Laimės diena Kaune: nuo seminaro apie prieinamumo kultūrą iki „tyliųjų“ koncertų stotyje

Kovo 20 d. Jungtinių Tautų Organizacijos iniciatyva pasaulyje minima Laimės diena. Pirmą kartą ši proga Lietuvoje buvo minima pernai „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ komandos sumanymu. Praėjusiais metais garsiai nuaidėjusi šventė į Kauną ir Kauno rajoną sugrįžta ir šiemet.

Kaip teigia „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė, šiųmetės Laimės dienos idėja yra apie rimtus ar netgi skaudžius dalykus diskutuoti šventiškame kontekste ir taip patraukti visuomenės dėmesį į labai aktualias, tačiau dažnai nepelnytai primirštas temas „Šiųmetis Laimės dienos šūkis „Duok laimei kelią“ atkreipia dėmesį, kad dažnai kultūrinis miesto gyvenimas, o ir viešosios erdvės prieinamos tik jaunam, sveikam žmogui, tačiau didelei daliai visuomenės sunkiai ar visai nepasiekiamas“, – sako V. Vitkienė.

„Kaunas 2022“ komanda šiemet pakvietė mieste ir rajone veikiančias organizacijas ar bendruomenes bent vienai dienai plačiau duris atverti visiems, visiems, o ypač pagalvoti apie, tuos, kuriems sunkiau įveikti laiptus, slenksčius, kurie negirdi pasakojimų ar nemato paveikslų. „Labai džiaugiamės, kad sulaukėme per 100 iniciatyvų, kurios išsiskleis, minint Tarptautinę laimės dieną kovo 20 d. Kaune ir Kauno rajone“, – sako „Kaunas 2022“ vadovė.

„Kaunas pilnas kultūros“ redakcija savo ruožtu laimės paieškoms Kaune paskyrė visą kovo numerį – jame rasite pokalbius su tais, kuriems Laimės diena visų pirma ir skiriama. Tad, keliaudami nuo vienos Laimės taško iki kito, į krepšį įsimeskite ir žurnalą.

Seminare pranešėjai iš užsienio ir kaimyninės gatvės

„Kaunas 2022“ programos „Dizainas laimei“ komanda Tarptautinės laimės dienos proga rengia seminarą „Prieinamumo kultūra ir menas prieiti: laimės vertos patirtys“, kuriame pranešimus skaitys ir diskutuos meno terapeutai ir kultūros operatoriai iš Italijos, Lenkijos, Olandijos ar kaimyninės gatvės.

„Pavyzdžių, kaip kultūrą padaryti prieinamesne ar geriau pasiekiama toli ieškoti nereikia. Pasidalinti savo gerosiomis praktikomis kvies Kauno menininkų namų direktorė Rūta Stepanovaitė, taip pat kolegos iš Lenkijos, kuriems pavyko suorganizuoti didelį muzikos festivalį pritaikytą žmonėms, turintiems specialių poreikių bei literatūros skaitymo naktis kurtiesiems“, – sako „Dizainas laimei“ kuratorė Jūratė Tutlytė.

Anot jos, seminaras, nuo 9:30 val. vyksiantis Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje, turėtų patraukti tiek kultūros operatorių ir organizatorių dėmesį, tiek ir specialistų bei šeimų, kurios susiduria su Alzheimerio liga ar demencija, nes renginyje svečias iš Italijos Dr. Ivo Cilesi pasakos apie meno terapijų taikymą pažeidžiamų žmonių ir jų šeimų gydimui.

„Norime atkreipti dėmesį į fizinius ir vidinius barjerus, su kuriais visi susiduriame kasdienybėje: gatvėje, mokykloje, muziejuje, bet dar labiau norime kalbėti apie tai, kaip įveikti atskirtį, kad prieinamumas taptų kasdienybės norma. Juk kartu mes esame laimingesni“, – sako J. Tutlytė.

Laimė visur – nuo parkų iki bibliotekų

Savąją Laimės dieną susiplanuoti galite peržvelgę apie 150 iniciatyvų, kurias kovo 20-ąją organizuoja „Kaunas 2022“ draugai, partneriai ir visi, užsikrėtę šiuo smagiu virusu. Specialios ekskursijos ir edukacijos Kauno muziejuose, įvairius laimės receptus išbandyti kviečiančios parduotuvės ir net viešbučiai, netikėti laimės akcentai gatvėse – tikrai yra iš ko pasirinkti ar kur nustebti ir… pasijusti bent šiek tiek laimingesniais.

Laimės dienos proga Kauno savivaldybės darbuotojai ir „Nuepiko“ šokėjai kviečia miestiečius pradėti rytą kartu su mankšta – ji 11 val. vyks Didžiojoje salėje.

„Laimingų žmonių laimingas vidurdienis“ prasidės 12 val. KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto „Chill zonoje“, Studentų g. 50. Laukia energingas KTU pučiamųjų grupės „The BrassBees“ pasirodymas, spalvų ir teptukų akcija su KTU studijos „Menų kambarys“ vadovu Vytautu bei KTU Foto studijos iššūkis „Rūgšti, bet šypsena“. Jos metu bus fiksuojami laimo vaisius ragaujantys ir fotografui besišypsantys laimės ieškotojai. Taip pat galėsite kurti linkėjimus, kurie po Laimės dienos bus atspausdinti Brailio spausdintuvu ir padovanoti Kauno aklųjų ir silpnaregių bendruomenei.

14 val. į eiseną „Laimės nebus per daug“ Kalniečių parke kviečia vieni šio mėnesio žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ herojų – sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kauno viltis“. „Kviečiame Kalniečių parko lankytojus, praeivius prisijungti prie mūsų bei leisti sau linksmai ir dinamiškai praeiti (kuo keisčiau) Kalniečių parku. Kompanijos vedliai – sutrikusio intelekto žmonės, kurie dalyviams padovanos savo gamybos darbelius“, – rašoma kvietime.

Garliavos apylinkių „Sąnašos“ bendruomenė kartu su III-iojo forto įgula ir Kauno tvirtovės parku kurs Laimės dieną III-iame forte. Nuo 16 val. vyks ekskursija – „Lietuvos kariuomenės uniformų paroda nuo 1990 m. iki mūsų dienų“. Bus paruoštas įvažiavimas lankytojams su neįgaliųjų vežimėliais. Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų-raumenų ligomis asociacija „Sraunija“.

Net kelios Laimės dienos iniciatyvos skirtos mūsų augintiniams. Traukiniuose maršrutais Kaunas–Vilnius 15:45 val. ir Vilnius–Kaunas 17:50 val. vyks akcija „Sveikas gyvūnas – laimingas šeimininkas“. LSMU VF VA Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika ir „Lietuvos geležinkeliai“ organizuoja dieną, atvirą keleiviams su gyvūnais – gydytojai, pasiruošę „mini“ priimamajį vagone, konsultuos visus norinčius įvairais klausimais apie gyvūnus.

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, kaip ir pernai, kovo 20-ąją garsiai skelbia – „Laimė yra šunys“. Tą dieną į bibliotekos centrinį padalinį Laisvės al. 57 esate kviečiami užsukti su savo keturkoju bičiuliu. Galite atnešti lauktuvių VšĮ „Lesė“ Kauno skyrius globotiniams. Tai daryti galima ir nelaukiant Laimės dienos – bibliotekos darbuotojai visą savaitę iki renginio priims dovanėles ir jas perduos prieglaudos darbuotojams.

Vakarop, nuo 17:30, į barbekiu vakarėlį kviečia Kauno menininkų namai. Tradicinis kaimynų barbekiu šiais metais bus dar laimingesnis – vyks nemokamos kūrybinės dirbtuvės vaikams, ekskursijos po KMN su pasakojimais apie įspūdingą, mitais apipintą pastato istoriją, ir, kaip jau įprasta, būsite kviečiami pasidalinti idėjomis Putvinskio gatvės dienai, šiemet vyksiančiai gegužės 25 dieną.

bbw

Stotyje – „tylieji“ koncertai

Laimės dieną Kaune ir Kauno rajone vainikuos vakarinis koncertas Kauno geležinkelio stotyje – čia vienu metu gros trys atlikėjai – Manfredas, Paulius Kilbauskas ir grupė „Flash Voyage“. Susimaišyti skirtingoms melodijoms neleis net 400 ausinių skirtų susirinkusiai publikai. Per jas kiekvienas galės klausytis sau labiausiai patinkančio atlikėjo.
„Stotis kovo 20 d. vakarą nušvis sodriai žalia – žaliosios citrinos – laimo spalva. Vaisiaus, kuris yra mūsų šiųmetės šventės simbolis. Geležinkelio stoties erdvėse lauks skirtingos pramogos, čia bus galima vaišintis laimų limonadu ar tiesiog ilsėtis išsitiesus ant specialiai renginiui patiestos pievos, mėgautis Kauno botanikos sodo augalų žaluma“, – intriguoja Laimės dienos organizatorė Irutė Tumaitė.

Visą Laimės dienos programą rasite čia: www.laimesdiena.lt

„Kaunas 2022“ ir KPK inf.

„MagiC Carpets Landed“: stebuklingi kilimai nusileis Kaune
Kauno bienalė ir keturiolika Kūrybiškos Europos platformos „Stebuklingi kilimai“ partnerių džiaugiasi galėdami pranešti, kad tarptautinė paroda „MagiC Carpets Landed“...
„Kino pavasario“ apdovanojimuose – akcentas iš Kauno (fotogalerija)
„Festivalis įvyko! Forma gali keistis, bet visuomet pasitiksime pavasarį su kinu ir dovanosime įdomias patirtis bei nepamirštamas emocijas. Žiūrovai...
Balandžio „Kaunas pilnas kultūros“ kviečia pasinerti į amžiną muziką
Ar dar pamenate tokią laikmeną – kompaktinį diską? Lietuviams su viso ko vakarietiško antplūdžiu po Nepriklausomybės atkūrimo besiasocijuojantis artefaktas...
Kauno ir Liuksemburgo teatrai vienijasi švęsti kultūrą: šokio spektaklio „Juokai“ transliacija 
2022-aisiais metais Europa turės kelias kultūros sostines, tarp jų – Kauną ir Ešą prie Alzeto (Liuksemburgas). Šis projektas buria...
„MagiC Carpets Landed“: stebuklingi kilimai nusileis Kaune
Kauno bienalė ir keturiolika Kūrybiškos Europos platformos „Stebuklingi kilimai“ partnerių džiaugiasi galėdami pranešti, kad tarptautinė paroda „MagiC Carpets Landed“...
„Kino pavasario“ apdovanojimuose – akcentas iš Kauno (fotogalerija)
„Festivalis įvyko! Forma gali keistis, bet visuomet pasitiksime pavasarį su kinu ir dovanosime įdomias patirtis bei nepamirštamas emocijas. Žiūrovai...
Balandžio „Kaunas pilnas kultūros“ kviečia pasinerti į amžiną muziką
Ar dar pamenate tokią laikmeną – kompaktinį diską? Lietuviams su viso ko vakarietiško antplūdžiu po Nepriklausomybės atkūrimo besiasocijuojantis artefaktas...
Kauno ir Liuksemburgo teatrai vienijasi švęsti kultūrą: šokio spektaklio „Juokai“ transliacija 
2022-aisiais metais Europa turės kelias kultūros sostines, tarp jų – Kauną ir Ešą prie Alzeto (Liuksemburgas). Šis projektas buria...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia