„Kino pavasaryje“ – Tarptautinės kino kritikų federacijos narių pasirinkimai 

Kasmet garsių savo srities profesionalų iš viso pasaulio  sudaroma festivalio „Kino pavasario“ programa „Kritikų pasirinkimas“  šiemet kaip niekad pasižymi žanrų ir temų įvairove.

„Pirmiausia, kino kritikai visuomet yra jautrūs pačiai kino kalbai – originaliems formos sprendimams, netradiciniam kino kameros darbui, estetiniams ieškojimams. Tam, kas išskiria konkretų filmą iš gausybės kitų. Šiųmetės programos filmai būtent ir yra ryškūs turtingos kino kalbos ir stiprių scenarijų deriniai, kurių dauguma pasižymi įsimintinais aktorių duetais“,  pasakoja kovo 19-ąją prasidedančio „Kino pavasario“ programos sudarytojas Gediminas Kukta.

Šiemet filmus vertino tarptautinės kino kritikų federacijos FIPRESCI nariai, rašantys tokiems leidiniams kaip „Screen“, „The Guardian“, „Sight&Sound“, „Cahiers du Cinema“ ir kt.: Esin Kucuktepepinar, Arielis Schweitzeris, Marta Balaga, Giona Nazzaro, Carmen Grey, Adamas Krukas, Alin Tasciyan, Ahmedas Shawky, Laurence Boyce. 

Šiemet daugiausia kritikų balsų surinko ir pirmoje „Kritikų pasirinkimo“ vietoje atsidūrė įstabus prancūzų režisierės Celineʼos Sciammos meilės istorija „Liepsnojančios moters portretas“ (Portrait of a Lady on Fire). Po premjeros Kanuose daugelis kritikų filmui prognozavo „Auksinę palmės šakelę“. Visgi jis buvo įvertintas už geriausią scenarijų.

Bretanės krantus skalaujančių bangų fone subtilią uždraustos meilės poeziją žiūrovams kuria puikus Prancūzijos aktorių duetas Noémie Merlant ir Adéle Haenel. „Kiekvienas filmo kadras yra lyg paveikslas, abi aktorės tarsi nužengusios iš drobės“, – gėrisi G. Kukta. Filmas per festivalį bus rodomas ir išskirtiniame seanse Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Filmo „Liepsnojančios moters portretas“ stop kadras

Antrasis kritikų favoritas „Auksiniu lokiu“ apdovanota Nadavo Lapido intelektualaus humoro drama „Sinonimai“ (Synonyms). Pasak G. Kuktos, filmas Berlyne išsiskyrė savo ritmu, kapotu montažu ir kardinaliomis nuotaikomis  nuo melancholijos iki dinamikos. Išradingas filmas įtraukia nuo pirmųjų minučių ir priverčia sekti kiekvieną pagrindinio herojaus Joavo žingsnį. Palikęs gimtąjį Izraelį, jis siekia Prancūzijoje susikurti naują tapatybę. O tai be proto sunku. Režisierius scenarijų rašė drauge su tėvu, iš Lietuvos kilusiu garsiu Izraelio rašytoju Haimu Lapidu.

Nepamirštamą kino potyrį žada ispanų režisierius Albertas Serra. Jo filmai dažnai kritikų vertinami palankiai, o iš žiūrovų reikalauja susikaupimo ir kantrybės, bet už juos vėliau atlyginama unikalia ekrano patirtimi. Toks buvo „Liudviko XIV mirtis“ (2016). Ne išimtis  ir naujasis beribe laisve alsuojantis į penketuką patekęs kūrinys „Liberté“. Kanų kino festivalyje jis pelnė programos „Ypatingas žvilgsnis“ specialųjį žiuri prizą.

Filmas nukelia į 1774-uosius, Prancūzijos revoliucijos išvakares. Į mišką tarp Potsdamo ir Berlyno. Ten tarp cirpiančių cikadų vyksta pokalbiai apie naująją išlaisvinančią libertinizmo filosofiją, veriasi geidulingos fantazijos ir aistros, krūmuose ir karietose virpa laisvi kūnai.

Filmo „Liberté“ stop kadras

„Oskaro“ nominacija geriausio užsienio filmo kategorijoje įvertinta ir lenkų režisieriaus Jano Komasos  drama „Kristaus kūnas“ (Corpus Christi). Filmas jau pelnė 34 apdovanojimus tarptautiniuose festivaliuose ir yra ypač mėgstamas žiūrovų. Jis įsuka į jaunojo nusikaltėlio Danieliaus gyvenimą, kai apgaule jis tampa kunigu provincijos miestelyje. „Dažnai kritikų ir žiūrovų nuomonės nesutampa. „Kristaus kūną“ galima vadinti filmu, kuris įtinka ir reikliems kritikams, ir platesnei auditorijai“, sako G. Kukta.

Filmo „Kristaus kūnas“ stop kadras

Tarp dešimties Kauną pasieksiančių „Kritikų pasirinkimo“ programos filmų pateko ir du vaidybiniai debiutai. Sudano režisieriaus Amjado Abu Alalos drama „Tu mirsi dvidešimties“ (You Will Die at Twenty) Venecijos kino festivalyje buvo išrinkta geriausiu debiutu. Filme pasakojama XX amžiaus 7-ajame dešimtmetyje Sudano kaimelyje gimusio berniuko Muzamilo istorija. Išpranašaujama, kad jis mirs dvidešimties. 19-metis vaikinas atranda Korano mokyklą, draugauja su mergina, bet lemtinga diena vis artėja.

Net 16 apdovanojimų tarptautiniuose festivaliuose jau spėjo surinkti režisierė iš Peru Melina León ir jos debiutas „Daina be pavadinimo“ (Song without a Name). Pagal tikrą istoriją sukurtoje dramoje įtaigiai vaizduojamas Džordžinos troškimas rasti pagrobtą ką tik gimusį kūdikį. Tai jaudinantis filmas apie žmogaus kovą su neteisybe.

Filmo „Daina be pavadinimo“ stop kadras

Kritikų dėmesį patraukė ir dokumentika. „Oskaru“ už filmą apie garsiąją atlikėją Amy Winehouse apdovanotas Asifas Kapadia šį kartą pristato kontroversiškos futbolo legendos Diego Maradonos gyvenimą. Apie šlovę ir jos kainą pasakojantis „Diego Maradona“ sukurtas500 valandų niekur nerodyto asmeninio futbolininko archyvo.

Į kino kritikų akiratį pateko ir kiti Kanuose įvertinti filmai. Brazilų režisieriaus Karimo Aïnouzo „Nematomas gyvenimas“ (The Invisible Life of Eurídice Gusmão) Kanuose laimėjo pagrindinį konkursinės programos „Ypatingas žvilgsnis“ prizą. Atogrąžų melodrama pristatomas filmas nukelia į šeštojo dešimtmečio Rio de Žaneirą, kur jautriai ir įtraukiai pinami seserų Gildos ir Euridikės likimai.

„Ypatingo žvilgsnio“ žiuri prizas Kanuose atiteko Oliverio Laxeʼo dramai „Ugnis ateis“ (Fire Will Come). Po filmo „Mimozos“ išgarsėjęs prancūzų kilmės ispanų režisierius į „Kino pavasarį“ grįžta su filmu mėgstantiesiems permąstyti žmogaus ir gamtos ryšį. Niekas nelaukia už padegimą kalėjusio Amadoro, tačiau jis vėl apsigyvena pas mamą atokiame gimtajame kaimelyje Galicijos kalnuose. Vieną naktį visą regioną vėl nuniokoja ugnis.

„Kino pavasaris“ parodys ir festivalio publikai pažįstamo islando Hlynuro Pálmasono paveikią psichologinę dramą „Balta balta diena“ (White White Day). Jo filmas „Žiemos broliai“ (Winter brothers) 2018 m. festivalio Europos debiutų konkurse buvo pripažintas geriausiu. „Balta balta diena“ įtraukia į po žmonos žūties bandančio atsigauti policininko gyvenimą. Ingvaras Sigurðssonas išrinktas Kanų „Kritikų savaitės“ ir Transilvanijos kino festivalio geriausiu aktoriumi.

Filmo „Balta balta diena“ stop kadras

 

2020 metų festivalio repertuaras: kinopavasaris.lt/lt/programa

25-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2020 metų kovo 19–balandžio 2 dienomis 16-oje šalies miestų. Projektą remia Lietuvos kino centras, finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“ MEDIA, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus miestų, Jonavos, Utenos, Tauragės, Telšių, Ukmergės, Klaipėdos, Anykščių, Prienų rajonų, Marijampolės ir Druskininkų savivaldybės bei privatūs rėmėjai.

Festivalio inf.

Maršrutas rugsėjo 28–spalio 1 dienoms
PIRMADIENIS, 09 28 Paroda „Godo dveji“, nuo 16:00 Baras „Godo“, Laisvės al. 89 Baro antrojo gimtadienio proga proga iliustratorė...
VDU iškilmingai įteikti Yad Vashem Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimai
Rugsėjo 24 dieną Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko konferencija „Toliau pareigõs – vizos į gyvenimą“, skirta tarpukario Lietuvoje...
Į miesto erdves grįžtantis Istorijų festivalis kvies apmąstyti pertrauktus gyvenimus
  Nejau galvoji tu, kad užmarštis, Kas užmiršta, tikrai nuplovė? Juk būna, kad staiga atgyja vaizdas vėl iš pelenų....
Pagarba istorinei atminčiai: Ramybės parke atnaujintas monumentas
Augančiame mieste svarbūs ne tik infrastruktūros pokyčiai ir tvarkingos gatvės. Europos paveldo ženklu tituluotas Kaunas rūpinasi ir istorijos puoselėjimu....
Maršrutas rugsėjo 28–spalio 1 dienoms
PIRMADIENIS, 09 28 Paroda „Godo dveji“, nuo 16:00 Baras „Godo“, Laisvės al. 89 Baro antrojo gimtadienio proga proga iliustratorė...
VDU iškilmingai įteikti Yad Vashem Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimai
Rugsėjo 24 dieną Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko konferencija „Toliau pareigõs – vizos į gyvenimą“, skirta tarpukario Lietuvoje...
Į miesto erdves grįžtantis Istorijų festivalis kvies apmąstyti pertrauktus gyvenimus
  Nejau galvoji tu, kad užmarštis, Kas užmiršta, tikrai nuplovė? Juk būna, kad staiga atgyja vaizdas vėl iš pelenų....
Pagarba istorinei atminčiai: Ramybės parke atnaujintas monumentas
Augančiame mieste svarbūs ne tik infrastruktūros pokyčiai ir tvarkingos gatvės. Europos paveldo ženklu tituluotas Kaunas rūpinasi ir istorijos puoselėjimu....
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia