Maršrutas lapkričio 19-22 dienoms

PIRMADIENIS, 11 19

Atvira paskaita „Ko Kaunas gali pasimokyti iš Malmės?“, 12:30
KTU Statybos ir architektūros fakultetas, Studentų g. 48

Malmėje (Švedija) dirbantis urbanistas Džiugas Lukoševičius pasidalins patirtimi Kaunui aktualiais klausimais: tankaus, žalio ir mišrios paskirties miesto vystymas, modernistinių mikrorajonų regeneravimas, naujų multifunkcinių miesto dalių statyba, postindustrinių teritorijų regeneravimas ir kt.

„Scanorama“. „Kariaujanti moteris“ (Kona fer í stríð), 19:20
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Benediktas Erlingssonas yra vienas žymiausių pastarojo dešimtmečio Islandijos teatro ir kino režisierių. „Kariaujanti moteris“ – tai pasakojimas apie nedalomą žmogaus ir gamtos vienovę, kurios apsuptyje mažomis kovomis pasiekiamos didelės pergalės. Penkiasdešimtmetės Halos lengvai neįveiksi. Ji padarys viską, kad patiestų priešą – vietos aliuminio pramonę, keliančią grėsmę kalnuotam Islandijos kraštovaizdžiui. Tačiau Halos ginklų žvangesys nuščiūva, kai jos gyvenime atsiranda mažametis našlaitis.

ANTRADIENIS, 11 20

KMN rezidencijos. Pokalbis su menininkais, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Šių metų lapkričio mėnesį Kauno menininkų namuose reziduoja paskutiniai šio sezono rezidencijų programos dalyviai: menininkai Daniel Neubacher ir Lukas Zerbst (Vokietija). Abu mokėsi Brėmeno menų universitete, kur studijavo šiuolaikinę skulptūrą. D. Neubacher įvairaus tipo skulptūrose nagrinėja skaitmenizacijos, tapatybės, socialinės menininko rolės klausimus, tuo tarpu L. Zerbst praktikos ašis – darbas su erdve ir šiuolaikinio produktyvumo klausimais. Kaune menininkai vysto eksperimentinį „site-specific“ multimedijų performansą „Behind Closed Doors“, kuris bus pristatomas lapkričio 29 d. Kauno menininkų namuose. O šį antradienį užsukite vadinamajam „Artist talk’ui“.

Premjera. Spektaklis „Nacionalinės daržovės“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Tai spektaklis toksinių santykių, priklausomybės, negalėjimo priimti sprendimą, strigimo sau paspęstuose spąstuose temomis, kurios kaip niekad tapo aktualios „atsiveriančių galimybių“ pasaulyje. Trys spektaklio herojai – paprasti, neturtingi žmonės, besitikintys stebuklo. Jie įstrigę sekinančiuose santykiuose, kamuojami priklausomybių ir niekaip negalintys priimti aiškaus, ryžtingo sprendimo. Tai situacija, kurią spektaklio režisierė Agnė Dilytė vadina „mirties šokiu uždaroje erdvėje“.

Scena iš spektaklio „Nacionalinės daržovės“. Deimantės Piraitytės nuotr.

Scena iš spektaklio „Nacionalinės daržovės“. Deimantės Piraitytės nuotr.

Izraelio kinas: „Betliejus“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

Anot kino kritikės Alisos Žarkovos, Yuval Adler filmas atskleidžia, kad svarbiausia – surasti žmogaus silpnybes. Betliejus yra Vakarų Kranto miestas Palestinoje, maždaug 10 kilometrų į pietus nuo Jeruzalės. Filme pasakojama apie Izraelio slaptųjų tarnybų grupės „Betliejus“ bendradarbiavimą su palestiniečiais Vakarų Kranto mieste. Tai vieno pareigūno ir jo informatoriaus – paauglio palestiniečio – sudėtingi, dramatiški bendradarbiavimo santykiai. Filmas iškelia lojalumo ir pasitikėjimo klausimus. Izraeliečiams reikalingos akys ir ausys, o linkę bendradarbiauti palestiniečiai tam tikra prasme išduoda savo šalį, nes jų įsitikinimai prieštarauja daugumai. 

2013 m. Venecijos kino festivalio Venecijos dienų programoje filmas laimėjo pagrindinį prizą. Ši kino juosta buvo pristatyta prestižiniame 2013 m. Toronto tarptautiniame kino festivalyje. Filmas laimėjo net 6 Izraelio kino Oskarus „Ophir“.

„Scanorama“ Filmo „Šaltasis karas“ (Zimna wojna) premjera, 19:10
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Pirmą kartą Lietuvoje bus parodytas Paweło Pawlikowskio filmo „Šaltasis karas“. Juosta apdovanota už geriausią režisūrą 71-ajame tarptautiniame Kanų kino festivalyje ir „Auksiniais liūtais“ 43-ajame Gdynės vaidybinių filmų festivalyje. Britų kino žurnalas „Empire“ Pawlikowskio darbą išrinko vienu iš 20-ties geriausių 2018 m. filmų. Lenkijos kino meno institutas pranešė, kad Lenkijos „Oskarų“ komisija deleguoja filmą kaip Lenkijos kandidatą „Oskaro“ apdovanojimui geriausio filmo ne anglų kalba kategorijoje.

TREČIADIENIS, 11 21

„Scanorama“. „Gėlių slėnis“ (Virágvölgy), 16:10
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
László Csuja baigė scenarijaus rašymo studijas Budapešto teatro ir kino menų universitete. „Gėlių slėnis“ – jo pirmas pilnametražis filmas. Tai – jaunatviškas ir socialiai jautrus debiutas, kurio ypatingą energiją sukuria puikus neprofesionalių aktorių duetas. Maištaujanti paauglė Bjanka, mieste pamačiusi paliktą kūdikį vežimėlyje, pasiima šį globoti. Netrukus Bjanka sutinka Lasį, patiklų vaikiną, nesugebantį savarankiškai priimti sprendimų, ir jį įtikina, kad kūdikis – jų bendras vaikas. Pavogusi furgoną, keista šeimyna greitai tampa bėgliais: juos persekioja ir policija, ir vietos banditai.

Renatos Šerelytės romano „Raganos širdis“ sutiktuvės, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Barbora Radvilaitė mūsų istorinėje ir literatūrinėje tradicijoje – bent jau kol kas – priklauso vyriškajai paradigmai. Pasitelkiant vyrišką logiką ir fiziologiją, ne kartą buvo bandyta įspėti ir paaiškinti šios moters paslaptį. Žinodama, kad tokie bandymai ne visada sėkmingi, šiame romane nesistengiau nieko „išaiškinti“, – juk paslaptys mieliau paklūsta intuicijai nei logikai“, – intriguoja rašytoja. Kartu su autore pristatyme dalyvaus literatūrologė Indrė Žakevičienė, fleita gros Monika Ryškutė. Vakarą ves muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė.

Knygos „Nemunas Lietuvos gyvenime 1918-1990 metais“ pristatymas, 17:30
„Kauno dokas“, Jonavos g. 7A

Knygoje istorikas Gediminas Kasparavičius analizuoja Nemuno reikšmę XX a. Lietuvai; parodoma, kaip modernios valstybės formavimąsi nulėmė vandens transporto organizavimas, kurie Lietuvos upių uostai ir prieplaukos buvo patys svarbiausi, kaip vandens transportas plėtotas tarpukario Lietuvoje, galiausiai – kokia upių laivyba buvo sovietų okupacijos metais. Šiandien bebaigianti išnykti profesinė upeivių bendruomenė – vienas įdomiausių šios knygos aspektų, iki šiol sulaukęs mažai tyrinėtojų dėmesio.

Pristatant knygą vyks diskusija, kurioje bus paliesti ne tik praeities, bet ir dabarties klausimai. Diskutuojant bus bandoma atsakyti į klausimą, kas nutiko, jog šiandien Kaunas ir kiti Lietuvos miestai atitolę nuo upių ir upininkystės.

45431038_2147844688560596_4105350648864702464_n

Spektaklis „Nuostabūs dalykai“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Spektaklyje „Nuostabūs dalykai“ Auksinio scenos kryžiaus laureatas Martynas Nedzinskas kitu kampu drauge su žiūrovais pažvelgia į gyvenimo iššūkius. Įsivaizduok – tau septyneri. Tėtis pasako, kad mama ligoninėje. Ir tada tu sukuri nuostabių dalykų, dėl kurių verta gyventi, sąrašą. Žiūrovai džiovinasi skaidraus juoko ašaras ir išeina išmokę nuostabių dalykų. Režisierius – Kirilas Glušajevas.

„Improdimensija“: „Laivo Troupe“, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Naujausiame „Kaunas pilnas kultūros“ numeryje pristatoma naujoji džiazo ir improvizacijos erdvė kviečia į vakarą, kurio metu gros Kristupas Gikas (fleita), Kazimieras Jušinskas (saksofonas), Dominykas Norkūnas (gitara), Simonas Kaupinis (tūba), Domantas Razmus (mušamieji). Po koncerto vyks diskusija.

laivas

KETVIRTADIENIS, 11 22

Naujų „Kauko laiptų“ knygų sutiktuvės, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Šį kartą „Kauko laiptai“ prostatys du autorius: Liną Navickaitę ir jos knygą „Po mirksnio atspėčiau“ bei Vytautą Kazielą, kuris rankose laiko jau vienuoliktąją poezijos knygą „Alyvmedžiai“. Dalyvaus autoriai, filosofijos dr. Ieva Rudžianskaitė, leidyklos vadovas, poetas Viktoras Rudžianskas. Muzikuos smuikininkai Darja Kapitanova ir Rokas Diržys (mokytoja Diana Galdikienė, koncertmeisterė Rita Kochanauskaitė), fleita gros Simona Matelytė (mokytoja Agnė Sipavičienė), pianinu – Lukas Kavaliauskas (mokytoja Rūta Bimbaitė).

„Kaunas 2022“: Atvirų durų diena „Tempo“ erdvėje, 17:00
M. Daukšos g. 34

„Tempo“ erdvė − tai nauja „Kaunas 2022“ multifunkcinė susitikimų ir mokymosi erdvė, kurioje veiks keturi „Kultūros tempo akademijos“ fakultetai, skirti jaunimui, bendruomenėms, kultūros profesionalams ir savanoriams. 

Puikiai pažįstamose, bet naujai atgimusiose „Mažojo teatro“ patalpose Kauno senamiestyje ketvirtadienį vyks susitikimas su Lenkijos menininke Iza Rutkowska bei detektyvų renginys „MindFAQ vakaras“. Plačiau skaitykite čia.

Audronės Petrašiūnaitės siuvinėtų kilimų ir grafikos parodos atidarymas, 17:00

Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Parodoje, kurią aplankyti galėsite iki sausio vidurio, eksponuojami trys menininkės darbų ciklai – „Kūno namai“, „Sniego laikas“ ir „Amy Winehouse svaigulys“.

Cikle „Kūno namai“ menininkė tyrinėja įvairias kūno būsenas – luošumą, kaulų deformacijas, žaizdas, kūno skausmą, pažeidžiamumą. Darbų ciklas „Sniego laikas“ sukurtas 2017–2018 metų žiemą. Sniego laikas leidžia gilintis į save, jausti buvimo trapumą, nesiblaškant stebėti gamtą, justi jos rimtį. Kūrinių motyvai paprasti – moteris ir katė, Višakio Rūdos peizažai, nušluotas sniego takas su baltais pėdų atspaudais, medžių guotai, permatoma moters figūra su vaizdu į miškus. Grafikos darbų ciklas „Amy Winehouse svaigulys“ gimė atsitiktinai menininkei ją pamačius vaizdinių sraute. „Ji dainavo žemu balsu, dainavo naktį, dangų be žvaigždžių, dainavo juodą aksomą. Pažeidžiamumas, meilės siekis, svaigulys ir plona gyslelė tarp gyvenimo ir mirties. Tai buvo impulsas sukurti šį darbų ciklą“, – sako A. Petrašiūnaitė.

46301009_2408268585855914_1526589191276724224_n

Kalėdinė mugė, 17:00
„Mokslo kavinė“, E. Ožeškienės g. 7

Keletas naujų nekomercinių kūrėjų vienoje vietoje, kurių kiekvienas pasiūlys originalių staigmenų. Su tokia idėja į „Mokslo kavinę“ atsikrausto kalėdinių dovanų vakarai: „Į šiuos vakarus kviečiame tuos, kurie nori pasidžiaugti Kalėdų laukimu ir tuos, kurie ieško to, ko esą negalima rasti prekybos centruose. Savo artimųjų šypsenomis besirūpinantieji vakarų lankytojai galės įsigyti ne tik dovanų, bet ir skanėstų Kūčių bei Kalėdų stalui“.

2018 m. ekspedicijos į Sibirą pristatymas, 17:30
VDU Lietuvių išeivijos institutas, S. Daukanto g. 25

VDU Lietuvių išeivijos institutas bei Lietuvos valstybės istorijos archyvas, 2018 m. rugpjūčio mėnesį įgyvendino Lietuvos kultūros taryba remiamą projektą „Lietuvai reikšmingo kultūros paveldo, esančio Sibire, paieška, sklaida, sugrąžinimas“ („Lietuvių Sibiriada“). Išvykos metu buvo renkama dokumentinė medžiaga apie XIX a. tremtinius ir išeivius iš Vilniaus, Kauno ir Augustavo gubernijų. Archyviniai dokumentai ir fotografijos buvo surasti ir kopijuoti Tobolsko miesto archyve, mokslo bibliotekoje bei miesto muziejuje.

Renginio metu ekspedicijos dalyviai – VDU doktorantai Gediminas Kasparavičius ir Victor Bilotas – supažindins visuomenę su dokumentais, kuriuose atsiveria XIX a. tremtinių, valstybės tarnautojų, dvasininkų, verslininkų, gydytojų dramatiškos ir gana netikėtos istorijos. Taip pat pristatyme bus pasakojama apie kelionės įspūdžius iš tolimojo Sibiro.

Kino vakarai „Atskirai“: A. Stonio „Neregių žemė“ ir „Viena“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

Audriaus Stonio ankstyvuosius trumpametražius filmus pristatys kino kritikas Gediminas Jankauskas. 

„Neregių žemė“ – (1992, 24 min. Lietuva, N-13) – labai jautrus ir subtilus bandymas priartėti prie neregių pasaulio, kupino garsų, prisilietimų, kontrastų, įvairių pojūčių, atsirandančių iš susidūrimo, regis, su visai paprastais daiktais. „Viena“ – (2001, 28 min., Lietuva) – dokumentinis filmas apie begalinę vaiko vienatvę. Tik tiek ir nieko daugiau. Kelionė į kalėjimą, susitikimas, grįžimas.

neregiu

Dok. filmo „Lituanie, mano laisve“ premjera, 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Tai laisva šiuolaikinė lietuvių avantiūros Paryžiuje 1919 metais interpretacija. Paryžiun jie susirinko ne šviežiai pastatyto Eifelio bokšto pažiūrėti, o pasauliui paskelbti, kad okupantai užkniso, o lietuviai patys norintys savo valstybę kurti. Ir vadinsis ji Lietuva. Kaip tyčia Paryžius po karo buvo baisiai tinkama vieta tokiems pranešimams, mat Versalio taikos konferencija vyko. Scenarijaus autorė ir režisierė – Martina Jablonskytė, operatorius – Audrius Zelenius.

Filmo stop kadras

Filmo stop kadras

Koncertas „75 minutės Romualdui Grabštui“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

„Grabšto laikas“, „grabštiniai gabalai“, „Grabšto stilius“ – raktiniai žodžiai, kurie daugeliui reiškia Kauno bigbendo gimimą (1991 m.) ir proveržį. Pirmojo profesionalaus džiazo orkestro įkūrėjui Romualdui Grabštui skirtame vakare mėgstamiausias maestro kompozicijas atliks Kauno bigbendas ir solistai, menantys šviesias jo koncertų akimirkas. Tai – saksofonininkas Petras Vyšniauskas bei trimitininkas Valerijus Ramoška. Programą papuoš džiazo dainininkė iš Maltos Nadine Axisa ir Romualdo Grabšto vaikaitė Marija Grabštaitė.

„Mountainside“ albumo pristatymas, 19:00
„Volfas Engelman Studija“, Kaunakiemio g. 2

Mūsų žurnale balandį pristatytas politinės filosofijos dėstytojas Rytis Bulota interviu išsidavė, kad su kolegomis įrašinėja naują „Mountaiside“ albumą. Ir štai jis – „Hidden In Light“. Šis darbas pristatomas kaip konceptualus kūrinys, kurio kiekviena daina yra didesnės istorijos dalis.

Grupės archyvo nuotr.

Grupės archyvo nuotr.

Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas balandžio 12–18 dienoms
PIRMADIENIS, 04 12 Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos darbų paroda „Mano laikas kalbėti“ Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia