Iš atostogų grįžtantiems moksleiviams – svetingumo programos muziejuose

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir jo skyriai, kaip ir daugelis kitų Lietuvos muziejų, laukia iš atostogų sugrįžtančių mokytojų ir moksleivių su naujienomis. Nuo rugsėjo 1 d. iki gruodžio 31 d. muziejaus specialistai, gidai, edukatoriai pasitiks su kultūrinėmis svetingumo programomis, skirtomis Lietuvos 100–mečiui paminėti, prisiminti Nepriklausomybės kūrėjus ir puoselėtojus.

Nuo Čiurlionio iki „Laisvės“ paminklo kūrėjo J. Zikaro, nuo didingų laisvės idėjų iki jaukių pasisėdėjimų memorialiniuose namuose. Tai Kauno moksleiviams atskleis net 9 naujos, nemokamos, programos.

KULTŪRINĖ SVETINGUMO PROGRAMA ISTORINĖJE PREZIDENTŪROJE KAUNE (Vilniaus g. 33)

Edukacinė programa „Veidai ir vardai: ar pažįsti mūsų valstybės kūrėjus?“
trečiadieniais, 14 val.*

Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirta edukacinė programa supažindina su Vasario 16-osios kūrėjais ir puoselėtojais. Gimę įvairiuose Lietuvos kampeliuose, išsilavinimą įgiję Vakarų šalių arba imperinės Rusijos universitetuose, savo profesinę ir politinę brandą didžioji dalis Pirmosios Lietuvos Respublikos iškilių asmenybių pasiekė Kaune. Vasario 16-osios akto signatarai, žymūs politikai, verslo, kultūros, švietimo ir sporto atstovai paliko labai ryškius ženklus ateities kartoms. Edukacinės programos metu dalyviai susipažins su šiais žmonėmis ir jų darbais Lietuvai. Dirbdami komandomis ir naudodamiesi turimomis informacinėmis technologijomis, edukacijos dalyviai identifikuos pateiktas asmenybes ir kūrybiškai, pvz., repuodami pristatys jas kitiems edukacijos dalyviams.

Trukmė: 45 min. Mokinių skaičius: nuo 10 iki 25. Rekomenduojama 9–12 kl. mokiniams.

Edukacinė programa „Jaunojo piliečio pamoka“
trečiadieniais, 11 val.*

Pradinių klasių mokiniams skirta edukacinė programa supažindina su pagrindiniais Lietuvos valstybės simboliais – herbu, himnu ir tautine vėliava. Iškilmingoje ir autentiškoje tarpukario Prezidento rūmų aplinkoje pasakojama jų atsiradimo istorija, kalbama apie šių simbolių reikšmę ir naudojimą kasdienybėje bei oficialiomis progomis. Edukacijos dalyviai įgyja praktinių įgūdžių: kaip dera elgtis skambant Lietuvos valstybės himnui, kaip pagerbti vėliavą, kaip ją laikyti, sužino, ką pasakoja vėliavos spalvos. Edukacijos dalyvių laukia dar viena įdomi praktinė užduotis – sudėlioti tautiškos giesmės dėlionę, kurios metu ne tik įsimenami himno žodžiai, bet ir diskutuojama apie tokias abstrakčias sąvokas, kaip „Tėvynė“, „dorybė“, „nauda“ ir kt.
Trukmė: 45 min. Mokinių skaičius: nuo 10 iki 25. Rekomenduojama 1–4 kl. mokiniams.

Ekskursija „Pirmosios Lietuvos Respublikos prezidentai“
trečiadieniais, 13 val.*

Ekskursijos metu mokiniai susipažįsta su Pirmosios Lietuvos Respublikos pirmaisiais piliečiais – Prezidentais Antanu Smetona, Kaziu Griniumi ir Aleksandru Stulginskiu. Trumpai papasakojamos jų biografijos, apžiūrimi muziejuje saugomi jų daiktai, nuotraukos, klausoma jų balso įrašų, aptariama politinė ir visuomeninė veikla, šeimos gyvenimas, laisvalaikis. Apžiūrimi rūmai, kuriuose prezidentai dirbo ir gyveno. Taip pat apžvelgiamas to meto politinis kontekstas, Prezidento institucijos kūrimosi aplinkybės ir raida, palyginama kaip kito prezidento galių apibrėžimas Konstitucijose. Ekskursija baigiama interaktyviu žaidimu „Pažink prezidentus“.
Trukmė: 45 min. Rekomenduojama 5–12 kl. mokiniams.

*Būtina išankstinė registracija tel. (8 37) 20 17 78, info@istorineprezidentura.lt

Ruduo sodelyje / Istorinės LR Prezidentūros nuotr.

Ruduo sodelyje / Istorinės LR Prezidentūros nuotr.

KULTŪRINĖ SVETINGUMO PROGRAMA M. K. ČIURLIONIO GALERIJOJE (V. Putvinskio g. 55)

Edukacinė programa „M. K. Čiurlionio darbai – Lietuvai“
trečiadieniais*

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – vienas žymiausių kada nors gyvenusių Lietuvos dailininkų ir kompozitorių, taip pat aktyvus kultūros veikėjas, kurį visad jaudino Lietuvos tautinis nubudimas. Ne veltui dar 1905 m. M. K. Čiurlionis rašė broliui Povilui: „Ar Tau žinomas lietuvių judėjimas? Aš pasiryžęs visus savo buvusius ir būsimus darbus skirti Lietuvai.“ Po studijų Varšuvoje ir Leipcige grįžęs į Lietuvą, Čiurlionis sėkmingai užmezgė ryšį su Vilniuje veikusiais lietuvių inteligentais ir kitais dailininkais. Vilniuje jis užsiėmė plataus profilio kultūrine veikla: vadovavo chorui, harmonizavo liaudies dainas, koncertavo kaip pianistas ir dirigentas, rašė dailės ir muzikos klausimais. 1907 m. Vilniuje tapo vienu iš Pirmosios lietuvių dailės parodos organizatorių, joje eksponavo ir savo kūrinius. Taip pat susipažino su savo būsimąja žmona – rašytoja, visuomenės veikėja, literatūros ir meno kritike Sofija Kymantaite.

Keliaudami per M. K. Čiurlionio galeriją, susipažinsite su jo kūriniais netikėtu kampu ir sužinosite, kaip Čiurlionis suvokė patriotizmą , kokia aktyvi ir įvairiapusiška buvo jo kultūrinė veikla, kas buvo jo draugai ir bendražygiai, kokių nuotykių ir kuriozų jis patyrė dirbdamas Lietuvos labui.

Trukmė: 45 min. Rekomenduojama 1–12 kl. mokiniams.

*Būtina išankstinė registracija tel. (8 37) 22 14 18, ciurlionisdepartment@gmail.com

KULTŪRINĖ SVETINGUMO PROGRAMA NACIONALINIAME M. K. ČIURLIONIO DAILĖS MUZIEJUJE (V. Putvinskio g. 55)

Edukacinė programa „Pasitikrink, ar turi gerumo geną“
trečiadieniais 11 val.*, nuo lapkričio 29 d.

Programa vyksta parodoje „LABDARIAI.LT“, joje pristatoma unikali, istorijoje analogų neturinti tarpukario Lietuvos pilietinio sąmoningumo ir patriotiškumo akcija, kuri su Vytauto Didžiojo vardu suvienijo visą tautą bendram gražiam žygdarbiui: pastatyti vertingiausią paminklą herojui – sukurti didingą kultūros ir istorijos muziejų. Tai – puiki komunikacijos, rinkodaros mokykla. Moksleiviai bus skatinami diskutuoti tautinio sąmoningumo tema, rinksis šių dienų herojus ir mokysis sukurti savo komunikacijos planą. Programa skatins mąstyti, kaip, kokiais būdais galima suvienyti visą tautą bendram tikslui. Programos metu moksleiviai galės patikrinti, ar jų šeimos, giminės dalyvavo šioje tarpukario akcijoje, ir kartu atlikti savo „Gerumo testą“.

Trukmė: 90 min. Rekomenduojama 8–12 kl. mokiniams.

*Būtina išankstinė registracija tel. (8 37) 22 49 75

KULTŪRINĖ SVETINGUMO PROGRAMA ANTANO ŽMUIDZINAVIČIAUS NAMUOSE KAUNE (V. Putvinskio g. 64)

Pažintinė programa „Lietuvi, kelk!”: dailininko Antano Žmuidzinavičiaus gyvenimas, kūryba ir visuomeninė veikla
trečiadieniais 12 val.*

Lietuvos Respublikos šimtmečio išvakarėse Antano Žmuidzinavičiaus namai svetingai atveria duris ir kviečia moksleivius artimiau susipažinti su dailininko Antano Žmuidzinavičiaus gyvenimu, kūryba ir visuomenine veikla. Autentiškoje tarpukariu statytų memorialinių namų aplinkoje išgirsite pasakojimus, kurie jus nukels į XX a. pradžią. Įvykių kaleidoskope keisis vietos ir datos: kalbėsime apie Pirmąją lietuvių dailės parodą, keliones į JAV, Šaulių sąjungą, skautus. Sužinosite, kodėl daugelį darbų dailininkas pasirašinėjo Antano Žemaičio slapyvardžiu, kodėl jis yra laikomas vienu iš garsiausių Lietuvos peizažo virtuozų, kaip galima pavaizduoti Vytį peizaže, kodėl Prezidentas Antanas Smetona lankydavosi pas Žmuidzinavičius, išgirsite, kaip skamba A. Žmuidzinavičiaus sukurti patriotiniai eilėraščiai.

Trukmė: 45 min. Mokinių skaičius: nuo 10 iki 25. Rekomenduojama 5–12 kl. mokiniams.

*Kadangi tai nedideli namai, moksleivių skaičius ribojamas. Būtina išankstinė registracija tel. (8 37) 20 41 02, mkc.velniai@ciurlionis.lt

A. Žmuidzinavičiaus namai / Ciurlionis.lt nuotr.

A. Žmuidzinavičiaus namai / Ciurlionis.lt nuotr.

KULTŪRINĖ SVETINGUMO PROGRAMA JUOZO ZIKARO NAMUOSE KAUNE (J. Zikaro g. 3)

Edukacinė programa „J. Zikaras. Paskui Laisvės angelą“
Pirmadieniais–penktadieniais, išskyrus trečiadienius*

Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirta edukacinė programa supažindins moksleivius su skulptoriaus Juozo Zikaro, sukūrusio „Laisvės“ statulą, gyvenimu ir įvairiapusiška kūryba. Vadovė atskleis, kaip galima pažinti Lietuvos istoriją, Lietuvą mylėjusius žmones per šio menininko kūrybą. Taip pat pristatys gyvenamąsias patalpas ir dirbtuvę, kad mokiniai pamatytų, kaip atrodė XX a. 2-ojo deš. kambarių planas ir apstatymas.

Ši programa, pateikianti Lietuvos istorijos įvykius per žymaus skulptoriaus kūrinius, leis lengviau įsisąmoninti svarbius faktus ir žmones. Juozo Zikaro vardas itin glaudžiai susijęs su Lietuvos nepriklausomybe ir profesionaliąja mūsų šalies daile. „Laisvė“, „Knygnešys“, paminklas „Nežinomam kareiviui“, įžymių mūsų tautos veikėjų biustai, esantys Karo muziejaus sodelyje, lankomi beveik visų Kauno svečių, pažįstami daliai Lietuvos gyventojų, ir tik nedaugelis žino, kad visai netoli, palypėjus Žaliakalnin, kur atsiveria viena gražiausių Kauno vietų – Senamiestis, šalia pirmosios M. K. Čiurlionio dailės galerijos ir Meno mokyklos yra kuklus, bet kupinas J. Zikaro dvasios dailininko namelis.

Trukmė: nuo 45 min. (3–7 kl.); 1 val. (8–12 kl.)

Mokinių skaičius: nuo 10 iki 20. Rekomenduojama 3–12 kl. mokiniams.

*Kadangi tai nedideli namai, moksleivių skaičius ribojamas. Būtina išankstinė registracija tel. 8 652 13 621, zikaronamai@gmail.com

J. Zikaro namai / Ciurlionis.lt nuotr.

J. Zikaro namai / Ciurlionis.lt nuotr.

KULTŪRINĖ SVETINGUMO PROGRAMA A. IR P. GALAUNIŲ NAMUOSE (Vydūno al. 2)

Edukacinė programa „Kazys Bizauskas – besikuriančios Nepriklausomos Lietuvos valstybės užsienio politikos vairininkas“
trečiadieniais*

Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirta edukacinė programa supažindina su laisvosios Lietuvos kūrėju, jauniausiu Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataru – Kaziu Bizausku. Šis išsilavinęs ir aktyvus jaunuolis, būdamas tik 24 m., buvo pakviestas į Lietuvos Valstybės Tarybą, 25-erių tapo Nepriklausomybės akto nutarimo signataru, 27-erių išrinktas Steigiamojo Seimo nariu ir ėmė vadovauti Švietimo ministerijai, paklojo pamatus Lietuvos universitetui, vėliau dirbo užsienio reikalų ministru. Edukacinės programos metu jos dalyviai susipažins su plačia K. Bizausko pedagogine, visuomenine, politine veikla, biografijos žiniomis, jo indėliu į švietimo sistemą ir veikla Lietuvos Valstybės Taryboje, ambasadose, Užsienio reikalų ministerijoje. Šis signataras su šeima 1933–1940 m. gyveno A. ir P. Galaunių namo II aukšte. Čia bus pristatomi jo šeimos išlikę asmeniniai daiktai, nuotraukos, dokumentai, jo parašyta knyga „Raštijos bei literatūros teorija“, siūlomas edukacinis žaidimas-viktorina „Jaunojo diplomato dienotvarkė“, supažindinantis su tarpukario Lietuvos diplomatinių atstovybių istorija ir K. Bizausko ambasadorine veikla. Greta labai svarbios misijos valstybės tarnybose, K. Bizauskas kartu su P. Galaune užsiėmė ir ne mažiau svarbia besikuriančioje Lietuvos valstybėje visuomenine kultūrine veikla, viena iš tokių sričių – rūpinimasis Lietuvos knygos kultūros kėlimu ir įsteigta XXVIII knygos mėgėjų draugija.

Trukmė: 45 min. Mokinių skaičius: nuo 10 iki 25. Rekomenduojama 5–12 kl. mokiniams

Edukacinė programa „Paulius Galaunė: „Mūsų knygos kultūrėjimas“
trečiadieniais*

Paulius Galaunė – profesionaliosios muziejininkystės puoselėtojas, dailininkas, dailėtyrininkas, pedagogas, besikuriančios Lietuvos valstybės kultūros reikalams atidavęs visas savo jėgas ir žinias, nepavargdamas tuo keliu ėjęs visą savo ilgą, turiningą gyvenimą. Šioje edukacinėje programoje pristatoma P. Galaunės kūrybinga veikla skirtinguose kultūrinio darbo baruose, kurių daugelio jis buvo pradininkas. Jis dėjo pamatus nacionalinės dailės istorijai ir kritikai, paminklų apsaugai ir muziejininkystei. Kartu su šiame name gyvenusiu savo bičiuliu signataru K. Bizausku ir kitais šviesuoliais rūpinosi Lietuvos knygos kultūros kėlimu – įsteigė XXVII knygos mėgėjų draugiją. Draugijos tikslas buvo ugdyti knygos estetinę kultūrą, jos pamėgimą Lietuvoje, tyrinėti knygos istoriją. Pristatant programos dalyviams draugijos susikūrimo istoriją, tikslus ir veiklą, bus supažindinama su draugijos išleistais leidiniais, tarpukario knygos grafika, ekslibrio tradicijos gaivinimu ir lietuviškos knygos sklaida tarptautinėse arenose. Mokiniams siūloma susikurti savo knygos ženklą.

Trukmė: 45 min. Mokinių skaičius: nuo 10 iki 25. Rekomenduojama 9–12 kl. mokiniams.

*Kadangi tai nedideli namai, moksleivių skaičius ribojamas. Būtina išankstinė registracija tel. 8 650 59 090, galauniunamai@gmail.com

Pauliaus Galaunės memorialinis kambarys – darbo kabinetas / Ciurlionis.lt nuotr.

Pauliaus Galaunės memorialinis kambarys – darbo kabinetas / Ciurlionis.lt nuotr.

Parengta pagal Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus inf.

Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – Kauno kūrėjai
Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną,...
Kovo 11-ąją Kaunas pasitiks trispalve Laisvės alėja
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Kaunas pasitiks įstabiu reginiu – jau nuo antradienio iki pat Kovo 11-osios vėlumos vakarais ir...
„Kino pavasario“ virtualųjį kino teatrą atidarė Pietų Korėjos meistro drama
Likus mažiau nei dviem savaitėms iki „Kino pavasario“ pradžios, pristatyta didžiausia šių metų festivalio naujiena – „Kino pavasario“ virtualusis...
Kovo „Kaunas pilnas kultūros“ – apie asmeninius įvarčius
„Ką bepasakytum, visada bus prieštaraujančių, paneigiančių, įsižeidusių, supykusių, nusivylusių ir apšaukiančių klaidatikiu, neišmanėliu ar nesusipratėliu. Visada bus rašančių pastabas...
Tarp „Auksinių scenos kryžių“ nominantų – Kauno kūrėjai
Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną,...
Kovo 11-ąją Kaunas pasitiks trispalve Laisvės alėja
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Kaunas pasitiks įstabiu reginiu – jau nuo antradienio iki pat Kovo 11-osios vėlumos vakarais ir...
„Kino pavasario“ virtualųjį kino teatrą atidarė Pietų Korėjos meistro drama
Likus mažiau nei dviem savaitėms iki „Kino pavasario“ pradžios, pristatyta didžiausia šių metų festivalio naujiena – „Kino pavasario“ virtualusis...
Kovo „Kaunas pilnas kultūros“ – apie asmeninius įvarčius
„Ką bepasakytum, visada bus prieštaraujančių, paneigiančių, įsižeidusių, supykusių, nusivylusių ir apšaukiančių klaidatikiu, neišmanėliu ar nesusipratėliu. Visada bus rašančių pastabas...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia