
Kaip ir daug reikalų bei planų šiomis savaitėmis, rubrika „Merkurijus“ balandžio „Kauno pilno kultūros“ numeryje turėjo būti kitokia! Kol kas neišduosim, kokią apynauję Kauno vietą, kurioje knibždėte knibžda tokios ir kitokios lietuviškos muzikos, buvome nusprendę aplankyti (būtent naujoms vietoms ir naujiems leidiniams ši rubrika skirta). Dar spėsim. O dabar metas prisiminti laikus, kai kasetes, o gal kompaktus rinkdavomės pažertus ant pusiau legalaus prekystalio greta to paties „Merkurijaus“.
Šįkart ant skaitmeninio prekystalio sudėliota kauniečių muzika, atspindinti šiandieną, kurią kataloguosime jau kažkada ateityje. Didžioji šios muzikos dalis randama „Bandcamp“ – tai kylančių, nepriklausomų, nenuspėjamų atlikėjų kupina skaitmeninė muzikos platforma. Kartais, jei kūrėjas tam neprieštarauja, patikusių kūrinių iš čia galima tiesiog atsisiųsti nemokamai, bet dažniausiai kviečiama pervesti bent minimalią sumą. Galima net padovanoti patikusį albumą draugui! Nors apsukos čia nepalyginti mažesnės nei pas didžiuosius žaidėjus, atlygio dalis muzikantui – didesnė, o ir turinys, sakykim taip, jau praretintas.
Leidykla „Hedphon“
hedphon.bandcamp.com
Danijoje oficialiai įsikūrusi „vieno žmogaus leidykla“ labai lietuviška ir net kaunietiška. Čia šeimininkauja Channel37, arba Dainius, – kūrėjas, virinantis analoginį XXI a. grūvą. Rūgščios muzikos loterija – visi bilietai laimingi. „Bandcamp“ rasite net 18 leidyklos įrašų, skaitmeninių ir fizinių. Pastarieji dažniausiai išpirkti.
Akademijos „Jazz Academy“ leidykla
jazzacademy.bandcamp.com
Interviu su šios unikalios akademijos, veikiančios Šilainiuose, atstovais ieškokite 2018 m. lapkričio žurnalo numeryje skirtame mokslams, arba šioje nuorodoje. O skaitmeninėje parduotuvėje – dešimt nerimastingo džiazo, jei visa tai dar telpa į šį terminą, įrašų. Visuose jų tam tikrą vaidmenį atlieka vienas iš akademijos įkūrėjų Arnas Mikalkėnas. O ir šio numerio heroję Gailę Griciūtę rasite.
Leidykla „Ghia“
ghiaorg.bandcamp.com
Jei balandžio žurnalą jau skaitėte, spėjote sužinoti šį tą daugiau apie šį partijos dydžio susivienijimą. Riboto tiražo, kertinių artistų kasečių leidyba – tik viena iš jo veiklos sričių. Apie ją ir visas kitas – specialus straipsnis.
Leidykla „Partyzanai“
partyzanai.bandcamp.com
partyzanai-plius.bandcamp.com
Kadaise jie buvo manieringi moksleiviai, tada išbandė electroclash įtampos jėgą Britų salyne, tada tą jėgą importavo į klaikiai mažus sostinės barus, bet niekada nepamiršo gimtojo Kauno, net ir gyvendami kas Vokietijoje, kas bala žino kur. A, vėl Kaune! Vienas pastoviausių didžėjų susivienijimų Lietuvoje yra ir sparčiausiai besisukantis aplink muzikos ašį, o leidybinį darbą skiria talentingiems tautiečiams ištraukti į lazerių šviesą.
Teatre
teatre.bandcamp.com
Viktoras Urbaitis, pasirašinėjantis teatrališku pseudonimu, debiutavo pas jau ne kartą minėtus „Ghia“, o prieš pat Kovo 11-ąją įšovė ir dar labiau nepriklausomą trumpametražį albumą. Paskutinis jo kūrinys pavadintas „Unresolved Case“, ir visiems reiveriams primena, kad šokių aikštelėse dar tikrai pasimatysime. Ypač tiktų tokiose, kurių neriboja nei lubos, nei kaimynai.
Grupė „Wifebeater“
wifebeaterblues.bandcamp.com
Dėmesio: grupės pavadinimas reiškia ne smurto artimoje aplinkoje skatinimą, o gatvės žodyne populiarią žodžio „berankoviai marškinėliai“ versiją. Na, lietuviškai – „vandamkė“. Pinigų rimtam įrašui šis dirt-heavy bong sludge kolektyvas dar nesurinko, bet jei įsigysit demo įrašą, visko gali būti.
Grupė „Luctus“
luctus.bandcamp.com
Nihilistiškai juodą metalą daužantis kolektyvas turi įdomių šeiminių ryšių su Roma, bet jei kalbėtume apie darbštumą, tai „Luctus“ kaip tik balandį išleido naują, jau gal šeštą, albumą „Užribis“.
Grupė „Extravaganza“
xtrvgnz.bandcamp.com
Jokios vilties, geidulinga kančia ir depresyvus postmetalis. Nenusigandote? Rekomenduoju naujausią albumą „Priepuoliai“.
Daina Dieva
dainadieva.bandcamp.com
Kultūros antropologė, tinklaraščio apie paskutinį skambutį žemei autorė, viena performanso meno lyderių Lietuvoje, garso menininkė. Epitetų Dainai Dievai galima rasti ir daugiau. Bet gal tiesiog verčiau įminti į jos postindustrines pinkles? Nepraleisti pro akis siūlau jos ir kito drone ambient projekto „Skeldos“ bendro albumo.
Entropija
entropija.bandcamp.com
Tai – vieno žmogaus, Mariaus Pauliko, elektroakustinės ir elektroninės improvizacijos. Jų ant skaitmeninio prekystalio rasite ne vieną, bet man artimiausia „Zylė“, improvizacija lizdo netekusio paukštelio garbei, naudojant pačios zylės skleidžiamus garsus. Atlikta jau nebeegzistuojančioje alternatyvos buveinėje „Raudona ZOOna“ pernai vasarą.
Kojosopa
kojosopa.bandcamp.com
Su vieno geresnių pseudonimų savininku Arūnu Perioku mano kolegė Monika Balčiauskaitė šiame numeryje pažindina plačiau. Aš tepalinkėsiu pasiklausyti ir leisti kojoms šokti iki pūslių.
Kaseta
iamkaseta.bandcamp.com
Dar apie pseudonimus. Kam galvoti kokį prašmatniai keistą, jei nuo pavardės nuėmus lietuviškus tašką bei varnelę, išeina beveik tikra kasetė? Irmantas yra garso dizaineris ir turi polinkį į įvairius maigomuosius analoginius aparatus. Jei tau ką nors sako skaičiai 303 ar sutrumpinimas MPC, pataikei čia.
Darius Čiuta
archive.org/details/@darius_ciuta
„Merkurijaus“ įžangoje sakiau, kad beveik visi čia pristatomi atlikėjai randami „Bandcamp“. Randamas ir Darius Čiuta, kurio fotografija pradėjo šį numerį. Tereikia paieškoje įvesti jo vardą ir pavardę. Man ypač imponuoja jo darbai su Juozu Milašiumi, bet nieko neperšu. Visgi archive.org siūlo per 600 Dariaus eksperimentų. Taip niekas kitas nevaro ir nedaro.
Zan Hoffman
bodycocktail.bandcamp.com
Apie šį tūkstančio kaklaraiščių savininką, iš Kentukio per Galisiją atsidūrusį Kaune ir net užkūrusį sunkiai apčiuopiamą projektą „Kaunas 3022“, „Kaunas pilnas kultūros“ jau yra pasakojęs. Nuo to laiko Zanas spėjo įsikūnyti į Salvadorą Dali ir artimai susibendrauti su šokio teatru „Aura“. Jo disko-estradinis projektas „Bodycocktail“ kviečia šokti, šokti, šokti. Jei ką, Zanas groja jau beveik 30 metų, o kasečių prileidęs gal net daugiau, nei turi šlipsų.
Daina Dubauskaitė
Iliustracija: Gie Vilkė
Tekstas publikuotas žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ 2020 m. balandžio numeryje „Užkulisiai“. Numerį perversti galite čia