Maršrutas gruodžio 16 – 19 dienoms

PIRMADIENIS, 12 16

Filmas „Tulpės, meilė, garbė ir dviratis“ (Tulipani, Love, Honour and a Bicycle), 13:25
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Olandas Gaukė, praradęs savo ūkį per 1953 metų potvynius, dviračiu numina į saulės pleškinamus Italijos pietus, kur pradeda gyvenimą iš naujo. Mažo Apulijos kaimelio pakraštyje jis sukuria pasakišką tulpių verslą, o po aistringų meilės nuotykių ir audringų kovų su abejotinais itališko biznio papročiais tampa gyva legenda, kol vieną dieną staiga dingsta. Po trisdešimties metų Italijos policijos inspektorius mėgina atskleisti tikrąją istoriją. Oskaro laureato Mike van Diem filmas „Tulpės, meilė, garbė ir dviratis“, kurio dalis scenų buvo filmuotos Kaune, – ryški ir nenuspėjama komedija, persmelkianti itališku sodrumu bei už savo ir artimųjų laisvę kovojančio žmogaus drąsa.


Ekskursija „Kaunas Iš vidaus. Veterinarijos akademija“, 15:00
LSMU Veterinarijos fakultetas, Tilžės gatvė 18

„1918 m. atkurtoje Lietuvos Respublikoje veterinarijos mokslas užėmė svarbią vietą. 1922 m. įkurta veterinarijos katedra, o 1938 m. įsteigta antroji Lietuvoje aukštoji mokykla – Veterinarijos akademija. Jos pagrindinis tikslas buvo veterinarijos mokslų sklaida ir tyrimai. Tam buvo pradėtas statyti atitikmenų Lietuvoje neturintis akademinis miestelis, su kuriuo ir kviečiame susipažinti iš arčiau“, – sako ekskursijos gidas Deimantas Ramanauskas.

Vaclovo Miknevičiaus skulptūrinės plastikos kompozicija. Organizatorių nuotr.


„Fluxus Labas“: Kalėdinių gipso žvakidžių dirbtuvės, 16:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Parko padalinys, P. Lukšio g. 60

„Fluxus Labas“ bendruomenė Eiguliuose kviečia susitikti prie puodelio arbatos ir išmokti šį bei tą naujo. Renginio metu galėsite susipažinti su gipso liejimo technika ir patys ją išbandyti, o savo rankomis pagamintą unikalią žvakidę parsinešti namo.

ANTRADIENIS, 12 17

Paskaita „Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui – 100 metų“, 13:00
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, Laisves al. 106,

Kauno zoologijos muziejus kviečia į paskaitą skirtą profesoriaus Tado Ivanausko 137-osioms metinėms paminėti. Renginio metu išgirsite Tado Ivanausko biografiją bei sužinosite kaip žymiausias XX a. gamtininkas kūrė pirmąją gamtosauginę įstaigą Lietuvoje, davusią pradžią zoologijos muziejui. Edukatoriai papasakos, kaip muziejus vystėsi, augo bei keitėsi per 100 metų. Registracija tel. 8 680 31551.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus nuotr.


Elektroninės muzikos koncertas, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultete gimsta eksperimentinė muzika, kurią universiteto studentai bei dėstytojai antradienį pristatys Kauno menininkų namuose. Pirmoje dalyje skambės trijų KTU Elektroninės muzikos kompozicijos ir atlikimo magistrantūros studentų R. Galiausko, R. Žutauto, L. Tarvainio muzikos kūriniai. Antroje dalyje galėsite išgirsti amerikiečių kompozitoriaus, vieno iš muzikinio minimalizmo pradininkų, T. Riley kūrinį „In C“ (1964). Kūrinį atliks KTU Elektroninės muzikos kompozicijos ir atlikimo studentai bei dėstytojai: A. Jasenka ir J. Jurkūnas. Šis T. Riley kūrinys savitas savo originalumu, atvira forma ir liberalia instrumentų sudėtimi (jį gali atlikti neribotas kiekis atlikėjų). Nė vienas šio kūrinio atlikimas nėra vienodas – kaskart jis suskamba naujai. Dar vienas savitas šio koncerto bruožas – nebus naudojamas miksavimo pultas. Garsai miksuosis gyvai renginio salės oro molekulių pagalba. Kiekviename salės taške bus girdimas vis kitoks instrumentų balansas. Klausytojai bus kviečiami laisvai judėti po erdvę ir mėgautis besikeičiančiu garsiniu audiniu.

G. Padegimo paskaita „Lietuvių teatro pirmeivis Juozas Vaičkus“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2

Juozas Vaičkus (1885–1935 m.) iš tikrųjų pirmavo visur – Sankt Peterburge organizavo „Skrajojamąjį teatrą“ ir 1905 m. Mažeikiuose surengė pirmąjį lietuvišką vakarą, kuriame buvo suvaidinta Žemaitės ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės komedija „Velnias spąstuose“. 1916 m. jis įkūrė pirmąją lietuvių teatro studiją ir išugdė pirmuosius profesionalius lietuvių aktorius (Oną Kurmytę, Teofiliją Vaičiūnienę, Petrą Kubertavičių, Juozą Stanulį, Antaniną Vainiūnaitę, Polę Tendžiulytę ir daugelį kitų), vėliau sudariusius pirmojo profesionaliojo lietuvių teatro branduolį. 1920 m. gruodžio 19 d. J. Vaičkus Kaune režisavo pirmąjį Dramos vaidyklos (dabar Nacionalinis Kauno dramos teatras) spektaklį – Hermanno Sudermanno „Jonines“, padėdamas Lietuvos profesionaliojo teatro pamatus. Pasitinkant lietuvių profesionaliojo teatro šimtmetį svarbu pagerbti „lietuvių dramos tėvą“, tikrą lietuvių teatro Sizifą, visą gyvenimą kantriai ir nenuilstamai ridenusį savąjį meilės ir pasišventimo teatrui akmenį. Paskaitą papildys leidinių ir dokumentų paroda „Juozas Vaičkus – profesionaliojo Lietuvos teatro pradininkas“.


Šokio spektaklis „Kaunas ZOO“, 19:00
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28

Kauno šokio teatras „Aura“ kviečia į satyrinio glamūro, šokio ir gyvai atliekamos muzikos veiksmą, kuris nagrinėja grožio, mados kulto, prabangos siekimo temas ir demonstruojantis tuštybę, kurią sukelia gyvenimas su kaukėmis.

Kauno šokio teatro „Aura“ nuotr.


Eurolyga: Kauno „Žalgiris“ – Stambulo „Anadolu Efes“, 19:45
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Senolių išmintis teigia, jog senuosius metus būtina palydėti gerai tam, kad artėjantieji būtų dar geresni. Ginčytis sunku, todėl „Žalgiris“ kviečia visus gerbėjus į paskutinę krepšinio šventę Kaune šiais metais, kurioje sieks nukauti itin gerus metus turėjusius Turkijos čempionus.

Kauno „Žalgirio“ nuotr.

TREČIADIENIS, 12 18

Fluxus dovana „Maisto bankui“, 16:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Prieš kelis mėnesius konservų dėžutė tapo įėjimo mokesčiu į atnaujintą Fluxus kabinetą bei dovana Jurgiui Mačiūnui švenčiant jo 88-ąjį gimtadienį. Visi sukaupti konservai bus panaudoti kilniam tikslui – pasidalinti su tais, kurie turi mažiau. Paveikslų galerija kviečia į akciją, kurios metu lankytojų sunešti konservai bus padovanoti „Maisto bankui“ . Visų susirinkusiųjų laukia ekskursija atnaujintame Fluxus kabinete ir istorija apie tai, kodėl kaip įėjimo mokestis buvo pasirinkti konservai. Galerijoje taip pat veikia J. Mačiūno kolegų ir bendražygių instaliacijos: Ay-O „Juodoji skylė“, Takako Saito „Manomano theatre“ ir „Takako‘s do it yourself shop. You+ Me“.


Labdaros vakaras su Ieva Zasimauskaite, 17:30
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Advento laikotarpis skirtas geriems darbams, buvimui kartu ir nuoširdžioms patirtims. Todėl Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir „Pagalbos moterims linija“ (interviu su linijos savanorėmis skaitykite čia) kviečia susitikti pokalbiui, kurio metu Ieva Zasimauskaitė dalinsis mintimis apie vieną sunkiausių gyvenimo patirčių – laiką, kai ji sirgo depresija. Vakaro metu bus galima įsigyti „Pagalbos moterims linijos“ atributikos, taip prisidedant prie organizacijos veiklos. Būtina registracija.


Ketvirtojo žurnalo Kaunui „Į“ pristatymas ir diskusija, 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Teiginys, kad Kaunas yra lietuviškiausias miestas jau tapo įprastas, o gal ir pabodęs – galbūt atėjo laikas įvertinti šio epiteto aktualumą ir atsiradimo aplinkybes? Naujame Kauno fotografijos galerijos leidžiamo žurnalo numeryje siekiama giliau pažvelgti į įvairių tautų ir kultūrų įtakas, formavusias ir formuojančias miesto identitetą. Apie naujausiame žurnale plėtojamą temą diskutuos istorikė Inga Puidokienė, literatūrologė Justina Petrulionytė-Sabonienė, Kauno įvairių tautų kultūrų centro direktorius Dainius Babilas, pokalbį moderuos filosofas Viktoras Bachmetjevas. Renginio metu žurnalo kūrybinės komandos narės Inga Navickaitė-Drąsutė ir Julija Račiūnaitė pristatys Kauno atsiradimo legendą – Palemono mitą, o Clémentine Uwiragiye atliks dainą paremtą patirtimi gyvenant Kaune.


Premjera. „Panika“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Panika“ – režisierės Kamilės Gudmonaitės spektaklis pagal šiuolaikinio suomių dramaturgo Mika Myllyaho to paties pavadinimo pjesę kviečia į provokuojančią ir realistinę miesto visatą, kurioje tikras ir įsivaizduojamas krizes patiria šiandienos vyrai. Intelektuali ir aštri komedija pasakoja apie tris draugus, kurie stengiasi „susitvarkyti savo gyvenimus“. Pasitelkę rytų praktikas ir psichoterapiją, jie leidžiasi į absurdišką, komišką ir rimtą savęs pažinimo kelionę, kuri atskleidžia vyriškumo, kaip socialinio antspaudo problematiką.

Donato Stankevičiaus nuotr.


KMN ir projekto „Kitas Kinas“ kalėdinis žiburėlis, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai kviečia iš anksto atšvęsti Kalėdas, kartu ir dviejų metų draugystę su „Kitu Kinu“. Karšti gėrimai ir filmas apie apie Kalėdų Senelį žudiką „Dial Code Santa Claus“ (rež. René Manzor, 1989 m.) – kas gali būti jaukiau?! Beje, teigiama, kad kultinis „Vienas namuose“ buvo nusižiūrėtas nuo šio filmo.


Jugoslavijos kino peržiūros: „Ankstyvieji darbai“ (Rani Radovi), 19:00
Socialinis centras „Emma“, A. Mickevičiaus g. 35

Šią savaitę socialinis centras „Emma“ siūlo atsigręžti į Jugoslavijos naujosios bangos kiną per režisieriaus Želimiro Žilniko darbus. Renginys prasidės trumpametražiais dokumentiniais filmais apie savivaldos socializmo visuomenės paraštėse atsidūrusius vaikus, jaunus žmones kaime ir benamystę. Vėliau bus rodomas Ž. Žilnik‘o filmas „Ankstyvieji darbai“ (1969) – karti istorijos apie tai, kaip jauna jugoslava ir jos trys draugai ieškojo būdų įgyvendinti išties socialistinę revoliuciją. Juosta „Ankstyvieji darbai“ buvo uždrausta kaip anarchistinis filmas, vėliau apginta teisme paties režisieriaus, apdovanotas Auksine Meška Berlyne ir vėl uždrausta Jugoslavijoje. Praėjus 50-iai metų nuo globalios 1968-ųjų protestų bangos, filmas „Ankstyvieji darbai“ tęsia savo keliones po Europą, įžiebdamas diskusijas apie socialinę marginalizaciją save socialistinėmis laikiusiose valstybėse, revoliucijos lytį, radikalių intelektualų ir dirbančiųjų kooperacijos galimybes, ir apie tai, kaip suprantame priešinimąsi ir kolaboravimą su socialistinės valstybės aparatu. Filmų tekstus ir kontekstus pristatinės Agnė Rimkutė, Vidurio Europos universiteto doktorantė tyrinėjanti sovietmečio Lietuvos ir Jugoslavijos filmų gamybos industrijas ir jose dirbusių kasdienybę.


KETVIRTADIENIS, 12 19

Parodos „Kerinti molio galia“ katalogo pristatymas, 13:00
Kauno miesto muziejaus Rotušės skyrius, Rotušės a. 15

Kauno miesto muziejus ir Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyrius kviečia į Rotušės skyriuje balandžio 4 d. – rugsėjo 8 d. veikusios parodos „Kerinti molio galia“ katalogo pristatymą. Paroda buvo skirta reikšmingam lietuvių profesionaliosios keramikos tarpsniui priminti, kuris siejamas su Kauno „Dailės“ kombinato keramikos skyriuje beveik tris dešimtmečius kurtais mažo tiražo (vos 10 vienetų) dirbiniais. Šie dirbiniai (dekoratyvinės vazos, vazelės, žvakidės, lėkštės, reljefinės plokštės ir skulptūrėlės) išsiskyrė aukštu meniniu lygiu, funkcionalumo ir dekoratyvumo pusiausvyra. Parodos katalogo pristatymo renginyje dalyvaus ir muzikinius kūrinius atliks keramikė, liaudies dainų atlikėja Giedrė Baltakytė, pasisakys Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas, Vytauto Valiušio keramikos muziejaus Leliūnuose įkūrėjas Vytautas Valiušis, keramikės, mažo tiražo kūrėjos Birutė Purlienė, Gražina Bylienė, Vilija Kinderavičiūtė. Apie Kauno profesionaliosios keramikos kelią primins vykusios parodos kuratorė, menotyrininkė Rūta Marija Purvinaitė, LDS Kauno skyriaus pirmininkas Eugenijus Nalevaika.

Ekskursija po parodą „(Ne)matoma architektūra“, 14:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai ir architektė Rasa Chmieliauskaitė kviečia į ekskursiją po projekto „(Ne)matoma architektūra“ parodą. Tai priešpaskutinė parodos diena ir galimybė ją aplankyti. Į renginį kviečiami aklųjų ir silpnaregių bendruomenės nariai bei visi, besidomintys architektūra ir jos pažinimo galimybėmis. „(Ne)matoma architektūra“ – projektas, siekiantis nevizualiomis priemonėmis pristatyti Lietuvos architektūros raidą nuo gotikos iki postmodernizmo neregiams bei silpnaregiams. Ekskursijos metu projektą bus galima permąstyti praktiškai – taip pat vyks dirbtuvės, kurias lydės neformali diskusija.

Gerdos Žemaitytės ir Ernesto Lylaus nuotr.


Knygos „Urbanistinis vienetas“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į Viktoro Gulbino knygos „Urbanistinis vienetas“ pristatymą. Renginyje kartu su autoriumi dalyvaus LRS Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus, literatūros kritikė Kristina Bačiulienė, leidėjas Viktoras Rudžianskas.

Aušros Kleizaitės piešinių parodos ,,All the Drama/ Visa drama“ atidarymas, 17:30 
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Rūtos salė, Laisvės al. 71

Ši paroda, kurioje autorė eksponuoja 2014 m. Indijoje sukurtus piešinius iš serijos „Stronger than difference“ (liet. „Stipriau nei skirtumas“), atskleidžia tik vieną jos daugiabriaunės kūrybos dalį. Nors yra studijavusi taikomąją grafiką ir tekstilę (2000 m. apsigynė menų magistro diplomą), tačiau, kaip būdinga nūdienos kūrėjams, menininkė drąsiai peržengia ir jungia tradicines meno sričių ir žanrų ribas –  kuria instaliacijas, tekstilės ir skulptūros objektus, sienų tapybą, grafikos lakštus, piešinius.

A. Kleizaitė. Iš serijos Stronger than difference (Stipriau nei skirtumas). 2014. Anglis ant popieriaus


KMN rezidencijos: „Archyvinis impulsas“ (Archival Impulse), 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Kauno menininkų namų rezidencijų programa „Unlearning Eastern Europe“ buria kviestinius kuratorius iš Baltijos šalių ir siekia permąstyti regionui aktualias problematikas – nuo istorinės praeities traumų, dekolonializacijos galimybių iki atminties politikos ar aktyvizmo strategijų. Gruodį KMN reziduoja trečioji programoje dalyvaujanti kuratorė Anete Skuja (LV). Kauno fotografijos galerijoje ketvirtadienį vyks šią rezidenciją lydinti A. Skuja paskaita „Archyvinis impulsas: turas po fotografijos meną, paremtą archyvo naudojimu“. Renginys vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.

„X erdvė“: „Colours of Bubbles“, 18:00
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31

Paskutinis metų pašnekesys J. Naujaliui dedikuotoje ir visiems atviroje erdvėje – su 2019 m. M.A.M.A. metų roko grupės „Colours of Bubbles“ muzikantais, kilusiais iš „Lietuvos Mančesterio“ – Šiaulių. Savo muzikoje penketas derina rokenrolą, country ir indie, ir nuo debiuto 2009 m. jau yra surengę daugiau nei 200 koncertų, dalyvavo festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, išleido šešis albumus. Pokalbį su muzikantais moderuos Algirdas Šapoka.


Le Corbusier knygos „Architektūros link“ pristatymas, 18:00
„Galeria Urbana“, Vilniaus g. 22

Le Corbusier žino visi, bet jo tekstus skaitė retas. Šį deficitą gali likviduoti esminė XX a. architektūros knyga „Architektūros link“, išleista lietuviškai. Tai pirminis šaltinis Le Corbusier idėjoms, architektūros sampratai ir ideologijai suprasti. Vieniems ši knyga gali tapti kurso kartojimu, kitiems senais-naujais atradimais, tačiau visiems skaitytojams knyga suteiks galimybę pajusti platų, intelektualų ir vizionierišką Le Corbusier horizontą iš originalaus jaunystės šaltinio (architektas parašė knygą būdamas 35-ių metų amžiaus). Pristatymo renginyje dalyvaus profesorius Jonas Minkevičius, architektė Aistė Galaunytė ir daktaras Almantas Bružas.

Leidyklos „Lapas“ nuotr.

Kostas Smoriginas su orkestru, 19:00
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28

Naujoje koncertinėje programoje „Labas vakaras, brangioji!“ gražiausios Kosto Smorigino baladės įgaus naujų spalvų ir sąskambių dėka dirigento Vytauto Lukočiaus ir jo vadovaujamo „Vilniaus Sinfonietta“ kartu su VDU kameriniu orkestru. Nauja muzikinė programa į vientisą pasakojimą apjungs atlikėjo dainas: nuo dar jaunystėje sukurtų dainų, „Aktorių trio“ laikotarpio iki naujų, išskirtinai pagal aktoriaus vaidmenis poeto Rimvydo Stankevičiaus parašytų eilių. „Labas vakaras, brangioji“ – tai tarsi Kosto Smorigino kelio retrospektyva. Muzikantą koncertuose lydės ištikimi bendražygiai: kompozitorius ir ilgametis jo dainų aranžuotojas Audrius Balsys bei gitaros virtuozas Martynas Kuliavas.

Jono Danielevičiaus nuotr.


Miuziklas „Eglė Žalčių Karalienė“, 19:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Miuziklas „Eglė žalčių karalienė“ – sudėtingas ir didelės apimties kūrinys. Lydimas originalios, kartais lengvai it upelis čiurlenančios, kartais įnirtingai tarsi krioklys garmančios Roko Radzevičiaus muzikos ir įtaigių Aistės Smilgevičiūtės tekstų. Režisierei Vestai Grabštaitei reikėjo nemažos drąsos imtis šios, visiems gerai žinomos, legendos muzikinio pastatymo. Drauge su choreografais Gyčiu Ivanausku ir Sakurako į didžiąją sceną perkelta legenda įgauna naują pavidalą.

Akimirka iš pasirodymo Šiauliuose. Dainiaus Čėplos nuotr.
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia