Kauno šaligatvių garsas pagal Zan Hoffman (interviu)

Amerikietis Zan Hoffman įsitikinęs, kad gatvių tvarkytojai šiais laikais dirba su daug didesniu užsidegimu, nes… daug, labai daug laiko praleidžia vaizdo žaidimų pasaulyje. „Pažiūrėk į juos, atrodo, lyg rankose laikytų pultelį“, – suokalbiškai kikena menininkas iš Luisvilio, didžiausio Kentukio valstijos miesto, turintis daugiau negu vieną muzikos projektą ir, gali būti, gerokai daugiau nei šimtą kaklaraiščių. Į Kauną jų atsivežė vos tris dešimtis – na, čia dviem ar trim mėnesiams.

Maloniai vėsioje Kauno menininkų namų svetainėje su Zan Hoffman kalbamės todėl, kad jis – šių namų rezidentas, taip pat jau keliskart Kaune pristatė vieną savo muzikiniu veidų – Bodycocktail, o šeštadienį ves performatyvų turą „Kaunastones“. Ne pėsčiomis – autobusu „RättBuss Express“, kurį, tiksliau, visą keliaujantį festivalį, į V. Putvinskio gatvę atvairuos švedai. Bet pirmiau išsiaiškinkime, kas amerikietį atviliojo į Kauną. Gatvės ir kaklaraiščiai čia vaidina lemiamus vaidmenis. Ir, pasirodo, jei nervina gatvių remontas, gali iš to sukurti meną.

Jei teisingai suskaičiavau, tavo projektui Bodycocktail – jau 25-ri metai. Visą tą laiką ir muzikuoji?

1984-aisiais įkūriau kasečių muzikos leidyklą, nors šiaip esu smuikininkas. Bet atradau Johną Cage’ą, kuris lyg uždegė žalią šviesą visiems, norėjusiems daryti, ką nori. Pirmieji mano projektai buvo itin eksperimentiniai, rinkau garsus, bendradarbiavau su kitais atlikėjais. 1993-aisiais įsigijau pirmąjį instrumentą – klavišinius. Tai ir buvo Bodycocktail – projekto, kuriuo išpažįstu meilę new wave erai – pradžia. Pavadinimą nusižiūrėjau iš olandiškos reklamos, kurioje supratau tik vieną žodį – „bodycocktail“. Mano muzika – tikrai kaip kokteilis, po kelių kūrinių supranti, kad jautiesi puikiai. Kartą viena mergina pasakojo, kad po pirmojo kūrinio manęs nekentė, o po trijų – jau norėjo manimi būti. Taigi, tiesa, kai kada žmonėms prireikia laiko mane suprasti, ir suprasti, kad pagal mane galima linksmintis.

Bodycocktail albumų esu įrašęs apie 250 – per 2300 kūrinių. Ir tai tik vienas iš trijų mano projektų. Dar yra Zanstones, kurio pagrindu gimė „Kaunastones“ – garso tyrinėjimai. Ir Zanoisect – triukšmo kontrolė analoginėmis priemonėmis.

Kaip atsidūrei Europoje?

1993-aisiais su bičiuliu Francisco Lopez grojome Ispanijoje. Pavadinome tą pasirodymą „Zan Francisco“. Man labai patiko, nusprendžiau, kad noriu šioje šalyje surengti turą. Ėmėme dairytis po žemėlapį, bakstelėjau pirštu į Galisiją, o Francisco atšovė, kad ten koncertą suorganizuoti neįmanoma. Aš, būdamas itin amerikietis, atšoviau, kad tokio atsakymo nepriimu. Mes gi nepasiduodame! Na, prireikė gal 15-os metų, kol su „Myspace“ pagalba man pavyko. Grojau skvote, buvo tiesiog fantastiška, žmonės, nors mane girdėjo pirmą kartą, dainavo kartu. Jaučiausi labai mylimas, tad nusprendžiau, kad turiu ten grįžti. Ir grįžau kitąmet, tada vėl kitąmet, ir taip tapau beveik ispanu. Tikrai – Galisijoje išgyvendinau iš savęs tas amerikietiškas savybes, dėl kurių nesame mėgstami, ir pasilikau tik visiems patinkančią amerikietišką dvasią. Be to, tokiose vietose, kaip Galisija, žmonės labiau vertina atvykstančius muzikantus, nes jų čia mažai. O tai padeda tobulėti. Būtent čia užaugau kaip atlikėjas. Su Amerika viskas tvarkoje, bet ten aš daug nepasiekčiau. Neturiu agentų, vadybininkų – dabar esu tame lygyje, kuriame noriu būti. Gal daugiau uždirbčiau Berlyne, bet ten mane po pasirodymo iškart pamirštų, tad mieliau groju už mažiau pinigų, bet Galisijoje, Latvijoje ar Lietuvoje. Čia mane atpažįsta!

Ar visus koncertus organizuoji pats?

Taip – tiesiog klausinėju pažįstamų. Jei paklausi šimto žmonių, bent vienas tikrai turės kokį kontaktą. Aš – tinklų mezgėjas, to išmokau dar devintajame dešimtmetyje, kai klestėjo kasečių mainų kultūra. Beje, dėl to mane ir pakvietė į Lietuvą – čia pirmąkart buvau pernai, kai į festivalį „Braille Satellite“ pakvietė dabartiniai „kasetiniai“. Susitikau tiek pažįstamų ir tik iš mainų žinotų žmonių!

Grįžtant prie klausimo – tartis dėl koncerto yra tas pats, kaip kviesti moterį pašokti. Jei nesutiks, tai ne pasaulio pabaiga. Aš pakankamai pasitikiu savimi, kad galėčiau pats save reklamuoti ir girti. Tai – ne europietiškas bruožas. Bet ir ne ego dalykas. Man tiesiog labai patinka pasirodyti scenoje, žinau, kad dabar tai darau geriau nei bet kada.

zan_hoffman

O ar visuomet ryši kaklaraištį?

Taip, šito išmokė mama, etiketo žinovė. Ji sakydavo, kad yra tik viena proga padaryti pirmą įspūdį. Tad aš visuomet išnaudoju galimybę būti geriausiai apsirengusia persona kambaryje. Į Lietuvą atsivežiau gal trisdešimt kaklaraiščių – manęs taip pat apsirengusio neišvysite. Tai, kaip atrodau, yra mano prekės ženklo dalis. Kiekvienas turi teisę kurti save ir, tokiu būdu, savo ateitį. Kas tame blogo? Jei ir esu persipuošęs, dėl to blogai tikrai nesijaučiu!

Kiek laiko planuoji praleisti Kaune?

Du, gal tris mėnesius. Man čia labai patinka, o Galisija irgi niekur nedings. Kaune puiku. Tiesa, būdamas Vilniuje suprantu, kad ten žmonės į tai, kad gyvenu Kaune, žiūri keistai. Bet tai du skirtingi miestai! Negaliu pasirinkti, labiau mėgstu šunis ar kates, negaliu ir pasirinkti tarp miestų. Vilnius – tai Lietuvos veidas Europai, o Kaunas… Kaunas užsiėmęs tuo, kad yra geriausias Lietuvos miestas. Ir jam gerai sekasi! Pažiūrėk, kiek visko jau spėjo nuveikti „Kaunas 2022“. Pastarąjį mėnesį nieko kito ir neveikiau, kaip tik vaikščiojau į kultūros renginius. Vilniečiai gali pavydėti. O man patinka antri miestai. Jie atviresni atvykėliams. Be to, Kaune vis sutinku geriausius savo srities specialistus šalyje. Ir jie tokie paprasti žmonės!

„Kaunas 2022“ jaunimo stovyklos „100 pirmų kartų“ pabaigtuvėse grojęs Zan neliko be dovanų

„Kaunas 2022“ jaunimo stovyklos „100 pirmų kartų“ pabaigtuvėse grojęs Zan neliko be dovanų

Kur Kaune tau smagiausia?

Susikūriau „Instagram“ profilį, kurį pavadinau „Kaunasvida“, arba „Kauno gyvenimas“ ispaniškai. Bent jau tokią dovaną galiu padovanoti Kaunui – galimybę pamatyti, kaip miestą mato atvykėlis.

Žinoma, negaliu nepagirti Kauno modernizmo. Didžiuojatės juo tikrai ne be reikalo. Ir ploju Kauno menininkų namams – visi renginiai čia išskirtinai įdomūs, ir jų tiek daug! Visai neseniai dalyvavau poezijos sleme ir patekau į finalą. Kodėl? Nes atsinešiau ne tik tekstą, bet ir pasirodymą. Tikiuosi, kiti dalyviai to iš manęs galėjo pasimokyti. Dar sužavėjo šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ Ypač tai, kad jis vyko ne centre, o miegamajame rajone – Šilainiuose.

Šeštadienį prisijungsi prie į Kauną atidardančių menininkų „RättBuss Express“ ir pakviesi į performatyvią ekskursiją „Kaunastones“. Papasakok apie tai daugiau.

Vienas bičiulis Kaune man skundėsi gatvių ir šaligatvių remontu mieste – sakė, visiškas chaosas. Mano galvoje pasigirdo skambutis – aš juk eksperimentinio meno kūrėjas. Šaligatvių ardymas tapo inspiracija mano rezidencijai Kauno menininkų namuose. Jau trumpai pasakojau apie kitą savo projektą Zanstones – jam garsus paprastai renku renginio dieną, renginio mieste. Dabar turėjau progą koncepciją ištęsti iki dviejų savaičių ir labai detaliai ištyrinėti šaligatvius, jų ardymą, to skambesį ir kitus niuansus. Pritaikiau ir intelektualų, ir meninį požiūrius. Įrašytus garsus vėl ir vėl grojau KMN galerijoje, įrašinėjau, kol patalpos garsas išplovė tai, ką įrašiau gatvėje. Sukūriau ir muzikos kūrinį. Daug įdomių dalykų pavyko sužinoti. Šeštadienį juos ir pristatysiu – tiesa, tai, kad prisijungsiu prie „RättBuss Express“, yra visiškas atsitiktinumas.

Zan Hoffman performatyvus turas „Kaunastone“ šeštadienį prasidės 16 val.,  registruokitės į jį menas@kmn.lt. Vėliau  „RättBuss Express“ piknike vyks šaltibarščių dirbtuvės, turizmo zino kūrimas ir „Lady Blue Beard“ (Vokietija) koncertas. Daugiau apie renginį skaitykite čia. 

Zan tuo tarpu susidėliojo vasaros turą po Lietuvą ir Latviją. Jei ne Kaune, tai gal Palangoje? Bodycocktail muzikos rasite čia.

38282379_10156712650774048_4092185685044232192_n

Daina Dubauskaitė

Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Patys skaitomiausi
Muziejaus trečiadienis: „Aš esu sveikas ir kupinas jėgos savo kilniam darbui“
Amerikietis Zan Hoffman įsitikinęs, kad gatvių tvarkytojai šiais laikais dirba su daug didesniu užsidegimu, nes… daug, labai daug laiko praleidžia vaizdo žaidimų pasaulyje. „Pažiūrėk į juos, atrodo, lyg rankose laikytų pultelį“, – suokalbiškai kikena menininkas iš Luisvilio, didžiausio Kentukio valstijos miesto, turintis daugiau negu vieną...
Daugiau
Globoja
Leidžia