Kad savaitgaliai galerijose taptų tradicija

„Gallery Weekend Kaunas“ – gegužės 13–15 dienomis pirmąkart mieste įvyksianti inciatyva, per kurią galima spėti aplankyti 15 galerijų. Jei skaičiuosime ir baigiamąjį renginį kavinėje „Kultūra“, kuriame bus pristatyta meno instaliacija, – 16. Nustebote, kad galerijų Kaune – tiek daug? Iš tiesų net daugiau, ir norisi tikėti, kad, pirmajam renginiui praėjus sklandžiai, kitąmet prie inciatyvos prisijungs dar daugiau dalyvių. Su pirmaisiais – Kauno fotografijos galerijos, galerijos POST, projektų erdvės „Kabinetas“, Kauno menininkų namų, M. K. Čiurlionio dailės muziejaus atstovais – susėdome Fotografijos galerijoje ir pasikalbėjome. Ne tik apie artėjantį savaitgalį galerijose.

Privačios, muziejams priklausančios, menininkų sąjungų, institucinės galerijos, projektų erdvės – „Gallery Weekend Kaunas“ vietų spektras labai platus ir demokratiškas. O jei seksite organizatorių sudarytą maršrutą, kuriame pažymėtas jau vykstančių ar specialiai šiam savaitgaliui atidaromų parodų ir instaliacijų lankymo laikas, nereikės pirkti bilietų į M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinius.

„Norėjome miestiečiams – šiemet pirmiausiai kauniečiams, galbūt kitąmet garsiau skelbsime apie save ir kituose miestuose – pristatyti kuo daugiau galerijų, pademonstruoti platų jų veiklos spektrą ir būtent todėl įprastai bilietus pardavinėjančių institucijų paprašėme padaryti išimtį“, – sakė kultūros vadybininkė, fotografijos galerijos darbuotoja Viktorija Mašanauskaitė.

Artūro Bulotos nuotr.

Artūro Bulotos nuotr.

Tiesa – privačias galerijas aplankyti dažniausiai galima nemokamai, kitaip nei muziejus, kur, norint sutaupyti, reikia laukti tradicinio nemokamo trečiadienio, beje, egzistuojančio ne visur. Kodėl susiklostė tokia tradicija? „Greičiausiai dėl to, kad beveik visos privačios galerijos Kaune yra komercinės. Parduotuvė neima mokesčio už įėjimą. Jei privati, nekomercinė galerija pardavinėtų bilietus, ko gero, ji prarastų didžiąją dalį lankytojų. Žiūrovas čia atlieka lemiamą vaidmenį. Nekomercinei galerijai svarbu prabilti į žiūrovą kokybiška meno kalba tam akustiškai sureguliuotoje erdvėje. Komercinėje galerijoje pagrindinis vaidmuo tenka sandėriui. Žinoma, būtų nuostabu, jeigu žmonėms bilieto mokestis nelemtų sprendimo eiti į parodą ar ne, bet kol kas taip nėra. Todėl, užuot ėmusios mokestį, nekomercinės galerijos rašo projektus Lietuvos kultūros tarybai, savivadybei, ieško mecenatų, rėmėjų, privačių asmenų prisidėjimo, partnerių ir kitais būdais stengiasi palaikyti miesto kultūrinį ir edukacinį gyvenimą“, – komentuoja 2013-aisiais Laisvės alėjoje, buvusiose sporto klubo patalpose, galeriją POST įkūręs skulptorius, instaliacijų menininkas Andrius Pukis. Beje, tai jis iš Berlyno į Kauną parvežė „Gallery Weekend“ idėją – tokie renginiai vyksta visame pasaulyje nuo Indijos iki Meksikos. Artimiausias Lietuvai miestas, kuriame gyvuoja ši tradicija, – Varšuva, analogo Baltijos šalyse kol kas nėra.

Atidūs kultūros tyrinėtojai greičiausiai po tokį „galerijų savaitgalį“ susiorganizuoja kelis ar net keliolika kartų per metus, bet tokių lankytojų, įsiminusių, iki kelintos valandos galerijos veikia, kurios dirba ir sekmadieniais, kada kurioje atidaroma nauja paroda, – mažuma. Todėl „Gallery Weekend Kaunas“ iniciatyvinė grupė tikisi, kad penktadienį Senamiestyje, šeštadienį – Laisvės alėjoje ir greta jos vyksiantis renginys savo masiškumu sudomins ir naują publiką, taip pat, tikėtina, įvyks ir nuolatinių vienos ar kitos galerijos lankytojų mainai.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, Kauno fotografijos galerijos vadovas Gintaras Česonis tiki, kad glaudžiau bendradarbiauti galerijos gali ir ištisus metus. „Manau, verta koordinuoti parodų atidarymus, kad jų per vakarą žmogus galėtų aplankyti keletą, kaip dažnai vyksta užsienyje. Dažnai kalbamės su galerija „Meno parkas“, bet reikėtų, kad į pokalbį įsijungtų ir kiti, taip pat tikiu, kad, suderinus veiksmus, vieną savaitės dieną visi galėtų dirbti ilgiau.“

M. K. Čiurlionio dailės parodų rengimo skyriaus vadovė, dailėtyrininkė Kristina Civinskienė atkreipė dėmesį, kad šio muziejaus skyriai ketvirtadieniais dirba ilgiau, bet lankytojų parodų salėse dėl to nepadaugėjo – tam įtakos turi muziejaus specifika, čia dažnai lankosi moksleiviai, kuriems edukacinės programos užsakomos pamokų metu. Vis dėlto nevertėtų abejoti, kad, jei „ilgasis ketvirtadienis“ taptų masiniu reiškiniu ir visi apie jį kalbėtų, lankytojai tai tikrai pastebėtų. Anot G. Česonio, kai Fotografijos galerija retsykiais dirba ilgiau, tarp 18-tos ir 20-tos valandos apsilanko daugiau žmonių nei per visą dieną iki tol.

Andrew Mikšys „Tulips“ /  Kauno fotografijos galerija / Luko Mykolaičio nuotr.

Andrew Mikšys „Tulips“ / Kauno fotografijos galerija

V. Mašanauskaitė taip pat pasakojo, kad planuojama išleisti specialų „Gallery Weekend Kaunas“ katalogą, kuriame bus aprašytos galerijų veiklos, o vėliau jo pagrindu turėtų būti sukurtas ir interneto puslapis, kuriame galerijų ir muziejų parodos, jų atidarymai būtų pristatomi nuolat ir nuosekliai.

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje gegužės 20-tąją vyks „Muziejų naktis“, iš pirmo žvilgsnio panašus į „Gallery Weekend“ renginys. Ar miestiečiai nesusipainios tarp renginių?

„Galerijos šiose naktyse dalyvauja retokai, o mes nieko prieš į savo draugiją priimti ir muziejų, norime, kad visko vyktų kuo daugiau. Bet kuriuo atveju dėl to, kad renginiai vyks ne vieną, o du savaitgalius iš eilės, miestiečiai tik išloš, ir renginių kol kas tikrai nėra per daug“, – įsitikinusi V. Mašanauskaitė. Kultūros vadybininkė taip pat pridėjo, kad rudenį debiutuoti būtų sudėtingiau dėl tradicinių renginių gausos, o vasara tam Kaune kol kas visai netinkama.

Straipsnio pradžioje džiaugėmės dideliu „Gallery Weekend Kaunas“ dalyvių skaičiumi, vis dėlto įdomu, ar profesionalai, ypač dabar, „susiskaičiavę viščiukus“ ruošdamiesi didžiajam savaitgaliui, yra patenkinti parodoms, instaliacijoms, kitiems projektams tinkamų erdvių skaičiumi ir kokybe.

Baltijos šalių šiuolaikinės keramikos paroda „Pavasaris 2016“ / „Meno parkas“ / Luko Mykolaičio nuotr.

Baltijos šalių šiuolaikinės keramikos paroda „Pavasaris 2016“ / „Meno parkas“ / Luko Mykolaičio nuotr.

G. Česonis pabrėžė, kad Kaunas neturi parodų centro, todėl didesnio kalibro renginiams nuolat trūksta erdvių. „Žinoma, bendradarbiaujame, jungiamės, festivaliai užleidžia savo erdves vieni kitiems, bet iš esmės netelpame, tad neapsieisime be nuolat veikiančios institucines funkcijas atliekančios parodų erdvės“, – sakė fotografijos galerijos vadovas. Jis išskyrė gerąjį pastarosios „Kauno bienalės“ pavyzdį, kai renginiai vyko buvusiuose „Drobės“ ir „Dirbtinio pluošto“ fabrikuose, tačiau pridėjo, kad jau esamų tuščių erdvių konvertavimas, dažnai paremtas FLUXUS principais, yra laikinas ir tik dalinai sprendžią problemą.

O štai A. Pukis tiki, kad jau pirmasis „Gallery Weekend Kaunas“ praplės galimybes ir sugeneruos daug naujų idėjų ateityje bendradarbiauti kultūros ir verslo atstovams. „Tikiu, savaitgalis kasmet plėsis ir augs kokybės ir kūrybiškumo prasme. Tai puiki platforma plėtoti Kauno miesto savivaldybės ir kultūros atstovų bendradarbiavimą, taip pat menininkų ir verslo ryšius“, – teigė galerijos POST vadovas, kviesdamas atviram pokalbiui apie kultūros padėtį ir poreikius.

Projektų erdvės „Kabinetas“ įkūrėja ir meno vadybos platformos „Arthesis“ vadovė Vaida Stepanovaitė įsitikinusi, kad Kaune, balansuojančiame tarp nedidelio ir didelio miesto sąvokos, komunikuoti ir bendradarbiauti, ne visuomet kritikuojant, dažniau tiesiog kuriant kartu ir atrandant naujų savo ir kitų galimybių, tiesiog būtina.

Kolegei antrina ir G. Česonis, dalindamasis šviežiais įspūdžiais iš Ukrainos: „Vienijimasis sukuria naujas galimybes – štai Kijeve šalia vienos galerijos įsikūrusi antra sudaro sąlygas čia atsirasti ir trečiai, taip net sudėtingomis sąlygomis gali įvykti stebuklai.“ Jo žodžiais, meno ir kultūros padėtis Ukrainoje šiuo metu tokia nestabili ir nenuspėjama, kokia Lietuvoje buvo prieš 25-erius metus.

Beje, kelionės į užsienį – dažna privačių galerijų praktika. Įdomus faktas: kai Lietuva antrąjį 2013 m. pusmetį pirmininkavo Europos Sąjungos tarybai, Kauno fotografijos galerija užsienyje surengė net 22 parodas. Kadangi viena galerijos veiklų – leidyba, kauniečiai kasmet sudalyvauja ir 4–5 knygų mugėse visame pasaulyje. Šiemet jau suplanuotos kelionės į Paryžių, Amsterdamą, Vieną, kitus miestus. Dažnai į užsienį keliauja, kultūriniais mainais užsiima ir „Meno parkas“ – dalyvauja projektuose Vokietijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse, pristato lietuvių menininkus, taip pat savo galerijoje sulaukia užsienio kuratorių parodų. Tai – puiki reklama Kaunui ir Lietuvai, tiesa, mūsų šalies kultūrinėje spaudoje tai aprašoma gana retai, nors didžiuotis turime kuo.

„Veidai iš būtojo laiko“ / M. Žilinsko dailės galerija / Luko Mykolaičio nuotr.

„Veidai iš būtojo laiko“ / M. Žilinsko dailės galerija / Luko Mykolaičio nuotr.

Pokalbiui pasisukus į informacijos sklaidą, G. Česonis pasiūlė idėją rudenį surengti „Galerijų derliaus nuėmimo šventę“, per kurią parodų kuratoriai, kultūros vadybininkai, menininkai turėtų laiko pasidžiaugti vieni kitų darbais.

„Visiška tiesa – dažniausiai būnu per smarkiai pavargęs nuo ruošimosi savo parodoms, kad dar nueičiau ir į kitas, o man to labai trūksta, privalau jausti kultūros pulsą, norėčiau būti pilnavertis žiūrovas“, – pridėjo fotomenininkas, parodų kuratorius ir dėstytojas Donatas Stankevičius. A. Pukis ir šią problemą mato iš teigiamos pusės: „Stengiuosi aplankyti kolegas menininkus, kuratorius, galerininkus, bet tikrai ne visuomet suspėju, ir tai džiugina, nes Kaunas tampa kultūriškai intensyviu miestu – norisi persiplėšti, kad spėtum į visus įdomius renginius.“

Akivaizdu, kad pervargimą ir laisvalaikio stoką dalinai galima spręsti auginant komandą – pritraukiant žmonių, kuriems galėtum ramia širdimi perleisti dalį savo darbų. Pirmas žingsnis į tai – praktikantai. Ar reikia jų galerijoms, ar noriai jie, menotyros ar kultūros vadybos studentai, į galerijas ir muziejus ateina?

V. Mašanauskaitė papasakojo, kad, studijuodama kultūros vadybą, atsiliepė į universitete išplatintą festivalio „Centras“ kvietimą – ir buvo vienintelė kandidatė, tad netruko įsilieti į festivalio komandą ir, būdama jos nare, nuveikė itin svarbių darbų. Tiesa, dabar, jau stovėdama kitoje barikadų pusėje, ji pripažįsta, kad praktikos atlikti atėję studentai dažniausiai nežino, ką nori ar gali veikti, neturi nei įgūdžių, nei tolesnės savo veiklos vizijos – be to, praktikos vyksta sausį, kai galerijose rašomos ataskaitos ir vyksta kiti ne patys „meniškiausi“ procesai.

„Daug laiko ir resursų reikia skirti apmokymui, o grąžos iš to ne visuomet gauni, nes po praktikos studentai pabėga“, – teigė šiuo metu dar studijuojanti V. Stepanovaitė, į meno vadybos platformą „Arthesis“, beje, praktikai priėmusi net tris grupės drauges. Jos įsitikinimu, praktikantai galerijose labiau praverstų rudenį nei sausį.

Dar kalbėjomės apie kultūros rėmimo politiką, nuolat nepatogiai keičiamas sąlygas paramai gauti. Tiesa, terminą „parama“ jau labai reikėtų pakeisti bent į „investicija“. V. Stepanovaitė pastebėjo, kad iki šiol nėra atliktas, pavyzdžiui, festivalių naudos miestams tyrimams. Tokį atlikus Anglijoje, paaiškėjo, kad vienas į kultūrą investuotas svaras atneša penkiskart didesnes pajamas. Čia galėtume vėl grįžti prie A. Pukio minties apie tai, kad „Gallery Weekend Kaunas“ taps pretekstu daugiau kalbėtis, bendradarbiauti ir kurti.

„Fuck Language“ / POST galerija / Luko Mykolaičio nuotr.

„Fuck Language“ / POST galerija / Luko Mykolaičio nuotr.

Gegužės 13–14 dienomis pirmasis „Gallery Weekend Kaunas“ vyks VDU meno galerijoje „101“, VDA Kauno fakulteto galerijoje „M2“, Kauno fotografijos galerijoje, galerijoje „Meno parkas“, „Bright and Showy Kaunas“, Kauno menų inkubatoriaus galerijoje, projektų erdvėje „Kabinetas“, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, Kauno menininkų namuose, Kauno paveikslų galerijoje, M. Žilinsko dailės galerijoje, galerijoje POST, S. Daukanto g. 21 ir Vasario 16-osios g. 3 erdvėse. Įspūdžių aptarimas ir instaliacija – šeštadienio vakarą kavinėje „Kultūra“, esančioje Kauno paveikslų galerijoje. Programą rasite mūsų renginių kalendoriuje, ir, be abejo, internete.

Gallery Weekend Kaunas

Pokalbį užrašė  Kotryna Lingienė
Interviu publikuotas leidinio „Kaunas pilnas kultūros“ 2016 m. gegužės nr.

Šilainių sodai kviečia į tarptautinį forumą (interviu)
Klimato kaita gali skambėti kaip abstrakti ir pribloškianti sąvoka, bet ar gali aktyvūs piliečiai ir vietos bendruomenės ką nors...
VDU istorikas apie Vasario 16-osios signatarus: tai buvo išskirtiniai ir drąsūs žmonės
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) istorikas doc. dr. Rūstis Kamuntavičius sako, kad nors kalbame apie Vasario 16-ąją, jos signatarus, tačiau...
KTU urbanistė ir iliustratorė I. Povilaitienė: „Piešimas – tai universali kalba“
Nebūtina mokėti užsienio kalbų, kad galėtum sėkmingai perteikti savo idėjas ir vizijas.Tam gali užtekti ir paprasčiausio lapo popieriaus, pieštuko...
Kūrybiškas judėjimas – ne tik sau, bet ir kitiems (trys istorijos)
Praėjusį rudenį Kauno menininkų namuose prasidėjo rezidencinio pobūdžio laboratorijų projektas, kviečiantis kūrėjus tirti meno prieinamumo problematiką, dirbti su jiems...
Šilainių sodai kviečia į tarptautinį forumą (interviu)
Klimato kaita gali skambėti kaip abstrakti ir pribloškianti sąvoka, bet ar gali aktyvūs piliečiai ir vietos bendruomenės ką nors...
VDU istorikas apie Vasario 16-osios signatarus: tai buvo išskirtiniai ir drąsūs žmonės
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) istorikas doc. dr. Rūstis Kamuntavičius sako, kad nors kalbame apie Vasario 16-ąją, jos signatarus, tačiau...
KTU urbanistė ir iliustratorė I. Povilaitienė: „Piešimas – tai universali kalba“
Nebūtina mokėti užsienio kalbų, kad galėtum sėkmingai perteikti savo idėjas ir vizijas.Tam gali užtekti ir paprasčiausio lapo popieriaus, pieštuko...
Kūrybiškas judėjimas – ne tik sau, bet ir kitiems (trys istorijos)
Praėjusį rudenį Kauno menininkų namuose prasidėjo rezidencinio pobūdžio laboratorijų projektas, kviečiantis kūrėjus tirti meno prieinamumo problematiką, dirbti su jiems...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia