„Cirkuliacija“. Skrydis į Dainavos nežinomybę

Jei Kauno bienalė šiemet startavo geležinkelio stotyje ir kviečia išmedituoti tarpinę būseną, paverčiant ją meno vyksmu, tai šiuolaikinio cirko festivalį „Cirkuliacija“ būtų galima palyginti su filmo „Pašėlęs Maksas“ kelione. Velnišku greičiu, bekele, nenuspėjama, bet labai galinga mašina. Tikslas? Šiemet – Dainava. Pernai Šilainiuose lankęsis festivalis nenori užsisėdėti vienoje vietoje ir, sutikit, Kaune dar daug rajonų ir kvartalų, kuriems labai reikia cirko palapinės. Tik jie patys apie tai gal nežino. Kai nežinai – baisu. Apie kelionių, šįkart – lėktuvu, keliamą baimę ir kaifą, apimantį išdrįsus pažvelgti nežinomybei į akis, kalbamės su festivalio „Cirkuliacija“ debiutantėmis klounėmis Džilda ir Rože, kai kam galbūt pažįstamomis iš organizacijos „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“. Tiesa, jos spektaklyje „Skrydis GR20190614“ virs stiuardesėmis Grilda ir Rąža. Na, gerai, Džilda – tai Indrė Mickevičiūtė-Petrauskienė, o Rožė – Justė Liaugaudė. Jų spektaklį – nemokamą – Dainavoje pamatysime birželio 14 d.

Sveikos. Pirmiausia įdomu, kaip tapote klounėmis?

Justė: Tai yra mano pagrindinis darbas ir kartu džiaugsmas, tik šiuo metu esu motinystės atostogose. Prieš aštuonerius metus mane pakvietė į klounados dirbtuves. Nieko apie tai nežinojau, bet atrodė, kad bus smagu. Ir kilnu – po keturių intensyvaus darbo dienų turėjome lankytis ligoninėje ir pritaikyti įgytas žinias, paprasčiau tariant, dalintis džiaugsmu su ten esančiais vaikais, tėveliais, ligoninės personalu. Tai buvo labai ypatingas patyrimas, kurio nei vienas iš dalyvių nenorėjo paleisti. Tad visa komanda nutarė tęsti apsilankymus vaikų ligoninėse ir kartu ieškoti galimybių mokytis šio žanro bei kurti profesionalios klounados tradiciją Lietuvoje. Tai buvo organizacijos „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ pradžių pradžia. Šiuo metu organizacija vienija grupę profesionaliai parengtų aktorių – klounų, kurie nuolat tobulina savo įgūdžius ir žinias tarptautiniuose klounados seminaruose bei lanko vaikus ligoninėse, specialiosiose mokyklose, sanatorijose, o prieš daugiau nei metus pradėjo lankyti senjorus.

Indrė: Dalyvavau atrankoje, patekau, organizacijoje esu jau šešti metai. Esu aktorė, tad visada džiaugiuosi turėdama galimybę kurti vaidmenis teatre ir televizijoje, dalyvauti kituose kūrybiniuose projektuose. Viskas, kas susiję su profesija, teikia didelį malonumą. Dabar, po dviejų vaikeliukų auginimo, esu ypač to pasiilgusi.

DJ YUNG ŽIŽEK nuotr.

DJ YUNG ŽIŽEK nuotr.

Kaip atsidūrėte „Cirkuliacijoje“? Kaip suprantu, nesate kaunietės. Ar jau teko susipažinti su Dainavos rajonu? Ką apie jį manote, ko tikitės?

Justė: Aš vis svajojau apie klounados spektaklį, bet idėją stumdavau ateičiai, kol vieną rytą supratau, kad nėra ko laukti, reikia tiesiog kurti ir rodyti. Idėja pasidalinau su festivalio „Cirkuliacija“ vadovu Gildu Aleksa. Jis, laimei, mus labai palaikė ir įtraukė į festivalio programą. Tada supratau, kad trauktis nėra kur, ir netgi dabar kalbant mane užplūsta malonus jaudulys ir entuziazmas. Vadinasi, esame gerame kelyje.

Pati esu iš Jonavos, nors jau senokai gyvenu Vilniuje. Tad Kaunas, nors ir netolimas miestas, man taip ir liko iki galo nepažintas. Dainavos rajono visai nežinau, man pačiai įdomu, kas ten lauks. Esu linkusi nieko nesitikėti, nes kai tikies, praktiškai viskas būna ne taip. Keliausime atviromis širdimis ir pasitiksime nežinomybę, kas klounadoje ypač svarbu. Festivalis eina pas žmones, klounai irgi negali gyvuoti be žmonių, tad pati festivalio idėja mums labai artima.

Indrė: Kaune nemažai mano giminių, tai mamos gimtinė, tačiau Dainavoje neteko lankytis. Taigi vienu šūviu nušausim du zuikius – pagaliau pristatysim klounados spektaklio eskizą ir dar susipažinsim su Dainavos rajonu. Puiku.

„Raudonos nosys“ žinomos ir mylimos dėl to, kad padeda vaikams sveikti ir veikia specifinėse vietose – ligoninėse. Ar „Skrydis“ jums pirmas toks spektaklis už ligoninės sienų?

Indrė: Yra buvę bandymų pristatant organizaciją viešoje erdvėje, tačiau su spektakliu, nepriklausomu nuo organizacijos, startuojam pirmą kartą. Vis pasijuokiu, kad dvi mamos nori į sceną. Na, o jausmas toks, kaip ir prieš tikrą skrydį lėktuvu – ir norisi, ir baisu, ir įdomu, kas laukia, ir nesimiega, ir džiugu, kad pagaliau kilsim.

Justė: Su Indre esame dalyvavusios ne vienoje „Emergency smile“ misijoje Ukrainoje. Jų tikslas buvo per cirko priemones ir klounados grožį emociškai palaikyti pabėgėlių bendruomenes. Tad ne vieną išbandymą turėjome atlaikyti kartu. Ši patirtis mūsų partnerystę tik sutvirtino. O su tokia partnere nesunku nerti į nežinomybę. Be to, visada ateina laikas, kai norisi išbandyti ką nors nauja, plėsti savo ribas, keisti aplinką, kurioje kuri. Ir visa tai darai, kad kūryba toliau gyvuotų ir tu taptum geresniu kūrėju.

Skrydžio metafora mene, na, ir gyvenime, itin dažna. Įdomu, kokią tiksliai reikšmę interpretuodamos jam suteikėt jūs? Galbūt vaikams norite papasakoti, kad augant neverta baimintis pasikeitimų – mokykloje, drauguose, namuose? Galbūt kažkas visai kito?

Justė: Ši idėja man kilo visai netikėtai. Mąsčiau, apie ką norėčiau kalbėti spektaklyje, ir supratau, kad geriausia kalbėti apie tai, ką jauti šiuo metu. O jaučiau vidinę baimę pradėti kažką naujo, bet kartu ir tokį didelį entuziazmą. Tai lyg ir vidinis skrydis į naujus išbandymus, kurie, tikėtina, tau atneš daug gražių dalykų, bet prieš kylant visada užplūsta toks nerimas ir kartais jis nugali, atidėdamas skrydžius ateičiai.

Be to, pačiai teko daug keliauti, ir visi skrydžiai man keldavo panašius jausmus. Kiekvienas krestelėjimas lėktuve buvo lydimas įtampos. Ieškodavau tų palaikančių žvilgsnių, kurie galėtų nuraminti. Manau, daug kas su tuo susiduria, ir niekada apie skrydžius nejuokauju, nes „o jeigu“. Taigi klounada yra puikus būdas mums visiems susitikti su savo baimėmis, skaniai pasijuokti ir jas paleisti. Spektaklis skirtas visiems nuo 7 metų, – visada gera vaidinti vaikams, bet šį kartą tegul vaikai nepamiršta suaugusiųjų, kad šie irgi galėtų pajusti klounados džiaugsmą.

Indrė: Man asmeniškai skrydis – tai susitikimas su savim, su savo baime. Po truputį su tuo tvarkausi, bet nerimo dar yra. Tad jei yra šalia kažkas, kam galiu įsikibti į ranką, tą būtinai ir padarysiu. Gal kažkam mes ir būsim ta ranka. Norisi pasakyti, kad tame skrydyje tu esi ne vienas. Ne tu vienas bijai, ne tau vienam nesaugu, ne tau vienam baisu išeit iš saugumo zonos. Klounada – puikus būdas į visa tai pažiūrėti su humoru. Dar svarbus momentas yra susitikimai – lėktuve tiek nepažįstamų žmonių. Ir taip smagu juos stebėti. O būnant kloune gali ne tik stebėti, bet ir drąsiai, tiesmukai užkalbinti.

DJ YUNG ŽIŽEK nuotr.

DJ YUNG ŽIŽEK nuotr.

Beje, kodėl būtent skrydis, o ne, tarkime kelionė traukiniu ar laivu?

Indrė: Nejausti pagrindo po kojom – puiki būsena, kai gali ištikti daug netikėtų situacijų ir reakcijų, kurios nustebina net mus pačius. Praleisti šiek tiek laiko tarp debesų – pasvajoti, kartu pasijuokti, kodėl gi ne?

Apie jūsų spektaklį jau spėjau pasikalbėti su „Cirkuliacijos“ vadovu Gildu Aleksa. Jis sakė, kad jaudinatės, nes klounada nerepetuojama be žiūrovų! Kaip pavyko išspręsti šį dalyką?

Justė: Taip, kurti klounados pasirodymą be žiūrovų yra labai sudėtinga. Lyg veiktum užrištomis akimis – nežinai, gera linkme eini ar ne. Tai mes filmuojam savo repeticijas, rodom draugams, taip pat kviečiamės į repeticijas žmones, su kuriais galime diskutuoti apie tolesnį darbo procesą. Tad šis spektaklis bus kuriamas kartu su žiūrovais ir pirmi, tie tikrieji, žiūrovai mūsų lauks Dainavos rajone Kaune.

Ar vaikai jums yra geriausia auditorija? O gal kaip tik – sunkiausia, nes prieš juos juk neapsimesi? 

Indrė: Turbūt vis dar yra nemažai galvojančių, kad spektakliai vaikams – nieko sudėtingo, ko ten stengtis, nerimta ir panašiai, galima vaidint puse kojos. Nieko panašaus. Aplankius tiek vaikų ligoninėse ir matant, kaip jie visas kuriamas istorijas tiesiog sugeria ir priima tave visa širdim, negali neatiduot viso savęs. Jie yra puikūs žiūrovai, nes be galo atviri. Beje, sakyčiau, kad mūsų auditorija yra vaikai ir tėvai. Skrendant lėktuvu nepilnamečiui juk reikia lydinčio asmens? Tad tikrai kviečiam vaikus su tėvais – kartu skristi, juoktis, tiesiog būti akimirkoje.

Justė: Klounadoje negali apsimetinėti nei prieš mažą, nei prieš didelį. Jei taip darytum, meluotum ir sau, ir žiūrovui. Taip, vaikai atviresni. Jie gali tau greitai pasakyti, patinka ar nepatinka. O vyresni žiūrovai nėra linkę taip greitai atsiverti. Tu turi būti labai atidus, jei nori iš tiesų suprasti, ką jis jaučia, o ne ką rodo jaučiantis.

F1300023

Abi esat šviežiai iškeptos mamos. Ar jomis tapusios į vaikus žiūrit kitaip ir kaip aktorės, klounės?

Indrė: Atsirado dar daugiau jautrumo ir supratimo. Anksčiau lankydama vaikus ligoninėse apie daugelį dalykų nesusimąstydavau. Dabar grįžusi namo po vizitų visada apkabinu savo vaikus, pabučiuoju ir sakau, kad myliu. Kartais tikrai matai sudėtingų situacijų, kurios dabar, esant mama, daug stipriau paliečia nei prieš tai.

Justė: Man motinystė davė mažo vaikelio gilesnį pajautimą. O klounaujant tokio amžiaus vaikams – didesnę laisvę bandyti įvairesnius priėjimo prie vaiko būdus. Daugiau suprantu ir tėvus, esančius šalia sergančių mažylių. Tad motinystė man atnešė daugiau žaidybinės laisvės ir pasitikėjimo savimi.

Kaip apskritai vertinat šiuolaikinio cirko sceną Lietuvoje, ar jaučiatės jos dalimi?

Justė: Labai džiaugiuosi, kad vyksta tokie naujojo cirko festivaliai kaip „Cirkuliacija“ Kaune ar „Naujojo cirko savaitgalis“ Vilniuje. Jie auga ir stiprėja keisdami visuomenės požiūrį į patį cirką, parodo jo platumą, įvairiapusiškumą. Keičia tradicinį jo įsivaizdavimą. Verta paminėti prieš metus įkurtą cirko asociaciją. Tai padarė jauni Lietuvos menininkai, mokęsi skirtingų cirko disciplinų užsienyje ir žinantys, kad kitoks cirkas Lietuvoje irgi gali turėti savo žiūrovą. Jaučiu, kad ir mes priklausome Lietuvos cirko bendruomenei, tik mūsų scena labai specifinė. Anksčiau mus pamatydavo tik tie žmonės ligoninėse ar kitose socialiai jautriose vietose. Dabar puikus šansas pasirodyti plačiau.

Ką patartumėt cirko skeptikams, kurių nuomonė apie cirką greičiausiai suformuota traumuojančių patirčių vaikystėje? 

Justė: Svarbiausia būti atviram naujovėms. Cirkas seniai jau nebe toks, kokį prisimename iš vaikystės. Tai laužantis bet kokias normas ir standartus vyksmas.

Gunars Bakšejevs
DJ YUNG ŽIŽEK nuotr.
Tekstas publikuotas „Kaunas pilnas kultūros“ 2019 m. birželio numerio rubrikoje „Mėnesio tema“. Žurnalo archyvą rasite čia.

facebook.com/cirkuliacija
raudonosnosys.lt 

Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Lietuvoje įsikūrę VDU kapelionai iš Slovakijos: sunkiais laikais viltis ir tikėjimas yra ypač svarbūs
Jei lieptumėte amerikiečiui per mėnesį pastatyti tiltą, jis rastų šimtą būdų, kaip šią idėją įgyvendinti. Tačiau jei tą patį...
„Veikti ar / ir būti?“: pokalbis su „Kino pavasario“ programos sudarytojais
„Veikti ar / ir būti?“ – klausimas, kuris įvairiomis kino formomis ir pasakojimais skleisis kovo 18⎯balandžio 5 dienomis virtualiai...
Prof. A. Kulakauskas: „Kovo 11-osios Lietuva yra Vasario 16-osios Lietuvos tęsinys“
„Atsimenu, kaip Sąjūdžio mitinguose žmonės paklausė: „Kai mes tapsim nepriklausomi, kada gyvensim kaip Švedijoje?“ Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akademikas,...
Apie krepšinį visą parą. Šešiolika metų 
Netoli „Žalgirio“ arenos (pakeliui ir greitojo maisto užkandinė yra) ir visai prie pat Krepšinio namų. Strategiškai puikioje vietoje įsitaisiusi viena...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia