Maršrutas kovo 27-30 dienoms

PIRMADIENIS, 03 27

Juozo Prapiesčio knygos „Amalo uogos“ sutiktuvės, 17:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

Žygeivio, Liaudies dainų klubo vadovo, vieno iš pogrindžio žurnalo „Pastogė“ leidėjų ir autorių Juozo Prapiesčio (1949–2013) rinktinėje sudėti autoriaus jaunystės eilėraščiai, autobiografinės novelės, esė apie pokario partizanų likimus ir kiti kūriniai.

Viena iš naujosios rinktinės dalių – dar 1998 m. išleista J. Prapiesčio knyga apie Gerdašių kaimo žmones „Pasaulė prasdeda sodzun“, nušviesta iš vaikystės atsineštų tyliosios kaimo kultūros blyksnių. Esė apie gimtojo krašto partizanus „Pūščios slėpiniai, arba Uždraustojo laiko beieškant“, parašyta remiantis ilgai rinktais Lietuvos ypatingojo archyvo bylų duomenimis, atskleidžia, kokiais neįtikėtinais būdais buvo laužomas ir maitojamas Gerdašių ir aplinkinių Pūščios girios kaimų žmonių gyvenimas siekiant sovietinės ideologijos tikslų – partizanus ne sunaikinti fiziškai, o paversti bendražygių išdavikais ir žudikais ir tokį jų paveikslą įtvirtinti žmonių sąmonėje. Toks planas pavyko, tyliosios kaimo kultūros „pasaulė“ buvo sugriauta.

Knygos be pavadinimo pristatymas, 18:00
Knygynas „Pegasas“, „Akropolis“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

„Jei ši knyga nors vienam padės išgyventi artimojo savižudybę ir išgelbės nors vieną gyvybę, kalbėti buvo verta“, – sako joje prabylantys žmonės. Sukrečiantys ir jautrūs jų pasakojimai liudija giliausias ir intymiausias patirtis, jų artimiesiems iš gyvenimo pasitraukus savo valia.

Tai pusantrų metų rinktos ir kruopščiai užrašytos nusižudžiusių artimųjų istorijos, kurios padeda išgyventi. Tikros, stiprios, nepakeistos, neanoniminės. Tikimasi, jog jos paskatins drąsiau kalbėti apie psichinės sveikatos problemas ir savižudybių prevenciją, skirti daugiau dėmesio šalia esantiems brangiems žmonėms, o mėginusius žudytis gal privers susimąstyti sužinojus, kokį skausmą tai gali sukelti jų artimiesiems.

17350073_1857567984509178_5987366743050961688_o

„Kino pavasaris“: „Atrandant Gastoną“, 19:00
„Knygų ministerija“, Laisvės al. 29

Su kulinarinių filmų programa „Kino pavasaris“ kviečia susipažinti neįprastoje vietoje – knygyne.

Pasaulyje yra daug virtuvės šefų. Tik vienas jų yra laikomas nacionaliniu herojumi. Susipažinkite su Gastónu Acurio, Peru pasididžiavimu, ikona ir geriausiu šalies ambasadoriumi.

Anot „Washington Post“, Peru sostinės Limos istorija yra skirstoma į dvi dalis: prieš Gastóną ir po Gastóno. Era prieš Gastóną buvo kupina tamsos, sutrikimo ir ketčupo. 1994 m. Gastónui atidarius pirmąjį restoraną, niūrioji Lima lėtai, bet užtikrintai išsikovojo teisę vadintis Pietų Amerikos kulinarijos sostine.

„Kino pavasaris“: „Safaris“, 20:15
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Ulricho Seidlio filmografija išsiskiria nonkonformizmu ir kontroversiškomis temomis. Šiame dokumentiniame filme jis atsuka kamerą į safario trofėjų medžiotojus – turtingus vokiečius ir austrus, kurių aistra – gražiausių gyvūnų medžioklė. Jie ne tik leidžia režisieriui sekti jų medžioklės ritualus, bet ir vaizdžiai pasakoja vidinius išgyvenimus, patiriamus žudymo akto momentu. Režisierius groteskiškomis mizanscenomis priartina žiūrovą prie tamsiausių žmogaus prigimties gelmių.

ANTRADIENIS, 03 28

Gintaro Trimako paroda „Slinktys“, 08:00-18:00
Galerija „Bright & Showy Kaunas“, A. Mackevičiaus g. 27

Fotografijų parodą ant Pelėdų kalno aplankyti galite iki balandžio 21-osios.

„Kino pavasaris“: „Vertikali būsena“, 18:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

„Juodojo humoro, absurdo kupinoje komedijoje režisierius trina ribas tarp fantazijos ir realybės. Filme nemažai sekso scenų, kurios labai svarbios, nes, anot režisieriaus, seksas yra ne tik malonumas: juo prasideda pasaulis, tačiau jis gali reikšti ir pasaulio pabaigą. Filme neieškokite linijinio naratyvo ir logiškų jungčių, nes režisierius su jumis žaidžia“, – sako festivalio „Kino pavasaris“ meno vadovė Santa Lingevičiūtė.

Gruzinų kino vakaras: „Mandarinai“, 18:30
Gruzijos meno ir skonio namai, K. Donelaičio g. 91

Italų kino meistras Federico Fellini apie gruzinų kiną kartą pasakė: „Gruzinų filmas yra absoliučiai unikalus fenomenas, gyvas, filosofiškai įkvepiantis, labai išmintingas ir nuoširdus kaip vaikas. Jame yra viskas, kas gali mane pravirkdyti, o tai padaryti, turėčiau pasakyti, nėra lengva“. Būtent toks ir yra režisieriaus Zaza Urušadze filmas „Mandarinai“, sukurtas 2013 m.

mandarinai

„Gera Muzika Gyvai“: Bassekou Kouyate ir Ngoni Ba koncertas, 19:00
„Renginių oazė“, Baltų pr. 16

Bassekou Kouyate (Malis) yra vienas žymiausių šiuolaikinių Vakarų Afrikos ngoni instrumento meistrų. Atgaivinęs vieną seniausių instrumentų, jis nutiesė tiltą tarp savo protėvių ir XXI amžiaus muzikos. Net senieji ngoni tradicijų globėjai sveikina kvartetą subūrusį atlikėją už tai, kad atkreipė dėmesį į šią jau pradėjusią nykti muziką.

Muzikinis spektaklis „Spiritizmo seansas“, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Filharmonijoje vieši naujas klasikinės muzikos projektas su teatro ir kino aktoriumi, režisieriumi, muzikantu Kostu Smoriginu ir, fortepijono virtuozu Roku Valuntoniu. Renginio metu kitaip nei iki šiol nuskambės garsūs kompozitoriai Franz Schubert, Frédéric Chopin, Sergey Rachmaninov ir Liudvik van Beethoven.

TREČIADIENIS, 03 29

„Šiaurės Kasablankos akademija“: Paskaita „Lenkijos piliečiai be valstybės 1939 – 1943 metais: tarp Vilniaus ir Kauno, tarp Varšuvos ir Londono“, 17:00
Sugiharos namai, Vaižganto g. 30

Tai trečioji Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę 2017“ metais vyksiančių paskaitų ciklo, pavadinto „Šiaurės Kasablankos akademija“, skirto 1939 – 1940 m periodo analizei Lietuvos ir tarptautiniame kontekste paskaita. Ją skaitys VDU Politologijos katedros vedėjas doc. Andžėj Pukšto.

Knygos „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ pristatymas, 17:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

Knygos istorija sukasi apie kontraversišką profesoriaus Juozo Albino Markulio asmenybę, apie rezistentus ir jų išdavikus, herojus ir okupantų agentus, slaptųjų tarnybų ir partizanų operacijas, seniai pamirštas paslaptis ir atradimus naujai surastuose dienoraščiuose. „Ąžuolas“, „Noreika“, „Erelis“, „Petrovas“, „Daktaras Narutavičius“ ir kiti slapyvardžiai lydės pagrindinį šios istorijos veikėją. Jo sukurtas įvaizdis iki šiol audrina vaizduotę. Knyga pretenduoja nupiešti išdaviko portretą ir atskleisti išdavystės psichologiją. Šio personažo vaidmuo daugeliui, kurie domisi pokario drama, yra ar buvo žinomas. Bet kas užšifruota Markulio dienoraščiuose, kokios gyvenimo aplinkybės nuslėptos ir kokie asmeniniai bruožai iki šiol buvo nežinomi, kas jį skatino ir motyvavo bendradarbiauti su sovietiniu saugumu, kaip jis kūrė ir vystė atsisakymo nuo bet kokio pasipriešinimo ir tarnavimo okupantui idėją  bei į daugelį kitų klausimų ieškokite atsakymų šioje knygoje.
Pristatyme dalyvausiantis knygos autorius dr. A. Anušauskas – istorikas ir politikas. Tiria Lietuvos XX amžiaus ir slaptųjų tarnybų istoriją. Nuo 2008 m. Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ pirmininkas.

Knygos „Antano Baranausko asmeninė biblioteka“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Kartu su knygos autoriais – VU Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių centro Rankraščių skyriaus vedėja dr. Inga Liepaite, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktoriumi Antanu Verbicku, renginyje dalyvaus VU Komunikacijos fakulteto Knygotyros ir dokumentotyros instituto prof. habil. dr.Domas Kaunas, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė, Anykščių kultūros centro folkloro ansamblis „Valaukis“ (vadovė Regina Stumburienė).

Vizualiųjų menų rezidencijos parodos atidarymas, 17:30
Kauno kūrybinių industrijų centras, A. Mapu g. 20

Intensyvią keturių savaičių trukmės rezidenciją apžvelgsiančioje parodoje bus pristatyti Marcello Nitti (Lecce, Italija), Alma Trtovac (Zagreb, Kroatija), Akaki Jashi (Batumi, Gruzija), Beka Bolkvadze (Batumi, Gruzija) kūrybiniai darbai. Paroda veiks iki balandžio 17 d.

Konkurso „Europos kultūros sostinė 2022“ finalas, 18:00
Rotušės aikštė

Tarptautinė Europos ekspertų komisija, susipažinusi su ilgai rengtomis Kauno ir Klaipėdos miestų paraiškomis bei išklausiusi miestų pristatymus, kovo 29 d. vienam iš jų suteiks 2022-ųjų metų Europos kultūros sostinės vardą. Kauno Rotušės aikštėje ekspertų komisijos sprendimą atšvęsti kviečiami visi kauniečiai.

Renginiui Rotušės aikštėje menininkas Tadas Černiauskas (Tadao Cern)  ruošia instaliaciją „Black Balloons“ (liet. Juodi balionai), kuri veiks visą dieną. Vėliau instaliacija iškeliaus į Veneciją, Niujorką, Vankuverį ir Taipėjų. Instaliaciją bus galima pamatyti ir ją aplankyti visą dieną. Vakarinė programos dalis prasidės konkurso „Europos kultūros sostinė“ rezultatų paskelbimu. Vėliau koncerte pasirodys Lietuvos grupės „Golden Parazyth“, ir „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ bei būgnininkas Gintas Gascevičius, kviesiantis siekti muzikinio rekordo.

Kaunas2022_TADAO CERN_Black Balloons

Premjera. Spektaklis „Improvizacijos kovos“, 18:00
„Girstutis“, Kovo 11-osios g. 26

Teatras „Kitas kampas“ kviečia į spektaklio „Improvizacijos kovos“ premjerą. Tai – interaktyvus šou, kuriame aktoriai susirungs improvizacijos kovose ir padarys viską, kad pelnytų vakaro nugalėtojų titulą. O kas taps nugalėtojais – nuspręs publika.

„Po aštuonerių teatro gyvavimo metų galime ne tik sukurti improvizacijos reginį ar vientiso siužeto spektaklį, bet net susikauti tarpusavyje, užkrėsdami žiūrovus gera nuotaika “, – sakė teatro „Kitas kampas“ aktorius ir vadovas Audrius Bružas.

Kovose susirungs: Kirilas Glušajevas, Audrius Bružas, Martynas Nedzinkas, Balys Latėnas, Aistė Lasytė, Marius Čižauskas, Oskaras Vygonovski, Gailė Butvilaitė, Laurynas Jurgelis.

Spektaklis „DreamWorks“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„ Gyvenimas – tai iliuzijų darbas, kuris niekada nesibaigia“, – sako rusų dramaturgas Ivanas Vyrypajevas, o jam antrina režisierius Agnius Jankevičius, mūsų katalikiškai įtampai čaižiai primindamas: „Chill! Nusiramink!“

Keturi aktoriai – Aleksandras Kleinas, Lena Orlova, Goda Piktytė ir Marcelė Zikaraitė – pasakoja istoriją, kuri primena pasikartojantį sapną. Jis niekada nesibaigs, kol kiekvienas sukursime savą istorijos tęsinį.

„Kino pavasaris“: „Kritikai gurmanai“ („Foodies“), 19:00
„Knygų ministerija“, Laisvės al. 29

Dokumentinis filmas „Kritikai gurmanai“ pasakoja apie penkis „foodies“ – aukštosios virtuvės ekspertaus, kuriems „Michelin“ gidas atstoja Bibliją. Penki ekspertai, penkios asmenybės su savita pasaulėžiūra ir skirtingu skoniu. Tarp jų – lietuvė Aistė Misevičiūtė, buvusi modelis, gyvenanti Prancūzijoje ir itin mėgstanti Japonijos virtuvę.

„Shinkarenko Jazz 4“ koncertas, 20:00
Klubas „Sandėlis“, Muziejaus g. 8

Leonido Šinkarenko vadovaujamas „Shinkarenko Jazz 4“ – tai solidaus, profesionalaus moderniojo džiazo kvarteto pavyzdys. Dinamiškuose pasirodymuose muzikantai įpina ir fusion bei funk motyvų. Kvarteto programoje – originalios kompozicijos bei pasaulyje pripažinti džiazo standartai.

„Kinemma“: Filmas „The Savages“ ir grupės „Mobius Trip“ koncertas, 19:00
Socialinis centras „Emma“, A. Mickevičiaus g. 35, 2 aukštas

Filmas – pasakojimas apie tai, kaip suaugę brolis ir sesuo mokosi rūpintis savo demensija sergančiu tėvu. Po seanso – psych/gospel/alternative muzika iš Londono.

KETVIRTADIENIS, 03 30

Knygos „Amžinybės pėdsakai“ sutiktuvės, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Amžinybės pėdsakai“ – penktasis Vytauto Stepono Vaičiūno eilėraščių rinkinys. Jame nėra skaudžių prieštaravimų, rūstumo, kurie priverčia krūpčioti nelyg klaikiame sapne, pajutus savo bejėgiškumą ir prapultį, ir negailestingai išsekina sielos imlumą. V. S. Vaičiūnas yra iš tų retų poetų, kurie atskleisdami savo kūrybos pasaulius, pasitiki kasdienybės žodynu ir kalba, saugančia klodus struktūrų, ritmikos fonetikos, idiomų, garsaraščio ir kitų kasdienybės raiškos stebuklų.

Renginyje kartu su autoriumi dalyvaus knygos redaktorius Robertas Keturakis, leidėjas Valdas Kubilius (Pasaulio lietuvių centras), aktorė Olita Dautartaitė, vakarą ves muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė.

„Kino pavasaris“: „Stefanas Cveigas: Atsisveikinimas su Europa“, 17:45
„Forum Cinemasi“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Rio de Žaneiras, Buenos Airės, Niujorkas, Petropolis – tai Stefano Cveigo stotelės atsisveikinus su radikalėjančios politikos ir nuotaikų draskoma ketvirtojo dešimtmečio Europa. Tačiau, nepaisant beribio svetingumo, pripažinimo ir pagarbos, nė viena jų neatstojo rašytojui namų. Garsus žydų kilmės austrų rašytojas, iš anksto numatęs savo šalies ir visos Europos nuopuolį, 1934 m. paliko Austriją. Rio de Žaneire vienoje konferencijoje jo paprašoma pasisakyti prieš Hitlerį, tačiau Cveigas atsisako išsižadėti žmogiškumo ir viską supaprastinti: jis tiesiog negali pasmerkti visos Vokietijos ir jos žmonių. Filme vaizduojami paskutiniai jo gyvenimo metai egzilyje.

Koncertas „MUZIKA ne tik PUČIAmiesiems“, 18:00
Kauno kultūros centras „Tautos namai“, Vytauto pr. 79

Antrus metus vykdomas projektas šiemet ne tik įrodys Kauno pučiamųjų orkestro „Ąžuolynas“ galimybes, bet ir supažindins su trijų jaunųjų kompozitorių premjeromis. Scenoje pasirodys Juozo Naujalio muzikos gimnazijos mokiniai tarptautinių konkursų laureatai Laura Norbontaitė (smuikas), Valentinas Rezničenko (valtorna), Rapolas Bartulis (klarnetas). Orkestro solistas Albinas Gražulis. Kolektyvas paklus Kauno valstybinio muzikinio teatro vyriausiojo dirigento Jono Janulevičiaus ir jaunojo maestro Giedriaus Vaznio mostams.

Koncerto metu skambės ne tik kūriniai pučiamųjų orkestrui arba jam aranžuoti klasikos kompozitorių kūriniai. Iššūkį dalyvauti kūrybos konkurse priemė jaunieji kūrėjai Kristupas Bubnelis, Aleksėjus Kalininas ir Goda Marija Gužauskaitė. Jų premjeros taps svarbiu įvykiu jiems ir išbandymu Kauno pučiamųjų orkestrui „Ąžuolynas“.

Koncertas „Strings and Air“, 18:30
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22

Senamiesčio klube – ispanų flamenco ir džiazo improvizacijų koncertas, į kurį kviečia amerikietis Hernan Romero (gitara, vokalas) ir Kęstutis Vaiginis (saksofonas).

Dizaino ketvirtadieniai: parodos „Pasaulio mediena“ atidarymas, 19:00
KTU „Santakos“ slėnis, „DesignLibrary Kaunas“, K. Baršausko g. 59

„DesignLibrary Kaunas“ organizuojami „Dizaino ketvirtadieniai“ – tai renginiai, kurių metu kūrybininkai, mokslininkai ir kiti įdomūs žmonės bei inovatoriai iš Lietuvos ir viso pasaulio dalijasi pačiomis aktualiausiomis žiniomis. Šį ketvirtadienį bibliotekoje bus kalbama apie medieną, dizainą ir kaip Lietuva skinasi kelią į globalią rinką, vienoje iš konkurencingiausių, baldų dizaino srityje.

www

Komiksų zino SW/ON 5 pristatymas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Tai jau penktasis„Kitokios grafikos“ leidžiamo zino, neturinčio ir, panašu, niekada neturėsiančio pavadinimo, numeris. Jo tema – Kaunas. Jei žinote, kas tai, ar kur tai, jums pasisekė. Jei ne, užtenka žinoti, kad viskas, kas gali įvykti Kaune, gali įvykti bet kurioje pasaulio vietoje. Lokalu yra globalu, globalu yra lokalu.

Belieka tik pridurti, kad šis zino numeris yra įkvėptas Kauno komiksų eezidencijos ir joje viešėjusio prancūzų menininko Benjamin Courtault. Zine pristatomi jo ir lietuvių menininkų darbai.

17436211_1640220502660048_8758052837280815661_o

Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia