„Godo“: kultūros alsavimas miesto širdyje

Miesto sodo paunksmėje, keturių miesto teatrų apsuptyje glaudžiasi kultūrinis baras „Godo“. Antrus gyvavimo metus skaičiuojanti vieta jau spėjo pasižymėti Kauno kultūros padangėje ir tapo artima daugeliui. Kūrybiškai mąstantys baro įkūrėjai Agnė ir Mantas Urbučiai, suformavę kultūringą vietos koncepciją, nepaliauja džiuginti kokybiškų renginių inicijavimu ir Kauno kultūrinio gyvenimo turtinimu. Anot baro įkūrėjų, „Godo“ yra teigiamas pokytis tiek jų pačių, tiek baro lankytojų gyvenimuose. Sąstingio ir beprasmybės paženklintas Godo įvaizdis, sutinkamas Samuelio Beketo absurdo pjesėje „Belaukiant Godo“, bare transformuojasi į dinamiką ir nuolatinį tobulėjimą. 

Baro sąvokos transformacija

Šiandien baro sąvoka plečiasi. Vis dažniau tai tampa platforma įvairioms meninėms, kultūrinėms ir mokslinėms iniciatyvoms pasireikšti. „Godo“  tampa pavyzdžiu, kuomet baras yra įsimintinų patirčių vieta, dvasinio ir intelektualinio augimo veiksnys. Įprasta bare vykstančios socializacijos funkcija papildoma aktyviu kultūrinių veiklų inicijavimu, parodų, koncertų, susitikimų rengimu. „Godo“ įnašas į Kauno miesto kultūrinį gyvenimą aiškiai juntamas, baras prisideda prie miesto kaip atviro, dinamiško, iniciatyvaus ir progresyvaus, formavimo. 

Besaikį vartotojiškumą „Godo“ pakeičia tvarumu pasižyminti maisto ir gėrimų kultūra. Išradingas, nuolat  tobulinamas meniu prisitaiko ne tik prie klientų poreikių, bet ir sezonų. Žmogiškais vardais pavadintų kokteilių gamybai neretai pasitelkiami lietuviški ingredientai (petražolės, burokėliai, medus, krapai, agurkai, ridikėliai, ramunėlės). Tokiu būdu baras remia vietinius verslus ir sykiu kūrybiškai atliepia kiekvieno metų laiko nuotaiką. 

Prie intelektualaus baro įvaizdžio formavimo nemenkai prisideda ir jo publika. Pastaroji neapsiriboja amžiumi ar išsilavinimu, teminiai renginiai pritraukia itin plačią auditoriją. Tačiau viena aišku – tai kokybiškos kultūros išsiilgę žmonės, pasižymintys išlavintu skoniu ir išrankumu. Bare sutiksime tiek profesionalių menininkų, tiek aktyvių kultūros vartotojų, meno entuziastų. Sklinda istorijos, jog bare užsimezgė ne viena draugystė, o renginių dėka susiformavo meno mėgėjų bendruomenė, laiką leidžianti ir už baro ribų. Kiekvienas, apsilankęs „Godo“, gali tapti baro kuriamų istorijų herojumi. 

„Godo“ vienerių metų gimtadienis. Artūro Novikovo nuotr.

Jaukumo viršūnė

Vos įžengusius pro baro duris, mus apsupa jaukumu ir šiluma prisodrinta aplinka. Su niekuo nesumaišomą „Godo“ veidą kuria vintažo ir šiuolaikiškumo dermė, eklektiški sprendimai. Būdami „Godo“ galime pasijusti tarytum bohemiškame intelektualo bute su aiškiai išreikštu, individualizuotu charakteriu, kurį kuria antram gyvenimui prikelti baldai, indai, kasdienybės atributai. Beveik visi bare esantys daiktai yra perpirkti iš antrų rankų, padovanoti. „Godo“ bare naujai suskamba įvairūs sovietmečio reliktai – baldai, servizai, vazos, šviestuvai. Senienos, ištrauktos iš joms įprasto beveidžio interjero, „Godo“ pakylėjamos iki estetikos ir stiliaus. 

Siekdami atsiriboti nuo besaikio vartotojiškumo, baro įkūrėjai ne tik įsigijo naudotus daiktus, bet ir maloniai priėmė dovanotus. Kone visos lempos yra atkeliavusios iš senelių ar kaimynų namų, tarp jų puikuojasi ir rašytojui Juozui Baltušiui priklausęs šviestuvas! Tai ne vienintelis daiktas su istorija. Jaukią knygų lentyną perdavė poetas Ričardas Venskus, o pianinas, kuriuo skambina baro lankytojai – teatro trupės „Teatronas“ dovana. O kur dar gausybė antikvariatuose įsigytų knygų ar baro lankytojų dovanotų indų bei buities rakandų. 

Interjeras. AsurSura nuotr.

Kokteilis „Antanas“. Kristinos Gulbinaitės nuotr.

Renginių įvairovė

Virš 160 renginių per metus surengiantis „Godo“ baras, akivaizdu, yra vienas produktyviausių Kauno miesto kultūriniame fone. Renginių pasiūla itin įvairi, įsimintiniausi – tęstiniai renginiai, sutraukiantys gausiausią gerbėjų ratą ir tikslines auditorijas. 

Kauno miesto bohema renkasi „Mėgstamo eilėraščio skaitymuose“. Poetai, poezijos mylėtojai ir poetautojai dalinasi literatūriniais atradimais, demonstruoja poezijos technikų įvaldymą, įvairiai žaidžia eilėdara ar drąsiai reiškia sąmonės srautą. Skaitomas žodis neretai papildomas improvizuotomis muzikinėmis partijomis. Tokiu būdu, renginys įgauna vis daugiau performatyvumo ir tarpdiscipliniškumo atspalvių. 

Mėgstamo eilėraščio skaitymai. Aistės Pilkauskaitės nuotr.

Kiekvieną antradienį vykstančios „Aktų dirbtuvės“ yra lyg nedidelė, bet ištikima meno mėgėjų ir profesionalų komuna, kurioje žmonės vienas kitą įkvepia kurti, tobulėti ir atsiverti. Daugeliui aktų piešimai tapo kūrybinio kelio ir reikšmingų pažinčių pradžia. Įprastai akademinėje aplinkoje vykstantys nuogo modelio piešimai persikėlė į patį miesto centro įvykių sūkurį. Neretas užsukęs į barą nedrąsiai šnairuoja apsinuoginusiojo pusėn ir tarsi susiduria su savo paties baimėmis. Gana neįprastas renginys gerokai konservatyvioje visuomenėje siekia keisti požiūrį į žmogaus kūną, jis tampa įrankiu mokytis, praktikuotis, atskleisti viduje slypintį kūrybinį potencialą, išlaisvinti slegiančius kompleksus. 

Aktų dirbtuvės. AsurSura nuotr.

Neatskiriama „Godo“ baro dalis – sienas puošiantys meno kūriniai. Jauni ir perspektyvūs, tiek mėgėjai, tiek profesionalai menininkai tiesiog plūsta į barą, o kalendorius rezervuotas net iki kitų metų pradžios! Jauki, neįpareigojanti ir eksperimentams atvira erdvė leidžia pasireikšti įvairių meninių stilių atstovams. „Godo“ demonstruoja pavyzdinį dėmesį kiekvienam kūrėjui – prieš parodą rengiama menininko asmenybės unikalumą atskleidžianti fotosesija, kurią palydi vaizdingi baro autorių pasakojimai. Tai, jog bare vyksta išties kokybiško meno parodos įrodo LRT Radijo laidos „Kultūros savaitė“ susidomėjimas fotomenininko Vyčio Šulinsko aktų paroda. Lankydamasis antradieninėse aktų dirbtuvėse, menininkas tyrinėjo šviesos ir šešėlio santykį nuogame kūne bei siekė atskleisti pozuotojo psichologines charakteristikas. 

Lyg atsvara meniniams renginiams tampa itin reikšmingas mokslo populiarinimo renginių ciklas – „Mokslas ir miestas“. Neformalioje aplinkoje vykstantis intelektualinis renginys siekia suartinti akademinę mokslo ir miesto bendruomenę, tuo tarpu, mokslo pasiekimus pristatyti labiau suprantama kalba, draugiškesniu ir artimesniu eiliniam vartotojui formatu. Renginyje įvairių sričių mokslininkai dalijasi aktualiais miestui tyrimais, paliečiamos temos įvairuoja nuo teisės ir sociologijos iki biologijos ir chemijos. 

„Mokslas ir miestas“. Artūro Novikovo nuotr.

Išsiilgusiems gyvo garso „Godo“ siūlo „Jam Session“ renginių seriją. Improvizacijų vakaruose vykstantys gyvi muzikiniai eksperimentai, romantiški pasigrojimai neretai virsta pašėlusiais šokiais. Tuo tarpu laukinio ritmo mėgėjams „Godo“ rengia vienintelę mieste „Reggae Night“ vakarėlių seriją. Kaip atsvara įsivyravusiai elektroninei muzikai, siautulingi regio garsai įsuka vis didesnį melomanų ratą. 

Įvairioms meno formoms svetingas baras, priglaudė ir drąsiai eksperimentuojančius knygų autorius. „Godo“ vyko laisvo formato gatvės žurnalo apie poeziją – „Dešra ant žaizdos“ ir poeto Simono Bernoto knygos „Reivas“ pristatymai. 2019-uosius metus vainikavo „Kalėdinė Godo mugė“, kurioje bare eksponavęsi kūrėjai turėjo galimybę būti pastebėti ir surasti potencialų savo pirkėją. 

„Godo“ ne tik inicijuoja aibę renginių, bet ir aktyviai įsitraukia į Kauno miesto kultūrinio gyvenimo įvykius. 2019 metais vykęs šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ tapo proga persikelti iš jaukaus miesto parko į Dainavos mikrorajoną. Būdamas keturių teatrų apsuptyje, baras įsiliejo ir į teatro savaitės renginius. Šia proga baro fotografė Eglė Cimalanskaitė surengė autorinę parodą, kurioje atskleidė Kauno miesto kameriniame teatre verdantį kūrybinį gyvenimą. Baro gėrimai ir maistas šildė ir vienuose įsimintiniausių underground‘o pobūdžio muzikos ir meno renginiuose „Buitis“ ir „Buitis 2: Paplavokas“, vykusiuose apleistose Kauno lokacijose. Baro įkūrėjai užsimena, jog juos bus galima sutikti ir garso meno renginių cikle „Corpi Sonori 2020“, kuriame tyrinėjamas garso medžiagiškumas, fiziškumas bei materializuotas garso kūrimo procesas. 

Nuo psichodelikos iki džiazo

Nuo „Godo“ įkūrimo pradžios nuolatinis baro palydovas yra muzika. Eklektiški, žanrų įvairove pasižymintys muzikiniai eksperimentai nustebins net itin rafinuoto skonio klausytoją. Bare išvysime tiek vietinius talentus, tiek naktinio gyvenimo veteranus. Baras neslepia simpatijų alternatyviajai muzikai bei pogrindžio skambesiams, todėl neretai išgirsime eksperimentinės ir industrinės muzikos atstovus, aukštą kūrybinę kartelę išlaikančius garso kūrimo talentus. 

Išskirtinį brandumą garsui demonstruoja „Ghia“ įrašų leidyklos inicijuojama kasmėnesinė „Urbex“ renginių serija. Ištikimą gerbėjų ratą jau spėjusiame užsiauginti renginyje, pasitelkiant muziką tyrinėjama gyvenamoji erdvė bei miesto kaip žaidimų aikštelės koncepcija. Garso menui dedikuotame renginyje pasirodo tiek vietiniai įrašų kolekcionieriai, tiek užsienio melomanai. Visus juos sieja žanrų ir ritmų įvairove pasižyminčios selekcijos bei aukšta grojamų kūrinių meninė kokybė. 

Arma Agharta pasirodymas. Artūro Novikovo nuotr.

Kone visi bare grojantys diskžokėjai, avangardiniai garso virtuozai ar gyvų pasirodymų atstovai yra ir baro draugai. Gal dėl to „Godo“ skambanti muzika tokia jauki ir sava, kaskart sukurianti unikalią atmosferą. Tiesa, neretai net patyrę atlikėjai turi prisijaukinti publiką dėl bare galiojančių kitokių taisyklių. Neretai žmonės ateina patenkinti socializacijos poreikių, muzika tampa ne tikslas, o veikiau fonas, iliustruojantis bendravimo procesą. Taigi, tiek mėgėjas, tiek profesionalas patiria iššūkį – ar grojama muzika atkreips dėmesį? 

Vizualinis Godo identitetas

„Godo“ baro vizualinis identitetas su niekuo nesumaišomas. Išskirtinis baro iliustratorės Asur Sura braižas nuspalvina kiekvieno renginio viršelį, o mieste kabantys plakatai traukia lyg atskiri meno kūriniai. Drąsios, tvirtai suręstos spalvinės kompozicijos persipina su subtiliausių dvasinių būsenų reprezentacija bei metaforų gausa. Tuo tarpu, gausiai iliustruotas, įsimintiniausius metų įvykius apžvelgiantis leidinys – zinas, ko gero, vienintelis tokio pobūdžio žurnalas Lietuvoje. Akivaizdu, „Godo“ yra nuoseklus ir nuolat tobulinamas projektas, o kiekviena jo dalis kruopščiai prižiūrima talentingų ir kūrybingų žmonių. Nenuostabu, jog didžiausias skaitmeninių žinių portalas Dž. Britanijoje – „The Independent“ barą įtraukė į lankytinų Kauno miesto vietų sąrašą. 

Zinas. Asur Sura nuotr.

 

„Godo“ rasite Laisvės al. 89-1D. Draugaukite feisbuke.

Menotyrininkė
Agota Bričkutė

„Meno parke“ – gyvai nelankoma, bet nauja jauna paroda 
Nuo vasario 3 d. galerijos „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) erdvėse pradeda veikti keturių jaunųjų menininkų: Sandros Kvilytės,...
Specialistas įvertino Tyrimų laboratorijos Kaune baldus (interviu)
Įgyvendinant „Getty Foundation“ programos „Keeping It Modern“ projektą, Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas sulaukė...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Kauno modernizmo architektūros paraiška pateikta UNESCO Pasaulio paveldo centrui
Po kelerius metus trukusio intensyvaus ekspertų darbo UNESCO Pasaulio paveldo centrui Paryžiuje pateikta nominacinė paraiška „Modernusis Kaunas: Optimizmo architektūra,...
„Meno parke“ – gyvai nelankoma, bet nauja jauna paroda 
Nuo vasario 3 d. galerijos „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas) erdvėse pradeda veikti keturių jaunųjų menininkų: Sandros Kvilytės,...
Specialistas įvertino Tyrimų laboratorijos Kaune baldus (interviu)
Įgyvendinant „Getty Foundation“ programos „Keeping It Modern“ projektą, Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas sulaukė...
Maršrutas sausio 25–31 dienoms
PIRMADIENIS, 01 25 Vilniaus gimtadienis Prieš keletą metu užgimusi tradicija „Kaunas sveikina Vilnių su gimtadieniu“ – viena smagiausių viešųjų...
Kauno modernizmo architektūros paraiška pateikta UNESCO Pasaulio paveldo centrui
Po kelerius metus trukusio intensyvaus ekspertų darbo UNESCO Pasaulio paveldo centrui Paryžiuje pateikta nominacinė paraiška „Modernusis Kaunas: Optimizmo architektūra,...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia