Maršrutas gegužės 13 – 16 dienoms

PIRMADIENIS, 05 13

Knygos „Verslo amžius: lietuvių kapitalizmas, valdžia ir verslininkai 1918-2018 m.“ pristatymas
Prezidento V. Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Knygos autoriai apžvelgia Lietuvos verslo ir ūkio istorinę raidą per vieną valstybės šimtmetį, prie kurio jubiliejaus paminėjimo siekiama prisidėti. Dėl labai skirtingo temos istoriografijos lygio ankstyvieji laikai buvo aprašyti sekant tradiciniu akademinės istorijos keliu, o paskutinieji pasakojimo metai, kurių istorikai dar nėra palietę, priklausė žurnalistinio tyrimo meistrų plunksnai ir net verslo proceso dalyviams, besistengiantiems iš šalies ir intelektualinės distancijos apžvelgti paskutinius, avangardinius, lietuvių verslo žingsnius.

Knygos pristatyme dalyvaus vyskupas Kęstutis Kėvalas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, istorikas, politologas prof. Antanas Kulakauskas, knygos atsakingasis redaktorius istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius ir knygos autoriai.

Filmo „Laisvos minties universitetas“ peržiūra, 17:00
VDU mokslo ir studijų centras, V. Putvinskio g. 23-106

Ryčio Zemkausko režisuotas filmas nepasižymi įprastu istoriniu siužetu – jame siekiama atskleisti asmenybių mąstymą, idėjas bei parodyti veiksmus, kurie skatino modernios ir šiuolaikinės Lietuvos Respublikos tapatybės formavimąsi. Tai – pasakojimas apie universitetą, geriausiai atspindintį atgimusios Lietuvos svajonę. Trisdešimt metų VDU – tai trisdešimt metų Lietuvos su visomis viltimis ir nusivylimais.

VDU kviečia visus, kurie nesuspėjo išvysti filmo premjeros, pasinaudoti proga pažvelgti į universiteto atkūrimo laikotarpį, idėjas ir žmones, kurie brandino Universitetą.

laisvosminties

Sauliaus Maziliausko tapybos parodos atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinys, Raseinių g. 26

Autorius apie parodą: „Tapyba su manimi keliauja kartu. Padeda suprasti, pajausti. Tai mano dalis. Vis dar stebina ir yra nesibaigiantis atradimas. Keliaukime tapybos, labirintais, raskime atsakymus. Kas mes? Kur einame?“

Paroda bibliotekoje veiks iki birželio 30 d.

maziliauskas

M. Abramović knygos „Eiti kiaurai sienas“ pristatymas, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Marina Abramović – viena garsiausių šiuolaikinių menininkių, performansų atlikėja, prikaustanti milijonų žmonių dėmesį. Ši charizmatiška, paslaptinga, dramatiška asmenybė savo kūryba užmezga gilų ryšį su žiūrovu tyrinėja kūno, proto galimybes, provokuoja bei žavi jau daugiau nei keturis dešimtmečius. Atsiminimų knygoje „Eiti kiaurai sienas“ („Kitos knygos“) menininkė ironiškai, šmaikščiai ir jautriai pasakoja apie nepaprastą savo karjerą, kuriai būdingas bekompromisis pavojaus, baimės, skausmo ir išsekimo ribų peržengimas – dėl emocinių ir dvasinių transformacijų. Apie Marinos Abramović knygą „Eiti kiaurai sienas“ tapytoją, performansų, instaliacijų kūrėją Jurgą Barilaitę kalbins rašytoja Aušra Kaziliūnaitė.

Marina 1

ANTRADIENIS, 05 14

Ekskursija „Kaunas – dizaino miestas: Grafinis dizainas“, 13:00
Susitikimo vieta nurodoma užsiregistravus

„Gražinkime Kauną“ kviečia į ekskursijos, pasakojančios apie Pirmosios Respublikos estetiką, stilių, skonį, premjerą. Kauno apskrities bibliotekos Senų ir retų spaudinių skyriuje lankysime ne tik pastatą, bet ir tik iki šio mėnesio pabaigos veiksiančią parodą „Tarpukario Kaune leistų žurnalų viršelių mozaika“. Lankysimės Maironio lietuvių literatūros muziejaus Vaikų literatūros skyriuje, turinčiame itin turtingą Pirmosios Respublikos dizaino pavyzdžių kolekciją. Ekskursiją ves menotyros mokslų daktarė Aistė Dičkalnytė.

Registruokitės į šią premjerinę ekskursiją, į el. paštą info@grazinkimekauna.lt atsiųsdami žinutę „NORIU DIZAINO“.

Parodos „Ponas Varnas nupiešė paveikslą“ atidarymas, 14:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52

Šiais metais minint žymaus kultūros veikėjo, dailininko, profesoriaus Adomo Varno 140 metų jubiliejų, Lietuvos švietimo istorijos muziejus visuomenei pristato parodą, kurioje paliestos visos A. Varno įvairiapusiškumą atspindinčios veiklos: menininkas dirbo tapybos, grafikos, scenografijos, leidybos srityse, fotografavo ir dokumentavo Lietuvos kryžius, koplytėles bei retesnius architektūrinius paminklus, dirbo pedagoginį darbą, rašė dailės klausimais, aktyviai dalyvavo kuriant įvairias lietuvių menininkų organizacijas.

Savo prigimtimi ir pozityviomis būdo savybėmis Adomas Varnas buvo unikali XX a. menininkų kartos asmenybė. Šiandien mes Adomą Varną matome ne tik kaip kūrėją ar įvairiapusišką visuomenininką, bet taip pat kaip pedagogą – jaunųjų menininkų mokytoją ir jaunosios kartos ugdytoją, nenuilstantį sutuoktinės Marijos Kuraitytės–Varnienės (1886–1982) pagalbininką įtvirtinant ir puoselėjant M. Montessori metodo mokymą Lietuvoje, o po II Pasaulinio karo emigracijoje Vokietijoje ir Amerikoje.

Paroda veiks iki birželio 26 d.

varnas

Parodų atodarymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Maironio lietuvių literatūros muziejuje bus atidarytos net trys parodos. Viena jų – „Baltai pražydusiam“ – skirta J. Tumui-Vaižgantui, kurio 150-ies metų jubiliejų šiemet minime; šią parodą papildys ryški ir žaisminga vaikų piešinių, atsiųstų konkursui „Aš – Juozas Tumas-Vaižgantas“, ekspozicija. Atidarymo metu apdovanosime komisijos išrinktus geriausius kūrinius. Taip pat muziejuje bus parengta ir pristatyta paroda „Praėjusio laiko šešėliai mus pasitinka ir palydi“, skirta profesorei Aldonai Onai Vaitiekūnienei. Parodų atidaryme dalyvaus literatūros kritikas Kęstutis Nastopka, mokytojas Marius Mikalajūnas, Aldonos Vaitiekūnienės dukra Aušra Vaitiekūnaitė ir sūnus Saulius Vaitiekūnas, muziejininkai Virginija Markauskienė ir Alfas Pakėnas, smuikininkė Kristina Katavičiūtė.

Renginys „Miesto sienų mada: diskusija ir kolekcijos pristatymas“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Atėjus pavasariui pats metas ne tik perkraustyti bei atnaujinti savo spintą, bet ir pamąstyti, kas gi yra kaunietiška gatvės mada šiandien? Vakaras bus pradėtas pašnekesiu apie Kauno gatvės meną. Menininkai Tadas Šimkus, Žygimantas Amelynas ir Vytenis Jakas papasakos, kokios istorijos slepiasi už tokių visiems gerai žinomų piešinių, kaip Senelis išminčius ar Rožinis dramblys, ir su kitais diskusijos dalyviais – architektėmis Asta Kiauniene ir Guste Kančaite bei miesto savivaldybės atstovu Tomu Grigalevičiumi – pasikalbės apie tai, kaip piešiniai keičia miesto veidą ir kaip balansuojama tarp meno ir mados. Vėliau kartu su Kauno šokio teatro „Aura“ trupe bus pristatyta THE WALL gatvės meno rūbų kolekcija.

kaaunastic

Spektaklis „Korektūros klaida“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Kauno miesto kamerinis teatras ir režisierė Agnė Dilytė kviečia žiūrovus atrasti pamirštą tarpukario Lietuvos rašytoją — Liūnę Janušytę. Tai kone pirmasis kūrinys Lietuvoje, atspindintis tikrąją tuometinės bohemos dvasią. Satyrinio romano „Korektūros klaida“ inscenizacija kviečia pasinerti į elegantišką, teatrinį džiazą, tarpukario Paryžiuje, kur stažuotes atlieka jauni Lietuvos menininkai — rašytoja Liūnė Janušytė, aktorius bei režisierius Juozas Miltinis, dailininkai Viktoras Petravičius ir Paulius Augius-Augustinavičius. Susibičiuliavę su Paryžiaus bohema, lietuviai džiaugsmingai leidžia laiką, nesirūpindami rytojumi, nekurdami planų, nes visas gyvenimas, anot jų, tėra korektūros klaida, o ne numatytų įvykių grandinė. Spektaklis skirtas Laikinosios sostinės atminimo metams paminėti.

korekt-4_1536923894

Filmas „Devym kažkelinti“, 20:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Kalifornija, devym kažkelinti – kompaktai dar neišstūmė kasečių, riedlentininkai dar nesiplaiksto per „MTV“, o mažylį Styvį (Sunny’į Suljicą iš „Šventojo elnio nužudymo“) vaiku vis dar laiko tiek mama (Katherine Waterston), tiek vyresnysis brolis (Lucasas Hedgesas, nominuotas „Oskarui“ už vaidmenį „Mančesteryje prie jūros“). Bet viskas pasikeičia, kai Styvį priima į riedlentininkų-atskalūnų kompaniją. Kad įrodytų, koks jis kietas, Styvis neriasi iš kailio, atlieka pavojingiausius triukus ir linksmina dičkius. Nepastebimai nekalti pasivaikščiojimai, pasisėdėjimai ir hiphopo vakarėliai darosi vis rimtesni, ir berniūkščio vaikystė pradeda nenumaldomai, tarytum Beverli Hilso nuokalne, ristis link paauglystės.

Režisūrinis Holivudo žvaigždės Jonaho Hillo („Volstryto vilkas“, „Nesijaudink, jis toli nenueis“) debiutas – tai žavinga brendimo istorija, tarsi ilga vasariška diena, kuri prasideda vaiko kambaryje su „Vėžliukais nindzėmis“ ir baigiasi kalifornietiškam paplūdimy, kur pats Dievas liepia paimti į rankas riedlentę, įsijungti hiphopą ir važinėtis iki sąmonės netekimo.

TREČIADIENIS, 05 15

Parodos „Janas Palachas“ atidarymas ir diskusija, 16:00
Prezidento V. Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Šių metų sausio 16-ąją sukako 50 metų, kai tuometinės Čekoslovakijos sostinėje Prahoje, Vaclovo aikštėje, susidegino dvidešimtmetis Prahos Karolio universiteto studentas Janas Palachas (Jan Palach). Rytų Europoje, o vėliau ir visame pasaulyje jis tapo antikomunistinio pasipriešinimo simboliu.

Parodos pristatyme dalyvaus Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Vitas Korseltas (Vít Korselt), istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius, politologijos mokslų daktaras Rytis Bulota. Renginio metu prisiminsime Jano Palacho ir Romo Kalantos žūties metines, pasidalinsime įžvalgomis ir mintimis, ką šiandien reiškia Jano Palacho, Romo Kalantos poelgis?

„Poezijos pavasaris 2019“. Moterų kūrybos popietė „Sapnavau: – žydėjo vyšnios…“, 17:00
S. Nėries memorialinis muziejus, S. Nėries g. 7, Palemonas

Dalyvaus rašytojos Neringa Daniulaitienė, Zita Gaižauskaitė, Irna Labokė, Lina Navickaitė, Tautvyda Marcinkevičiūtė, Raimonda Mikuckytė, Eglė Perednytė, Aldona Ruseckaitė, Ieva Rudžianskaitė, Zenė Sadauskaitė, Enrika Striogaitė, Egidija Šeputytė, Dalia Teišerskytė. Koncertuos Lietuvos teatro ir muzikos akademijos studentai – kanklininkės Anė Lažauninkaitė, Gabija Tatlauskaitė ir birbynininkas Jokūbas Vaitelė. Akordeonu gros Kauno I-osios muzikos mokyklos mokiniai Marius Balnaitis, Mantas Balnaitis, Estera Širmulytė ir Fausta Linkutė. Akordeonininkų mokytojos Reda Labanauskienė ir Kristina Dobrovolskienė.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Senos damos vizitas. Donato Stankevičiaus nuotr.

Spektaklis „Senos damos vizitas“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Senos damos vizitas“ – pjesė, atnešusi šveicarų dramaturgui Friedrichui Dürrenmatt (1921–1990) pasaulinę šlovę. Rašytojas priverčia juoktis ir liūdėti, kvatotis ir baisėtis. Režisierius Aidas Giniotis mėgina išryškinti svarbiausius dramaturgo keliamus klausimus – kiek kainuoja jaunystės klaidos ir išdavystė, kiek kainuoja vieno žmogaus gyvybė, kiek kainuoja mūsų humanistiniai idealai ir principai? Kiek kainuoja teisingumas? O galbūt tai tėra kaukė, kuria pridengiame savo godumą ir silpnybes?

Gyčio Padegimo paskaita „Michailas Čechovas Valstybės teatre“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2, Meno leidinių skaitykla, 406

Paskaitoje susipažinsime su mažai žinomu Valstybės teatro periodu, kai Kaune 1932–1933 m. dirbo genialusis Michailas Čechovas, buvęs Dailės teatro (II) aktorius, režisierius ir padagogas, unikalaus vaidybos metodo kūrėjas. Režisierius Gytis Padegimas, daugiau kaip 40 metų dėstantis ir praktiškai taikantis šį metodą, supažindins su jo pagrindais, Michailo Čechovo asmenybe bei veikla, atskleis jo įtaką Lietuvos teatro raidai.

Paskaitą papildys leidinių ir dokumentų paroda iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos fondų ir Gyčio Padegimo asmeninio archyvo „Michailas Čechovas – ateities teatro vedlys“, kuri veiks 2019 m. gegužės 15 d. – birželio 14 d.

„Common People“: „Glow“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Tęsiasi platformos „Kitas Kinas“ inicijuota dokumentinių filmų serija „Common People“. Šį kartą ekrane – ekscentriškas ir spalvingas filmas, pasakojantis apie pirmąjį vien moterų imtynių šou. 1986-aisiais „Gorgeous Ladies of Wrestling“ sukėlė sprogimą amerikietiškų imtynių pasaulyje, šou dėka imtynių industrija patyrė iki tol neįsivaizduotus pokyčius. Tai buvo geriausiu laiku rodoma imtynių laida, pripildyta įmantriausių personažų, aptemptų spalvingų kostiumų, komiškų scenų, personalizuoto repo eilučių ir, be abejo, imtynių.

glow

KETVIRTADIENIS, 05 16

„Antropologijos diena 2019: Urbanistinis Potyris“, 13:00
Prezidento V. Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Antropologijos diena – tai kvietimas pažvelgti į kasdieninius reiškinius, procesus ir objektus kiek kitaip ir iš įvairių perspektyvų. Šių metų Antropologijos dienos tema – Urbanistinis potyris. Kalbėsimės apie miestą kaip potyrį, kaip apie išgyvenamą kasdienybę ir kaip skirtingai gali būti matoma, formuojama ir jaučiama miesto erdvė. Ką šių skirtingų požiūrių ir pojūčių supratimas gali mums pasakyti apie išgyvenamą realybę, bei kaip tai gali padėti priimti sprendimus urbanistiniame vystyme?


Parodos „Po Naktikovo ženklu: grafų Kosakovskių biblioteka“, atidarymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Muziejui bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto biblioteka ir abiejų institucijų darbuotojoms besižvalgant po jose sukauptus kultūros ir meno lobynus, kilo mintis visuomenei pristatyti turtingą grafų Kosakovskių dvaro biblioteką. Paroda paslaptingai pavadinta „Po Naktikovo ženklu“, nes grafai Kosakovskiai priklausė kilmingai heraldinei Naktikovo giminei, kurios herbe vaizduojamas paukštis, laikantis snape žiedą ir stovintis ant kryželio, kylančio iš pasagos. Daugiau apie parodą, kuri veiks iki rugpjūčio 25 d., skaitykite čia.

Haubitz + Zoche parodos „Hibridinis modernizmas. Bažnyčios Pietų Indijoje“ atidarymas, 17:30
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Vokietijos fotografių dueto Haubitz + Zoche serijoje atsiskleidžia neįprastas postkolonijinio laikotarpio Syro-Malabar architektūrinis stilius. Identiteto paieškos matomos pastatų fasaduose. Tipologinė šių pastatų seka padeda sekti daugiasluoksnes kultūrines įtakas ir išskirtinę architektūrinę kalbą.

Haubitz+Zoche. Šv. Teresės bažnyčia. Eravu, Kerala, Indija. Iš serijos „Hibridinis modernizmas“.

Haubitz+Zoche. Šv. Teresės bažnyčia. Eravu, Kerala, Indija. Iš serijos „Hibridinis modernizmas“.

Filmo „The New Old Town“ premjera, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

„Šiais laikais, kai miestų augimas ir urbanistinė plėtra įgauna vis didesnį pagreitį, tam tikros miesto vietos, kurių urbanistinis progresas yra nusistovėjęs, neprisitaiko arba nesivysto taip, kaip tikimasi. Šiame trumpame filme pristatoma interpretacija, kurioje parodoma, kaip yra pritaikoma urbanistinėje struktūroje Birštono gatvė, esanti Kaune, tarp senamiesčio ir naujamiesčio“, – kviečia KTU architektūros studijų krypties studentai. Filmas – anglų kalba.

Premjera. Šokio spektaklis „Nakties mirgėjimas“, 19:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Šeiko šokio teatras“ kviečia į choreografės Ugnės Dievaitytės šokio spektaklį, kuriame pagrindinius vaidmenis atlieka Agnija Šeiko ir Marija Ivaškevičiūtė. Spektaklis – tai du moters amžiai. Jai 19-ika ir taip pat 41-eri. Ši moteris yra Salomėja Nėris, lietuvių poetė. Gimusi 1904 m., mirusi 1945 m. Salomėja iki šios dienos išlieka polemiška asmenybė. Jos trumpas gyvenimas baigėsi nelaukta ir skubota mirtimi bei moraliniu savo šalies pasmerkimu už tai, kad rėmė/palaikė komunistinį rėžimą.

Marija ir Agnija yra scenoje. Marija jaučia, kad jos gyvenimas dar tik prasidėjo, kad laikas yra begalinis ir yra tiek visko, ką norėtų išbandyti ir padaryti. Agnija jaučia, kad lieka vis mažiau gyvenimo laiko. Dar tiek daug nori nuveikti iki tol, kol jos laikas išseks.

Nakties mirgėjimas. Foto: Beatrix Molnar

Nakties mirgėjimas. Foto: Beatrix Molnar

Susitikimas su knygos „Padai pilni vinių“ autore A. Ruseckaite, 18:00
Kauno centrinis knygynas, Laisvės al. 81

Aldona Ruseckaitė, garsių knygų apie Maironį, Žemaitę ir Mačernį autorė, šiame romane atskleidžia prieštaringo likimo Salomėjos Nėries gyvenimo paslaptis. Ji tarsi preparuoja įvykius, dėl kurių poetė iki šiol puolama, siekia parodyti, kaip menininką įtraukia laikmečio sąlygos. Be to, asmeninį pasirinkimą lemia ir žmogaus prigimtis, charakteris, išsilavinimas, artimieji. Išteisinti Salomėją Nėrį ar nuteisti – šį klausimą autorė, gausiai pateikdama archyvinės medžiagos, spręsti palieka patiems skaitytojams.

„Rakija Klezmer Orkestar“ koncertas, 18:00
„Volfas Engelman studijos“ terasa, Kaunakiemio g. 2

Orkestro „Rakija Klezmer Orkestar“ nesupainiosite su niekuo kitu: vaikinų grupė groja klezmerį – litvakų muziką. Vaikinai renka unikalų lobyną iš įvairių archyvų, siekdami autentiškai atkurti ir aranžuoti tai, kas kitados skambėjo miestų ir kaimų gatvėse, smuklėse bei namuose. „Rakija“ savo repertuare turi ir balkaniškų kūrinių, kurie išjudina klausytojus šokiams ne ką mažiau.

Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia