Maršrutas balandžio 23 – 25 dienoms

ANTRADIENIS, 04 23

Filmas „Risčia“ (Trote), 18:00
Kauno kino centras „Romuva“, Kęstučio g. 62

Karmė gyvena su sunkiai sergančia mama ir tėvu Ramonu kalnų kaimelyje Galicijoje. Ji beveik nesikalba su namiškiais. Moteris dirba kepykloje ir svajoja pabėgti nuo ją slegiančios atmosferos, tačiau ją nuolat sustabdo netikėtos aplinkybės. Ir štai Karmei nušvinta viltis, kai jos brolis Luisas su žmona Marija grįžta savaitgalį, vykstant „Žirgų sutramdymo“ festivaliui, žyminčiam seną kovą tarp žmogaus ir laukinės būtybės. Xacio Baño režisuotas filmas iš „Kino pavasario“ repertuaro.

„KMN rezidencijos“: Filmo „Ô•diz•m“ peržiūra ir diskusija, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Filmas pasakoja „audizmo“, termino, apibrėžiančio įvairias girdėjimo diskriminacijos formas kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų žmonių, jų kultūros, kalbos atžvilgiu, taip pat minties, kad girdintieji ir kalbantieji yra pranašesni, istoriją. Filmas įsivaizduoja futuristinę muziejaus parodą, kurioje „kurtumas“ veikia kaip muziejaus eksponatas, leisdamas tirti priespaudos istorijas, išsiskleidžiančias laike ir geografinėje erdvėje.

Filmo autoriai Avni Dauti ir Rebecca Vaughan – menininkai ir tyrėjai iš Melburno (Australija). Duetas savo meniniuose projektuose gilinasi į kurčiųjų patirtis ir represyvios istorijos pasakojimus. Jų praktika apima įvairias medijas ir strategijas – filmus, instaliacijas bei tekstus.

Filmas bus rodomas su anglų ir lietuvių k. subtitrais. Pristatymas ir diskusija vyks anglų kalba ir lietuvių gestų kalba. Diskusijoje nuotoliniu būdu dalyvaus filmo kūrėjai. Renginys yra KMN rezidencijų programos renginių ciklo dalis.

Odizm2

„Kaunas Jazz“: Jan Maksimowicz ir Dmitrij Golovanov, 19:00
„Volfas Engelman Studija“, Kaunakiemio g. 2

Jano Maksimowicziaus ir Dmitrijaus Golovanovo duetas pristato ilgai brandintą debiutinį albumą „Thousand Seconds Of Our Life“, nuo pat pirmųjų sekundžių užburiantį magišku instrumentiniu skambesiu. Specialus koncertas festivalio pradžių pradžiai!

TREČIADIENIS, 04 24

VDU atkūrimo 30-mečio šventė, 16:00
VDU Didžioji salė, S. Daukanto g. 28

1989 m. pavasarį, Lietuvos ir išeivijos mokslininkų pastangomis, buvo atkurtas Vytauto Didžiojo universitetas – pirmoji savarankiška aukštoji mokykla tuo metu dar sovietų okupuotoje Lietuvoje. Balandžio 24-ąją VDU minės atkūrimo 30-metį. Šventės programoje – VDU rektorių pokalbis „Mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms“ ir dokumentinio filmo „Laisvos minties universitetas“, kurį režisavo VDU docentas, žurnalistas Rytis Zemkauskas, premjera.

Parodos „Černobylis po trijų dešimtmečių“ atidarymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės padalinys, Vaidoto g. 115

Aistringos keliautojos Laimutės Kurienės parodoje „Černobylis po trijų dešimtmečių“ užfiksuotos akimirkos iš kelionės Černobylio zonoje. Savo nuotraukomis ji stengiasi surasti, užfiksuoti detales, kurios įprastai gali būti nepastebimos bei pagauti akimirkas, kurios daugiau niekada nepasikartos ir parodyti kitiems. Černobylio zona yra ne tik viena iš žymiausių savo užterštumu vietų žemėje, bet ir gana stebuklinga vieta – medžiai žali, čiulba paukščiai, žydi gėlės, dūzgia vabzdžiai, skraido drugeliai, plaukioja žuvys. O aplinkui tyla – viena iš įspūdingiausių tylų… Paroda bibliotekoje veiks iki liepos 1 d.

Laimutės Kurienės nuotr.

Laimutės Kurienės nuotr.

R. Petrausko knygos „Barbarosa“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Tai trečioji knyga iš Roberto Petrausko serijos apie Antrąjį pasaulinį karą Europoje, skirta didžiausiai karinei operacijai pasaulio istorijoje, kurios metu iki 1941-ųjų pabaigos žuvo, dingo be žinios ar buvo sužeisti 5 milijonai abiejų pusių karių. Ši knyga – išsamiausias lietuvių autoriaus darbas kol kas, tačiau tai nėra dar vienas mėginimas sudėlioti viską į lentynėles. Pirma susitikimo dalis: Interaktyvi prezentacija, kurios tema:„Kam operacija „Barbarosa“ buvo nesėkmės istorija?“. Antra susitikimo dalis skirta jūsų nuomonėms, mintimis ir klausimams.

4-osios šiuolaikinės dailės kvadrienalės parodos „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Aatidaroma šeštoji šiuolaikinės dailės kvadrienalės „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ paroda. Ją sudaro dvi kolekcijos: menotyrininkės Ritos Mikučionytės atrinktų kūrinių kolekcija „Spalva-Šviesa“ ir menotyrininkės Nijolės Nevčesauskienės sudaryta ekspozicija „Tikrovė-Mitas-Užmarštis“.

Kolekcijoje „SPALVA-ŠVIESA“: Ričardas Bartkevičius, Kunigunda Dineikaitė, Vytautas Jurkūnas, Adelė Liepa Kaunaitė, Kęstutis Lupeikis.

Kolekcijoje „TIKROVĖ-MITAS-UŽMARŠTIS“: Eglė Norkutė, Nerijus Erminas, Kęstutis Grigaliūnas, Audrius Gražys, Ina Budrytė, Jurga Šarapova, Marius Jonutis, Elvyra Kriaučiūnaitė, Danutė Gražienė, Vytautas Tomaševičius, Romualdas Balinskas, Lina Ringelienė,Nijolė Vilutiene, Sigita Dackevičiūtė, Algimantas Biguzas, Arūnė Tornau, Marta Vosyliūtė, Aistė Bugailiškytė, Donara Manuk, Viktoras Paukštelis, Gustas Jagminas.

Abi kolekcijas galite apžiūrėti iki gegužės 18 dienos.

6acc67193f27c4f649e4a95a50dfa2ae_resized

„Kaunas Jazz“: „Jazzway“, 19:00
Kauno autobusų stotis, Vytauto pr. 24

Vienas laukiamiausių metų įvykių Kaune pradedamas net keliais skambiais renginiais. Vienas jų – jau tradicija tampantis nemokamas koncertas moderniojoje Kauno autobusų stotyje. Čia pasirodys Klaipėdos kolektyvas „Jazzway“, vienijantis džiazo legendas ir viltis.

„Improdimensija“: Dana Indane-Surkiene / „Ąžuoliniai Berželiai”, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Dana Indane-Surkiene – vokalistė, laisvo improvizacinio dainavimo atlikėja iš Rygos (Latvijos). Jos kūrybinis muzikinis gyvenimas prasidėjo ankstyvoje vaikystėje ir per dešimtmečius pasireiškė įvairiuose tarpdisciplininiuose muzikos, teatro ir spektaklio meno projektuose, taip pat nagrinėdama įvairius alternatyvius balso ir kūno veikimo metodus. „Ąžuoliniai berželiai“ – tikriausiai… yra multiinstrumentinis trio, kuriame kiekvienas iš narių yra meno vadovas. „Ažuoliniai berželiai“ turi ilgametę grojimo kartu patirtį, todėl puikiai pažįsta kiekvieno individualų tembrą ir ritmą. Grupė aktyviai koncertuoja tiek Lietuvoje, tiek Europos šalyse. Trio sudaro Tomas Razmus (saksofonai), Simonas Kaupinis (tuba) ir Arnas Mikalkėnas (perkusija).

Garso meno renginių ciklo „Corpi Sonori“ atidarymas, 19:00
POST galerija, Laisvės al. 51A

Ciklo metu bus pristatyti 9 garso pasirodymai bei garso objektų paroda, vyks edukacinis seminaras. Renginiuose publika galės susipažinti su kūrėjų iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Rusijos darbais. Ciklas prasideda Maskvos menininko ::vtol:: garso objektų parodos atidarymu. Vienas labiausiai į akį krentančių ::vtol:: kūrybos aspektų – garso, kaip kūrybinės medžiagos, fiziškumas bei vizualumas. Abiem įvardijimais norima atkreipti dėmesį į šiuolaikinių technologijų pagalba „materializuotą“ garso kūrimo procesą. ::vtol:: darbai – nelinijiniai, kompleksiški bei interaktyvūs, todėl tiesmukos veiksmo-atoveiksmio ekonomijos iš jų tikėtis neverta.

Ciklo gyvų garso pasirodymų vakarai vyks balandžio 27 d., gegužės 4 d., bei gegužės 11 d.

KETVIRTADIENIS, 04 25

Kūrybinės dirbtuvės „Kauno centrinis paštas“, 13:00
Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius, Vilniaus g. 22

Tai atvira įvairių specialistų susitikimų erdvė, kurioje bendroms diskusijoms, idėjų dirbtuvėms, meno, kultūros ir verslo veikloms sukurti susitinka įvairių sričių profesionalai, verslo ir kultūros iniciatyvų atstovai, kartu kuriantys pašto išsaugojimo, aktualizavimo ir pritaikymo strategijas. Kūrybinių dirbtuvių objektas – valstybei priklausantis ir dėmesio nesulaukiantis į Europos paveldo ženklo sąrašą įrašytas, UNESCO Pasaulio paveldo paraiškoje minimas Kauno centrinio pašto pastatas (Laisvės al. 102; architektas F. Vizbaras; pastatytas 1931 m.).

Organizatoriai yra tikri, kad šio reikšmingo pastato likimas turi būti sprendžiamas inicijuojant kūrybines dirbtuves, kuriose dalyvautų architektūros, paveldosaugos, dizaino, menotyros, istorijos, teisės, verslo, turizmo, valdžios ir kitų suinteresuotų sričių profesionalai bei visuomenė. Dirbtuvės vyks ir penktadienio rytą.

dirbtuvess

„Naujųjų valstybių atsiradimas po pirmojo pasaulinio karo: Pamokos visai Europai“. Debatai ir paroda, 15:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

VDU PMDF Česlovo Milošo centras kviečia turiningam pusdieniui Istorinėje LR Prezidentūroje. Alena Marková (Karolio universitetas, Čekija) skaitys pranešimą „Tautos formavimosi procesas Baltarusijoje po 1918 m. Trys tautinio išlaisvinimo bangos“, o vėliau Tomasz Błaszczak (VDU) moderuos Adam Balcer (WiseEuropa, Lenkija), Andrejs Gusachenko (Latvijos universitetas), Šarūno Liekio (VDU), Anna Sivula (Turku universitetas, Suomija) ir Vlad Alex Vernygora (Talino Technologijos univeristetas, Estija) debatus. Po jų – paroda.

Knygos „Pašaukti tikrajai laisvei“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Knygos „Pašaukti tikrajai Laisvei: kunigas Stasys Yla ir sesuo Augusta – Apolonija Sereikytė“ pristatymas vyks Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu. Dalyvaus knygos sudarytojai sesuo Albina Marija Jurgė Pajarskaitė, Elvydas Jačėnas ir Rita Šlaitaitė. Renginį moderuos kunigas Nerijus Pipiras.

laisvei

Paskaita „Senovės Egipto Mirusiųjų knyga“, 17:30
Mykolo Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12

Renginio metu VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Istorijos katedros lektorius egiptologas dr. Tadas Rutkauskas pristatys Mirusiųjų knygos reikšmę, atsiradimą bei jos turtingas vaizdinių plotmes mūsų muziejaus „Senovės pasaulio dailės“ ekspozicijoje pristatomų objektų kontekste.

Iš turtingos Senovės Egipto pomirtinės literatūros tekstų už egiptologijos ribų labiausiai žinoma vadinamoji Mirusiųjų knyga. Ši pirmoji pasaulyje iliustruota knyga – tai rinkinys įvairių trumpesnių ir ilgesnių magiškų tekstų, kurie jų savininką ar savininkę apsaugo nuo įvairių pavojų Anapilyje ir, nugalėję laiką ir erdvę, jie gali pasiekti dievų pasaulį. Nacionaliniame M. K.Čiurlionio dailės muziejuje saugomas ne tik vienintelis Lietuvoje Mirusiųjų knygos papiruso fragmentas, bet ir įvairūs kiti objektai, susiję su šia knyga bei liudijantys senovės egiptiečių pomirtinio gyvenimo idėjas.

egipt

„Literatūrinės slinktys“. Jaunųjų rašytojų skaitymų vakaras, 18:00
B. Ir V. Sruogų namas-muziejus, B. Sruogos g. 21

Asociacijos „Slinktys“ organizuojamas festivalis, kviečiantis išgirsti šiuolaikinių jaunųjų literatų kūrybą, kviečia į Sruogų sodybą. Skaitymuose dalyvaus rašytojai Birutė Grašytė, Augustas Lapinskas, Lina Simutytė, Guoda Taraškevičiūtė, Edvinas Valikonis. Bus pristatytas ir šių metų festivalio rinkinys, kuriame poeziją ir prozą lydės ir 5 jaunųjų dailininkų Eglės Ulčickaitės, Rosandos Sorakaitės, Mykolės Ganusauskaitės, Petro Lincevičiaus ir Sonatos Riepšaitės darbai.

slinktys

„KMN rezidencijos“: „Unlearning Eastern Europe“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Paskaitoje „Unlearning Eastern Europe“ (liet. k. „Atsimokant Rytų Europą“) KMN rezidentas Tanel Rander pristatys savo meninius/kuratorinius Rytų Europos ir dekolonializacijos galimybių tyrimus bei savo naujausią tebevykstantį projektą „The Mouth of Daugava“ (liet. k. „Daugavos žiotys“), kuris tiria kolonialistinę regiono, dabar žinomo kaip Latvija ir Estija, istoriją. Kuratorių domina žemesnio rango Baltijos regiono istorijos ir jų svarba dabartiniame plintančio nacionalizmo ir rasizmo kontekste. Jis taip pat ieško idėjų ir pozicijų, adresuojančių nekolonialistinės Europos idėją, bei siekia sukurti lokalius (lietuviškus) ir regioninius (pan-Baltijos ir pan.) žodynus, įgalinančius įvardinti atskiras detales, iki šiol formavusias Rytų Europos viziją.

Tanel Rander (g. 1980 m.) yra menininkas, kuratorius ir rašytojas, kurio kūrybinė veikla apima eksperimentines praktikas, pagrįstas kalba ir psichologija, bei Rytų Europos diskurso ir dekolonializacijos kritiniu tyrimu. Rander darbų centre – įtampa, atsirandanti tarp subjektyvumo ir kintančio spaudimo, kurį šis patiria tarp vidaus ir išorės. Tarp antrosios 2016 m. pusės ir antrosios 2018 m. pusės jis vedė grupinį tyrimą, vykusį Valga/Valka miestelyje Estijos ir Latvijos pasienyje. Šiame miestelyje T. Rander taip pat vadovavo „Brivibas“ galerijai.

OPEN_CALL_INVITATION_TO_JOIN_PICTURE2

X erdvė: Domantas Razauskas, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31

Šį kartą jaunimui dedikuotoje muziejaus X erdvėje – Domantas Razauskas – dainų autorius ir atlikėjas, poetas, muzikos apžvalgininkas, radijo laidų vedėjas, Lietuvos atlikėjų asociacijos AGATA tarybos pirmininkas. D. Razauskas koncertuoja jau daugiau nei dešimtmetį. 2008 m. už muzikinę poetinę veiklą buvo apdovanotas pirmuoju Vytauto Kernagio prizu, jam buvo įteikta Vytauto Kernagio vardo gitara. Savo kūrybą jis publikuoja meninės periodikos leidiniuose, aktyviai dalyvauja „Poezijos pavasario“ ir „Poetinio Druskininkų rudens“ festivaliuose. Pašnekesį su svečiu moderuos vienas iš žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ autorių – Algirdas Šapoka.

Koncertas „Martynas Levickis. Kitos planetos“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Akordeono ambasadorius Martynas Levickis savo talentu ir charizma priverčia klausytojus iš naujo atrasti aistringą, emocingą ir išraiškingą akordeono muzikos skambesį bei plačias šio instrumento galimybes. Šį vakarą M. Levickis kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro Gintaro Rinkevičiaus, publikai pristatys Mikołajaus Majkusiako (g. 1983), Ástoro Piazolla (1921–1992) Gustavo Holsto (1874–1934) muziką.

Mindo Cikanavicius nuotr.

Mindo Cikanavicius nuotr.

Knygos „Namų psichologija“ pristatymas, 18:00
Kauno centrinis knygynas, Laisvės al. 81

Kas yra namai? Ar tai konkreti vieta, ar labiau pojūtis, kurį jaučiame toje vietoje? O gal tai dvasinė būsena? Kaip siejasi namai, kuriuose gyvename, su mūsų vidinių namų vaizdiniais? Atsakymus į šiuos klausimus padės rasti knyga „Namų psichologija“. Tai išsami studija, kurioje visiems suprantamai ir kartu giliai apie namus kalbama iš įvairiausių, kartais netgi labai netikėtų perspektyvų. Namai čia – nuolat besikeičiantys, nuostabą keliantys ir kartu labai savi: ne tik prieglobstis, bet ir gyvenimo kūrybos erdvė. Knygynas kviečia į susitikimą su knygos „Namų psichologija“ autorėmis Egidija Šeputyte-Vaitulevičiene ir Irma Skruibiene.

„Tvari mada“: diskusija ir rūbų mainytuvės, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Biblioteka kviečia į kampanijos „ES drauge saugiau“ renginį „Tvari mada: sumaniai, atsakingai ir vis tiek stilingai”. Kartu su knygos „Žmonės, kurie saugo Europą“ heroje, ekovizioniere, socialinės iniciatyvos TEXTALE įkūrėja Viktorija Nausėdiene ir KTU Aplinkos inžinerijos instituto direktore dr. Žaneta Stasiškiene diskutuosite apie mados industrijos poveikį aplinkai, svarstysite, koks gali būti kiekvieno mūsų asmeninis indėlis einant atsakingo vartojimo keliu ir kaip kasdieniu darbu galim puoselėti ir ginti visai Europos Sąjungai svarbias vertybes. Visi renginio dalyviai naująją knygą „Žmonės, kurie saugo Europą“ gaus dovanų!

Taip pat galėsite pasidalinti savo spintose slepiamais lobiais – dalyvauti rūbų mainytuvėse. Sujungdami diskusiją su praktine dalimi, antrinio dizaino, stiliaus dirbtuvėmis ir mainytuvėmis, organizatoriai tikisi parodyti, kad gyventi KITAIP – sumaniai, atsakingai ir vis tiek stilingai – visai paprasta, ir tam dažnai pakanka vos keleto kasdienių įpročių keitimo. Norinčius dalyvauti renginyje, kviečiame registruotis el. paštu renginiai@kaunas.mvb.lt.

tvarimada

Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas vasario 8–14 dienoms
PIRMADIENIS, 02 08 Virtuali Laimutės Kurienės fotografijų paroda „Černobylyje sustojęs laikas“ Online Aistringos keliautojos L. Kurienės parodoje užfiksuotos akimirkos...
Maršrutas vasario 1–7 dienoms
PIRMADIENIS, 02 01 Virtuali paroda „Talentingas scenoje, ištikimas Tėvynei ir žmogui“ virtualus.kaunomuziejus.lt  Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia