„Kino pavasaris“ Kaune žadins vaizduotę (filmų rekomendacijos)

„Kai sustoji – pabunda vaizduotė“, – tvirtina didžiausias kino festivalis Lietuvoje, šiemet raginantis neskubėti ir ištrūkus iš beprotiško kasdienybės ritmo, kino teatro kėdėje naujai patirti laiko tėkmę. Tačiau tikrieji kino gerbėjai žino – norint pamatyti pačius geriausius, naujausius bei įdomiausius Kanų, Berlyno, Toronto, Sandanso, Lokarno, Londono ir kitų pasaulio festivalių filmus, teks nemiegoti. Atsinaujinusi festivalio komanda – Mantė Viliūnaitė, Aistė Račaitytė, Dovilė Raustytė bei Gediminas Kukta – žada labai stiprią programą, kur kiekvienas filmas vaizduotę įkraus visiems likusiems metams, o įkvėpimas užklups dar neatėjus pavasariui.

Kaune, kaip ir kituose miestuose, festivalis vyks 2019 m. kovo 21 – balandžio 4 d. Kaune bus parodyta daugiau kaip 60 filmų ir surengta per 130 seansų. Kaip ir kasmet, festivalio metu bus galima pamatyti pačius naujausius pripažintų kino meistrų, festivalių favoritų bei debiutuojančių kūrėjų darbus. Natūralu, jog peržiūrėjus programą norisi griebtis kalendoriaus ir žymėtis laisvus vakarus, o galvoje nuolat kirba klausimas: kaip išsirinkti iš tokios filmų gausos?

Kaip ir anksčiau festivalio komanda bando palengvinti žiūrovo apsisprendimą: filmai yra suskirstyti į programas („Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“, „Metų atradimai“, „Festivalių favoritai“ ir „Konkursinė programa“), specialias kategorijas („Filmai šeimai“, „Kulinariniai atradimai“ ir pan.), o programų sudarytojai dalijasi savo favoritų sąrašais, kuriuos galima rasti čia.

Žinoma, programą galima interpretuoti šmaikščiai ir filmus rinktis pagal savo gyvenimo būdą:

UŽIMTIEMS: ATIDARYMO IR UŽDARYMO FILMAI
Jeigu daug dirbate, keliaujate, lankote kokius nors užsiėmimus ir neturite daug laisvo laiko, bet norite jaustis taip, tarsi su „Kino pavasariu“ būtumėte visą laiką buvę kartu, rinkitės atidarymo ir uždarymo filmus.

„Kino pavasarį“ atidarys rusų teatro ir kino režisieriaus Kirilo Serebrenikovo filmas „Vasara“, baigtas kurti namų arešto sąlygomis. Juosta „Vasara“, paremta kultinės sovietų roko grupės „Kino“ istorija, šiemet buvo parodyta konkursinėje Kanų kino festivalio programoje, kur ne tik susilaukė ovacijų už spinduliuojančią energiją bei gyvybę, bet ir laimėjo apdovanojimą už geriausią garso takelį. Deja, apdovanojimo K. Serebrenikovas pats atsiimti negalėjo – režisierius jau beveik dvejus metus laikomas namų arešte: tokiu būdu rusų valdžios struktūros bando užtildyti Rusijos ideologiją kritikuojantį ir liberalias idėjas šalyje skleidžiantį kūrėją.

Festivalis baigsis lietuvės Rugilės Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“ premjera. Režisierės išradingai dokumentuota kormoranų kolonija Juodkrantės sengirėje yra tam tikra šiandienos metafora, sulaukusi dėmesio ne viename festivalyje. „Šis filmas mums yra vienas įspūdingiausių netikėtumų – jis lyg dokumentikos apie gamtą, trilerio, komedijos ir siaubo filmo sintezė“, – sakė vienas iš Lokarno kino festivalio sudarytojų Sergio Fantas.

MADINGIEMS: FESTIVALIŲ MĖGSTAMIAUSI
Jeigu su draugais gerdami limonadą ar su kolegomis sėdėdami prie pietų stalo norėtumėte pasijusti kino ekspertais, žinančiais naujausius įvykius ir tendencijas, rinkitės Auksinių palmių, lokių ir kitų apdovanojimų savininkus, apie kurių darbus buvo kalbama daugiausiai. Tarp tokių – „Vagiliautojai“, „Kafarnaumas“, „Laukinė kriaušė“, „Neliesk manęs“, „Tarp dviejų vandenų“, „Juodaodis iš Kukluksklano“ (titulinė nuotr.), „Širdžių dama“ ir kt.
Japonų kino meistro Hirokazu Kore–edos „Auksinę palmės šakelę“ laimėjęs filmas „Vagiliautojai“ šeimos portretu ir švelniu humoru iliustruoja Japonijos socialines problemas bei su didele meile kuria kasdienio herojaus portretą.

Ne mažiau jautri šiandien vieno labiausiai vertinamų Katalonijos režisierių Isakio Lacuesta 35 mm kino juosta „Tarp dviejų vandenų“, kurioje užfiksuotos gyvenimo amplitudės nuo didžiulio grožio iki nepakeliamo sunkumo. Filmas pasakoja dviejų romų kilmės brolių – kalinio ir karininko – susitikusių po daugelio metų, istoriją.

Negalima nepaminėti ir Oskaro apdovanojimą už geriausią adaptuotą scenarijų pelniusios bei Kanuose Didžiuoju žiuri prizu apdovanotos režisieriaus Spike Lee komiškos dramos „Juodaodis iš Kukluksklano“, kur nepatogus režisierius sukūrė ne tik stilingą ir komišką pasakojimą, bet ir aštrų komentarą apie šių dienų Donaldo Trumpo valdomą Ameriką.

KLASIKAMS: DVI RETROSPEKTYVOS
Jeigu norite pamatyti gerus, laiko testą išlaikiusius filmus, kalbančius apie ir šiandien aktualias problemas, apsilankykite dviejų išskirtinių kūrėjų – Claire Denis ir Djibril Diop Mambety – retrospektyvose.

Viena savičiausių režisierių Claire Denis juostoje „Gyvenimas aukštybėse“ žengia į mokslinės fantastikos žanrą ir paverčia jį novatorišku ir netikėtu. Filmas maloniai nustebins ir šio žanro nemėgstančius kinomanus. Kita režisierės juosta „Penktadienio vakaras“ pasakoja dviejų asmenų pažinties istoriją, kur kūno kalba ir tyla yra iškalbingesnės už žodinę išraišką.

Didysis Senegalo kino eksperimentatorius režisierius Djibril Diop Mambety per savo gyvenimą spėjo sukurti vos dvi ilgametražius filmus. „Touki Bouki“ rodoma senegaliečių poros – Antos ir Mory – kelionė, stilingai porai pabėgus nuo savo šeimų tam, kad gautų pakankamai pinigų ir galėtų nusipirkti bilietus valčiai, plaukiančiai į Prancūziją. Šiandien, po daugiau kaip 40 metų, kai tūkstančiai jaunų afrikiečių patenka į nepaliaujamos emigracijos bangą, juosta vis dar yra tokia pat aktuali ir simboliška.

PATRIOTAMS: LIETUVIŲ FILMŲ PREMJEROS
Jeigu domitės lietuvių kūrėjų darbais ir norite plaukti nešami naujausių kino režisierių kūrinių bangos, „Kino pavasaris“ leis tą padaryti – šiemet festivalyje bus galima pamatyti 5 ilgametražes ir 5 trumpo metro lietuvių kūrėjų juostas.

Be jau minėto Rugilės Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“, žiūrovai galės išvysti Marijos Kavtaradzės geriausiu Baltijos šalių filmu Taline išrinktą dramą „Išgyventi vasarą“ – šiltą ir jaudinančią istoriją, pasakojančią psichologės ir jos dviejų pacientų kelionę į kliniką pajūryje, kelionę pasveikimo link, bei Aistės Žegulytės dokumentinę juostą „Animus Animalis (apie žmones, žvėris ir daiktus)“, tiriančią aplinką, kurioje riba tarp gyvenimo ir mirties tapusi beveik nepastebima.

Režisieriaus Ernesto Jankausko dramoje „Čia buvo Saša“ kalbama apie labai jautrią ir tabu apipintą įvaikinimo temą, vaiko ir globėjų santykį, socialines problemas. Filmas tapo prestižinės pasaulio kino kritikų federacijos FIPRESCI konkurso dalyviu. Labai intriguoja Artūro Jevdokimovo dokumentinio filmo „Second Hand“ premjera – juostoje pasakojama apie tai, iš kur atkeliauja drabužiai į dėvėtų drabužių parduotuves bei apie tamsų lietuvių verslą Didžiojoje Britanijoje.

MĖGSTANTIEMS BENDRAUTI: SUSITIKIMAI SU FILMŲ AUTORIAIS
Jei po filmo mėgstate diskutuoti su draugais ir klausimus užduoti ne tik sau, susitikimų su juostos kūrybine grupe metu, atsakymus galėsite gauti tiesiai iš pirmų lūpų.

Susitikimas su debiutuojančio režisieriaus Paweło Maślona tragikomiško filmo „Panikos ataka“, kalbantį apie įvairiausius mūsų visuomenės sindromus, kūrėjais vyks kovo 23 d., su Marijos Kavtaradzės režisuoto filmo „Išgyventi vasarą“ autoriais bus galima pasikalbėti kovo 26 d., o Floriano Seuferto juostą „Pamparios“, atspindinčią šiandieninio jaunuolio norą pabėgti nuo vakarietiškos kultūros, kūrybinė grupė pristatys kovo 23 d.

TRUMPŲ ISTORIJŲ GERBĖJAMS: TRUMPAMETRAŽIAI AUKSO GRYNUOLIAI
Jeigu mėgstate trumpas, bet koncentruotas istorijas, arba norite draugus nustebinti įspūdingu per vieną vakarą matytų filmų skaičiumi, drąsiai rinkitės trumpametražes kino juostas, tarp kurių ir lietuvių kūrėjų darbai: Tito Lauciaus „Šeima“, Kamilės Milašiūtės „Nacionalinės premijos laureatų vaikai“, Skirmantos Jakaitės „Žonglierius“, Akvilės Žilionytės „Langai“ ir Lauryno Bareišos „Kaukazas“. Trumpametražių filmų naktis vyks paskutinį festivalio savaitgalį, o seansai truks 334 minutes – į kino salę įžengę vakare, paliksite ją jau švintant.

NEMĖGSTANTIEMS KINE SKAITYTI: LIETUVIŠKAI ĮGARSINTI FILMAI
Festivalio organizatoriams svarbus kiekvienas žiūrovas, tad atsižvelgdami į tai, kad kai kuriems žmonėms subtitrai iš ekrano pabėga per greitai arba yra prastai matomi, „Kino pavasaris“ paruošė specialius seansus, kuriuose filmai bus dubliuoti lietuviškai. Tokios juostos programoje žymimos „LT“ žyma, o internete prie jų yra tekstas „Įgarsinta lietuviškai“.

Kaune šiuose seansuose bus rodomi „Vagiliautojai“, „Magiškos naktys“, „Dvilypiai gyvenimai“, „Netikėta meilė“, „Kafarnaumas“, „Angelas“, „Maya“, „Pamparios“.

MAŽIESIEMS KINOMANAMS: KIEČIAUSIA ANIMACIJA
Jeigu auginate vieną ar daugiau mažųjų kino entuziastų, festivalyje visi kartu galite pasinerti į magišką naujausią animaciją. Dar viena gera naujiena – šie filmai taip pat įgarsinti lietuviškai.

Daug kino festivalių apkeliavusi režisierės Linda Hambäck animacinė istorija „Gordonas ir Padi“ patiks tiek mažiesiems žiūrovams, tiek juos lydintiems tėveliams. Šis filmas – tai graži dvimatė pasaka, mokanti draugauti. Dar viena juosta – japonų režisieriaus Mamoru Hosoda anime „Mano mažoji sesutė Mirai“, bus mėgiama visų, pavargusių nuo holivudinės produkcijos. „Oskarui“ ir „Auksiniam gaubliui“ nominuotas animacinis filmas pasakoja apie keturmetį Kun, kurio gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai namuose atsiranda mažoji sesutė Mirai.

Išsamią informaciją apie festivalį, visus filmus, susitikimus, kinomanų rekomendacijas rasite festivalio puslapyje www.kinopavasaris.lt ir socialinių tinklų paskyrose.

Daiva Juonytė © „Kino pavasaris“
Titulinėje nuotr. – stop kadras iš filmo „Juodaodis iš Kukluksklano“

Apie festivalį:
24-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2019 m. kovo 21–balandžio 4 dienomis. Praėjusiais metais „Kino pavasaris“ pritraukė 116 551 žiūrovų, tad yra didžiausias kino renginys Lietuvoje ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

2022-aisiais – dėmesys R. Kalantai, J. Mekui, krepšiniui, universitetams
Ketvirtadienį Seimo posėdyje pritarta 13 iniciatyvų 2022-uosius skelbti proginiais metais, skirtais pagerbti žymias asmenybes, pažymėti išskirtinių istorinių įvykių ir...
Kaip 1932-aisiais: J. Zikaro namai-muziejus trumpam atveria duris
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinys J. Zikaro namai-muziejus dovanoja lankytojams unikalią galimybę apsilankyti Zikarų namuose, kol dar...
Muziejaus trečiadienis. Kaip kaunietis Nidoje pasaulio sklandymo rekordą pasiekė
XX a. pradžioje Lietuvoje išaugo susidomėjimas aviacija. Tai paskatino iš kitų šalių atvykę lėktuvų konstruktoriai ir lakūnai, ėmę rengti...
Vytauto Mačernio „Vizijų“ interpretacijos – pakaunėje
Naktis. Keistas miškas, kuriame kažkas nesuprantamai šnabžda, kvatojasi, groja… Truputį nuošaliau, atrodo, kažkas nusprendė apsigyventi miške. Tai jaunasis, visad...
2022-aisiais – dėmesys R. Kalantai, J. Mekui, krepšiniui, universitetams
Ketvirtadienį Seimo posėdyje pritarta 13 iniciatyvų 2022-uosius skelbti proginiais metais, skirtais pagerbti žymias asmenybes, pažymėti išskirtinių istorinių įvykių ir...
Kaip 1932-aisiais: J. Zikaro namai-muziejus trumpam atveria duris
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinys J. Zikaro namai-muziejus dovanoja lankytojams unikalią galimybę apsilankyti Zikarų namuose, kol dar...
Muziejaus trečiadienis. Kaip kaunietis Nidoje pasaulio sklandymo rekordą pasiekė
XX a. pradžioje Lietuvoje išaugo susidomėjimas aviacija. Tai paskatino iš kitų šalių atvykę lėktuvų konstruktoriai ir lakūnai, ėmę rengti...
Vytauto Mačernio „Vizijų“ interpretacijos – pakaunėje
Naktis. Keistas miškas, kuriame kažkas nesuprantamai šnabžda, kvatojasi, groja… Truputį nuošaliau, atrodo, kažkas nusprendė apsigyventi miške. Tai jaunasis, visad...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia