Apie „Suklegas“ iš pirmų lūpų

Yra toks gražus ir prasmingas lietuviškas žodis „klegėti“, o dar prasmingesnis jo virsmas į „Suklegas“. Tai – rugsėjo 27-29 dienomis jau 19-ą kartą Kaune vyksiančio tradicinio ir šiuolaikinio folkloro festivalio pavadinimas. Kaskart besimainančio festivalio vadovas Artūras Sinkevičius likus vos kelioms dienoms iki jam, matyt, svarbiausių parų metuose mums papasakojo šį tą apie „Suklegų“ istoriją ir dabartį. Netgi ateitį!

Pirmosios „Suklegos“ Kaune suklegėjo, kai Artūras dar mokėsi mokykloje. Savaime suprantama, ne jis tuomet festivalį organizavo, bet netruko tapti ištikimu jo gerbėju ir nuolatiniu lankytoju. Ir dalyviu – „Suklegų“ scenoje jis pasirodė su ansambliu „Gilė“, apie kurį plačiau pakalbėsime netrukus.

Artūras Sinkevičius. „Suklegų“ nuotr.

Artūras Sinkevičius. „Suklegų“ nuotr.

„Suklegų“ mamos, idėją užauginusios iki itin kokybiškos tradicijos – tuo metu Kauno etninės kultūros centre (dabar – Kauno tautinės kultūros centras) dirbusi tautodailininkė Asta Vandytė ir folkloro dainininkė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Veronika Povilionienė. A. Vandytei pakeitus darbą tradicija trumpam prislopo, tad Artūras su kolegomis, gavę tautodailininkės pritarimą perėmė „Suklegų“ vadžias į savo rankas. Ne dėl to, kad nebūtų buvę ką veikti – greičiau jau kelios „barbės devyndarbės“ sau susikūrė dešimtą darbą. Artūras prieš porą metų buvo išrinktas Kauno metų mokytoju, jis ne tik vaikus moko muzikos, bet ir pažindina su etnokultūra, veda būrelius, yra žygeivis, muzikantas multiinstrumentalistas. Kai kas jį prisimena ir kaip laidos „Duokim garo“ vedėją, taigi sakydami „dešimtas darbas“ mes neperdėjome. Bet viską spėja – su kelių kolegų, kelių savanorių ir supratingos šeimos pagalba.

Žvelgiant į šių metų festivalio programą nesunku suskaičiuoti, kad užsienio atlikėjų čia beveik tiek pat, kiek lietuvių. Žinoma, tai – didelė šventė, net prabanga klausytojams, o kas nusprendžia, kurią grupę iš kurios šalies kviesti? „Nemažai pasiūlymų sulaukiame iš klausytojų, kurie turi savo favoritus ir mums juos rekomenduoja, taip pat neretai nutinka, kad su vienu ansambliu pas mus pasirodę muzikantai pristato kitus savo projektus“, – pasakoja Artūras, paprastai nekviečiantis tų pačių grupių. Ir pastebi, kad, pavyzdžiui, vien su skirtingais – ir vertingais – Estijos muzikantų projektais galėtų surengti kokius keturis festivalius. Latvijoje ši scena taip pat itin vaisinga.

Latviškas akcentas šių metų festivalio programoje - postfolkloro grupė „Daba San“

Latviškas akcentas šių metų festivalio programoje – postfolkloro grupė „Daba San“

Jei tų pačių ansamblių iš užsienio į Kauną stengiamasi nekviesti, tai lietuvių folkloro atlikėjai į „Suklegas“ sugrįžta. Priežastis labai žemiška – kūrėjų, ypač šiuolaikinio folkloro, nėra daug. O nėra daug todėl, kad nėra daug juos kviečiančių renginių, festivalių. Gal tik „Mėnuo juodaragis“. Tad ratas sukasi, bet juk tai – gamtiška. Neretai „Suklegos“ tampa naujų grupių, projektų debiutų vieta – pavyzdžiui, būtent šiame festivalyje 1999 m. pirmąkart pasirodė kolektyvas „Atalyja“. „Stengiamės muzikantus skatinti, prieš kurį laiką lyg ir jautėme atgimimą, bet dabar yra kaip yra“, – sako Artūras. Beje, kai kurių publikos mėgstamų lietuvių „Suklegos“ jau ir nebeįperka.

Akyli skaitytojai turėjo pastebėti, kad „Suklegų“ data nėra atsitiktinė. Paprastai festivalis organizuojamas kuo arčiau Baltų vienybės dienos, arba rudens lygiadienio – rugsėjo 22-osios. Šįkart kiek toliau kalendoriuje renginys atsidūrė dėl to, kad Lietuvoje, o ir Kaune, viešėjo Popiežius Pranciškus. „Baiminomės, kad nebus laisvų vietų viešbučiuose, o jų mums reikia nemažai, tad nusprendėme renginį perkelti“. Ilgamečiai festivalio lankytojai, žinoma, prisitaikė. Į „Suklegas“ kasmet atvyksta tos pačios šeimos, tuomet užauga jų vaikai ir į koncertus ima vaikščioti savarankiškai. Ateina ir tie, kurie ieško kokybiškos, originalios istorija grįstos, šiuolaikiškai pristatomos užuovėjos nuo popkultūros audrų. Ir pasilieka.

Metas apžvelgti, kuo „Suklegos“ gyvens šiemet. Du pirmieji festivalio koncertai ketvirtadienį ir penktadienį vyks baigiamame remontuoti Kauno kultūros centre, iki šiol žinomame kaip „Tautos namai“. Abu vakarai žada būti intensyvūs ir nevienodi. Vieno įdomiausių Lietuvos kūrėjų „Donio“ suburtas kolektyvas „Gyvata“ ketvirtadienį pristatys naują albumą, šiaurietiškas istorijas pasakos duetas iš Švedijos „Järventaus/Dluzewski“. Taip pat ketvirtadienio programoje – kūrybiškai tradicinę muziką gaivinantis šeimyninis ansamblis „Aldai“ ir paties mūsų pašnekovo vadovaujamas ansamblis „Gilė“. Apie jį būtinai turime papasakoti daugiau.

Jau 25-ąjį sezoną gyvuojanti „Gilė“ unikali tuo, kad yra ir folkloro ansamblis, ir žygeivių klubas. „Į žygius miške einame net žiemą – tarp žmonių, kurie kartu kuria laužą, gyvena vienoje palapinėje, užsimezga ypatingas ryšys“, – neabejoja nuo mokyklos laikų kartu su ansambliu esantis Artūras. „Gilė“ vienija per 80 narių, tai ir penktokai, ir šešiasdešimtmečiai. Branduolys – vyresniųjų klasių moksleiviai. Ansamblis gyvena ir moderniu, ir tradiciniu folkloru: „Dainų šventėje tikrai ne su gitaromis grojome“. „Suklegose“ bus pristatytas naujausias „Gilės“ albumas „Lietuviškos svotbinės dainos“.

Penktadienį festivalio programoje – daug svečių. Tai – roko kolektyvo jėgos savyje turintis estų duetas „Duo Malva & Priks“, pastaruoju metu Lietuvoje populiarėjančios, etnoskeptikams nosis šluostančios seserys „Baltos varnos“ su jas scenoje papildančiais muzikantais, ir folk punk kolektyvas iš Sankt Peterburgo „Otava Yo“. Pastarieji tikrai užkurs šokius, tik pažiūrėkit.

Paprastai „Suklegų“ koncertai yra nemokami – festivalis yra remiamas Kauno miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos, tad jo organizatoriai nemato prasmės nuolatinius lankytojus apmokestinti dvigubai. Išimtis – šeštadienį, rugsėjo 29 d. VDU didžiojoje salėje vyksiantis kartu su „Suklegų“ bičiuliais „GM Gyvai“ (apie šią iniciatyvą anksčiau šiemet rašėme žurnale „Kaunas pilnas kultūros“) rengiamas festivalio uždarymo koncertas. Svarbiausia jo viešnia – Farerų salose gimusi dainininkė, dainų autorė, instrumentalistė Eivør Pálsdóttir. „Jos kūrybos paletė varijuoja nuo Farerų muzikos ištakų, tradicinių baladžių iki džiazo, country, folk, europietiškos klasikinės muzikos, bigbendams būdingo stiliaus, trip hop atspalvį turinčio roko ir elektroninės muzikos“, – rašoma koncerto anonse. Eivør pasirodys su muzikantų grupe.

Šeštadienį didelio dėmesio turėtų sulaukti ir bendras amerikiečio smuikininko Abraham Brody ir lietuvių sutartinių giedotojų „Trys keturiose“ (su ansamblio įkūrėja Daiva Vyčiniene „Kaunas pilnas kultūros“ kalbėjosi 2017 m. vasarį) projektas „Ancestors/Protėviai“. Beje, vilniečiai progą susipažinti su projektu turės penktadienį – menininkai tądien pasirodys Žvėryne esančiuose Kompozitorių namuose. Bet mes – apie Kauną. Dar „Suklegų“ baigiamajame vakare – lenkai „Dzikie Jabłka“, slaviškas tradicijas budinantys afrikietiškais būgnais, ir giedro Latvijos postfolkloro projektas „Daba San“.

Kitąmet – 20-asis festivalis. Tikimasi, kad jo renginiai vyks ir šiuo metu intensyviai tvarkomose Kauno valstybinio lėlių teatro ir Kauno kino centro „Romuva“ erdvėse. Be to, festivalio rengėjai sukakties proga žada ir sulaužyti taisyklę nekviesti tų pačių atlikėjų iš užsienio: „Dvidešimtojo karto proga, manome, būtų gražu pasikviesti per tiek metų pažintus pačius įdomiausius muzikantus“.

Festivalio programa ir kita informacija

Bilietai į šeštadienio koncertą

suklegos.lt

Titulinėje fotografijoje -Eivør. Andrzej Majos nuotr.

Tekstas © Kaunas pilnas kultūros

Patvirtintos kultūros renginių organizavimo rekomendacijos
Kultūros ministras patvirtino Kultūros renginių atvirose ir uždarose erdvėse organizavimo rekomendacijas. Jos parengtos vadovaujantis Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės...
Nemuno saloje – nauja pramogų erdvė „Pakrantė“
Birželio 5 dieną Nemuno saloje prie „Žalgirio“ arenos startuos nauja pramogų erdvė – „Pakrantė“, kur kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir...
Kaimynų dieną Kauno rajono gyventojai minės visą vasarą
Kaimynų diena Europoje kasmet yra švenčiama gegužės 29 d.  Tačiau  kodėl žmonės, pavargę nuo karantino ir išsiilgę nuoširdaus bendravimo,...
Į Kauną atkeliauja 75 Samuelio Bako darbai
Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16) nuo birželio 6 d. pradės veikti Samuelio Bako paroda „Raktas į vaikystės...
Patvirtintos kultūros renginių organizavimo rekomendacijos
Kultūros ministras patvirtino Kultūros renginių atvirose ir uždarose erdvėse organizavimo rekomendacijas. Jos parengtos vadovaujantis Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės...
Nemuno saloje – nauja pramogų erdvė „Pakrantė“
Birželio 5 dieną Nemuno saloje prie „Žalgirio“ arenos startuos nauja pramogų erdvė – „Pakrantė“, kur kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir...
Kaimynų dieną Kauno rajono gyventojai minės visą vasarą
Kaimynų diena Europoje kasmet yra švenčiama gegužės 29 d.  Tačiau  kodėl žmonės, pavargę nuo karantino ir išsiilgę nuoširdaus bendravimo,...
Į Kauną atkeliauja 75 Samuelio Bako darbai
Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16) nuo birželio 6 d. pradės veikti Samuelio Bako paroda „Raktas į vaikystės...
Patys skaitomiausi
Globoja
Leidžia