugomų eksponatų. Ekspozicijoje – arti 200 eksponatų, atkuriančių skirtingų laikmečių Vilniaus istorijos, Vilniaus ikonografinės raidos fragmentus. Romantiška, nostalgiška, mitologizuota, įtampos ar nacionalinio naratyvo pagrindu konstruota Vilniaus vizualinė tapatybė skleidžiasi ir tarp žalių miesto bromų veda mus sostinės erdvių ir laiko labirintais pro neatsitiktinai parodos vizualiniam dizainui pasirinktas arkas, simbolizuojančias minčių ir dvasios kilimą link aukštesnių idealų, stiprybę, siekį, virsmą tarp būtojo ir būsimojo laiko.

Nemokamai.

Retrospektyvinės A. Gustas darbų parodos „Kas naujo, Aldona?“ atidarymas, 18:00
Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Aldonos Gustas (1932–2022), gyvenusios ir kūrusios Berlyne (Vokietija), parodoje atsivers įdomus ir unikalus menininkės kūrybos pasaulis – ekspozicijoje bus pristatomi ne tik dailininkės ankstyvojo laikotarpio darbai, bet ir vėlyvojo periodo kūriniai.

Netikėti, žavintys ne tik A. Gustas darbai, bet ir jų pavadinimai – nauji, dailininkės sugalvoti vokiški žodžiai, „išplaukę“ iš jos pasąmonės kartu su rankos judesiais piešiant: „Burnų širdys“ (vok. Mundherzen), „Burnos raudonoje“ (vok. Münder in Rot), „Burna įteka“ (vok. Mund mündet), „Gera trise“ (vok. Zudrittgut), „Burnų rinkinys“ (vok. Sammelmünder), „Triburnis“ (vok. Dreimündig), „Burnos diena“ (vok. Mundtag).

Nemokamai. Ingridos Jakubavičienės knygos „Dviese“ pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Istorikės bei Istorinės Prezidentūros Kaune muziejininkės dr. Ingridos Jakubavičienės ištikimiems skaitytojams reikia pasakyti, kad ši naujoji knyga nėra monografijos „Seserys Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ antras leidimas, o visiškai nauja istorija. Per gyvenimą dviese ėjusios seserys Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė tapo ne tik puikiomis savo epochos reprezentantėmis, bet ir „raktu“ galinčiu „atrakinti“ duris į labai platų modernėjančios lietuvių visuomenės kontekstą: liberalizmo ir nacionalizmo idėjas, pasikeitusį požiūrį į kilmę, religiją, išsilavinimą, giminystę ir šeimą, moterų emancipaciją, darbą ir laisvalaikį, vis didesnį populiarumą įgyjantį visuomeninį darbą, politinį ir pilietinį aktyvumą.

Nemokamai.

Koncertas „Tyla ir triukšmas“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Audiovizualinis Eimučio Markūno ir Arvydo Joffės performansas „Tyla ir triukšmas“ – tarpdisciplininis projektas, apimantis garso ir tapybos improvizacijos priešpriešą bei sąveiką. Veiksmas performanso metu vyksta gyvai, be išankstinio repetavimo bei režisūros. Performansas skirtas garsų ir tapybos jungčiai, disonansui bei harmonijai. Muzikos priemonės – garsas, ritmas, pauzė, tyla, triukšmas. Tapybos priemonės – gestas, spalva, ritmas, tyla, triukšmas. Veiksmo siekiamybė – tarpdiscipliniška dviejų meno formų sąveika, nauji, netikėti junginiai, sąlyčiai bei kontrastai.

Su bilietais.

Protmūšis „Žaidžiame kiną“, 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Iki pat kovo jūsų lauks aštuoni protmūšių renginiai, kuriuose galėsite išmėginti savo žinias apie kiną ir sužinoti naujų netikėtų faktų apie filmus. Kiekvieną protmūšį sudarys keli etapai, skirtingo tipo klausimai, o nugalėtojai bus apdovanoti bilietais į kiną.

Šis seansas yra projekto „Žaidžiame kiną“ dalis. Projektas finansuojamas fondo „Collaborate to Innovate“ (Europos sąjungos programos „Kūrybiška Europa“) lėšomis.

Norėdami dalyvauti protmūšyje registruokitės el. paštu greta.dirmauskaite@kcromuva.lt bei patikslinkite narių skaičių ir grupės pavadinimą. 

Su bilietais.