„Gallery Weekend Kaunas 2019“: Kaip nepasiklysti, kaip suspėti? (Rekomendacijų sąrašas)

Ketvirtadienį, gegužės 9 d. netikėtoje vietoje – LSU lengvosios atletikos manieže Žaliakalnyje – bus atidarytas ketvirtasis Kauno galerijų savaitgalis, arba „Gallery Weekend Kaunas“ (GWK) Pavyzdinė savo veikimo principu iniciatyva, suvienijusi tiek tradicines miesto parodų erdves, tiek privačias iniciatyvas, tiek nepriklausomus kultūrininkus, grįžta ketvirtąkart ir truks iki pat sekmadienio popietės.

„Jau ketvirtus metus galerijų savaitgalis kviečia palydėti parodų sezoną tyrinėjant įvairiapusę miesto kultūrinę padangę. Koncentruota keturių dienų programa aktyvuos per 30 meninių įvykių tiek įprastose, tiek ir netikėtose ekspozicinėse erdvėse. Iki šiol GWK kartografai žymėjo žvaigždes – didžiausią svorį turinčius taškus. Šįkart galingesnis teleskopas keičia mastelį ir atskleidžia ištisas planetines sistemas: kultūrinius tinklus, kuriuos išjudina žalia foninė GWK radiacija. Šiemet įprastas linijinis maršrutas patirs eksperimentus: lankytojai kviečiami tapti autonomiškais tarpplanetiniais tyrinėtojais bei savarankiškai gravituoti aplink vietinius meno kūnus. Pastarieji skirsis savitomis judesio charakteristikomis, ir kai vienur bus kuriami sėslūs estetiniai susidūrimai, kitur atvykėliai bus raginami meną patirti per fizinį judėjimą“, – pristatydami šiųmetį renginį intriguoja GWK organizatoriai.

Daugiau nei 30 renginių, išsibarsčiusių ne tik Kauno centre, bet ir atokiau nuo didžiųjų kultūros židinių esančiuose mikrorajonuose – iššūkis net ir puikios sportinės formos kultūros žmonėms. Žinoma, atidžiai pasimatavus ne tik atstumus tarp programos taškų, bet ir savo tempą, bei paskaičiavus, kada iš kurio renginio reikia sprukti, aprėpti galima beveik visą GWK. Bet jei turite ir kitų planų ar norų kuriame nors taškų užtrukti ilgiau, galbūt pasitarnaus „Kauno pilno kultūros“ sunarstytas pagalbinis GWK gidas. O paspaude šią nuorodą rasite mūsų žurnale prieš trejetą metų spausdintą patį pirmąjį iniciatyvinės GWK komandos prisistatymą. Įdomu palyginti!

59413846_1686836941462068_9206119806061772800_o

Nepraleidžiami, nes nepakartojami

Straipsnį pradėjome paminėdami neįprastą kultūros renginiams GWK atidarymo lokaciją, taigi ją „pirmu numeriu“ ir rekomenduojame tiems, kurie Kauno kultūros žemėlapį moka mintinai. Nomadiška projektų erdvė „Kabinetas“ į lengvosios atletikos maniežą Aušros g-vėje įviliojo Saulės Noreikaitės performansą „KŪNO KULTŪRA“, o dar vienas, tikime, malonus, vakaro akibrokštas – VDU akademinis mišrus choras „Vivere Cantus“.

Živilė Minkutė, Ieva Trinkūnaitė, Inga Linevičiūtė, Kristina Paulauskaitė–Ramonaitienė, Marius Ramonaitis, Petras Lincevičius, Eglė Norkutė, Petro Pyrohov – tai net ne visi menininkai, dalyvaujantys specialioje, tik šį savaitgalį vyksiančioje GWK programoje. Įvairios, tradicinės ir ne, lokacijos, įvairūs žanrai, masteliai, jau patyrę ir dar augantys vardai – tikime, kad neįvertinę bent pusės specialiųjų programos taškų negalėsite tvirtinti, kad nuoširdžiai pabuvote GWK.

Tuo tarpu kultūros profesionalus ir norinčius tokiais būti penktadienį į Kauno menininkų namus sukvies pirmasis toks „Kultūrinis sąbėgis“, kurio metu bus aptariami Kauno bei kitų Lietuvos miestų galerininkams, ekspozicinių ar kitų kultūrinių erdvių bei iniciatyvų atstovams aktualūs klausimai.  Pradėsime nuo dviejų pranešimų, tęsime mainydamiesi patirtimi ir dalyvausime dirbtuvėse, kursim kultūrinį grilį, kartu lankysim GWK renginius. Dar galite užsiregistruoti!

Keturiasdešimtmetį mininti vienintelė mieste profesionali Kauno fotografijos galerija tuo tarpu penktadienį popiet kviečia į „Švaros dieną“, tilpsiančią į šiuo metu galerijoje vykstančios netipiškos parodos „Inventorizacija“ rėmus. Detoksikuojantys kokteiliai – tik viena programos detalė, verčianti pakelti antakį. Neužsukus nesužinosi, ką gi visa tai reiškia! Pradėsim 16 valandą.

Apsišvarinus dar vienas penktadienio akcentas – galerijos „Meno parkas“ inicijuotas menininko Česlovo Lukensko performansas – laukia tiesiog Rotušės aikštėje nuo 17 valandos. Žadama, kad „reginys sukels tam tikrą būties meditaciją, asociacijas apie buvimą čia ir dabar, subalansuotą veikimo ir neveikimo, barstymo ir rinkimo, pokyčių ir stagnacijos išgyvenimus“.

Penktadienį GWK sukurs ne vieną progą panaktinėti – VDA studentai kvies į naktinės tapybos plenerą, o Žaliakalnio sinagogoje Vaisių gatvėje sutemus koncertuos tarptautinis projektas „Klausies“, vienijantis džiazą ir poeziją (tai vienas dviejų mokamų GWK įvykių). Visgi žadintuvą šeštadienio rytą išgirsti verta – itin paslaptingai, dėl to viliojančiai, atrodo programos įrašas, žadantis specialią rytinę GWK programą ant  Pelėdų kalno. Apsirenkite patogiai, turbūt.

Taip pat šeštadienį mieste ieškokite (tiksliau, feisbuke nuorodas medžiokite) Dominykos Čiplytės performanso „Šv. Menininkas. Siauras takas ir menininko įtampos tarp meno ir religinių bendruomenių“. Radus ir pamačius rekomenduojame atsipūsti tradiciniame, bet visuomet kitokiame zinų piknike Kauno menininkų namų sodelyje. Čia knygiai ras kur išleisti savaitės santaupas.

Zinų piknikas 2018 m. G. Miežinytės nuotr.

Zinų piknikas 2018 m. G. Miežinytės nuotr.

Kavinėje „Kultūra“ šeštadienį įsikurs videosalonas, kur serijos „Kitas Kinas“ ir festivalio „Mondo Bizzaro“ iniciatorius Karolis Žukas pasakos apie VHS kultūrą ir į videką kiš filmo „Ninja Terminators“ kasetę. Negirdėjot? Videkai grįžta.

Skambus, net šaižus GWK finišas (tiksliau, vienas finišų) nutiks POST galerijoje, kur vyks baigiamasis garso meno ciklo „Corpi Sonori“ vakaras (štai ir antrasis mokamas GWK renginys). Ciklo metu iš viso pristatyti 9 garso pasirodymai bei ::vtol:: garso objektų parodos garso objektų paroda. Šįkart galerijoje – Augustė Vickūnaitė, kurianti garsynus iš įvairių aplinkos įrašų, Juozas Milašius – gitaristas, kompozitorius ir įvairių performansų autorius, Lietuvos džiazo scenos enfant terrible, lietuvio Arma Agharta ir vokiečio Florian Walter projektas „Autodelete“ bei tarpdisciplininis Vlado Dieninio ir su-y pasirodymas. Jei šio garso tvano nepakaks, teks Parodos kalnu kopti į barą-reiškinį „O kodėl ne?“, kur bus tikimybė sutikti ne vieną GWK dalyvį, organizatorių, rėmėją, o gal net kritiką.

Bendruomenės, socialiniai ir ateities klausimai

Į daugiabučių džiungles žiūrintys ne tik iš NT rinkos perspektyvos penktadienį turėtų susidomėti GWK renginiu jau veikiančioje Marijos Nemčenko parodoje „Brut“ VDU menų galerijoje „101“ (interviu su menininke skaitykite čia). 19 val. bus pristatyta M. Nemčenko knyga „„BRUT nuobodulys. Daugiabučiai, tuštuma ir žaidimai“.

GWK proga atidaroma nauja paroda Kauno paveikslų galerijos bendruomenių erdvėje „Mažosios istorijos“. Paroda „Atminties popierius“ tęsia „Didžiosios pramonės“ parodų ciklą, kuriantį dėmesio lauką istorinių fabrikų bendruomenių atminčiai. Parodoje – J. Janonio popieriaus fabrikas ir janoniečių pasakojimai. Renginys prasidės atviromis popieriaus gamybos dirbtuvėmis Paveikslų galerijos paviljone. Prisijunkite nuo 14 valandos.

Vaikus šeštadienį drąsiai veskitės į VDU mokslo ir studijų centrą. Čia nuo 17 val. vyks dirbtuvės vaikams ,,Amfibijos namas” pagal architektų G. ir A. Šarkauskų idėją (ved.  Vesta Aleknavičiūtė), taip pat vyks speciali programa Nomedos ir Gedimino Urbonų eksperimentinėje laboratorijoje „Pelkių mokykla“. Čia turim gerą progą priminti apie „Kauno pilno kultūros“ interviu su N. ir G. Urbonais.

Išbridus iš pelkės – metas į T. Ivanausko zoologijos muziejų, kur laikinojoje „Zoom“ galerijoje veiks Alvydo Urbiečio instaliacija „Antropogeninė ekosistema“. Tai – vykstančios ekologinės mutacijos vizualizacija.

Sekmadienį GWK kviečia praleisti Vilijampolėje. „Kita Neries pusė” – tai menininkų kolektyvo kūrybos namai, paskutinę galerijų savaitgalio dieną pakviesiantys pasidomėti čia kuriamais menais ir patiems šį tą išbandyti.

Galėsite grįžti 

Nors straipsnio dalis, kviečianti į nepakartojamus GWK įvykius, netrumpa, nesisielokite, jei jau matote, kad visko tikrai nespėsite. Tokias parodas, kaip „Atminties popierius“ (Kauno paveikslų galerija), „Arbit Blatas: Nuo Kauno iki Niujorko“ (M. Žilinsko dailės galerija), Romualdo Požerskio „Beprotiškos vestuvės Nevados dykumoje“ (Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius), Marko Mäetamm „PASAULIS APLINK MANE (juda vis greičiau ir greičiau)“ ir 4-osios šiuolaikinės dailės kvadrienalės parodą „Q19: Memorabilia. Įrašyti į atmintį“ (galerija „Meno parkas“), Mykolo Juodelėss „Tasawwuf“ (galerija „101“) galėsite aplankyti  ir pasibaigus GWK. Tiesa, jau be specialių susitikimų su menininkais ar kuratoriais.

Atvirumas ir pritaikomumas

Vos du iš keliasdešimties GWK renginių mokami, didelė dalis vyksta šviesiuoju paros metu, taigi ir šeimoms su vaikais, ir taupantiems šis renginys labai tinkamas. Tiesa, toli gražu ne visos Kauno kultūros erdvės pritaikytos žmonėms, turintiems judėjimo negalią. GWK, būdami avangarde, rodo pavyzdį ir šiuo klausimu – programoje prie renginių vietose, kurios visiškai ar dalinai pritaikytos  judėjimo negalią turintiems lankytojams, taip ir parašyta. Laikome špygas, kad jau kitąmet tokių vietų GWK žemėlapyje būtų daugiau, o galiausiai specialaus žymėjimo ir nereikėtų.

Su augintiniu

Žurnale „Kaunas pilnas kultūros“ kiekvieną mėnesį stengiamės žymėti augintiniams draugiškus renginius, tad visuomet nudžiungame, kai šią informaciją skelbia ir renginių organizatoriai. GWK taip ir padarė! Taigi šiose vietose ne tik GWK metu, bet apskritai visuomet esate laukiami su savo keturkojais draugais:

Kauno menininkų namai

Pelėdų kalnas, Laikinoji Čiurlionio galerija ir Kauno kolegijos Menų akademija

VDA Kauno fakultetas 

VDA KF Tekstilės katedra ir „Garažo galerija“

VDU Menų fakultetas

„Sinagoga Studio”

Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyrius (ir kiti bibliotekos skyriai!)

Galerija „Ars et mundus

Kauno fotografijos galerija

VDU menų galerija „g101 

Galerija „Meno parkas

Laikinoji „Zoom“ galerija

POST galerija

Kavinė „Kultūra

„Caffeine“

„O kodėl ne?“

„Godo“

Gallery Weekend Kaunas programa ir kita informacija

Maršrutas spalio 23–25 dienoms
PENKTADIENIS, 10 23 V. Sventicko knygos „Ką žino upė“ pristatymas, 17:00 Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13 Literatūros...
Tarptautinis Kauno dizaino įvykis – idėjų varžytuvės, dirbtuvės ir parodos
Ką galvojame išgirdę žodį „dizainas“? Apie aukštosios mados kolekcijas, spalvas, formas ar interjerą? Jis gali nepalyginamai daugiau – pasitelkdamos...
Filme „Ursus fabriko simfonija“ – žlugusios Lenkijos gamyklos darbininkų istorija
Kauno menininkų namų (KMN) ir platformos „Kitas Kinas“ inicijuojamas dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ rudens vakarais toliau kviečia...
Urbanistinės kūrybinės dirbtuvės „Naujamiesčio kodas“ kviečia į viešą aptarimą
Spalio antroje pusėje kūrybinių dirbtuvių „Naujamiesčio kodas“ dalyviai — architektai, urbanistai, kraštovaizdžio architektai, sociologai ir menininkai — pradėjo intensyvius...
Maršrutas spalio 23–25 dienoms
PENKTADIENIS, 10 23 V. Sventicko knygos „Ką žino upė“ pristatymas, 17:00 Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13 Literatūros...
Tarptautinis Kauno dizaino įvykis – idėjų varžytuvės, dirbtuvės ir parodos
Ką galvojame išgirdę žodį „dizainas“? Apie aukštosios mados kolekcijas, spalvas, formas ar interjerą? Jis gali nepalyginamai daugiau – pasitelkdamos...
Filme „Ursus fabriko simfonija“ – žlugusios Lenkijos gamyklos darbininkų istorija
Kauno menininkų namų (KMN) ir platformos „Kitas Kinas“ inicijuojamas dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ rudens vakarais toliau kviečia...
Urbanistinės kūrybinės dirbtuvės „Naujamiesčio kodas“ kviečia į viešą aptarimą
Spalio antroje pusėje kūrybinių dirbtuvių „Naujamiesčio kodas“ dalyviai — architektai, urbanistai, kraštovaizdžio architektai, sociologai ir menininkai — pradėjo intensyvius...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia