
Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55) gegužės 16 d., ketvirtadienį, 17 val. įvyks parodos „Po Naktikovo ženklu: grafų Kosakovskių biblioteka“ atidarymas.
Muziejui bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto biblioteka ir abiejų institucijų darbuotojoms besižvalgant po jose sukauptus kultūros ir meno lobynus, kilo mintis visuomenei pristatyti turtingą grafų Kosakovskių dvaro biblioteką. Ekspozicijoje lankytojai galės pamatyti tokius ypatingus eksponatus, kaip grafų Kosakovskių genealoginis medis ant šilko, rankraštinis fotografijų registras, taip pat knygas, antspaudus, fotografijas bei KTU bibliotekos darbuotojų sukurtus filmus, kuriuose demonstruojami Kosakovskių eskizų, piešinių ir iškarpų albumai.
Kosakovskiai (Kasakauskiai, Kasakauskai) – XVI–XVIII a. LDK, o XIX a. – XX a. pr. Lietuvos bajorų giminė, kilusi iš Mazovijos. Giminės herbas pavadintas pagal kaimo Slepowrony (liet. Naktikovai) pavadinimą, taigi ir paroda pavadinta „Po Naktikovo ženklu“. Herbe vaizduojamas paukštis, laikantis snape žiedą ir stovintis ant kryželio, kylančio iš pasagos. Herbo ženklą Kosakovskiai įkomponavo į ekslibrisą ir antspaudą, naudojo vertingoms bibliotekos knygoms žymėti. Jais nurodydavo knygos savininką ir priklausomybę kuriai nors iš jų turimų bibliotekų: Vaitkuškio, Lyduokių, Varšuvos.
Pastarąjį dešimtmetį Lietuvos ir Lenkijos kultūros institucijos parodomis, solidžiais leidiniais, konferencijomis ir kitais būdais primena ir pažindina abiejų valstybių visuomenę su grafų Kosakovskių gimine bei turtingu jos rankraštiniu, dokumentiniu, kartografiniu, bibliofiliniu bei fotografiniu paveldu. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugomi net 65 grafų Kosakovskių fotoalbumai. 2019 m. pradžioje Varšuvoje išleistas ir pristatytas albumas-katalogas „Stanislovas Kazimieras Kosakovskis. Myliu fotografiją“, kuriame panaudota per 150 muziejuje saugomų fotografijų. Parodos apie grafų Kosakovskių biblioteką atidarymo metu Lietuvos visuomenė taip pat galės susipažinti su šiuo leidiniu.
Panelė Jadvyga Volikovska (Jadwiga Wolikowska) ir grafas Stanislovas Kazimieras Kosakovskis varto knygas. Vaitkuskis, 1898
Tęsdamas knygos, kaip parodos objekto, tematiką, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus rugsėjo mėn. pradžioje pakvies į Leonoros Kuisienės parodą apie knygrišybą. L. Kuisienės veiklos sritis – naujoji, konceptualioji, eksperimentinė knyga. Knyga – tai objektas ir idėja, kurioje svarbiausia − minties raiška bei žiūrovus įtraukiančiame procese gimstančios interpretacijos.
Paroda „Po Naktikovo ženklu: grafų Kosakovskių biblioteka“ veiks iki rugpjūčio 25 d.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus inf.
ciurlionis.lt