„Kino pavasario“ programoje „Meistrai“ – savitą kino kalbą išvystę režisieriai iš viso pasaulio

Belaukiant jubiliejinio „Kino pavasario“, praėjusią savaitę sostinėje įvyko festivalio programos „Meistrai“ pristatymas ir išankstinė japonų meistro Hirokazu Kore-edos dramos „Visa tiesa apie divą“ (The Truth) premjera. Programą „Meistrai“, kurią pristato „Pergalė“, atidariusiame filme vaidina Catherine Deneuve, Juliette Binoche ir Ethanas Hawke.

„Visa tiesa apie divą“ – pirmasis beveik 30 metų kine dirbančio H. Kore-edos filmas, sukurtas už  Japonijos ribų – Prancūzijoje. „Auksine palmės šakele“ apdovanota drama „Vagiliautojai“ tapo vienu lankomiausių 2019 metų „Kino pavasario“ filmų. Festivaliui įdomu stebėti tolesnius režisieriaus žingsnius kūrybiniame kelyje, tad natūralu, kad jis grįžta į festivalį. Nors ir su visai kitokiu, bet vis tiek meistrišku filmu. „Kuriant naujus skonius pasitelkti profesinę meistrystę – yra ir mūsų vienas pagrindinių tikslų“, – sako „Pergalės“ komercijos direktorė Jurga Sakalauskaitė.

Venecijos kino festivalį atidariusioje dramoje, kurią pamatys ir „Forum Cinemas“ Kaune lankytojai, „Visa tiesa apie divą“ režisierius lieka ištikimas šeimos santykių temai. Į aštuntąjį dešimtmetį įkopusios Prancūzijos kino divos (Catherine Deneuve) ir jos dukros ryšys (Juliette Binoche), praeities klaidos ir nuoskaudos pateikiamos šviesiai, su lengvu humoru ir empatija. Taip subtiliai ir meistriškai, kaip moka tik H. Kore-eda.

Kadras iš filmo „Visa tiesa apie divą“

Pasak „Kino pavasario“ meno vadovės Mantės Valiūnaitės, šiais metais programa solidi į „Kino pavasarį“ grįžtančiais meistrais, kurie išvystę savitą kino kalbą. „Džiugu, kad režisieriai nesivaiko madų ir išlaiko drąsų bei jautrų žvilgsnį į savo šalių istoriją, šiandien vykstančius procesus ir svarsto, kokia ateitis mūsų laukia. Tai režisieriai iš skirtingų žemynų Azijos, Lotynų Amerikos, JAV, Europos. Ši įvairovė mums labai svarbi, nes brandžių meistrų kūriniai primena, kas yra svarbu ir kuo gyvena žmonės šalia mūsų ir tolimuosiuose kraštuose“,  programą apžvelgia M. Valiūnaitė.

Į programą „Meistrai“ grįžta vienas svarbiausių Lotynų Amerikos dokumentinio kino režisierių Patricio Guzmánas. „Sapnų Kordiljeros“ (The Cordillera of Dreams) – paskutinė trilogijos apie Čilę dalis, Kanuose apdovanota specialiuoju prizu. Pirmojoje dalyje ištyrinėjęs dykumą šiaurėje, antrojoje ⎯ pietinę Čilės pakrantę, dabar režisierius grįžo į gimtinę norėdamas atskleisti Kordiljerų kalnyno, kuris skiria šalį nuo likusio pasaulio, paslaptis. Kvapą gniaužiantys kalnų peizažai slepia istoriją, apie kurią niekas nedrįsta kalbėti. Antroji dalis   „Perlinė saga“ (2015) ⎯ taip pat buvo rodyta „Kino pavasaryje“.

Pripažinti režisieriai ne tik skrodžia istoriją, bet ir pateikia ateities scenarijus. Vienas iš tokių ⎯ ironizuoti mėgstantis Jimas Jarmuschas. Pasak M. Valiūnaitės, šviežiausioje juodojo humoro komedijoje „Mirusieji nemiršta“ (The Dead Don’t Die), kuri atidarė Kanų kino festivalį bei bus parodyta vieninteliame seanse Kaune, režisierius diagnozuoja, į ką pavirsime, jei ir toliau beatodairiškai viską vartosime.

Kultinių filmų „Negyvėlis“, „Kava ir cigaretės“, „Išgyvena tik mylintys“ režisierius šį kartą nukelia į mažą miestelį. Jį vieną naktį pradeda siaubti zombiai. Susidoroti su zombiais stengiasi ilgamečio J. Jarmuscho bendražygio Billo Murray ir Adamo Driverio vaidinami policininkai. Filme taip pat išvysime Iggy Popą, Tomą Waitsą, Tildą Swinton, Seleną Gomez.

Kadras iš filmo „Mirusieji nemiršta“

Šių metų festivalio teminę kryptį „Ateitys“ bene geriausiai atspindi Kanų žiuri prizą laimėjęs „Bakurau“ (Bacurau). Brazilų režisierių Klebero Mendonça Filho ir Juliano Dornelleso filmas – ryški mokslinės fantastikos, detektyvo, trilerio, neovesterno, distopijos ir kitų žanrų samplaika apie paslaptingą Brazilijos kaimelį Bakurau. Čia vykstantys įvykiai leis interpretuoti savo ateities viziją. Režisierius Kleberas Mendonça Filho „Kino pavasario“ žiūrovams labiausiai pažįstamas iš dramos „Vandenis“.

Šiemet programoje „Meistrai“ Kauno žiūrovai išvys ir puikiai žinomus ilgamečių socialinių dramų kūrėjus Keną Loachą, brolius Jeaną-Pierre’ą ir Lucą Dardenne’us ⎯ jų naujausi darbai pristatyti Kanuose. „Ne kartą jų filmai rodyti „Kino pavasaryje“, o su K. Loacho kūryba žiūrovai galėjo susipažinti ir jo filmų retrospektyvoje. Šie režisieriai tęsia misiją kalbėti apie šiandien labai aktualias ir skausmingas temas“, – sako „Kino pavasario“ meno vadovė M. Valiūnaitė.

„Auksinės palmės šakelės“ laureatas K. Loachas naujoje dramoje Atsiprašome, neradome jūsų (Sorry We Missed You) pasakoja finansinės krizės sugniuždytos šeimos istoriją. Ieškodama geresnio rytojaus, šeima atsiduria šiuolaikinės vergystės rate ir pajunta skaudžius kapitalizmo dūrius.

Už geriausią režisūrą Kanuose įvertinti broliai Dardenne’ai dramoje Jaunasis Ahmedas (Young Ahmed)  gvildena fanatizmo temą ir pasakoja apie Belgijos miestelyje gyvenantį Ahmedą. Tipiškas paauglys vieną dieną tampa religinį ekstremizmą išpažįstančio islamo dvasininko sekėju.

Prie socialinės dramos tematikos filmų priskiriamas, ko gero, šiuo metu labiausiai aptarinėjamas, keturiais „Oskarais“ apdovanotas „Parazitas“ (Parasite). Jo režisieriui iš Pietų Korėjos Bong Joon-ho taip pat atiteko 2019 metų Kanų „Auksinė palmės šakelė“, „Auksinis gaublys“ ir daugiau nei 200 kitų apdovanojimų.

Kadras iš filmo „Parazitas“

Drąsų kiną mėgstantiesiems „Meistruose“ filmą pristatys režisierius iš Meksikos Arturo Ripsteinas su žmona scenariste Paz Alicia Garcíadiego. Romantiškoje ir vizualiai šokiruojančioje dramoje „Velnias tarp kojų“ (Devil Between The Legs) jie šmaikščiai ir atvirai kalba apie vyresnio amžiaus žmonių seksualumą, aistras, pavydą, santykius, širdies ir vis rečiau klausančio kūno konfliktą.

Kadras iš filmo „Velnias tarp kojų“

Meilė italų kultūrai rusų kino meistrą Andrejų Končialovskį įkvėpė sukurti istorinę dramą „Nuodėmė“ (Sin). Taip žiūrovas atsiduria XVI amžiaus Florencijoje, kur Michelangelo Buonarroti planuoja baigti Siksto koplyčios skliautus. Žiūrovai kviečiami įsitraukti į Renesanso epochos gyvenimą, intrigas ir vertybes.

Programoje „Meistrai“ taip pat bus galima išvysti garsios čekų dokumentininkės Helenos Třeštíkovos ir prancūzo Jakubo Hejna istoriją apie legendinį kino režisierių Milošą Formaną „Formanas prieš Formaną“ (Forman vs Forman), meilės istorijų gerbėjams skirtą romantiškojo prancūzo Claude’o Leloucho dramą „Gražiausi gyvenimo metai“ (The Best Years of a Life) legendinio filmo „Vyras ir moteris“ tęsinį, rumunų Naujosios bangos atstovo Corneliu Porumboiu film-noir žanro komediją „Švilpautojai“ (The Whistlers).

Visą programą „Meistrai“ galite rasti čia 

2020 metų festivalio repertuaras https://kinopavasaris.lt/lt/programa

is kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2020 metų kovo 19–balandžio 2 dienomis 16-oje šalies miestų. Praėjusiais metais „Kino pavasaris“ sulaukė 126 542 žiūrovų, tad yra didžiausias kino renginys Lietuvoje ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Projektą remia Lietuvos kino centras, finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“ MEDIA, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus miestų, Jonavos, Utenos, Tauragės, Telšių, Ukmergės, Klaipėdos, Anykščių, Prienų rajonų, Marijampolės ir Druskininkų savivaldybės bei privatūs rėmėjai. Festivalis „Kino pavasaris“ yra nepriklausoma privati iniciatyva.

„Kino pavasario“ inf.

VDU iškilmingai įteikti Yad Vashem Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimai
Rugsėjo 24 dieną Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko konferencija „Toliau pareigõs – vizos į gyvenimą“, skirta tarpukario Lietuvoje...
Į miesto erdves grįžtantis Istorijų festivalis kvies apmąstyti pertrauktus gyvenimus
  Nejau galvoji tu, kad užmarštis, Kas užmiršta, tikrai nuplovė? Juk būna, kad staiga atgyja vaizdas vėl iš pelenų....
Pagarba istorinei atminčiai: Ramybės parke atnaujintas monumentas
Augančiame mieste svarbūs ne tik infrastruktūros pokyčiai ir tvarkingos gatvės. Europos paveldo ženklu tituluotas Kaunas rūpinasi ir istorijos puoselėjimu....
Žaliakalnyje – restauratorių talka istoriniame medinuke
Šią rugsėjo savaitę Žaliakalnyje, Aukštaičių gatvėje vyksta Kauno kolegijos ir viešosios įstaigos „Gražinkime Kauną“ socialinio projekto „Medžio talka: profesiniai...
VDU iškilmingai įteikti Yad Vashem Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimai
Rugsėjo 24 dieną Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko konferencija „Toliau pareigõs – vizos į gyvenimą“, skirta tarpukario Lietuvoje...
Į miesto erdves grįžtantis Istorijų festivalis kvies apmąstyti pertrauktus gyvenimus
  Nejau galvoji tu, kad užmarštis, Kas užmiršta, tikrai nuplovė? Juk būna, kad staiga atgyja vaizdas vėl iš pelenų....
Pagarba istorinei atminčiai: Ramybės parke atnaujintas monumentas
Augančiame mieste svarbūs ne tik infrastruktūros pokyčiai ir tvarkingos gatvės. Europos paveldo ženklu tituluotas Kaunas rūpinasi ir istorijos puoselėjimu....
Žaliakalnyje – restauratorių talka istoriniame medinuke
Šią rugsėjo savaitę Žaliakalnyje, Aukštaičių gatvėje vyksta Kauno kolegijos ir viešosios įstaigos „Gražinkime Kauną“ socialinio projekto „Medžio talka: profesiniai...
Patys skaitomiausi
Muziejaus trečiadienis: „Aš esu sveikas ir kupinas jėgos savo kilniam darbui“
Belaukiant jubiliejinio „Kino pavasario“, praėjusią savaitę sostinėje įvyko festivalio programos „Meistrai“ pristatymas ir išankstinė japonų meistro Hirokazu Kore-edos dramos „Visa tiesa apie divą“ (The Truth) premjera. Programą „Meistrai“, kurią pristato „Pergalė“, atidariusiame filme vaidina Catherine Deneuve, Juliette Binoche ir...
Daugiau
Globoja
Leidžia