Maršrutas spalio 5–8 dienoms

PIRMADIENIS, 10 05

Iris Smeds paroda „Vidutinybė”, 11:00–18:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7

Į internetą jau persikėlusio Tarptautinio Kauno kino festivalio „Videogrramos“ paroda – Iris Smeds filmas-instaliacija „Vidutinybė“ (ang. The Average) – tyrinėja, kaip vis didėjantis visuomenės matavimas mus formuoja. Laikais, kai mūsų vidinė ugnelė turėtų degti kuo stipriau, kai save nuolat lyginame su kitais, ar iš tiesų vis dar esame tos pačios vidutinės vertės dalis? Vidutinybė naudoja vidutinės vertės idėją kaip būdą kalbėti apie žmogiškąją egzistenciją. Kas nutinka, kai kiekvienas nori išsiskirti iš minios? Kokia yra bendra mūsų unikalių verčių suma? Žiūrovui pasiūlomas asociatyvių gijų pasakojimas apie vidutiniškumą, pateikiamas per skirtingus vizualinius skyrius – Salvadoro Dali tirpstančių laikrodžių, į dvi dalis perskilusio šimtakojo ar daugiau nebenorinčio degti Ikaro formomis. Iris Smeds sukuria naują mitologiją, simbolių kalbą ir taip įkūnija pasaką apie vidutinybę.

Filmas „Tenet“, 10:50 / 16:40 / 20:40
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Žiūrovus visame pasaulyje pribloškusio kino filmo „Pradžia“ (Inception) dešimties metų jubiliejaus proga, originalusis kino standartus laužantis režisierius Christopheris Nolanas sugrįžta su nauja realybę į šipulius daužančia juosta „Tenet“.

Pagrindinis filmo herojus, kurį vaidina žymiojo aktoriaus Denzelio Washingtono sūnus Johnas Davidas Washingtonas, gauna užduotį: užkirsti kelią trečiam pasauliniam karui. Daug detalių jam neatskleidžiama. Viskas, ką jam užtenka žinoti, yra vienintelis žodis „Tenet“, kuris turėtų padėti atsirinkti, kas yra jo sąjungininkai ir priešai. Agentas leidžiasi į protu nesuvokiamą ir kvapą gniaužiančią kelionę po tamsų ir bauginantį tarptautinių šnipų pasaulį. Į misiją, kurioje laiką reikės suvokti kitaip.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 10 06

Paroda „Varis, skambantis sutartinių ritmu“, 10:00–18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12

„Kodėl tokia tema? Gal todėl, kad man svarbios mano ir mano tautos šaknys. Liaudies dainų melodijos ir jų struktūros šimtmečius išliko lietuvių sąmonėje. Jos persipynusios su ornamentais, ženklais ir spalvomis, kurias matome liaudies audinių, juostų raštuose ar baldų puošyboje. Mano kalinėtos varinės segės gimė įkvėptos liaudies dainų melodijų ir tekstų. Tęsiu šią temą, jungdama atskirus elementus į grupines kompozicijas. Tai nėra senojo liaudies meno pavyzdžiai ar kopijos, o tik to meno atspindžiai ir atgarsiai, asmeninės mano refleksijos, po taškelį nutūpusios ant vario ir jį prakalbinusios“, – sako parodos autorė Saulė Damaševičienė.

Kūrybinio rašymo dirbtuvės „Slemas – problemos ir aštresnės temos“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Dirbtuves, kurios, tikimės, dar smarkiau angažuos ir taip populiarumo nestokojančią slemo kultūrą, ves aktorius, nacionalinio slemo nugalėtojas Juozas Ališauskas. Plačiau apie viską skaitykite čia.

Filmų peržiūrų, skaitinių ir pokalbių programa „Mommies“, 20:00
Online

Filmų peržiūrų, skaitinių ir pokalbių programa „Mommies“ – tai kvietimas pokalbiams apie motinystę, intymumą ir rūpestį. „Šia programa norime užmegzti pokalbius apie viešojoje erdvėje neretai kartojamas stereotipines reprezentacijas, o tikrovėje tokias margas laukimo, motinystės, slaugos ir rūpesčio vienas kitu praktikas. Tebūnie tai preliudas į tolesnius pokalbius, diskusijas, naujus kūrybinius procesus, bendruomenių stiprinimą ir bendrų politinių sprendimų ieškojimą“, – rašoma VDU menų galerijos „101“ kvietime. Antradienio programoje – Beatrice Gibson filmo „Dvi sesės, kurios nėra sesės“ (Deux Soeurs Qui Ne Sont Pas Soeurs, Jungtinė Karalystė, 2019) peržiūra. Registracija į online renginius būtina. Parašius galerija101@gmail.com Jums bus atsiųsta dalyvavimo informacija.

TREČIADIENIS, 10 07

Šiuolaikinės akademinės muzikos koncertas „Aistmarės“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

„Aistmarės“ – novatoriška valstybinio ansamblio „Lietuva“ orkestro dovana. Nuo didingo baroko, romantiškų gamtos peizažų iki archajiškų garsų – taip atsiskleis plačios bei spalvingos tautinių instrumentų skambėjimo galimybės. Modernios akademinės muzikos koncerte skambės lietuvių kompozitorių Osvaldo Balakausko, Algirdo Martinaičio, Giedriaus Svilainio ir Vaidos Striaupaitės-Beinarienės kūriniai, aranžuoti tautiniams instrumentams. Koncerto metu solines partijas atliks viena geriausių Lietuvos kanklininkių doc. dr. Aistė Bružaitė ir obojininkas prof. dr. Robertas Beinaris.

Tarptautinis stiklo meno festivalis „Vitrum 2020 Pulsas“. Parodos „Aštri stiklo briauna“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Albos Folgado kuruojamoje parodoje atskaitos tašku laikomos „neskaidrumo“ ir „atsparumo“ sąvokos – savybės, kurios, viena vertus, yra stiklui būdingos ypatybės, o kita vertus, susijusios su socialinių apribojimų keliamais iššūkiais. Parodos tikslas – užmegzti dialogą tarp praktikų, kurioms nepaklusnumas ir nusižengimas taisyklėms yra priemonė nutraukti nusistovėjusius kanonus.  Eglė Budvytytė ir Bart Groenendaal, Eduardo Hurtado, Jamila Johnson-Small, Mourad Kouri ir Claudia Pagès iš įvairių perspektyvų nagrinėja pasipriešinimo formas atskirties ir kontrolės sąlygomis. Pasitelkdami tokias kūrybines išraiškas, kaip rašymas, šokis ar pasakojimas, jie priima keistenybes ir socialinius skirtumus – tokia menininkų nuostata įgalina juos pačius kurti. Spalio 7 d. parodos atidaryme vyks Jamilos Johnson-Small (UK) performansas, o spalio 10 d. vyks ekskursija su kuratore ir Eduardo Hurtado (Ispanija) performansas.

Spektaklis „Kandidas, arba Optimizmo mirtis“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Gildo Aleksos režisuotas spektaklis liečia jaunosios kartos ambicijų, idealizmo ir jaunatviško maksimalizmo skaudų susidūrimą su realybe, kurioje pragyvenimas, išgyvenimas ir sugyvenimas atima svajonių įgyvendinimo laiką, o vėliau – ir norą. Optimistiškai auklėti būti ypatingais, užkariauti pasaulį ir siekti savo svajonių, nes „viskas įmanoma“, realioje „gyvenimo rinkoje“ atrandame, kad tenka daryti darbus, o ne svajones, pasaulyje išgyventi, o ne jį taisyti. Spektaklyje optimizmas pasireiškia kaip blogas tikėjimas, kad pasaulis yra geras, griežtai determinuotas, kuriame dėl savo nesėkmių galime kaltinti tik savo kvailumą, per mažas pastangas ir pan. Voltero apysakos statiškais veikėjais siekiama pademonstruoti vertybių ir tikėjimo krizę.

„Mokumentai: Archive Administro“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Kauno menininkų namai tęsia programą „Mokumentai“, skirtą videomeno ir kino filmų, analizuojančių skirtingas realybes bei jų konstravimą, sklaidai. „Mokumentų“ programos filmuose problematizuojamos dirbtinės tikrovės sampratos, filmų montažas, technika ir naratyvai demaskuojant objektyvumo iliuzijas  ir taip priartėjant prie sąžiningo tikrovės – kaip įvairios, nenuoseklios, dažnai nuviliančios ir net bjaurios – vaizdinio. Antrasis ciklas „Archive administro“ dar labiau gilinsis į archyvo naudojimo metodus ir tiesiogiai pateiks pavyzdžius, kaip kolektyviniai archyvai gali tapti naujų istorijos perpasakojimo būdų dalimi surandant kitokį santykį su istorija iš didžiosios raidės.

Spalio 7 d. bus rodoma Berlyne gyvenančios kuratorės Naomi Hennig atrinkta dviejų videomeno filmų programa. Menininkės Shelly Silver kūrinys „Former East/Former West“(1994) ir Anna Zett videomeno kūrinys „Endarchiv“ (2019). Po filmų vyks diskusija su kuratore Naomi Hennig.

KETVIRTADIENIS, 10 08

Istorijų festivalis. „Pertrauktas gyvenimas“
Įvairios vietos

Istorijų festivalis yra vienas iš didžiųjų „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ renginių. 2020 m. festivalį paženklino pasauliniai įvykiai. Globali pandemija įvairių šalių ir kultūrų gyventojus susiejo bendra patirtimi. Susiejo ir bendra, jau galima sakyti, istorija – daugelio mūsų gyvenimas buvo tiesiog pertrauktas… Taigi pamąstykime – Ką reiškia atsidurti akistatoje su netikrumu dėl ateities, nesaugumu, nežinomybe? Kita vertus, kaip išlikti žmogumi, kai aplinkui siautėja destrukcija? Kaip įveikti žvėrį pačiam netampant juo?.. Dairykitės Vilijampolėje, Kęstučio gatvėje, Spaustuvininkų gatvėje, Kačerginėje. Prisėskite išklausyti, pamatyti, įžiūrėti. Junkitės į ekskursijas. Dalinkitės savo istorija.

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Ekskursija parodoje „Ir žodis tapo reginiu: vaizdiniai pasakojimai XVIII–XX a. lietuvių medžio ir lino raižiniuose“, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Ekskursijos metu ne tik išgirsite, kaip gimė parodos idėja ir kaip sekėsi ją įgyvendinti, bet ir susipažinsite su techninėmis raižinių subtilybėmis, pamatysite autentišką, vienintelę Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugomą XIX a. medžio raižinio klišę, eksponuojamą drauge su nuo jos atspaustu kūriniu, sužinosite, kaip buvo formuojamas muziejaus liaudies medžio raižinių rinkinys ir koks jis šiandien, kaip liaudiškieji raižiniai įtakojo profesionaliąją lietuvių grafiką ir patys įsitikinsite, kaip įtaigiai eksponuojami raižiniai perteikia tiek religinius, tiek lietuvių literatūros ir tautosakos siužetus. Vaizdinių pasakojimų labirintais vedžios parodos kuratorė menotyrininkė Vilma Kilinskienė.

Spektaklis „Elektra“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Spektaklio režisierius ir dramaturgijos autorius slovėnas Jaša Koceli, kurdamas spektaklio audinį, naudoja antikinius graikų autorių – Sofoklio, Euripido, Eschilo tekstus, reflektuojančius mitą apie Elektrą. Naujosios interpretacijos centre – laukianti moteris. Trojos karo didvyrio Agamemnono ir Klitemnestros dukra Elektra gedi nužudyto savo tėvo ir laukia sugrįžtančio brolio, kad galėtų atkeršyti už tėvo mirtį. Elektra yra ne tik antikinės graikų dramos personažas, bet ir šiuolaikinės kovojančios moters simbolis. Pasitelkęs daugybę galingų archetipų, slypinčių graikų tragedijose, režisierius kuria universalų stiprios, revoliucingos asmenybės likimo istoriją.

S. Baturos nuotr.

Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Maršrutas kovo 29–balandžio 5 dienoms
PIRMADIENIS, 03 29 Virtuali paskaita „Veronikos Šleivytės fotofikcija: apie meną, moteris ir meilę“, 18:00 Online  Kauno meno mokyklos studentė...
Maršrutas kovo 23–28 dienoms
ANTRADIENIS, 03 23 Teatro savaitė. Spektaklis-pjesės skaitymas „Tikslai ir uždaviniai“, 18:00 Online K. M. Kulinič pjesė „Tikslai ir uždaviniai“...
Maršrutas kovo 16–21 dienoms
ANTRADIENIS, 03 16 Parodų lankymas Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27 Šią savaitę po truputį ima vertis muziejai ir...
Maršrutas vasario 15–21 d.
PIRMADIENIS, 02 15 Pokalbis su su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis, 16:00 facebook.com/kvb.lt Kauno apskrities viešoji biblioteka prisijungti pokalbiui...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia